Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sub. na pioneerach

adammc 13 Sie 2005 17:04 9860 55
  • witam wczoraj powstała moja nowa konstrukcja subwoofera samochodowego,opartego na bazie 2 głośników firmy pioneer.
    O mocy ani parametrach tej konstrukcji nie będę się rozpisywał
    przedstawiam w jednym z załączników krótką specyfikację
    użytych głośników.
    Obudowa trapezowa wykonana ze sklejki 18mmm,klejona i skręcana,
    oklejona jak widać zwykłą wykładziną.
    Pierwsze próby na 400W czyli po 200W rms na głośnik nie były zbyt zaskakujące gdyz przeprowadzono je w pomieszczeniu a nie w
    samochodzie i jak na te głośniki przydało by sie minimum 3 razy
    więcej mocy, mogę jedynie powiedziec o brzemieniu tegoż cuda
    mianowicie bardzo miękkie i niskie basy bez śladu buczenia .
    Sub będzie już niedługo pracował w oplu wraz z dwoma wzmakmi
    ale to juz w innym temacie przedstawię jako całość.
    Posiadam więcej zdjęć podczas konstrukcji więc jak wykończę i
    wywołam film to pokaże równiez zdjęcia tych głośników .

Fajne!
  • #2 13 Sie 2005 17:09
    DUD3K
    Poziom 19  

No prezentuje sie calkiem niezle ! :D

Tylkowydaje mi sie ze te tunele bass-reflexu maja chyba za mala srednice-czy nie szumia,piszcza przy wyzszych poziomach dzwieku ??

Czy obudowe liczyles jakims programem [polecam WinISD :P]

• #3 13 Sie 2005 17:17
    Stefan99
    Poziom 15  

sorry ale z tych paramterów co są na zdjęciu nie da sie wyliczyć obudowy dla głośnika. Nie wiem jak ty to zrobiłeś. Poza tym nie chce mi sie wierzyć że mają 1000W. Ile dałeś za te głośniki ?

• #4 13 Sie 2005 17:39
    DUD3K
    Poziom 19  

Mi sie tez nie chce wierzyc ze maja po 1000W.

Ale parametrow mozna poszukac na necie [bo to co firma podaje to absolutne minimum].

No wlasnie tez jestem ciekaw ceny...

• #5 13 Sie 2005 17:48
    Popak
    Moderator DIY

Witam

Hehehe wykonanie podoba mi sie.
    ALE!!! drodzy elkowicze zobaczcie na głosnikach jest napisane "PREMIER" a kolega adammc napisał że to "PIONEER" :)
    HHmmm czy to podruby czy błąd ortograficzny?;)

Pozdrawiam

• #6 13 Sie 2005 18:06
    adammc

Poziom 26  

:D to jest seria premier głośników firmy pioneer sztuka kosztuje
    około 800zł
    tak że nie taki kicz.
    objętość obudowy oraz wymiary bass reflex podane były przez producenta
    poza tym na podstawie parametrów które posiadam w instrukcji obliczenia producenta sprwdził mój brat i wszystko się zgadza
    wstawię zdjęcia szczegółowe głośnika to rozwieje wszelkie wątpliwości co do mocy .osobiście nie kupiłbym za tą cenę tych głośników tylko wybrałbym coś innego ale one przyjechały z Ameryki i więcej mnie nie obchodzi
    moje zadanie polegało na zrobieniu z nich czegoś uczciwego.
    proszę o dalsze pytania i komentarze na wszystkie chętnie odpowiem.

• #8 13 Sie 2005 20:34
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Jeśli ta paczka ma 2kW mocy RMS, to raz - nie wiem czym to napędzasz (2kW to jest ponad 165A na 12V, a jako ze wzmacniacz 100% skutenosci miec nie bedzie mozna założyć ze pociagnie z 175A(!) - jaki masz alternator? od Kamaza? ;) ), dwa - jak to działa, to chyba szyby wypadają... Albo sie kolega w dBdrag bawi ;).

• #9 13 Sie 2005 20:47
    plik4
    Poziom 26  

Wykonanie 5. POmysl 5. Wedlug mnie otwory stanowwczo zamale.

Co do mocy to paka na oko powinna miec ok 300-400W max. Co do mocy 2KW to napewno bzdura. Podlacz to pod ads PLX 3200 podlaczajac cweki aby wszystko mialo 8Ohm. Jak wytrzyma na 100% i uslysze to....to uwieze w te moc...

• #11 13 Sie 2005 22:48
    plik4
    Poziom 26  

i to ma oznaczac ze maja taka moc ?? Jestem ciekaw co by lepiej gralo ?? Dwa premiery czy kilomaxy18 ?? Cos mio sie wydaje ze 2KW nie przezyja te pioneery..

• #12 13 Sie 2005 22:54
    toadi
    Spec od akustyki

no wlasnie tez mi sie nie wydaje ze by to byla lipa widzialem te glosniki znaczy wize bo to paka dzielo mojego brata , cewka ma z 4cm wysokowsci nawinieta drutem o srednicy pewnie z 1mm glosnik wazy pewnie z 12kilo do napedu beda dwa wzmaki dajece chyba 800W/4om w mostku ale tyle nie wycignie sie z nich bo gloski cewki beda mialy spiete na 8 om, do zasilenia bedzie drugi alternator ok 2kW asobny aku i kondzior chyba 1,5 farada kable zasilajace jak do duzej spawary :D jedno co musze powiedizec ze efektywnosc tych glosników mierna oceniam na nie wiecej jak 85-86dB w dolnym pasmie proby w pokoju strasznie rozczarowaly zasilona calosc byla z koncowki 400W dzwiek ladny nie muli ale cicho zobaczy sie jak to zagra w autku bo tam inne prawa sie rzadza

• #13 13 Sie 2005 23:18
    krzycho123
    Poziom 31  

Pioneer to nie jest , Premier to raczej OEM Pioneera .Orginalne Pioneery wyglądają tak http://www.dsv.com.pl/pioneer/Sites/caraudio/glosnisk/nisko/start.html . Jak widać nie różnią się niczym poza napisem. Zapewne te Premiery grają tak samo dobrze jak te z firmowym napisem :D A konstrukcja i wykonanie godne pochwały. Tylko po co są podwójne zaciski , jeden port by wystarczył

• #14 14 Sie 2005 10:03
    toadi
    Spec od akustyki

odpowiem zamiast adammc:
    kazdy glosnik ma dwie cewki zeby byla latwa mozliwosc konfiguracji cewek sa 2 podwójne zaciski.

Odnosnie srednicy br owszem jest maly bo ma 7,5cm ale wiekszy by nie wszedl ze wzgledu na dlugosc te maja juz po 15cm

• #15 14 Sie 2005 14:28
    adammc

Poziom 26  

adammc napisał:
    O mocy ani parametrach tej konstrukcji nie będę się rozpisywał
    przedstawiam w jednym z załączników krótką specyfikację
    użytych głośników..

witam jest tu dyskusja na temat mocy tych głośników dlatego nie zabierałem głosu w tej sprawie i wstawiłem tabliczkę.

kolega plik4 zasugerował 300 czy też 400 W tak się składa jak już pisałem,że ta paka pracowała już na 400W rms na estradowym sprzęcie na dobrze odfiltrowanym sygnale do 200Hz i według mnie na głośnikach taka moc nie zrobiła wielkiego wrażenia mianowicie ich wychylenia nie sięgały więcej niż 7mm a z konstrukcji tych że głośników wynika że ich maksymalne wychylenia mogą być wiele więkrze .

osobiście nie chwalę tych głośników z oczywistego powodu konieczności stosowania do nich wzmacniaczy o wielkich mocach przekraczających 300W na głośnik,ale gość co je przywiózł mówił że kupił je tylko dlatego bo słyszał jak to grało w jednym z aut .
    no jak zmontuje całą instalację razem ze wzmakami to pokaże jak to wyszło

• #16 14 Sie 2005 16:45
    plik4
    Poziom 26  

adammc napisał:

kolega plik4 zasugerował 300 czy też 400 W tak się składa jak już pisałem,że ta paka pracowała już na 400W rms na estradowym sprzęcie na dobrze odfiltrowanym sygnale do 200Hz i według mnie na głośnikach taka moc nie zrobiła wielkiego wrażenia mianowicie ich wychylenia nie sięgały więcej niż 7mm a z konstrukcji tych że głośników wynika że ich maksymalne wychylenia mogą być wiele więkrze .

Tak dalem na oko ile maja mocy. Ale jak podlaczyl bys pod wzmaka estradowego o mocy 2KW to napewno tyle nie wytrzymaja. JAk na 400W maja 7mm to na 2KW musialy by miec ze 50mm.:P

Nie twierdze ze zle glosniki czy cos w tym typie. BArdzo mi sie podoba skrzynka i jej wykonanie. Nigdy nawet takiej do auta nie wpakuje bo to raczej na dB drag testy sie nadaje....tylko watpie w to co producent podaje bo jednak 1KW glosnik to juz inna teoria.

• #17 14 Sie 2005 17:55
    adammc

Poziom 26  

:D ok mnie o to chodzi że ja nie jestem konstruktorem tych że głośników tylko obudowy i to właśnie na jej temat raczej jest ten post
    a jak to będzie grało to zobaczymy , ja do swojego niedawno sprowadzonego opelka mam zamiar wstawic inny bardziej sprawny głośnik i jak oczywiście zrobie sobie ten wymarzony sprzęt też mam zamiar się nim tu pochwalić.
    kurde jakby to były moje głośniki podłączyłbym je do autotransformatora i jechałbym z napięciem od zera do maksymalnego ale bezpiecznego wtedy może udało by się w miare precyzyjnie ustalic ich ciągłą moc wtedy to zgodzę się,że napewno po kilowacie na jeden bym nie osiągnął no ale jak to w muzyce pewno wytrzymały by więcej poza tym to nie silnik tylko głośnik
    i ważna nie jest moc tylko końcowy efekt jak dla mnie

Dodano po 37 [minuty]:

acha tu widać napiś co na innych zdjęciach nie było widać by rozwiac wszelkie wątpliwości co do producenta

• #19 14 Sie 2005 18:31
    adammc

Poziom 26  

:D zapewniam to napewno te jak będę wkładał gąbke do środka zrobię jeszcze jedno zdjęcie

• #20 14 Sie 2005 20:56
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

No ale to chyba skłania do refleksji i polepszania swoich kolejnych konstrukcji?
    Ja tez sie czepie mocy, ale w innym kontekscie. Nie rozumiem jednego - po co komu 2kW do samochodu? Przeciez to są moce na niewielki koncert, a nie auto. Skoro to tylko sub, to reszta ma ile? po 800W na strone? Nawet przy tak niskiej skutecznosci głosnika, to bedzie słyszalne w odległosci kilkunastu metrów od samochodu, jak nie dalej, wiec jaka rzeźnia musi sie dziać w samochodzie...

• #21 14 Sie 2005 21:24
    SKT
    Poziom 12  

Witam
    Zobaczcie Panowie na dane techniczne. Wyraźnie pisze ze ma 89dB, a mocy może mieć nawet 5kW ale głośniej nie zagra niz te 89dB. To że "żre" tyle mocy to bym uznał jednak za wadę jeśli to ma się nadawać do samochodu. Jaki musiałby być wzmacniacz? może firma Pioneer by coś zaproponowała? A znów jeśli nie damy mu tyle mocy ile chce to bedzie grał mulato bo bedzie nieodpowiednio wysterowany. Nie ma problemu żeby napisać na głośniku 1000W, problem jest jakim wzmacniaczem go wysterować i żeby jeszcze światła w samochodzie świeciły. Pasmo widać że też ma ładne tylko ciekawe jaki jest przebieg częstotliwości względem efektywności, czy to 18Hz nie będzie oszukane? :P
    Ogólnie konstrukcja całkiem ładna, spoko wykończona. Napisz jeszcze jakim wzmacniaczem bedziesz go napędzał i podaj jego parametry.
    Pozdrawiam!

SKT

• #22 14 Sie 2005 22:08
    de Virez
    Poziom 24  

SKT 89 db to jest z jednego wata;p Jakie znasz głośniki które mają 95 SPL w pasmie 30-50 Hz?? Fajnie tak ponarzekać i pośmiać sie z ludzi, których stać na wstawienie do auta 2kW basu. A tych decybeli to chyba bedzie ze 125 (chyba sie pomylilem w obliczeniu) w wytłumionym na max pomieszczeniu. W samochodzie bedzie sajgon jak sie patrzy:P
    _________
    P.S.
    120db - startujący concorde :P

• #23 14 Sie 2005 22:16
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

deVirez - no, coś w tych okolicach, jak nie wiecej. Mysle ze podbicia pewnie jakies będą (nie widziałem wykresu do głosnika), wiec moze i 140 dB wyciagnac dla pewnych częstotliwosci, a to juz o próg bólu haczy ;). IMHO overkill.

• #24 14 Sie 2005 22:27
    SKT
    Poziom 12  

Ja się nie śmieję i nie zazdroszczę mieć konkorda w samochodzie :D skoro będzie tak czadowo, powiedz mi jeszcze czym planujemy to zasilac? Jeśli masz wojskowe auto, gdzie silnik ma paręset koni mechanicznych to możesz sobie zrobić wzmacniacz "na siłę" jeśli jeździsz innym wozem, pochwal się wzmacniaczem!! :P:P:P

• #25 14 Sie 2005 23:33
    de Virez
    Poziom 24  

Jeśli kogoś stac na takie głośniki wyda kase, żeby starcic 2 konie mocy i mieć mocniejszy alternator. Ja wcale nie posiadam takiego cuda, ale irytuje mnie gadanie typu: łeee, za dużo mocy, jak to podczepić, rozumiem, gdyby to gadanie było o paczce na 4rech alpierdach, co wymaga 2 kW, ale nie na takich cudach. Właściciel zapewne tego do radia nie podłączy. Jeśli sie nie podoba, można słuchać muzyki jak najbardziej na głośniczkach 2drożnych z bazarku podpiętych do radia sonego 4x51 (4x22RMS).
    SKT - najpierw czepiałeś się, że za cicho, teraz nie pasuje Ci, że głośno. Przyznaj się po prostu, że nie każdego stać, żeby zasilić takie głośniki (mnie np nie). W aucie do tego dochodzą akumulatory i alternator. Myśle, że wszystko sie zamknie 3-5 tys zl.

• #26 15 Sie 2005 00:09
    plik4
    Poziom 26  

Ja mysle ze to jest szykowane na db drag test a nie do siedzenia w samochodzie i niszczenia sobie sluchu. Nie pisze tego bo mnie nie stac i zazdroszcze a jak bym chcial to za dwa miechy kupil bym sobie takie. Jednak moc nie wydaje mi sie prawdziwa....

SKT tez ma troche racji bo zamiast phanai glosnikow niby 1KW o ofektywnosci na poziomie 87-89dB mozna bylo wephac eminence kilomax 18 albo omega18 o znacznie wiekszej efektywnosci. Wtedy na dwoch takich mozna bylo by uzyskac ze 160-170dB. Niestety kosztem niskiego pasma. ALe kilomax ma Xdam chyba 46mm wiec sporo a te wiele wiecej nie maja.

Tez biezcie pod uwage ze jak wystawimy tego suba na dwor to osiagnie znacznie mniejsze cisnienie niz w aucie.

• #27 15 Sie 2005 00:18
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

de Virez, nie kieruje sie zazdroscią, ale pragmatyzmem. Nie sztuka jest wsadzic 2kW do auta (jak sie ma kase oczywiscie), tylko po co? Do dB Drag jak najbardziej - nie do konca pojmuje jaka z tego zabawa, ale to zawsze jakis "sport". Tak juz na przykład totalnie nie pojmuje po co głosnik którego nie odkręci sie i tak na maxa, bo mozna przekroczyć próg bólu, a po co? No chyba ze ktoś lubi, ale na takie zabawy są tańsze sposoby ;)

• #28 15 Sie 2005 10:51
    SKT
    Poziom 12  

Ludzie!! nikomu nie zazdroszczę! ale po co komu takie coś?!
    Dobra, lubicie sobie niszczyć słuch i stwarzać zagrożenie na drodze-wasza sprawa, nie będę się do tego mieszał. Jeśli ktoś ma za dobry słuch i chce sobie go przytępić albo wogóle stracić - proszę bardzo! Dla mnie osobiście jest to głupota bo nie siedzę w aucie 24godziny na dobę i nie potrzebuję mieć nie wiadomo jakich kokosów. W domu mam sprzęt średniej klasy, chociarz mieści się on w przedziale Hi-Fi (kolumny: 2xTannoy Mercury M3 i 2xsubwoofer Tesla312, amplituner i odtwarzacz DVD: Panasonic) i mi to wystarcza, gra ładnie i głośno. A w samochodzi nie potrzebuję jakiegos super sprzętu, spokojnie wystarcza mi standart z Blaupunkt'a.
    Ja radziłbym popatrzeć bardziej z praktycznego punktu widzenia, coś tańszego o podobnych parametrach, jakości. Same głośniki to nie wszystko, trzeba to czymś napędzić....
    I jeszcze chciałbym wiedziec jakie polecacie do tego głośniki WYSOKOTONOWE bo bas TO NIE WSZYSTKO!!
    Chyba że źle zrozumiałem chęci kolegów, i mam doczynienia z AUDIOFILAMI SAMOCHODOWEGO HI-ENDU, którzy muszą mieć poważny sprzęcior w aucie, jeśli tak to sorx za te uwagi. (tylko hi-end musi ładnie odtwarzać całe pasmo, nie tylko bas!! :P )
    Pozdrawiam!

SKT

• #29 15 Sie 2005 12:12
    DUD3K
    Poziom 19  

według mnie to troszke zle obudowe rozplanowales :D ja bym wolal widzec tyly tych glosniczko bo magnes i cala reszta wyglada imponujaco :D:D:D no chyba ze nie lubisz szpanerstwa to cie rozumiem.jak dla mnie to chyba troszke za duzo mocy...chociaz jak by pozadny wzmacniacz dolozyc to pokretlo na godzine 3,zatyczki do uszu,szyby w dol - i pelen lans,tylko ze to co najmniej niebezpieczne chyba bys nie slyszal goniacej cie policji :P
    ale skoro ludzie maja pieniadze to niech wydaja na co tylko chca ja bym chyba nie kupil takich "glosniczkow" ale skoro mowisz ze bas jest bardzo miekki i niski to chyba milo sie tego slucha...
    adammc > bardzo ladnie wykonana skrzynka,widac ze sie do niej przylozyles.z tym ze ja bym dal wieksze wydechy i nie okleil tego ta wykladzina bo to nie pasuje troszke (wedlu mnie)do tych eleganckich PIONEER'ów

podzrowienia...

• #30 15 Sie 2005 16:54
    SKT
    Poziom 12  

Ten kosz i otwór przeciw ciśnieniowy kojarzy mi się z takim tonsilem, albo STXem, widziałem taki głośnik gdzieś w sklepie, kolesie prowadzą tam serwis tonsila, jak kiedyś tam bede to się zapytam o niego. Z tego co piszą na magnesie to ma ładny wygar!! :D tylko ciekawe jaki SPL i chrakterystyka czestotliwościowa :) czyli to co mnie najbardziej interesuje :P:D:)
    Nic nie pisze o parametrach potrzebnych do zbudowania obudowy do niego :/.
    Jak się czegoś dowiem to dam znać!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME