X

zabezpieczenie silnika trójfazowego przed złym napięciem zas

mack23 04 Aug 2005 20:36
  • #1 04 Aug 2005 20:36
    mack23
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Witam!
    Interesuje mnie układ jak w temacie.Niedawno spalił mi się silinik od agregatu chłodniczego. Powodem był brak jednej z faz (to było podczas silnego wiatru, zwarły się linki i chyba jedna z nich się upaliła).
    Chciałbym zrobić zabezpieczenie które nie pozwoliło by załączyć agregatu gdy nie będzie prawidłowego napięcia w sieci. Myślałem nad tym, aby zrobić to z 3 przekaźników z cewkami na 220V, każda z cewek podłączona pod jedną z faz, styki przekaźników połączone szeregowo. Zabezpieczenie nawet dobre, ale nie chroni przed przypadkiem gdy "zespawają" się 2 linki w ten sposób że w 2 przewodach będą te same fazy (brak napięcia miedzyfazowego).
    czy są jakieś gotowe zabezpieczenia które są w stanie całkowicie zabezpieczyć ten agregat? dodam że ostatnia naprawa kosztowała 1000zł!!! Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedz.
  • #2 04 Aug 2005 20:53
    lisec1
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Szkoda czasu na budowe takiego urządzenia ponieważ są takie na rynku w bardzo dobrych cenach proszę sobie po oglądać
    http://www.central.krakow.pl/htm_pl/pl_w300.htm
    pozdrawiam
  • #3 04 Aug 2005 23:43
    mack23
    Level 17  
    Topic author Helpful post? (0)
    ok dzięki za odpowiedz bardzo przydała sie ta stronka. Pozdrawiam
  • #4 05 Aug 2005 16:43
    piter244
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    witam.pracuje w firmie gdzie pod swoja opieka mam okolo 50 silnikow trójfazowych. mysle ze powinienes zastosowac zabezpieczenie typu s-303 zespolone plus termiki dobrane dokladnie do pradu pobieranego przez silnik.bedzie ok.u mnie to dziala. jak nie ma jednej fazy to albo wywala esa albo termik odlacza na styczniku.
  • #5 06 Aug 2005 00:21
    lisec1
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    piter244 wrote:
    witam.pracuje w firmie gdzie pod swoja opieka mam okolo 50 silnikow trójfazowych. mysle ze powinienes zastosowac zabezpieczenie typu s-303 zespolone plus termiki dobrane dokladnie do pradu pobieranego przez silnik.bedzie ok.u mnie to dziala. jak nie ma jednej fazy to albo wywala esa albo termik odlacza na styczniku.

Witam
    Jest też coś takiego jak zabezpieczenie silnikowe przykł produkowane przez firmę fael -legrand o symbolu M250 ,o ustawialnym odpowiednim prądzie dla danego silnika .Jest to zabezpieczenie w którego wnętrzu jest 3-fazowe zabezpieczenie nadprądowe oraz termik .Rozwiązanie takie jest poprawne ale wystawia na chwilowe nie kożystne działanie zabezpieczany silnik.
    Rozmawiałem ze znajomym projektantem i powiedział mi że i tak pomimo zastosowania zabezpieczenia silnikowego (lub jak kto woli es+termik +stycznik) które powinno się znajdować praktycznie przed każdym silnikiem powinno się stosować coś takiego jak czujnik zaniku faz .
    Z uwagi na fakt że przy agregatach bodajże jest fabrycznie montowany termik dopasowany do silnika, agregaty się palą tak więc z czujnikiem zaniku fazy powinno być dobre rozwiązanie.
    Pozdrawiam
  • #6 06 Aug 2005 17:12
    Aleksander_01
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Jeżeli chcesz aby zaraz po zaniku jednej z faz z silnika 3*fazowego zostało
    zdjęte napięcie to zrób tak:
    trzy kondensatory podepnij pod każdą z faz.
    Drugie końce zewrzyj ze sobą (połączenie w gwiazdę).
    Z punktu zerowego gwiazdy wyprowadź przewód i połącz go z cewką przekaźnika na 230 V AC.
    Gdy są wszystkie fazy, na cewce przekaźnika (stycznika) nie ma napięcia.
    Przy zaniku jednej z faz, na cewce pojawi się napięcie około 200 V AC.
    Możesz zastosować przekaźnik na 24 V DC, po zastosowaniu diod i rezystorka. Sterowanie wedle własnego pomysłu (tysiące możliwości).
    Pozdro
  • #7 07 Aug 2005 09:15
    newDJ
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Witam.Dawniej stosowałem przy stycznikach TSM-1 zabezpieczenie termobimetalowe oraz zabezpieczenie przed zanikiem faz np. EZO-3 a i tak silniki szły do przezwojenia. W dziedzinie AKPiA jest teraz tyle możliwościże że nie warto bawić się w rozbudowanie swoich rozwiązań,chyba że dla własnej satysfakcji.Są ciche wyłączniki silnikowe np.Fael M-250,do tego zabezpieczenie przed zanikiem kolejności faz,faz oraz asymetri i to wystarczy.Warunkiem prawidłowego działania jest właściwe dobranie zabezpieczenia.
    >Aleksander_01<ciekawy pomysł-jakiej pojemności kondensatory stosujesz?chcę wypróbować to rozwiązanie.Pozdrawiam
  • #8 07 Aug 2005 09:40
    Aleksander_01
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    newDJ wrote:
    >Aleksander_01<ciekawy pomysł-jakiej pojemności kondensatory stosujesz?chcę wypróbować to rozwiązanie.Pozdrawiam

Witam.
    Maksymalnie do 100 nF, wszystko zależy od mocy cewki przekaźnika.
    Jeżeli dasz mały przekaźnik na 24 V DC, to zamiast C można użyć R.
    Wypróbuj. Przecież te profesjonalne działąją na tej zasadzie.
    Pozdro
  • #9 07 Aug 2005 21:28
    lisec1
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Aleksander_01 wrote:
    newDJ wrote:

Witam.
    Pozdro

Zgadza się po rozebraniu czujnik zaniku faz tak mniej więcej wygląda...
  • #10 08 Aug 2005 09:44
    newDJ
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    lisec1 wrote:
    Aleksander_01 wrote:
    newDJ wrote:

Witam.
    Pozdro

Zgadza się po rozebraniu czujnik zaniku faz tak mniej więcej wygląda...

Dziękuję za info,nie rozbierałem do tej pory czujnika więc nie wiem jak wygląda wewnątrz.Pozdrawiam
  • #11 08 Aug 2005 10:11
    matgod
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Witam,

również pracuje w branży chłodniczej. Z powodzeniem od kilku lat stosuje w szafach sterowniczych przekaźnik asymetrii napięciowej MKF-1P firmy Pollin. Na stronie do pobrania katalog z pełnym opisem.
    Jeśli będziesz chciał prześle Ci swoje schematy elektryczne.
  • #12 08 Aug 2005 15:10
    lisec1
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    matgod wrote:
    Witam,

również pracuje w branży chłodniczej. Z powodzeniem od kilku lat stosuje w szafach sterowniczych przekaźnik asymetrii napięciowej MKF-1P firmy Pollin. Na stronie do pobrania katalog z pełnym opisem.

Witam
    jestem zainteresowany lisec1(malpa)wp.pl
  • #13 09 Aug 2005 12:41
    mack23
    Level 17  
    Topic author Helpful post? (0)
    Witam!
    Dzięki za zainteresowanie.
    matgod: ja równiez jestem zainteresowany twoimi schematami- mack23(malpa)poczta.fm
    albo jak możesz to załącz na elektrodzie. Pozdrawiam
  • #14 09 Aug 2005 20:02
    newDJ
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    matgod wrote:
    Witam,

Witam.Jeżeli można,proszę o w/w schematy rybak1958(malpa)interia.pl

Pozdrawiam
  • #15 13 Dec 2005 22:09
    deeperxxx
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    ja mam takie pytanie. poszukuje urzadzenia lub schematu tkiegoż, aby sprawdzalo czy sa wszystkie 3 fazy, a w przypadku braku jednej z nich dawalo sygnal dzwiekowy do czasu recznego odlaczenia alarmu. nadmienie, ze syrenke z wlasnym akumulatorem juz mam. wyzwalnie przez zwarcie tej syrenki, tak dlugo, az zwarcie na tych przewodach zniknie
  • #16 14 Dec 2005 08:57
    ion-tichy
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    w zasasdzie pomysł jest ujęty w poście wystarczy wykorzystać napięcie sterujące z układu na trzech kondensatorach pomysłu Aleksandra_01 do zamknięcia stycznika i to może być własnie to zwarcie na stykach do wyzwolenia syreny
  Search 4 million + Products
Browse Products