X

wzmacniacz szerokopasmowy!

02 Apr 2003 23:54 GGggrunge
  • #1 02 Apr 2003 23:54
    ggrunge
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    mam pytanko odnosnie wzmacniacza szerokopasmowego w układzie OE z korekcją emiterową (kondensatory w obwodzie emitera) i z korekcją kolektorową (w obwodzie kolektora cewa)
    nie mam pojecia na czym polegaja te korekcje (oprocz tego ze powiekszaja pasmo przenoszenia w gornej czestotliwoscie granicznej), wiec jesli ktos moglby mi wytlumaczyc jak mniejwiecej to dziala, to bylbym bardzo wdzeiczny
    zamieszczam schematy tych wzmacniaczy

Pozdrawiam
  • #2 03 Apr 2003 15:22
    zoltar
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    We wzmacniaczach o wspólnym OE wzmocnienie napięciowe jest stosynkiem rezystancji w kolektorze do rezystora w emiterze pod warunkiem, że wzmocnienie tranzystaora jest jeszcze większe.
    Jeżeli do rezystora w emiterze podłączycz równolegle kondensator lub bardziej elegancko kondensator z rezystancją szeregową to dla przebiegów zmiennych stosynek impedenci pomiędzy kolektorem i emiterem ulegnie zwiększeniu. Jeżeli ten kondensator ma małą wartość to zwiększenie wzmocnienia będzie dotyczyło tylko górnej części pasma przenoszenia.
    W przypadku kondensatora w emiterze impedancja dla przebiegów zmiennych względem emitara , a masą maleje.
    Drugi sposób to zastosowanie szeregowo połączonej cewki w kolektorze tranzystora. W tym przypadku impedancja wraz z wrostem częśtotliwości rośnie.
    W obu przypadkach ze wrostem częstotliwości wzrasta sosunek impedancji Zkolektora/Zemitera i rośnie wzmocnienie wzmacniacza.

Pozdrawiam.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products