Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowe sterowanie napędem wózka inwalidzkiego DX BUS / CAN

motoart 12 Wrz 2017 11:54 153 5
  • #1 12 Wrz 2017 11:54
    motoart
    Poziom 10  

Cześć Wszystkim!
    Buduję podwozie, które będzie bazą dla kosiarki ogrodowej, odśnieżarki i zobaczymy czego jeszcze.
    Udało mi się kupić kompletny napęd ze sterowaniem od wózka inwalidzkiego firmy Dynamic Controls. Instalacja 24V.
    Kupiony zestaw ma bardzo wygodny joystick z wyświetlaczem LCD:
    Jestem po testach. Napęd działa bardzo płynnie i precyzyjnie. Z poziomu joysticka jest możliwość wyboru jednego z 5 biegów. Całość idealnie nadaje się do zastosowania, które sobie wymyśliłem. Joystick jest połączony z centralką sterującą za pomocą 4-żyłowego kabla (opis poniżej).

Pytanie: jak w najprostszy sposób zamienić przewodową komunikację joysticka na bezprzewodową o zasięgu do 300 metrów na otwartej przestrzeni?

Docelowy schemat układu:

Co wiem o dotychczasowej komunikacji pomiędzy joystickiem (DX Master Remote) a centralką (DX Power Module) :
    - producent Dynamic Controls nie oferuje rozwiązania bezprzewodowego,
    - kabel jest 4 żyłowy. 2 żyły służą do zasilania 24V - to zasilanie doprowadzę bezpośrednio z osobnych baterii do joysticka. 2 pozostałe żyły są wykorzystywane do komunikacji DX BUS:
    I właśnie sygnał z tych dwóch żył chcę przesyłać bezprzewodowo do 300 metrów.
    DX BUS to odmiana magistrali CAN. Trochę informacji o tym kontrolerze znalazłem tu: Link
    Przepustowość 105263 bits/second.
    Chciałbym uzyskać transparentne przekazywanie sygnału z dodatkowymi wolnymi kanałami do dalszej rozbudowy (przekazywanie obrazu, sterowanie siłownikiem lemiesza odśnieżarki etc.)
    Prawdopodobnie do rozważenia jest standard Wi-Fi - ta opcja wydaje mi się najciekawsza. W dalszej części projektu (jak już osiągnę sterowanie bezprzewodowe) będę próbował zrobić z tego pojazd częściowo autonomiczny, ale to dalsza historia.
    Na razie chcę się skupić na dobrym rozwiązaniu wireless.

Jakieś sugestie?

• #2 12 Wrz 2017 12:11
    wniedzie
    Poziom 11  

Hm, przy wifi musiałbyś mieć po obu stronach konwertery serial<->IP, do tego accesspointy, klienci wifi. Wygląda na zbyt skomplikowane dla mnie.
    Może pomyśl nad czymś w tym stylu: https://botland.com.pl/105-moduly-radiowe
    Niektóre z tych modułów mają wejście bezpośrednio szeregowe, ewentualnie do tego jakiś mały mikrokontroler.

• #3 12 Wrz 2017 12:24
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Czy joy ma komunikację dwustronną czy tylko nadaje?

• #4 12 Wrz 2017 12:27
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Sterowanie Wi-Fi działa zbyt powolnie przejedziesz parę metrów zanim wykonasz następną komendę Wi-Fi wcale nie jest tak niezawodne.
    Polecam tylko radiowe sterowanie.

• #5 12 Wrz 2017 12:38
    wniedzie
    Poziom 11  

Strumien swiadomosc... napisał:
    Czy joy ma komunikację dwustronną czy tylko nadaje?

Ma LCD, zapewne do wyświetlania komunikatów, stanu baterii, itp. wiec raczej dwustronna komunikacja.

• #6 12 Wrz 2017 13:06
    motoart
    Poziom 10  

Z pewnością komunikacja dwukierunkowa.
    Zresztą, jak pisze Wikipedia: "W magistrali CAN nie ma wyodrębnionej jednostki nadrzędnej dlatego należy do grupy magistral typu multi-master".

Wydaje się, że to jest urządzenie, które rozwiązałoby mój problem:

Strona producenta z opisem produktu: Link

Ale cena! 1870zł za sztukę. A sztuk potrzeba 2. Powiedzmy, że zaakceptuję rozwiązanie do 500-600PLN (i to też w tajemnicy przed żoną ;) )

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme