Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw 2.1 - tonsil, stx.

quadro 11 Sie 2005 18:53 9017 32
  • Jest to moja pierwsza konstrukcja.

kosztorys :
    plyty wiorowe - mialem( za przyciecie 16 zl)
    wikol - ok 10 zl
    farba - 16 zl.
    glosniki - 15 zl za wysokotonowe, basowe mialem, jedynie regeneracja ok 30 zl.
    stx - 32-150-8-ss - 15 zlotych

Wymiary kolumn: wys-szer-gl to 130-24-32 (w srodku znajduje sie przegroda tak aby pojemnosc wynosila 40 litrow), wytlumilem je gabka 4 cm oraz dodatkowo wata z poduszki. front kolumn dodatkowo jest oklejony plyta o grubosci ok 5 mm. reszta scianek wykonan jest ze starych plyt meblowych, wszysko wyszlifowane i pomalowane farba dulux.
    Jak narazie brak zwrotnic, ale w krotce sie to zmieni.

Sub wykonany jest podobnie jak kolumny, jego objetosc to ok 54 litry.
    Zarowno kolumny jak i sub sa konstrukcjami zamknietymi.

Przetworniki:
    wysokotonowe: piezo alpharda (wkrotce to sie zmieni)
    niskotonowe: tonsil 20/40/16 (o ile dobrze odczytalem)
    stx: 32-150-8-ss

Calosc napedzam ta wieza , ktora widac na zdjeciach ma ona wg. noty katalogowej 2x80 W prawdziwej mocy. W przyszlosci planuje naped pod suba mostkiem na tda7294.

Wrazenia odsuchowe: hmm... mnie sie podoba. Jesli chodzi o podlogowki to za nisko to one nie zejda (ok 45 Hz), ale dzwieki wydobywajace sie z nich sa bardzo przyjemne nie meczace.

Sub gra zajefajnie, potrafi zatrzasc domem(jak za te pienidze to nie ma na co nazekac :D )

Mile widziane slowa krytyki, jak rowniez uwagi, co mam poprawic zeby lepiej wygladal moj sprzet.

Ogolnie cenowo szacuje na jakies 120 zl. :D

Fajne!
  • #2 11 Sie 2005 19:55
    latawiec666
    Poziom 16  

mi ise podoba i to bardzo. Oceniam na 5 z małym plusem. Załóż sobie kopułki w głośnikach lewej kolumny bo to brzydko wygląda.
    Gratuluje konstrukcji

• #3 11 Sie 2005 20:19
    macio8888
    Poziom 22  

Całkiem przyjemny zestawik. Tylko czemu boki kolumn sa inne niż fronty?? Mogłeś zrobic jednego koloru całe. No ale cóż, każdy lubi co innego. No i te kopułki. Cz mi sie wydaje czy w wysokotonowcach nie ma 2 śrubek?? I w ogóle zmien te wysokotonowce i wsadz zwrotnice. Moja ocena to 5.
    Pozdrawiam.

• #4 11 Sie 2005 21:03
    168931
    Usunięty  
  • #5 11 Sie 2005 21:53
    Ziol3k
    Poziom 14  

Moim zdaniem bardzo udana konstrukcja. Jak za ta kase to naprawde super. Trafic STX'a 32 za 15zl to jest naprawde promocja lepsza niz w biedronce:). A nie napisales czy to wszystko napedzasz - napisz ile twoj sub dostaje watow:D. Pozdrawiam

• #6 12 Sie 2005 01:19
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

koniecznie zaloz kopolki bo glosnik bez niej nie pracuje tak jak powinien (nie chodzi o mase tylko cisnienie pod nim) Nie wiem czemu wszyscy na przod daja podwojna plyte zwiekszajac tylko mase i dodajac sobie roboty (koszta juz pomijam) nie lepiej dac kilka rozporek? Sympatyczny zestawik tylko wysokotonowki dalbym cm nizej.

• #7 12 Sie 2005 06:26
    quadro
    Poziom 15  

Faktycznie ten brak kopulek szpeci te kolumny i dziala ujemnie na jakosc przetwarzania dwiekow.
    Fronty zrobilem tak dlatego z dodatkowej plyty poniewaz lepiej wyglada to niz okleina, a forniru w moim miescie raczej nie dostane.
    Zwrotnice zaloze jak nazbieram kase, wole troche wiecej zeby kupic cos lepszego.
    Wysokotonowki zalozylem jakis czas temu piezo bo poprzednie cewkowe z tonsila i alpharda, ktore mialem spalily sie.
    Narazie nad subem popracuje, a dokladnie to zrobie taki sam front jak w podlogowkach, nastapnie wezme sie za centralny, ktory planuje zrobic na audax'ie.

Dzieki za slowa krytyki

• #8 12 Sie 2005 11:02
    Stefan99
    Poziom 15  

sorki za Offtop ale nie wiecie gdzie można kupić w necie taką kopułke do średniotonowego w Altusie 110 ?

• #9 12 Sie 2005 11:57
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Te kolumny mają 8ohm? To są głośniki 15ohm po dwa równolegle? Wieża jest pewnie RX88 lub 99. Jak dasz 4ohm to spalisz STK w wieży. Sprawdzałeś jaką tam masz końcówkę? Czy 4221 cy 4241?

• #10 12 Sie 2005 12:22
    quadro
    Poziom 15  

glosniki sa 16 omowe. wiem ze jest kosc stk tylko nie pamietam dokladnie jaka byc moze 4241 czy cos takiego.

• #11 12 Sie 2005 15:01
    krzycho123
    Poziom 31  

w tych wieżach siedzi z reguły STK4211 MK2 :D Pamietajcie aby nie podłączać nic poniżej 4 Ω , bo STK jest drogi i trudny do zdobycia

• #12 14 Sie 2005 18:13
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

No wreszcie ukończyłes ten zestawik :)

Fajnie zobaczyć jak mój były STX odżył i znalazł nowe miejsce którym może zatrząść :D

Jeśli chodzi o kształt suba to jest całkiem klasyczny (ja bardziej przepadam za fikuśnymi ale to tylko moje upodobanie). Czarny kolor obudowy pasuje do tego STX'a. Niestety na obudowie widać łączenia płyt (przynajmniej górne - innych na zdjęciu nie widać) których nie była w stanie zamaskować farba, co oznacza że się niezbyt dokładnie szlifowało albo szpachli poszczędziło ;P Na obudowie widać jeszcze jakieś jasne punkty jakby łebki śrub ale może to być defekt zdjęcia albo porostu odciski palców więc się do tego nie doczepie :)
    No ale najważniejsze jest przecież brzmienie (a wygląd to sprawa drugorzędna) a te jest bardzo dobre jak na głośnik za 64zł (przynajmniej tyle mnie kosztował ;P) wiem bo ten sam głośnik pracował u mnie w podobnej obiętości tylko zasilany mostkiem 2xTDA7294 i potrafił zatrząść pokojem (dopóki mi nie zdechł z nieznanych przyczyn).

Jeszcze pytanko co do suba: napisałeś że wszystko napędzasz wieżą a ma ona dwa wyjścia po 80W każde...jak tam się zmieścił jeszcze sub ?

Teraz zajmijmy się kolumnami :) Wizulanie super - podoba mi się łączenie jasnego frontu z ciemnymi bokami (ach jaka szkoda że sub też nie jest wykończony w ten sam sposób - byłoby super dobrane kolorystycznie i estetycznie). Co do wad to dopatrzyłem się nierowności na boku prawej kolumny (środkowe zdjęcie) takie wybrzuszenie lub uskok na poziomie pierwszego głośnika od dołu - niestety wada ta rzuca się w oczy. Głośniki rozmieszczone poprawnie (blisko siebie i na wysokości głowy słuchacza). Tym w lewej kolumnie przydały by sie kopułki bo odsłonięte cewki nie wyglądaja estetycznie. Prawa kolumna zaś ma różniące się kopółkami głośniki ale na to już nie za dużo da się poradzić. Jeśli chodzi o wysokotonowce to też zalecam przynajmniej STX'ową GDWK-9-150-8-PJ - słuchałem i jak na wysokotona za 13zł gra rewelacyjnie - głośno i szczegółowo).

Ale jakby teraz spojrzeć na cenę wykonania i wyobrazić sobie co by autor tej konstrukcji mógł sobie sprawić gotowego za tą kase to wychodzi że ta wielka i szczegółowa konstrukcja jest na poziomie cenowym plastikowego zestawiku 2.1 Mant'y (dostępna we wszelkich wiekszych supermarketach typu Real) gdzie sub by się zmieścił w kieszeni a kolumienki mają głosniczki wielkosci tych w słuchawkach to zaraz zapomina się o tych wszystkich wadach :)

Gratuluję konstrukcji i czekam na uzupełnienie zestawu do pełnego 5.1 :D

• #13 14 Sie 2005 19:47
    macio8888
    Poziom 22  

Zauważyłem teraz, że pod śróbami, które mocują głośniki niskotonowe, troche Ci się ta guma(tak jak u mnie w regenerowanych Tonsilach) pomieła. Niewygląda to zbyt estetycznie, lepiej wytnij dziury w tej gumie wielkości łebków od śrób.

• #14 14 Sie 2005 20:46
    SKT
    Poziom 12  

Witam
    Jeśli chcesz tego suba zasilić mostkiem TDA to raczej odradzam do tego paprać TDA :/ Pomyślałbym raczej moze o jakimś STKxxxx ma dużo lepsze brzmienie, dynamikę i koszty zbliżone do mostka TDA.
    Nie mam pojęcia czym obecnie zasilasz suba bo wieża ma podobno 2x80W nic nie pisało o kanale dla subwoofera. Musiałbyś sobie zrobić jakiś filtr dolnoprzepustowy, dalej ten wzmacniaczyk no i sub.
    Pomyśl jeszcze dobrze nad tymi wysokotonowymi, alpierdy tu nie pasują za bardzo :/ lepiej daj coś z tonsila albo stx (mam nadzieję że używasz chociarz jakiegoś elektrolita dla wysokich tonów??)
    Ogólnie mi się podoba, chociarz preferuję czarne kolumny, ale nie liczy się wygląd tylko dźwięk.
    Powodzenia w dalszych konstrukcjach!
    Pozdrawiam

SKT

• #15 14 Sie 2005 20:54
    krzycho123
    Poziom 31  

ja odradzam STK , z nimi są ogromne problemy . Kupisz podróbke i kasa pójdzie z dymem . Nikt nie daje gwarancji że kostka będzie działać i jest orginalna . Lepiej coś na tranzystorach jeśli już koniecznie nie ma być TDA.

• #16 14 Sie 2005 21:27
    SKT
    Poziom 12  

Koniecznie zgadzam się z krzycho123!! Może by fajnie było coś na tranzystorkach wykombinować? Efekty nieporównywalne do scalaków i czasem koszty też są niższe! :D
    POLECAM NA TRANZYSTORKACH!!!

• #17 16 Sie 2005 11:33
    kionka7
    Poziom 16  

Sam mam RX88. Teraz napędza kolumny Empire Eass 200 ale swego czasu ciagnął inne mniejsze 100 watowe kolumny jakiejs hiszpańskiej firmy - mialy 4ohm i nic sie nie dzialo nawet przy długim (cała noc) ostrym graniui (może to zasługa wentlatorka na kostce STK..)

• #18 16 Sie 2005 13:20
    quadro
    Poziom 15  

Zeby rozwiac watpliwosc odnosnie podalczenia mojego zestawu to juz wyjasniam,2 kolumny podlaczone sa z jednego kanalu, a sub z drugiego. w wiezy jest wyjscie na suba ale ja narazie nie mam wzmacniacza do podlaczenia.

suba planuje zrobic w takim samym stylu jak kolumny

• #19 16 Sie 2005 14:56
    macio8888
    Poziom 22  

eee...no to lipa dwie kolumny do jednego kanału... lepiej szybko kombinuj wzmaka:)
    pozdrawiam

• #20 16 Sie 2005 18:21
    SKT
    Poziom 12  

To wszystko wyjaśnia! Musisz zrobić tylko 1 wzmacniacz jednokanałowy dla suba i podłączyć go pod to wyjście z wierzy na subwfr. a za wzmakiem głośnik, i to cała filozofia!! :D
    Pozdrawiam!

• #21 16 Sie 2005 23:19
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

No jak sub będzie zrobiony w ten sam sposób co kolumienki to będzie ładnie się wizualnie prezentować :) Gdy skończysz suba walnij zdjęciem obejmującym na raz cały zestaw :)
    A co do wzmaka do suba to moj ciągle do sprzedania :) Zreszta se go możesz wziąść na próbe i jak spasuje to sie interesik ubije ;P

• #22 18 Sie 2005 09:12
    quadro
    Poziom 15  

centralny juz zrobiony, jesli chodzi o wyglad.
    pozostaje kwestia, jakie glosniki mam zalozyc?
    najlepiej zeby nie zrujnowaly mojej kieszeni :)

• #23 18 Sie 2005 10:03
    SKT
    Poziom 12  

Może jakieś STXy? Jest dość spory wybór średniotonowych i wysokotonowych.

• #24 18 Sie 2005 17:35
    quadro
    Poziom 15  

myslalem nad jakimis tonsilami. kopulke juz mam. narazie sie zastanawiam.

• #25 19 Sie 2005 15:34
    quadro
    Poziom 15  

zrobilem suba tak jak podlogowki i centralny. zrobie zdjecia i zapodam na forum.

• #26 19 Sie 2005 20:45
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

No to czekamy na zdjątko :)

• #28 24 Sie 2005 14:22
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

No teraz wygląda całkiem spox - subik już ma mniej pospolity wygląd i pasuje do reszty :)

A ta skrzynka na TV to zalążek centrala ?

• #29 24 Sie 2005 15:11
    Vault Dweller
    Poziom 29  

By się tylko większy telewizor kiedyś przydał, bo jakoś teraz przy tym TV to te kolumny mi zbyt krowiaście wyglądają :). Jak będziesz mial okazję, to spraw sobie jakąś Diorę, Radmora itp.- zagrają ładniej (przynajmniej jak na moje ucho), lub coś do KD jeśli plan 6-letni obejmuje sklecenie tyłów :).

Aha, i nie podoba mi się, że w obu kolumnach głosniki mają różne kopułki :). Mogłeś chociaż wsadzić do każdej kolumny jeden taki, a drugi taki.

• #30 24 Sie 2005 15:48
    quadro
    Poziom 15  

kopulki beda wszystkie te same tylko musze zregenerowac pozostale glosniki.
    bede mial zodiaka napedze nim podlogowki zobacze czy da sobie rade.

fppfan ta skrzyneczka to poczatek tego jak bedzie wygladal central. narazie sie zastanawiam jakie glosniki tam zapodac.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME