Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.


Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> DIY Structures -> Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.
Author
Message
powa
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 13 Dec 2003
Posts: 266
Location: krakow

Post#61 17 Sep 2005 09:29   

Kolektor słoneczny.


jesli cisnienie wzrasta, to wzrasta takze temperatura wrzenia. a przypadkom przegrzania zapobiegają zawory bezpieczeństwa.

Helpful message? + -

Back to top
   
Google


Google Adsense


Post# 17 Sep 2005 09:29   

Back to top
   
janto
Poziom 18
Poziom 18


Joined: 15 Jun 2003
Posts: 459

Post#62 19 Sep 2005 15:41   

Re: Kolektor słoneczny.


>powa

Gdybyś przeczytał cały temat a nie ostatni post, wiedziałbyś, że mówimy o płynie chłodniczym i nie proponowałbyś zaworów bezpieczeństwa.

Helpful message? + -

Back to top
   
powa
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 13 Dec 2003
Posts: 266
Location: krakow

Post#63 20 Sep 2005 14:21   

Kolektor słoneczny.


janto:
zastanow sie troszke, później pisz.Wzrost ciśnienia powoduje wzrost temperatury wrzenia w wodzie, glikolu itd. czyli w twoim płynie chłodniczym również. właśnie dlatego masz nadciśnienie np. w układzie chłodzenia samochodu. proste prawo fizyki.

w każdej instalacji gdzie jest nadciśnienie(i istnieją szanse że ono wzrośnie , mówiąc najprościej) powinny znaleźć się zawory bezpieczeństwa, żeby chronić elementy tej instalacji. Z tego też powodu masz zawór bezpieczeństwa przy każdym elektrycznym podgrzewaczu wody(oprócz przepływowych) i masz obowiązek go co jakiś czas sprawdzać.

Uważasz, że przy glikolu jest inaczej?

dla przykładu: na każdej amoniakalnej(!) instalacji chłodniczej masz zawory bezpieczeństwa przy każdym zbiorniku po 2. W razie wzrostu ciśnienia zawory otwierają sie i amoniak idzie w atmosferę. Jak działa amoniak na ziemskie formy życia dowiesz sie z książki do chemii. A ty się glikolem przejmujesz......

Helpful message? + -

Back to top
   
janto
Poziom 18
Poziom 18


Joined: 15 Jun 2003
Posts: 459

Post#64 20 Sep 2005 14:59   

Re: Kolektor słoneczny.


Zawory bezpieczeństwa stosuje się tylko jako awaryjne; do ograniczenia nadmiernego ciśnienia, w czasie normalnego nagrzewania, stosuje się naczynia wzbiorcze. W instalacji grzewczej w mieszkaniu stosuje się najczęściej przeponowe, w instalacji samochodu jest to zbiornik płynu, którego nie wolno napełniać do pełna. Tylko w Syrence był zawór bezpieczeństwa, który zrzucał wodę (!) na zewnątrz. Instalacji amoniakalnych nie znam więc nie mogę się wypowiadać.
Sytucja, kiedy nie odbieramy ciepła z kolektora słonecznego, nie jest sytuacją awaryjną więc bez sensu byłoby pozbywać się glikolu, zwłaszcza że wystarczyło by kilka godzin do całkowitego opróżnienia instalacji.pzdr.

Helpful message? + -

Back to top
   
powa
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 13 Dec 2003
Posts: 266
Location: krakow

Post#65 20 Sep 2005 15:31   

Kolektor słoneczny.


uważam że sytuacja, w której nie odbieramy ciepła od kolektora jest sytuacją awaryjną. myślę, że jeśli miałbyś do wyboru pozbyć się glikolu, czy np. jakichś uszczelek bądź czegoś cenniejszego a i przy okazji glikolu, wybrałbyś wersję pierwszą. Inna sprawa, że zawór bezp. po stronie glikolu nadal niczego nie rozwiązuje w kwestii przegrzanego kolektora - może co najwyżej uchronić go od rozszczelnienia. Ale wcześniej cholera weźmie układ wodny, bo woda wcześniej zagotuje niż glikol. No chyba, że zaręcimy odpływ glikolu od kolektora.

W sytuacji kolektora słonecznego i grawitacyjnego przepływu zawór należałoby wstawić w wymiennik ciepła po stronie wody(przy wymienniku płaszczowo rurowym). Ewentualna sytuacja "gotowania" wody spowoduje otwarcie zaworu i wyrzucenie wody na zewnątrz(do kibla w celu dezynfekcji Very Happy) i napływ nowej, zimnej wody do wymiennika. Przy wymienniku płytowym należałoby zawór wstawić w zbiornik wody.

a tak przy okazji - co myślicie o wymienniku + lustra w celu zabepieczenia się przed "wędrowaniem słońca"? Wyszłoby taniej, niż układ śledzenia słońca i pozycjonowania kolektora. Przy okazji możnaby tego słońca troche więcej złapać...


pzdr.

Helpful message? + -

Back to top
   
powa
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 13 Dec 2003
Posts: 266
Location: krakow

Post#66 21 Sep 2005 00:20   

Kolektor słoneczny.


I jeszcze jedno: pod żadnym pozorem nie kupujcie glikolu niewiadomego pochodzenia. W firmie zalaliśmy chillera glikolem z czech, czy jakieś słowacji i okazało się, że jest on niemieszalny z niczym. parametry ma diabli wiedzą jakie i dodatkowo wytrąciły się jakieś gluty po dolaniu normalnego glikolu z boryszewa.

Helpful message? + -

Back to top
   
pablic
Poziom 8
Poziom 8


Joined: 27 Sep 2005
Posts: 25

Post#67 27 Sep 2005 08:58   

Re: Kolektor słoneczny.


Witam.
Czy ktoś wie jak w warunkach domowych można wykonać kolektor prózniowy. Wiem tylko tyle, że Gość z Gorzowa Wielkopolskiego opracował i wykonał sam taki kolektor.

Helpful message? + -

Back to top
   
bogdan5
Poziom 16
Poziom 16


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 334

Post#68 05 Oct 2005 21:10   

Re: Kolektor słoneczny.


Witam będę budować kolektor ,czy ktoś natknął się na jakiś fajny sterownik jakiś dobry schemacik najlepiej na baskomie czy blacha ocynkowana będzie dobrym absorberem na niej rurki miedziane przylutowane

Helpful message? + -

Back to top
   
zyleta67
Poziom 8
Poziom 8


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 28

Post#69 06 Oct 2005 20:05   

Re: Kolektor słoneczny.


Witam. Właśnie przeczytałem wasze posty dotyczące tego tematu. Kiedyś zrobiłem mały model kolektora słonecznego na prace dyplomową. Kolektor miał powierzchnię ok 0,5m2 a oświetlała go lampa halogenowa 500W, więc warunki "nasłonecznienia" zbytnio nie odbiegały od warunków nasłonecznienia w naszej strefie klinatycznej, gdzie szacuje się nasłonecznienie ok 1000W z 1m2 powierzchni odbierającej ciepło. Wodę a raczej płyn "Borygo" bo taki zastosowałem z wiadomych względów bezproblemów nagrzewałem do 80 stopnii. Pojemność układu ok. 5l. Absorber zbudowany w oparciu o miedzianą płyte 3mm grubości na której nalutowane były miedzine rurki o przekroju ok 15mm (niestety innych nie miałem a najlepsze w tym celu są rurki stosowane jako skraplacz w lodówkach czyli maks. ok. 5mm2) Wszystko pomalowane zwykłą farbą na czarno ale matowo to jest ważne aby światło nie było odbijane taka jak dzieje się w przypadku farby połysk (profesjonalnie stosuje się czarnu chrom). Ramaka zbita ze sklejki i przykryte szybą ze szkła kominkowego o grubości 5mm i odporności na temp. 1000st. Które wykosztowało mnie 120zł. Niestety takie musiałem zastosować ponieważ zwykła szyba po 30 min. się rozsypywała niezałeżnie czy była na kleju czy silikonie. Najlepiej zastosować tu włókno poliwęglanowe czyli takie coś z czego zbudowane są reflektory w nowych samochodach, charakteryzuje sie najniższym odbiciem promieniowania słonecznego, dużą wytrzymałością na temp. a także machaniczną. Do tego 4 punktowy termometr i ściemniacz do lampy. Wszystko działało poprostu super.

Co zaworów bezpieczeństwa. w profesjonalnych instalacjach stosuje sie zawory bezpośrednio za kolektorem na rurce wyprowadzającej ciepłą ciecz (glikol) z kolektora. Stosowanie zaworu w bojlerze jest bez sensu bo zanim woda by sie w nim zagotowała to kolektor możemy szukać u sąsiada a raczej jego resztek. W przypadku słonecznych dni w wakacje w przypadku gdy nikogo nie ma w domu jest to problem. Najlepiej było by tu zastosować pompę ciepła ale to odpada ze względów na koszta (kilkanaście tyś złotych).

Budowanie kolektorów podążających za ruchem słońca jest totalnie bez sensu i już sie przestaje takie budować. Zbadano że taki kolektor zyskuje maks. do 20% więcej energii niż zwykły. Budowa takiego kolektora jest o wile droższa i skomplikowana a co za tym idzie znacznie większa awaryjność, droższa obsługa i serwisowanie (np. możliwoś zamarznięcia mechanizmów w zimie itp.)


Kolektory paraboliczne są mniejszych rozmiarów i mają ogromną sprawność. Gdzieś funkcjonuje nawet taki wielki piec hutniczy który właśnie skupia wiązkę słońca tak że można topić metale. Jednak wykonanie o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku zwykłego kolektora.

Najlepsze rozwiązana są te najtańsze. Czyle najlepiej wziąć starą lodówkę wymalowac ją na czarno włożyć do niej stary grzejnik C.O. pomalowany też na czarno wsadzić to wszystko na stray papowy, płaski dach i gwarantuję ze efekt będzie super. A stosunek koszty a efektywność poprostu piękne.

Jeśli miałby ktoś jakieś pytania to prosze pisać służę pomocą.
Pozdrawiam.

[size=9][color=#999999]Dodano po 17 [minuty]:[/color][/size]

Tak wyglądał absorber przed pomalowaniem

Attachments:

Helpful message? + -

Back to top
   
radyjator
Poziom 17
Poziom 17


Joined: 04 Feb 2005
Posts: 414
Location: zachodniopomorskie

Post#70 07 Oct 2005 13:34   

Kolektor słoneczny.


Energia dzisiaj nie jest taka tania. TRZEBA KOMBINOWAC Z NATURĄ !! Pozdro

Helpful message? + -

Back to top
   
powa
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 13 Dec 2003
Posts: 266
Location: krakow

Post#71 07 Oct 2005 22:31   

Re: Kolektor słoneczny.


zyleta67 wrote:
[...]
Co zaworów bezpieczeństwa. w profesjonalnych instalacjach stosuje sie zawory bezpośrednio za kolektorem na rurce wyprowadzającej ciepłą ciecz (glikol) z kolektora. Stosowanie zaworu w bojlerze jest bez sensu bo zanim woda by sie w nim zagotowała to kolektor możemy szukać u sąsiada a raczej jego resztek. [...]


mozesz wyjasnic? bo jak na razie to widze, delikatnie mowiac "niescislosci", w tym co napisales.

Helpful message? + -

Back to top
   
waccek
Poziom 2
Poziom 2


Joined: 17 Oct 2005
Posts: 2
Location: rzeszow

Post#72 17 Oct 2005 16:56   

Re: Kolektor słoneczny.


cześć. mam pytania do:
1. zyleta67: jak gruba była szyba przy twoim kolektorze, która ciągle pękała i jaka jest odległość absorbera od szyby?;
2. cornel24; czy masz możliwość pokryć galwanicznie miedź czernym chromem?;
3. do wszystkich gdzie można kupić i ewentualnie ile kosztuje szyba solarna hartowana pryzmatyczna?.Question

Helpful message? + -

Back to top
   
tatanka
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 16 Jun 2004
Posts: 243

Post#73 18 Oct 2005 00:49   

Re: Kolektor słoneczny.


wlasnie sobie wszystko przeczytalem i pomyslalem dokladnie tak samo jak kolega zyleta67 aby zastosowac skraplacze z lodowek
ladne gotowe czarne a na zlomie mysle ze bedzie tanioooo
jedyny problem to taki ze maja mala srednice i beda duze opory
wiec polaczyc kilka rownolegle i napedzac to gazem albo ciecza o malej lepkosci
albo cala lodowke wykozystac ( w druga strone )

Helpful message? + -

Back to top
   
Inkwizycja
Poziom 18
Poziom 18


Joined: 01 Jul 2005
Posts: 511
Location: Legnica

Post#74 18 Oct 2005 07:57   

Re: Kolektor słoneczny.


Opis kolektora ze wzorami i sposobem wykonania w domowych warunkach.
http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/solar/kolektor2.html
Inny kolektor :
http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/solar/kolektor3.html
i jeszcze inny:
http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/solar/kolektor4.html

Helpful message? + -

Back to top
   
Bartess
Poziom 10
Poziom 10


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 50

Post#75 03 Nov 2005 09:20   

Re: Kolektor słoneczny.


Witam
Przeczytałem całość i podoba mi się ten temat. W tym roku nie zdążyłem ale może w zimie może wreszcie zabiorę się za własny kolektorek. Myślałem o zrobieniu kolektora w oparciu o opis z tej strony: http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/solar/kolektor2.html
Mam kilka kaloryferów płytowych, które mógłbym wykorzystać w ten sposób. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie lub uwagi do konstrukcji kolektora wykorzystującego jako absorber właśnie grzejnik płytowy?
Moim zdaniem absorber z takiego grzejnika jest o tyle lepszy od opisywanego przez esh0'a a wykonanego z rurek miedzianych , że tworzy zwartą i jednolitą konstrukcję. Przez to nie ma strat na połączeniach rurek z płytą i folią aluminiową. Z pewnością taki absorber z żelaza ma gorsze właściwości przewodnictwa ciepła. Ale czy te straty nie będą rekompensowane właśnie tą zwartością konstrukcji? Wydaje mi się że również opory wynikające z przekroju będą mniejsze od tych w rurce miedzianej Φ 1 cm. Też budowa takiego absorbera zajmie mniej czasu i jest z pewnością łatwiejsza od budowy kolektora pomysłu esh0'a.

To chyba na razie tyle i czekam na ewentualnie Wasze opinie.

PS.: Oczywiście nie piszę tego jako kontra dla projektu esh0'a tylko chcę pójść na łatwiznę korzystając z tego co mam i oszczędzając pieniądze a o to tu chyba chodzi Wink a... mam jeszcze stary 120 litrowy bojler z wężownicą! Czyli mogę zrobić obieg "ciśnieniowy" wody użytkowej i obieg "grzewczy" wody z kolektora (myślę o obiegu grawitacyjnym).

Helpful message? + -

Back to top
   
Google


Google Adsense


Post# 03 Nov 2005 09:20   

Back to top
   
61320
Removed

Post#76 05 Nov 2005 18:32   

Re: Kolektor słoneczny.


Faktycznie świetny pomysł. Coś innego niż suby i wzmaki (nie ujmując nic ich konstruktorom). I pracy też trochę włożonej. Przy okazji mam pytanko. Zamiast wyginać rurki i mocować je do blachy, czy można użyć pojedyńczego panelu od grzejnika (jak na zdjęciu) i pomalować go na czarno. Czy to rozwiązanie się nie nadaje z jakichś przyczyn (zbyt duża ilość wody i związana z tym inercja układu lub coś takiego) ? Tak czy siak pomysł dobry i chyba go wykorzystam na działce. Ciepła woda się zawsze przyda.Very Happy

Attachments:

Helpful message? + -

Back to top
   
Bartess
Poziom 10
Poziom 10


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 50

Post#77 08 Nov 2005 10:14   

Re: Kolektor słoneczny.


Witam
Tutaj znalazłem opis i fotki kolektora z grzejnika panelowego http://murator.com.pl//forum/viewtopic.php?t=53434&sid=6336b848075d5d4c58033635e1013084 Bardzo fajnie jest to tutaj opisane. Taki grzejnik jak na Twoim zdjęciu raczej się nie nada ponieważ ma z tyłu radiatory które zwiększają moc grzewczą grzejnika i nie sądzę by działały korzystnie przy odwrotnej "wędrówce" ciepła czyli do grzejnika. Mam na myśli grzejnik płytowy starego typu, takie jakie były kiedyś. Wyglądają tak samo jak na zdjęciu tyle, że z obu stron. To chyba tyle.
Pozdrawiam.

Helpful message? + -

Back to top
   
61320
Removed

Post#78 08 Nov 2005 12:28   

Re: Kolektor słoneczny.


Zgadza się. Myślałem o samym panelu. Te radiatory z tyłu łatwo można usunąć. To tylko trochę blachy.

Helpful message? + -

Back to top
   
waccek
Poziom 2
Poziom 2


Joined: 17 Oct 2005
Posts: 2
Location: rzeszow

Post#79 10 Nov 2005 20:10   

Re: Kolektor słoneczny.


czy ktoś orientuje się czy szyba klejona nie powstrzymuje "dobrych" promieni słonecznych, czy zastosowanie jej w kolektorze nie pogorszy parametrów?

Helpful message? + -

Back to top
   
Bartess
Poziom 10
Poziom 10


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 50

Post#80 15 Nov 2005 13:11   

Re: Kolektor słoneczny.


A co sądzicie o zastąpieniu wody czymś niezamarzającym? Tylko zamiast borygo czy innych nieprzyjazych metalowym częściom ustroństwa wypełnić obieg grzewczy zimowym płynem do spryskimwczy?
Pozdrawiam

Helpful message? + -

Back to top
   
powa
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 13 Dec 2003
Posts: 266
Location: krakow

Post#81 16 Nov 2005 20:48   

Kolektor słoneczny.


bartess: bylo o tym kilka postow wyzej. "to cos co nie zamarza w ziemie" to sie glikol nazywa i jest dosyc powszechnie stosowany w chlodnictwie - jest takze skladnikiem boryga. A sklad zimowego plynu do spryskiwaczy sprawdz na opakowaniu - pewnie tez na glikolu bedzie Very Happy

Helpful message? + -

Back to top
   
martiner
Poziom 10
Poziom 10


Joined: 23 Feb 2005
Posts: 56
Location: Łódź/ Sieradz

Post#82 17 Nov 2005 16:09   

Re: Kolektor słoneczny.


Dla zainteresowanych podaje skutecznosc kilku wybranych substancji absorbujacych. Ważne dla skuteczności całkowitej waszych kolektorów.
Chłopaki(czytaj. profesorzy PCZ:)))) pozdrawiają Smile)

Attachments:

Helpful message? + -

Back to top
   
vard
Poziom 13
Poziom 13


Joined: 16 Feb 2003
Posts: 110
Location: Łódź

Post#83 14 Dec 2005 22:20   

Re: Kolektor słoneczny.


witam
wszystko mi sie bardzo podoba ale na początku tematu było coś o sterowniku pompy a mnie to bardzo interesuje może ktoś z was wykonał taki sterownik i opisał by jego szczegółową konstrukcje był bym bardzo wdzięczny

Helpful message? + -

Back to top
   
esh0
Poziom 17
Poziom 17


Joined: 26 Oct 2002
Posts: 410
Location: Malbork

Post#84 Post from the author of the topic 15 Dec 2005 00:29   

Kolektor słoneczny.


Mogę umieścić swój kod Bascoma do at89c4051 i płytkę sterownika, ale... no jak tam chcecie Wink Działać działa Smile

Helpful message? + -

Back to top
   
vard
Poziom 13
Poziom 13


Joined: 16 Feb 2003
Posts: 110
Location: Łódź

Post#85 17 Dec 2005 19:06   

Re: Kolektor słoneczny.


witam
jeśli działa to się pochwal

Helpful message? + -

Back to top
   
esh0
Poziom 17
Poziom 17


Joined: 26 Oct 2002
Posts: 410
Location: Malbork

Post#86 Post from the author of the topic 18 Dec 2005 12:28   

Re: Kolektor słoneczny.


Oki. To są prawdopodobnie finalne wersje płytki i programu. Płytka w formacie CircuitMakera (Protel też czyta). Chyba wpisałem tam wartości elementów. Można poprawić niektórę ściezki na grubsze.

Co do programu to jest tak zagmatwany, że ja sam się w nim już gubiłem, ale to wina beznadziejnej obsługi 1Wire i tego jaka ta magistrala jest paskudnie wooooooolna...

Jest też pewien błąd związany z warunkami załączenia pompy: w pewnej sytuacji nie patrzy jakby na któryś z warunków... nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Postaram się później jeszcze dać krótki opis, na jakiej zasadzie to działa - algorytm.

Attachments:

Helpful message? + -

Back to top
   
borysgo2
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 04 Mar 2004
Posts: 239

Post#87 20 Dec 2005 20:47   

Re: Kolektor słoneczny.


Kolektorek bardzo fajny.
Moj sasiad zrobil cos prostrzego, tzn: kupil na zlomie 4 panelowe grzejniki (takie z cienkiej wytlaczanej blachy), pomalowal je na czarno, polanczyl wezem 1/2'' no i grzeje sobie tym bojler 200L. W ciagu jednego slonecznego woda potrafi nagrzac sie do temp okolo 55C (zaczyna byc goraca jak sie reka dotknie). Moze to malo wyrafinowane ale skuteczne.

Helpful message? + -

Back to top
   
krzsiek
Poziom 13
Poziom 13


Joined: 13 May 2002
Posts: 116

Post#88 21 Dec 2005 02:40   

Re: Kolektor słoneczny.


Ja z kolei podgrzewam wode sloncem od kilkunastu lat przy czym metoda nie jest zbyt wyrafinowana, ale dziala.

Co potrzebne: - dach - plaski, pokryty papa, u mnie powierzchnia ok 15m2. Waz do podlewania - im wiecej tym lepiej - obecnie 2 rolki po 20m. I to wszystko.

Cel - podgrzanie wody do zbiornika ok 1000l.

JAk to dziala:Jeden koniec weza podlaczamy do kranu i odkrecamy lekko wode, na drugim koncu znajduje sie zawor regujujacy przeplyw.
Waz ulozony jest na dachu w obok siebie i przymocowany do kilku listew - inaczej sie skreca pod wplywem cisnienia i goraca. Dach jest prawie poziomy wiec nic sie nie zsuwa. I to wszystko.

Akcja rozgrywa sie w lecie. Wszystko zaczyna grzac porzadnie ok 10 do 17-18. Regulacja przeplywu zaworem na koncu weza w zasadzie starcza na caly dzien i juz przy niej nie majstruje. Woda leci sobie ciurkiem podgrzewajac sie do ok 50 stopni na wylocie. W tej chwili juz nie pamietam dokladnie temperatury, ale w sloneczny letni dzien to co wylatuje moze byc parzace. Wszystko zalezy od slonca i przeplywu.
Woda do tego czerpana jest z hydroforu.

Wczesniej byly inne sposoby. Poczawszy od foliowego rekawa zgrzanego na koncach zelazkiem przez ktory przeplywala woda, przez panelowe grzejniki pomalowane na czarno az obecnie waz.
Grzejniki byly chyba najlepsze ale byly z odzysku i rdza je zrzarla.

W planach jest zbudowanie kolektora/ow i zasilanie tym zbiornika i ewentualnie wymiennika.

A co z tym 1000l zbiornikiem? Smile
Stoi na dworzu i sluzy do kapieli. Nie ma nic lepszego niz kapiel w cieplej wodzie po goracym dniu. W dodatku woda przykryta folia nie paruje i dluzej trzyma temperature. Tego lata, po slonecznym dniu woda byla ciepla do 1 w nocy. A jak na dnie przymocuje sie dziurkowane rurki podlaczane do sprezarki... to mamy jacuzzi pod gwiazdami Smile

pozdro!

Helpful message? + -

Back to top
   
Google


Google Adsense


Post# 21 Dec 2005 02:40   

Back to top
   
Supermodurator
Poziom 13
Poziom 13


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 112

Post#89 21 Dec 2005 22:57   

Re: Kolektor słoneczny.


Gratuluję eshO!
Bardzo mi się podoba twoja konstrukcja.
Czy mógłbyś podać więcej informacji na temat sterownika pompy?
Jaką pompę zastosowałeś?
Chciałbym zbudować podobne urządzenie, lecz mam nieco inny
pomysł na realizację samego radiatora. Moim zdaniem mniej pracochłonnego w wykonaniu. Wyposażyłem już swój bojler w drugą
wężownicę, gromadzę materiały na kolektor i zastanawiam się nad
pompą - jakiej użyć? Wydaje mi się, że zastosowanie pompy od CO nie wchodzi w grę z uwagi na wielokrotnie za dużą wydajność?
Pozdrawiam

Helpful message? + -

Back to top
   
Berek86
Poziom 9
Poziom 9


Joined: 11 Jan 2006
Posts: 34
Location: Tarnów

Post#90 13 Jan 2006 23:42   

Kolektor słoneczny.


chcialbym zaproponowac aby zamiast szyb dołozyc soczewki skupiajace nie obmyslilem jeszcze dokladnie sposobu ich wykorzystania ale mysle ze zwiekszyly by skutecznosc chcialbym byscie wyrazili swoje zdanie na ten temat Smile

Helpful message? + -

Back to top
   
Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> DIY Structures -> Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.
Statement for Wykop Statement for Facebook Statement for Google Statement for Twitter
Page 3 of 16 Go to page Previous  1234 ... 141516  Next

Jump to page:
Similar topics
Kolektor Słoneczny (35)
Kolektor słoneczny z wymiennikiem (9)
Kolektor słoneczny (powietrzny) (118)
Obrotowy kolektor słoneczny. (77)
Kolektor słoneczny - ciąg dalszy (95)
Kolektor słoneczny z paneli grzejnikowych (41)
Testowy kolektor słoneczny do podgrzewania wody (32)
znów kolektor słoneczny plus zasobnik (35)


Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.087 seconds

elektroda.pl topic RSS feed