Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Laptop + wiatrak cały czas chodzi, dlaczego?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Laptop + wiatrak cały czas chodzi, dlaczego?
Autor
Wiadomość
Invert
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: tk

Post#1 Post autora tematu 14 Wrz 2005 22:57   

Posiadam lapa z prockiem centrino 1,4 M gdy mam lapa na kolanach wiatrak wlacza sie co jakis czas, ale głownie stoi on na biurku. i wtedy chodzi on cały czas, czy jest to normalnie zachowanie?, dzieje sie tak od samego początku jak go kupilem, czyli kilka miesiecy.
Powrót do góry

adamdn
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Olsztyn / Gdansk

Post#2 14 Wrz 2005 23:15pomocny post - solucja   

Re: Laptop + wiatrak cały czas chodzi, dlaczego?

W ustawieniach zasilania masz zapewne ustawiona maxymalna wydajnosc procesora (wybrany schemat zasilania: Zawsze wlaczony). Powoduje to to ze procesor pracuje na maksymalnych obratach, szybko zzera baterie i wlasnie potrzebuje chlodzenia wentylatorkiem. Chodzi on caly czas (z malymi przerwami) aby nie doszlo do przegrzania procesora.

A na biurku sytuacja moze sie pogarszac gdyz nie ma odpowiedniej wentylacji pod laptopem (wymiany powietrza cieplego na chlodne). Ja rozwiazalem te problem poprzez zakup podstawki chlodzacej oraz zmiane ustawien zasilania na: przenosny/laptop

Pozdrawiam
adamdn
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Wrz 2005 23:15pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Invert
Poziom 18
Poziom 18

Post#3 Post autora tematu 15 Wrz 2005 08:50   

tzn mam ustawiony przenośny/Laptop ale ustawilem sobie zeby tylko wyłaczał monitor jak jest pod zasilaniem po 3 minutach a jak na baterii po 2 minutach.
Ustawic mu cos jeszcze np wstrzymanie systemu lub wyłącz dyski twarde, czy czeste uzywanie tych opcji nieuszkadza czegoś, chyba w tym przypadku HDD?
Powrót do góry

adamdn
Poziom 16
Poziom 16

Post#4 15 Wrz 2005 21:46pomocny post - solucja   

No to raczej ustawienia masz dobre. Moga byc jeszcze takie przyczyny:

1. Jezeli to laptop Acera to mozesz miec w ustawieniach Acer PM wlaczona opcje chlodzenia procesora przez caly czas

2. Karta graficzna grzeje sie i cieplo dociera takze do procesora wlaczajac wentylator. Mozesz obnizyc jej wydajnosc zmniejszajac tym samym wydzielanie ciepla.

Jako dobre rozwiazanie polecam podstawke chlodzaca pod laptopa. Jest bardzo cicha, lekka i wydajna.

Pozdrawiam
adamdn

P.S. Mozesz takze sprawdzic czy sytuacja bedzie sie powtarzac gdy miedzy laptopem a biurkiem zostawisz 3-4cm przerwe stawiajac tylna czesc laptopa np. na ksiazce.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Wrz 2005 21:46pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Invert
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 Post autora tematu 15 Wrz 2005 23:54   

a no wlasnie zrobilem tą ostatnią opcje i cos dodatkowego. Opisze moze wszsytko od początku.

Położylem laptopa na ksiązcze i bym nad ziemią jakies 5 cm, nadal chodził wiatrak ani nie zwalnial ani nieprzyspieszał. Wiec wziołem wiatrak do chłodzenia i podłozylem po lapa właczyłem pochodził troche i chłodzenie w lapie sie wyłaczyło, ale pozniej jak juz go połozyłem na biórku znowu sie włączyło po kilkunastu minutach.

Zadzwonilem do serwisu i tam powiedzieli mi ze jezeli chce to moge zareklamowac lapa w sumie nic za to nieplace i wygodnie jest bo gwarancje mam door to door i facet jeszce powiedzial ze to czy zareklamuje to zalezy od mojej wygody bo chodzenie wiatraka nieprzeszkadza w niczym laptopowi ( no to sam wiedzialem :) ) ale jedynie moze mi przeszkadzac szum. I tak sie taraz zastanawiam czy odsyłac czy nie, czy jednak wszystko jest wporządku?

obok procka, jest karta wifi i jak wiadomo one wszystkie sie choooolernie grzeją i moze od tego procek niepotrafi dosyc szybko zrzucic temperatury chociaz troche to dziwne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Wrz 2005 23:54   

Powrót do góry

adamdn
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 16 Wrz 2005 00:15pomocny post - solucja   

Powszechnie wiadomo ze laptopa grzeja sie niemilosiernie (niezaleznie od typu procesora). Wiadomo jednak takze ze najbardziej grzejacymi sie elementami sa procesor, karta grafiki, karta wi-fi oraz pamieci. Aby temu zapobiec mozna albo zmniejszyc wydajnosc podzespolow komputera aby pobieraly mniej pradu i sie jednoczesnie mniej grzaly albo uzyc czegos to w szybszy i cichszy sposob wytraci temperature... Jak sam widzisz to co powiedzialem - podniesienie laptopa czyli zwiekszenie dostepu "swiezego", chlodnego powietrza do spodu obudowy daje zadane efekty.

Co do gwarancji to mysle ze nie ma sensu wysylac komputera gdyz najprawdopodobniej nic nie stwierdza i dodatkowo moga Ciebie obciazyc kosztami wysylki i ekspertyzy ktore moga wyniesc nawet kilkaset zlotych (!!). Polecalbym narazie tansze rozwiazanie - zakup podstawki chlodzacej np. CoolerMaster CoolPad lub Vantec LapCool 2 lub 3.

Pozdrawiam
adamdn
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Wrz 2005 00:15pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Invert
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 Post autora tematu 16 Wrz 2005 07:44   

Dzis jest inaczej. Wstałem rano podłozyłem pod lapa ksiązke, włączyłem go. Po kilkunastu minutach standardowo sie wiatrak włączył, później niepracowałem na kompie jakies 15 minut przychodze wiatrak niedziała, widocznie jak on pracuje cały czas na biórku i podłoze mu pozniej ksiąze to potrzebuje sporo czasu zeby wytracic tą temperature. Tak wiec chyba jeest wszystko wporzadku?!

tzn kosztami mnie zadymi nieobciązą bo rozmawialem z facetem, pozatym na gawarancji jest, no ale jak mówisz ze niema sensu no to po co wysyłac.
Powiedz mi co myslisz o takich opcjach oszczedzania energi jak wyłączanie dysków twardych co 3 minuty jak pracuje na bateri i wstrzymywanie sytemu np co 5 minut, czy to ma jakis wpływ na podzespoły, bo w sumie bede tego uzywal dosyc czesto.

Ta podstawka dosyc droga bo 160z, ale sie zastanawie.
Powrót do góry

adamdn
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 16 Wrz 2005 11:24   

Po pierwsze serwisy zawsze obciazaja kosztami w przypadku nie stwierdzenia usterki (ew. pierwszy raz gratis).

Co do wylaczania dyskow to sprawa ma sie raczej marnie - im wiecej razy bedzie wylaczany i wlaczany tym krotszy bedzie jego zywot. Lepiej niech sie pokreci i zuzyje troche pradu niz ma byc tak meczony.

Jezeli chodzi o podstawke to mozna juz kupic Vantec LapCool 3 za 75zl z wysylka gratis - przynajmniej ja tak kupilem :D

Pozdrawiam
adamdn

P.S. Ja mam akutalnie opcje "przenosny/laptop" i wylaczane jakiekolwiek wylaczanie monitora, dyskow, itd. Oszczedzam dysk, swietlowke a ze chodzi i tak wiekszosc czasu na pradzie z gniazdka to nie stanowi to problemu.
Powrót do góry

Invert
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 Post autora tematu 16 Wrz 2005 14:44   

mogł bys mi podac namiar gdzie mogl bym kupic tą podstawke, masz moze jej zdjecia?
Powrót do góry

adamdn
Poziom 16
Poziom 16

Post#10 16 Wrz 2005 15:06   

Oczywiscie ze moge - odezwij sie na priva to podam namiary.

Co do zdjec to bedzie ciezko gdyz laptop jest podlaczony do 50 roznych urzadzen i zeby je poodczepiac to musialbym godzine stracic :P Dlatego zalaczam 1 zdjecie ze strony. Pozostale dwa to moje zdjecia pudelka (przod + tyl) ktore udalo mi sie odnalezc.

Pozdrawiam
adamdn

Załączniki:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Laptop + wiatrak cały czas chodzi, dlaczego?
Strona 1 z 1