Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak zrobić bardzo mocny elektromagnes

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Jak zrobić bardzo mocny elektromagnes
Autor
Wiadomość
Początkujący_
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 17 Sie 2005 21:59   

Re: Jak zrobić bardzo mocny elektromagnes

Witam wszystkich.

Mam pytanie, czy zna ktoś z was stronę na której jest szczegółowo
napisane jak zrobić samemu bardzo mocny elektromagnes?

Z góry dziękuję.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sie 2005 21:59   

Powrót do góry

ksiks
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: WAWA

Post#2 17 Sie 2005 22:14   

Jak mocny, na jakie napięcie,zmienne czy stałe , wielkość, jakie masz możliwości techniczne wykonania rdzenia z miękkiego materiału ferromagnetycznego,
To tylko kilka pytan pomocniczych potrzebnych do udzielenia wiążącej odpowiedzi. Nie martw sie za wczasu, głębszy oddech,i napisz co to ma być za urządzenie no i coś wspólnie z kolegami wymyślimy.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

pol032
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Kluczbork

Post#3 17 Sie 2005 22:15   

Napisz do czeo i jak wielki miałby być ten elektromagnes
Powrót do góry

Początkujący_
Poziom 3
Poziom 3

Post#4 Post autora tematu 18 Sie 2005 11:53   

Więc, ten magnes mógłby być zasilany napięciem stałym z akumulatora samochodowego, mógłby być bardzo mocny, wielkość bez znaczenia,
ale nawet nie wiem co to jest miękki materiał ferromanetyczny i chyba raczej nie udało by mi się go skombinować. A elektromagnes chciałbym wykonać nie do nakiegoś urządzenia ale po prostu chciałbym mieć magnes który mógłby przyciągać jakieś wielkie metalowe przedmioty.
Powrót do góry

pol032
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 18 Sie 2005 12:51   

Po co robić jak są mocne elektromagnesy gotowe na 12 Volt każdy rozrusznik samochodowy ma elektromagnes z boku ,który w czasie rozruchu silnika spalinowego wyrzuca zębatkę na koło zamachowe ,wystarczy poszukać na złomowisku a miękki materiał ferromanetyczny to mormalne żelazo które da się ciąć piłką do metalu:D
Powrót do góry

Początkujący_
Poziom 3
Poziom 3

Post#6 Post autora tematu 18 Sie 2005 13:17   

No tak, ale chciałem się zapoznać z budową ogólną elektromagnesu
(nie zna ktoś może stronki na której coś takiego jest?) i zrobić samodzielnie taki mocny magnes żeby mógł nawet przez ścianę w bloku trzymać coś metalowego.
Powrót do góry

pol032
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 18 Sie 2005 13:25   

z 12 Volt to trudno żeby przez ścianę grubości nawet 25 cm coś metalowego utrzymał . Napisz konkretnie co ma utrzymać i jaka ta ściana gruba może wspólnie z kolegami coś wymyślimy.
Powrót do góry

Początkujący_
Poziom 3
Poziom 3

Post#8 Post autora tematu 18 Sie 2005 14:49   

Ta ściana jest grubości 14,5 - 15 cm. A Chciałym żeby ten magnes utrzymał np. jakąś metalową płytkę o ciężarze z 1kg (może więcej jeśli to możliwe).
Powrót do góry

pol032
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 18 Sie 2005 15:17pomocny post - solucja   

Było by to możłiwe ale nie z jednego akumulatora samochodowego np.45Ah elektromagnes musiąłby być zasilany z wielu akumulatorów połączonych równolegle aby móc z nich brać duży prąd a eletromagnes musiałby być ogromnych rozmiarów i ważyłby grubo ponad 100 kg .Akumulatory muszą być ładowane prostownikiem i to dużym prądem .Prostownik do nich musiałby być wielkości conajmniej spawarki.Tak ze taki elektromagnes w warunkach domowych odpada.
Nie lepiej by było w tej metalowej płycie wywiercić otwory i przymomtować ją na kołkach rozporowych do ściany ???
Powrót do góry

Początkujący_
Poziom 3
Poziom 3

Post#10 Post autora tematu 18 Sie 2005 15:38   

Ja chciałem sobie po prostu zrobić samodzielnie elektromagnes i zobaczyłem kiedyś w serialu jak ktoś taki miał i pomyślałem że fajnie taki byłoby mieć.

A zna ktoś może z was jakąś stronę albo ma jakiś rysunek na którym jest szczegółowo narysowane jak elektromagnes wykonać? Ponieważ chciałbym sam (nawet malutki) taki magnes zrobić.
Powrót do góry

pol032
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 18 Sie 2005 16:35   

Jak coś dzisiaj wieczorem znajdę na necie to Ci wysłę jakiś rysunek elektromagnesu.

Pozd. pol 032
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Sie 2005 16:35   

Powrót do góry

pol032
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 19 Sie 2005 00:02   

http://www.elboxedu.com.pl/karta.php3?l=144

Nieaktualny link skasowałem. Jasiek690
Powrót do góry

Początkujący_
Poziom 3
Poziom 3

Post#13 Post autora tematu 19 Sie 2005 12:10   

Dzięki za obrazki, a jeśli bym robił mały elektromagnes do na rdzeń nadaje się drut ze starej cewki?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2005 12:10   

Powrót do góry

Kociołek
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#14 19 Sie 2005 12:52pomocny post - solucja   

Witam
Jeśli chcesz zbudować elektromagnes ( dla zasady ) na rdzeń ( gruby gwóźdź lub śruba np. M6 do M10 ) owinięty ze względów mechanicznych taśmą izolacyjną lub plastrem, nawiń kilkadziesiąt zwojów jakiegokolwiek przewodu emaliowanego o średnicy 0,2 - 0,5 mm np. ze starej cewki.
I już masz najprostszy z możliwych elektromagnes.
Zasilaj go z baterii płaskiej. Akumulator może Ci go spalić - w twoim przypadku potrzeba co najmiej kilku prób - to już poważniejsza sprawa.
Jeśli dysponujesz miernikiem - np. amperomierzem możesz sobie potem taki elektromagnes badać odwijając lub dowijając zwojów - sprawdzać prąd i siłę przyciągania.
Zaznaczam, że rozwiązanie ma charakter wyłącznie dydaktyczny.
Pozdrawiam
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Warszawa

Post#15 19 Sie 2005 14:11   

A jakiej wielkości ma być to, co ten elektromagnes ma przyciągać z siłą 1kG?
Przy rozmiarze 10cm x 10cm do uzyskania siły 1kG wystarczy indukcja 0.05T,
do jej uzyskania potrzebny byłby prąd kilkanaście kA... wzory są w podręczniku.
Powrót do góry

creepingdeath
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Otwock

Post#16 08 Wrz 2005 15:14   

Ja z kolei mam taki problem że przed chwilą zgubiłem śrubkę w trawie i nie moge znaleźć. Czy macie jakiś szybki łatwy i sprawny sposób na to żeby zbudować małe użączenie co przyciąga śrubki i za pomocą tego mógłbym sobie przeczesać podwórko???
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#17 08 Wrz 2005 16:45   

Proponuję użycie magnesu(ów) - niewielki magnes neodymowy złapie z odległości porównywalnej z jego rozmiarami.
Powrót do góry

creepingdeath
Poziom 20
Poziom 20

Post#18 08 Wrz 2005 16:57   

Tylko że ja nie mam takiego magnesu. Ale mam za to kupę sprzętu elektronicznego... Wyluty z TV Radio itd. itp.. Myślałem coś z tego sklecić "na szybkości"
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#19 08 Wrz 2005 17:03   

No to użyj cewki z rdzeniem, prąd w cewce z 10000 A*zwój. Czyli przekrój cewki kilkanaście cm2.
Powrót do góry

Trabi
Poziom 24
Poziom 24

Post#20 08 Wrz 2005 20:51   

creepingdeath, proponuję zaopatrzyć się w jakiś magnes ze starego głośnika wraz z rdzeniem. łapie wszystko ze sporej odległości.
A co do szukania innych maleństw (nie tylko metalowych) polecam jakąś mocna lampę; mocną mam na myśli od 1kW wzwyż :) . Ja używam fotograficznej kwarcówki 1,8 kW i jeszcze nic sie przede mną nie ukryło na podłodze przy takim oświetleniu :)
Powrót do góry

creepingdeath
Poziom 20
Poziom 20

Post#21 08 Wrz 2005 22:07   

Taaaak. Głośnik będzie chyba dobrym rozwiązanie.
Dzięki
Powrót do góry

bartosz_6891
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: warszawa

Post#22 22 Mar 2006 18:45   

witam... zastanawia mnie jedna rzecz i chcialbym zeby ktos pomogl mi odpowiadajac na moje pytanie jesli ktos wie... otoz chcialbym wiedziec czy leprzy jest kabel nawojowy GOŁY czy tez IZOLOWANY oraz czy leprzy jest GRUBY czy jak NAJCIEŃSZY ???
zastanawiam sie nad tym bo sam chce zaczac budowe wlasnych elektromagnesow bo mam kilka fajnych projektow w glowie a i magnetyzm oraz bardziej elektromagnesy zawsze sciagaly moja uwage:)
tak wiec jesli ktos zna sie na rzeczy wystarczajaco to prosze o odpowiedz
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#23 23 Mar 2006 17:30   

Raczej izolowany, chyba że nawiniesz cewkę tak, by zwoje się nie stykały, co może nie być łatwe, choć z drugiej
strony trochę ułatwi chłodzenie. Co do grubości: policz, jakiej wielkości uzwojenie jest potrzebne, jaki prąd ma płynąć,
podziel napięcie zasilania przez prąd, otrzymasz opór, i wtedy ze szkolego wzoru wyliczysz grubość przewodu.

Pierwszy krok w projektowaniu: jaki prąd ma płynąć w cewce? Drugi: jakie wymiary ma mieć cewka. I tak dalej...
Powrót do góry

bartosz_6891
Poziom 3
Poziom 3

Post#24 28 Mar 2006 23:28   

ahaa.... no tak... coz... :) :/ jakie wymiary cewki? ja wiem..jakies 5cm...? a prad? hmm... nie wiem, ale chce do zasilania uzyc baterii 9V sprzezonych ze soba, badz czegos mocniejszego jesli sie cos znajdzie...
bo...
moze wyjasnie po krotc do czego ma to sluzyc to jakos moze nakieruje cie na podpowiedz dla mnie :)
otoz, chce tak ustawic te elektromagnesy aby wisiala nad nimi jakas metalowa kulka lozyskowa...jakies 5cm nad podlozem tzw. chce uzyskac podloze do lewitacji...
a z czasem chce zrobic takie urzadzenie co by te kulke przemieszczalo po okregu w powietrzu naturalnie...tak " fruwajaca kulka " :)
moze to dalo ci jakis zarys tego co chce zrobic... Jakbys mogl mi jeszcze pomoc, podzielic sie swa wiedza na te tematy... to bede bardzo wdzieczny:)
aha..mam jeszcze jedno pytanko...Czy dosc silny elektromagnes moze odchylic strumien lejecej sie z kranu wody? Jak woda ma sie do pola elektromagnesu?
Pozdrawiam:)
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#25 29 Mar 2006 12:27   

Na wodę to elektromagnes raczej nie wpłynie, bo woda nie jest ferromagnetykiem... no, może bardzo silny,
ale takiego amator nie zrobi, nawet dla zawodowca to bywa niełatwe - jak Piotr Kapica kiedyś zrobił mocne
elektromagnesy, to długo nikt nie umiał mu dorównać. Chyba że w wodzie będą opiłki żelazne.

Elektromagnes raczej przyciąga kulkę żelazną, więc nie bardzo ma jak fruwać nad nim. Chyba, żeby
kulka była z diamagnetyka, ale wtedy albo bardzo silny elektromagnes, albo kulka nadprzewodząca.

Kulka żelazna może wisieć pod elektromagnesem, ale jej położenie jest niestabilne - potrzebny jest
układ elektroniczny, który będzie wykrywał jej ruch i dostosowywał prąd w elektromagnesie.
Powrót do góry

bartosz_6891
Poziom 3
Poziom 3

Post#26 30 Mar 2006 17:55   

ok z woda wyjasnilo mi sie... ale z ta kulka zelazna to jest przeciez troche inaczej... przeciez elektromagnes tak jak kazdy inny zwykly magnes wytwarza dwa przeciwne bieguny... : przyciagajacy i odpychajacy! to jak go ustawic odwrotnie i odpowiednio w stosunku do kulki to przeciez bedzie ja odpychac a najleprzym wypadku bedzie unosic nad swoja powierzchnia...czyz nie tak?
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#27 30 Mar 2006 19:59   

Tylko że kulka żelazna ma zwyczaj wytwarzać sobie bieguny akurat tak, by magnes ją przyciągał.
A nawet jakby ją zastąpić kulką z materiału twardego magnetycznie, to się obróci tak, by była przyciągana.
Powrót do góry

bartosz_6891
Poziom 3
Poziom 3

Post#28 30 Mar 2006 23:24   

ok :/ to zatem jak wyjasnic fakt takich urzadzen jak lewitatory gdzie jakis tam BĄCZEK sie nad nimi unosi... a pociagi lewitujace nad polem magnetycznym? przy nich to rozumiem ze urzyto materialow ferromagnetycznych....
a zreszta... jesli mozesz to powiedz mi jakie to sa materialy ferromagnetyczne, co takiego jest ferromagnetykiem, tak woli scislosci?
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#29 31 Mar 2006 10:36   

Ferromagnetyk to taki materiał, który ma dużą podatność magnetyczną, związaną z oddziaływaniem pomiędzy atomami
- w którym to oddziaływanie powoduje utrzymywanie się namagnesowania. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ferromagnetyzm

Do lewitacji w polu magnetycznym używa się zmiennego pola magnetycznego, które wywołuje prądy wirowe.
Te prądy wirowe wytwarzają bieguny magnetyczne tak, że jest odpychanie. Nie potrzebują ferromagnetyka,
a przewodnika, choć czasem większą skuteczność daje umieszczenie ferromagnetyka w klatce z przewodnika.
Powrót do góry

polgre
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Szczecin

Post#30 05 Kwi 2006 12:59   

"Elektromagnes - urządzenie służące do wytwarzania pola magnetycznego. Ma zwykle postać cewki osadzonej (nawiniętej) na rdzeniu z materiału silnie magnetycznie czynnego, np. ferromagnetyka, ferrytu (magnetyczna budowa materii). Przepływ prądu elektrycznego przez cewkę wytwarza pole magnetyczne, które magnesuje rdzeń, ulegając tym samym znacznemu wzmocnieniu; gdy prąd przestaje płynąć, pole cewki znika, rdzeń rozmagnesowuje się i elektromagnes przestaje być źródłem pola magnetycznego.
Wynalazek elektromagnesu wiąże się ściśle z historycznym doświadczeniem - Oersteda (1820), w którym odkryty został efekt magnetyczny prądu elektrycznego. Doświadczenie to powtórzył D.F. Arago.
Zjawisko magnesowania ciał magnetycznych przez pole przewodnika z prądem wykorzystał następnie W. Sturgeon, budując w 1825 pierwszy elektromagnes (na rdzeniu z miękkiego żelaza, pokrytym - dla zapewnienia izolacji elektrycznej - lakiem, był nawinięty nie izolowany drut).
Istotnie ulepszenia są zasługą J. Henry'ego, który zastosował drut izolowany (owinięty nicią jedwabną, dzięki czemu mógł go znacznie więcej nawinąć na rdzeń, uzyskując tym samym znacznie silniejszy elektromagnes. "
(wikipedia).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Kwi 2006 12:59   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Jak zrobić bardzo mocny elektromagnes
Strona 1 z 7 Idź do strony 1234567  Następny