Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strugarka - Napęd posuwu strugarki grubościówki

zatronik1 12 Wrz 2017 13:56 210 6
  • #1 12 Wrz 2017 13:56
    zatronik1
    Poziom 24  

Witam.
    Chciałbym zmodernizować strugarkę grubościówkę do drewna wyposażając ją w regulowany bezstopniowo posuw. Wiem że są powszechnie stosowane napędy oparte o falownik. Poszukuję jednak rozwiązania bezinwestycyjnego opartego o różne podzespoły które posiadam. A posiadam wiele różnych silników prądu stałego jak i przemiennego jak również wiele elektroniki "silowej".
    Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie mocy w takim posuwie i jakie są możliwe do zastosowania rozwiązania. proszę o porady.

• #2 12 Wrz 2017 14:37
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Może jakiś reduktor i skrzynia biegów.

• #3 12 Wrz 2017 15:06
    zatronik1
    Poziom 24  

Część mechaniczna to nie problem. Rzecz w tym jaki silnik mogę zastosować i jak płynnie sterować jego obrotami jednocześnie zachowując stabilność obrotów przy zmiennym obciążeniu.

• #4 12 Wrz 2017 15:32
    kortyleski
    Poziom 40  

Falownik pracujący że sprzężeniem zwrotnym albo dla dc regulator PWM również że sprzężeniem.

• #5 12 Wrz 2017 15:45
    zatronik1
    Poziom 24  

Co do falownika to już pisałem ale właśnie jakieś PWM. Posiadam dwa silniki DC 24V 600W i ewentualnie mógłbym go zastosować. Czy jednak te 600W to nie za mało i jak konkretnie go sterować szukam odpowiednich schematów. Biorę też pod uwagę aby zastosować w napędzie oba silniki bo są identyczne.

• #6 12 Wrz 2017 16:28
    kortyleski
    Poziom 40  

Jeden 600W z reduktorem wystarczy.

Dodano po 2 [minuty]:

Ale... jak policzyć czas i koszt wykonania zasilacza, sterownika z kontrolą obrotów to taniej wyjdzie falownik plus enkoder.

• #7 12 Wrz 2017 16:41
    zatronik1
    Poziom 24  

Może taniej a może nie jako że zima jest długa a chcę to mieć do przyszłej wiosny. Zajęcie na zimowe wieczory akuratne i trochę satysfakcji. Tę strugarkę dostałem gratis a wykorzystana będzie kilka razy w roku. Natomiast sam napęd powielony przyda się do innych planowanych urządzeń.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme