Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

połączenie równoległe akumulatorów

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> połączenie równoległe akumulatorów
Autor
Wiadomość
viki
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: częstochowa

Post#1 Post autora tematu 06 Wrz 2005 13:31   

Temat był już wałkowany jednak wydaje mi się że zboczył na manowce.
Pomimo iż nie powinno się łączyć akumulatorów równolegle, czasem istnieje taka konieczność. Muszę podłączyć dwa akumulatory 12V 65Ah. Aby ograniczyć prądy wyrównawcze mogę zastosować mostek diodowy tak jak na rysunku. Diody te powodują jednak spadek napięcia 1.4V. Czy wstawiając tranzystory w układzie klucza zmniejszę ten spadek. (Chodzi mi o napięcie CE tranzystora)? Czy jest jakiś inny układ elektroniczny pozwalający łączyć akumulatory równolegle? Czy są dostępne akumulatory 12V powyżej 120Ah, a jeśli tak to jaka jest ich cena i wymiary?

Załączniki:
Powrót do góry

tprzemko
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Łódź

Post#2 06 Wrz 2005 13:40pomocny post - solucja   

Re: połączenie równoległe akumulatorów

Witam
Jeżeli koniecznie musisz łączyć diody wydaje mi się że powinna wystarczyć Ci jedna para diód (od +). Będziesz miał wtedy spadek o połowę mniejszy.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Wrz 2005 13:40pomocny post - solucja   

Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#3 Post autora tematu 06 Wrz 2005 14:45   

dzięki tprzemko, a co myślisz o zastosowaniu tranzystora zamiast diody, tak by jeszcze ograniczyć to 0,7 do powiedzmy 0,3V.

Załączniki:
Powrót do góry

sp5wcx
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Łuków, Mińsk Mazowiecki, Warszawa

Post#4 06 Wrz 2005 15:56   

Łączenie akumulatorów równolegle jest dopuszczalne pod warunkiem, iż są to akumulatory tego samego typu i w takim samym stanie technicznym. Wiele samochodów (i nie tylko) tak ma.
Akumulatory kwasowe rozruchowe powyżej 120 Ah są dostępne w sklepach z częściami zamiennymi do samochodów ciężarowych.
Powrót do góry

And!
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Świętokrzyskie

Post#5 06 Wrz 2005 16:31   

Czy to są diody Schotkiego ?
Powrót do góry

tprzemko
Poziom 17
Poziom 17

Post#6 06 Wrz 2005 21:22   

Witam
Zgadzam się z kolegą sp5wcx. łączenie jest dopuszczalne. Prądy popłyną tylko wtedy gdy napięcie akumulatorów będzie nie jednakowe. Ważne jest jednak coby były jednakowe pojemności (czy tam typy jak kto woli) coby jednakowo się rozładowywały. Co do tranzystorów to zależy co potrzebujesz uzyskać z tej bateri, duży prąd czy może długie działanie i co będziesz z tego zasilał. Trzeba by sobie zadać pytanie jak wielki wpływ ma spadek napięcia na działanie Twojego układu. Nie jestem orłem w tej dziedzinie ale wydaje mi się że zastosowanie tranzystorów będzie conajmniej kłopotliwe (a tym bardziej npn trzeba pamiętać że musi być spadek napięcia między bazą a emiterem), może jakieś inne tranzystory. Napisz może co ma być zasilane z tej baterii to będziemy mieli więcej informacji. Kolega AND! ma rację szczotki pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć spadek napięcia :-) .
Pozdrawiam
Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#7 Post autora tematu 07 Wrz 2005 08:54   

zapomniałem dopisać, że prąd jaki chcę pobierać z akumulatora to ok 0.5A, bardzo rzadko na około 5sek. 1.5A
Co do prostokątów w bazie tranzystora, przedstawiają one układ wysterowania tranzystora, który powinien ustawić tranzystor w stan przedodzenia.
Patrzyłem na "szczotki" i faktycznie o ile się nie mylę to spadek napięcia można by było dzięki nim ogramiczyć od 0.5V
Powrót do góry

marpiasek
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warszawa

Post#8 07 Wrz 2005 09:08   

Więc wystarczą diody Schotkiego i po problemie.
Powrót do góry

sp5wcx
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Łuków, Mińsk Mazowiecki, Warszawa

Post#9 07 Wrz 2005 14:53   

W samochodach terenowych z wyciągarkami elektrycznymi i dwoma akumulatorami często stosowane jest takie ustrojstwo:
http://www.rajdy4x4.pl/sklep/produkt.php?id=375&idg=29
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Wrz 2005 14:53   

Powrót do góry

And!
Poziom 24
Poziom 24

Post#10 08 Wrz 2005 16:47   

Ciekawe rozwinięcie, dodatkowo chroni przed rozładowaniem jednego z aku i zawsze można ruszyć.
Sądząc po radiatorze wydzielają się spore moce...
Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#11 Post autora tematu 09 Wrz 2005 14:09   

A gdyby zastosować mały akumulator np. 7-9Ah i baterie suche po 90Ah i elektronikę. Czy ma ktoś pomysł na elektronikę do takiego ustrojstwa
Powrót do góry

marek_Łódź
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 09 Wrz 2005 21:18   

viki napisał:
A gdyby zastosować mały akumulator np. 7-9Ah i baterie suche po 90Ah i elektronikę. Czy ma ktoś pomysł na elektronikę do takiego ustrojstwa

To znaczy? Chcesz równolegle połączyć dwie takie baterie (małą i dużą)? Można by spróbować zastosować dwa układy regulatorów impulsowych pracujące w trybie stabilizacji/dopasowania prądów dołączone do wspólnego odbiornika. Prądy mozna spasować stosownie do pojemności lub stopnia rozładowania (napięć).
Powrót do góry

tprzemko
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 09 Wrz 2005 22:07   

Witam
Troszkę dziwne połączenie. Układ do tego będzie pewno rozbudowany. Co ten mały akumulator miał by zasilać, a co duży. Może nie ma potrzeby stosować rozbudowanych układów sterowania do akumulatorów. Wydaje mi się że to może być tak: mały akumulator elektronika duży jakiś element wykonawczy (silnik, albo co). Może można to zasilać z dwóch źródeł galwanicznie odłączonych. Wystarczyło by wtedy zadbać o osobne ładowarki. Naprawdę trudno cokolwiek napisać, wartości prądów to troszkę za mało. Przedstaw nam myśl która Tobą powoduje :-) .
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Wrz 2005 22:07   

Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#14 Post autora tematu 10 Wrz 2005 15:20   

nie do końca chcę równolegle połączyć dwie baterie suche po 90Ah i taki zestaw przez elektronikę pośrednicząca do akumulatora 7 lub 9Ah.
Jak mówiłem wcześniej prąd maks może przektoczyć 1,5A i nawet przy równoległym połączeniu baterii suchych raczej nie uzyskam takiego prądu. Dlatego pomyślałem sobie, że akumulator pełnił by rolę dużej pojemności i przez krótką chwilę tzn ok 5sek pozwalał by na pobór 1,5A. Przy okazji wie ktoś jak obliczyć pojemność jaką musiał by mieć taki kondensator?
Powrót do góry

And!
Poziom 24
Poziom 24

Post#15 10 Wrz 2005 17:00pomocny post - solucja   

Alkaiczne oddadzą znacznie więcej niż 1.5A (spokojnie 5A)
Jeżeli to taki krótki czas to może kondensator car audio 1F.

Co do pojemności takiego kondensatora.
Może by spróbować tak:
Energia zgromadzona w kondensatorze E=(C*U²)/2
Więc E będzie ilością watów jaką odda w ciągu sekundy.
Więc jest to U*I*1s. Z sekund można przejść na godziny.
(U*I)/3600
Czyli mamy waty na godzine.
Znając napięcie można obliczyć jaka potrzebna jest wydajność A/h
Czyli trzeba przekształcić wedle potrzeb

Czyli dla 1F i 12V wychodzi 72J
Więc 72 W*s
przy 12V daje
6 A*s

A może by policzyć z T=RC ?

Czyli potrzebujemy 1.5A przez 5s
czyli przy 12V kondensator musi mieć 0.625F bo
T=R*C
C=T/R
C=T/(U/I)

Dobrze by było gdyby ktoś to zweryfikował bo jestem w wakacyjnym nastroju.
Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#16 Post autora tematu 10 Wrz 2005 22:20   

Kożystając z wzoru na energie E=C*U*U/2, obliczyłem to trochę inaczej.
P=U*I, E=P*t, czyli C*U*U/2 = U*I*t, C*U/2 = I*t, czyli

C = 2*I*t/U =>

C = (2*1,5A*5s)/(12v) = 1,25F

i również proszę o weryfikację
Powrót do góry

marek_Łódź
Poziom 23
Poziom 23

Post#17 11 Wrz 2005 09:39   

Zakładając, że mamy do czynienia z poborem stałego prądu z niedoładowanej niczym w tym czasie pojemności sytuacja wygląda tak: równanie różniczkowe opisujące zachowanie tego obwodu:

i=C du/dt (1)

przy stałym prądzie i zadanym czasie równanie to możemy zapisać w postaci:

I=C ΔU/T (2) , czyli
C= I*T/ΔU (3)

Inaczej mówiąc Twoje równanie jest dobre, tylko zmienna U nie oznacza w nim napięcia na kondensatorze a jego spadek w zadanym czasie. Przykładowo jeśli założymy, że napięcie przez te 5 sekund ma spaść o 1 wolt (dopuszczamy spadek do 11V) pojemność wyjdzie nam:

C=(2x1,5)*5/1=15 F

W przypadku doładowania układu stałym prądem J nasze równanie (3) przyjmie postać:

C=(I-J) T/ΔU (4)

Analogicznie podchodząc do zadanka od strony energetycznej musimy pamiętać o tym, że energia oddana przez kondensator jest różnicą między jego stanem początkowego i końcowego naładowania i że w praktyce nie da się zrobić układu, który na stałym obciążeniu potrafiłby rozładować kondensator do zera pobierając przez cały czas ten sam prąd. Mogę sobie wyobrazić układ z przetwornicą podwyższającą utrzymującą stałe napięcie odbiornika (stały prąd) przez znaczny czas rozładowania kondensatora.
W takim układzie energia wytracona na odbiorniku przy napięciach początkowym/końcowym Up/Uk i sprawności przetwarzania η

IUT=η(C Up²/2-C Uk²/2) (5)

czyli

C=2IUT/η/(Up²-Uk²) (6)

co przedstawia poniższa tabelka

Załączniki:
Powrót do góry

azibik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: rzeszów

Post#18 11 Wrz 2005 10:37   

proponuję dwa rozwiązania
dwa akumulatory 6v szeregowo/od ciągnika/

jeżeli prąd pobierany z akumulatora jest niewielki
to zrobiłbym układ który przełączałby kolejno zasilanie z jednego lub z drugiego akumulatora
w sposób bezprzerwowy
Powrót do góry

marek_Łódź
Poziom 23
Poziom 23

Post#19 11 Wrz 2005 11:10   

Jeszcze o gromadzeniu energii w pojemności. Ponieważ energia w pojemności rośnie w kwadracie napięcia korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie wyższych napięć. Przykładowo przy zastosowaniu napięcia dwudziestokrotnie wyższego (240V) niezbędna pojemność jest 400 razy mniejsza.

Elektronika do takiego układu jest stosunkowo prosta i składa się z kondensatora i dwóch układów przetwarzających:

pierwszy - przetwornica 12/250V, drugi - przetwornica 250V/12V DC

Układ zjada trochę więcej energii (dwa przetwarzania), ale możesz go pędzić z niewielkiej baterii (jeśli odbiornik nie działa zbyt często).

Pojemności wyszły też niemałe, ale podejrzewam że zarówno w przypadku nisko, jak i wysokonapięciowym wychodzi to taniej niż kombinowanie z dodatkowym akumulatorem.

Układy przetwarzania muszą zapewnić prąd dolnego poziomu obciążenia z niewielką nadwyżką na doładowanie pojemności.

Załączniki:
Powrót do góry

h47
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: BYTOM

Post#20 15 Wrz 2005 15:09   

czegoś nie rozumiem? akumulator 12V/65Ah umożliwia czerpanie prądu 0,5A przez około 130 godzin, czyli około 5 dni bez przerwy.W takim razie po co drugi akumulator. wystarczy co 5 dni podładować akumulator. a jeżeli już koniecznie potrzebny jest dłuższy okres to prościej zrobić układ czasowy przełączający akumulatory po określonym czasie.
Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#21 Post autora tematu 16 Wrz 2005 16:22   

problem w tym, że musi chodzić przez 6 miesięcy i w tym czasie nie będzie doładowywany
Powrót do góry

Tomek665
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#22 16 Wrz 2005 17:35   

Obawiam się że przez 6 miesięcy każdy ołowiowy aku. może paść nawet bez poboru prądu na skutek samorozładowania I wtedy "połączenie równoległe" nawet kilku akumulatorów nie pomoże.

viki może uchyl wreszcie rąbka tajemnicy i powiedz co konkretnie tym chcesz zasilać a może znajdzie się lepsza rada na ten problem ?
Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#23 Post autora tematu 17 Wrz 2005 13:51   

Akumulatory jakie chcę zastosować są ołowiane tzw lead acid wykonane w technologii żelowej i jednym z powodów, dla których chcę zastosować dwa aku jest właśnie obawa, że jeden z nich może padnąć.
Zastosowanie: maszyna do drukowania biletów w terenie, gdzie nie można podciągnąć 240V
Powrót do góry

And!
Poziom 24
Poziom 24

Post#24 17 Wrz 2005 22:21   

A może umieścić tam panel słoneczny który może w pewnym zakresie zniweluje samorozładowanie ?

Jeśli eksploatacja urządzenia nie jest intensywna to lepiej wyjdą baterie niż akumulatory (pod względem samorozładowania) niestety nie pod względem kosztów.
Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#25 Post autora tematu 18 Wrz 2005 15:13   

Jeśli chodzi o baterie zarówno suche, jak i słoneczne, to również rozważam takie możliwości. Jak na razie skałaniam się do dwóch akumulatorów 12V 65Ah i układu na avr, który by tym zarządzał. Myślę, że do takiej konfiguracji łatwo bedzię w przyszłości dodać panel słonaczny. Jesli chodzi o baterie, to troszkę się boję kosztów, bo jak mi sie wydaje to musiał bym dać dwir baterie 50Ah i akku 7Ah. Wtedy co 4-5 miesięcy musiał bym kupować nowe baterie, czyli wydać jakieś 200pln i martwic się co zrobić ze starymi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Wrz 2005 15:13   

Powrót do góry

And!
Poziom 24
Poziom 24

Post#26 18 Wrz 2005 15:35   

Jeżeli nie można podciągnąć zasilania to pewnie gdzieś na otwartym terenie,
gorzej jak w zimie temperatura spadnie do powiedzmy -20 stopni, z koleji w pełnym słońcu 50 stopni i więcej też nie jest za ciekawe.
Powrót do góry

marek_Łódź
Poziom 23
Poziom 23

Post#27 18 Wrz 2005 15:50   

Jeśli od początku zastosujesz panel słoneczny, czy wiatrak - będziesz mógł zmniejszyć wymagania co do pojemności akumulatorów.
Powrót do góry

Tomek665
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#28 19 Wrz 2005 10:46   

A czy myślałeś o małym spalinowym agregacie 500-800 W, żeby nim doładować aku raz w tygodniu ? Kupisz taki już od 500zł
Poza tym akumulatory ołowiowe bardzo nie lubią takiej pracy gdy zostają niemal całkowicie rozładowywane, zasiarczają się i szybko kończą żywot
Powrót do góry

viki
Poziom 15
Poziom 15

Post#29 Post autora tematu 19 Wrz 2005 14:42   

Wydaje mi się że agregat spalinowy mi się nie nada, ale dzięki za pomysł
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> połączenie równoległe akumulatorów
Strona 1 z 1