X

filtry aktywne dolno/górnoprzepustowe -pomoc w obliczeniu

24 Aug 2005 13:52 ZIzioolass
  • #1 24 Aug 2005 13:52
    zioolass
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Witam.jestem właśnie w trakcie składania filtra do wzmacniacza napędzającego głośniki basowe.buduję go na bazie znalezionego na tym forum układu filtrująco-korygującego do wzmacniacza subwooferowego na TDA (rys.1) zmieniłem subsoniczny na VI rząd (też z elektrody;),wyrzuciłem korekcję dla 25 Hz,i chciałbym zaaplikować dolnoprzepustowy III rz,wg schematu z rys.2.niestety nie potrafię obliczyć wartości elementów dla częstotliwości odcięcia 160 Hz (jest to mój pierwszy układ..),dlatego proszę o pomoc,właściwie wyręczenie mnie w tym zadaniu.zamieszczam też schemat filtra górnoprzepustowego IIIrz,z tą samą prośbą:obliczenia wartości elementów dla 160 Hz (bedę go robił w nastepnej kolejności).
    jezeli znajdzie się ktoś chętny,to poproszę o te wyliczenia.jeżeli można,to dla innych częstotliwości również,(np.100-160-200-240),wtedy może możnaby narysować wykresy tych wartości i tu zamieścić,dla innych początkujących. pozdrawiam i baaardzo liczę na pomoc.

ps.
    na schemacie TDA nie ma opisu potencjometrów w korektorze,jakich użyć?
    oraz:sygnał z poszcz.pasm w korektorze jest sumowany i podany na + wzmacniacza sumującego przez kondensator 4µ7,czy to elektrolit?jeśli tak,to jak go spolaryzować?

jako opamp użyty został układ TL072 / TL 074

pozwolę sobie temat wyróżnić na jakiś czas przynajmniej,bo się boję,że spadnie zanim ktoś pomocny tu zajrzy;) pozatym sądzę,że nie jestem jedynym,któremu się przyda.jeśli ktoś ma pomysły,schematy crossoverów,układów do przesuwania fazy,czegokolwiek potrzebnego w tym temacie,to poproszę;)
  • Helpful post
    #2 26 Aug 2005 00:09
    janek11389
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Witam! Tutaj jeden z Kolegów dał takie filtry razem ze wzorami.
    Pozdrawiam
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1193810#1193810
  • #3 26 Aug 2005 15:53
    zioolass
    Level 20  
    Topic author Helpful post? (0)
    dziękuję za linka.polecam jak co( użytkownik piVo podaje układy i wzory do obliczenia aktywnych filtrów I i II rz.).chyba się zdecyduję na II rząd w dolnoprzepustowym.od razu pojawia się pytanie: w jednym z postów wskazanego tematu napisałeś ,że aktywny do basu to nieporozumienie.czy mógłbyś nieco przybliżyć tę myśl?(jeśli dobrze zrozumiałem.)pozdrawiam
  • #4 27 Aug 2005 21:05
    irek2
    Level 40  
    Helpful post? (0)
    Ja bym polecal raczej symulator elektroniczny niz te wzory. Prosty jest elektronic workbench.
  • Helpful post
    #5 27 Aug 2005 22:39
    piórko
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic308968.html - tu też są wzorki do obliczenia elementów.
  • Helpful post
    #6 28 Aug 2005 23:34
    maromarecki
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Pobierz sobie z tej strony < http://www.ekiert.com/soft.html > darmowy program FilterLab do obliczania filtrów... Fajna rzecz.
  • #7 21 Sep 2005 17:35
    zioolass
    Level 20  
    witam.zmontowałem ten układ sprzed TDA (tzn.subsoniczny inny,wyrzuciłem regulację 25 Hz w korektorze i dolnoprzepustowy na 150 Hz).i tu się pojawił problem,o którym nie pomyslałem:jeżeli jest korektor,a przed nim dolnoprzepustowy na 75 Hz-tak jest w układzie,na którym się wzorowałem,to jeśli zrobiłem dolnoprzepustowy na 150 Hz,to powinienem dołożyć w korektorze jeszcze np.90 Hz i 140 Hz,żeby dolnoprzepustowy miał co wogóle obcinać?jak policzyć wartości elementów na te pasma?proszę o odpowiedź i pomoc,bo się obawiam,że mam filtr na 70 Hz,zamiast 150...
    i jeszcze pytanie,jak zsumować sygnały z lewego i prawego kanału,zeby na suba szedł jako jeden?
    pozdrawiam
  • Helpful post
    #8 21 Sep 2005 19:46
    J. S.
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Sygnały można zsumować np. dwoma rezystorami np, 47kΩ.
  • #9 21 Sep 2005 20:13
    zioolass
    Level 20  
    a mogę potem pobrać te sygnały (osobno) sprzed rezystorów,zeby je puścić na filtry górnoprzepustowe?tak żeby był L i P do nadstawek,a bas w mono?

ten korektor wygląda tak(żeby się nie cofać do całego schematu aplikacji subwooferowej TDA):

ktoś wie,jak to policzyć na inne pasma?
  • #10 21 Sep 2005 20:38
    J. S.
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Tak, możesz pobrać sygnał z przed rezystorów.
    Immymi słowy: Wejścia można łączyć równolegle, wyjść nie bardzo.
  • #11 21 Sep 2005 21:00
    jaro_21
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Nie powinno być z tym problemu, kwestia czy źrodło sygnału to będzie tolerować

Co do filtrów to właśnie złożyłem sobie dla ćwiczenia filterek z odcięciem u góry około 165Hz i filtrem subsonicznym, co by nie męczyć głośnika częstotliwościami mniejszymi niż około 20Hz, z tym że częstotliwości odcięcia można regulować w pewnym zakresie potencjometrami.
    Schemat to połączenie fitru dolnoprzepustowego irka, a subsonic zgapiłem ze strony mdcs-a. Bawiłem sie ze zmienianiem częstotliwości granicznej troche. Układzik jest złożony i działa przyzwoicie. Tak stwierdzam na ucho zapuszczając z winampa częstotliwości testowe ściągniete z elki. Niestety nie mam oscyloskopu żeby to sprawdzić dokładnie. Załączam schemacik i symulacje w workbenchu (trzeba zmienić roszerzenie z .txt na .ewb), może Ci się coś przyda.

ps przy zastosowaniu TL081 wystarczy jeden scalak.
  • #12 21 Sep 2005 21:15
    zioolass
    Level 20  
    dzięki.filtry mam poskładane,teraz mnie ta kwestia korektora meczy.
    mówisz,że może być problem ze źródłem? chce zrobić aktywny crossover,wpinany miedzy mikser Gemini,a wzmacniacze.coś mi sie może w mikserze popalić?póki co biore sygnał na bas z jednego kanału mastera,a górki z wyjścia na monitory.
  • #13 21 Sep 2005 23:19
    J. S.
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Nic Ci się nie spali, jeśli nie zewrzesz wyjść (albo nie zepniesz ich równolegle). Podłączenie do wyjścia urządzenia A dwóch wejść innych urządzeń B,C, spiętych równolegle nie obniży drastycznie impedancji widzianej przez źródło sygnału A. W obu przypadkach jeśli nie będzie zwarcia, nie popłynie zbyt duży prąd i nic się nie uszkodzi.
    Inna sprawa to degradacja jakości sygnału przy niezachowaniu odpowiednich różnic w impedancji wyjściowej i wejściowej kolejnych w torze audio urządzeń. Ta druga impedancja powinna powinna być o rząd-dwa większa, z tego co pamiętam z jakiejś audiofilskiej (tfu!) strony. Poszukam i zaktualizuję post, jeśli znajdę coś ciekawego na ten temat.

Dodano po 30 [minuty]:

Na dziś tylko cyt. z http://www.republika.pl/audioton/ :
    Quote:
    8. Impedancja wejściowa.
    Jest to impedancja, jaka przedstawia sobą wejście wzmacniacza dla znamionowych warunków pracy. Wyjścia źródeł i wejścia wzmacniacza powinny być zbliżone tak, aby duża różnica pomiędzy nimi nie powodowała obciążenia dla źródła lub wzmacniacza. Bowiem jeżeli impedancja wzmacniacza jest zbyt mała w stosunku do źródła, będzie on obciążał źródło, powodując tłumienie sygnału. Lepsza jest sytuacja odwrotna - niska impedancja źródła a wysoka wzmacniacza.
  • #14 25 Sep 2005 00:18
    bocian90
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    A ma może kolega Jaro_21 wzór płytki do tego filtra z załacznika (schemat versja beta.JPG) ? Bardzo by mi to ułatwiło pracę. Pozdrawiam!
  • #15 25 Sep 2005 11:07
    uwe300
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Swietny programik texas instruments http://focus.ti.com/docs/toolsw/folders/print/filterpro.html
    TL odradzam to straszny szumon:/ lepsze ne5532/34 cena okolo 1zł
  • #16 25 Sep 2005 14:34
    jaro_21
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    bocian90 wrote:
    A ma może kolega Jaro_21 wzór płytki do tego filtra z załacznika (schemat versja beta.JPG) ? Bardzo by mi to ułatwiło pracę. Pozdrawiam!

ja to robiłem na kawałeczku uniwersalnej 2[cm] x 4[cm], z dziurkami, można też w pająku, elementy nie są krytyczne, częstoliwość graniczną przsuwa się łatwo zzwiększając lub zmniejszając wartości elementów dwukrotnie, polecam symulator EWB można sobie dowolnie kształtować charakterystyke i patrzyć co sie dzieje przy zmanie poszczególnych elementów

a co do TL to w nazwie mają "low noise" czyli w wolnym tłumaczeniu mało szumiące :)
  • #17 25 Sep 2005 14:39
    uwe300
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    tak ;) Low Noise ale jak zerknąć w pdf to Ne wypada o wiele lepiej a pozatym jest uznawany za profesjonalny audio, i ta cena :D
  • #18 11 Jan 2012 13:37
    Dr.Diodac
    Level 7  
    Helpful post? (0)
    Kolega jaro_21 pokazał bardzo fajny filterek, ja szukam sposobu na zbudowanie filtra przepuszczającego w zakresie 140 do 250Hz, pomożecie mi? Jak dostosować ten schemat?

filtry aktywne dolno/górnoprzepustowe -pomoc w obliczeniu
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products