Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe Metallorda - part I: Fronty

Metallord 16 Wrz 2005 19:05 6560 20
  • Witam!
    No i przyszedł ten dzień kiedy mogę się z Wami Drodzy Forumowicze, podzielić swoim projektem. Jestem w pełni usprawiedliwiony, mówiąc, że mój projekt jest moim osobistym sukcesem!
    Tak więc: AD FONTES...

1. POMYSŁ.
    Narodził się spontanicznie, sam nie pamiętam dlaczego. Ale powstał w mojej głowie i od razu rozpocząłem poszukiwania, w kierunku konkretnych projektów i tutaj, już pierwszej nocy napotkałem się na TO oto forum i niektóre projekty oraz opinie różnych ludzi. To mnie w zupełności przekonało do poczynienie pierwszego kroku w kierunku wykonania własnego zestawu głośników do kina domowego...Postanowiłem rozpocząć od frontu…

2. PROJEKT:
    Jako że jestem początkujący w dziedzinie budowania kolumn itp. swój projekt oparłem na sprawdzonych przykładach kina domowego – Grzegorza i Przemka.
    Zasadniczo moja praca nie jest zbytni odkrywcza ani rewolucyjna. Już uprzedzam wasz opinie że są to zwykłe „klocki” które i tak w 100% mnie zadawalają, ale o tym później…

Kolumny zbudowane z 16 mm płyty wiórowej o wymiarach: 160x1000x260 (szer.X wys.X gł.. Bez przegródek, wzmocnień itp. Wyłożone w środku materiałem którego używa się do ocieplania kurtek o grubości 20 mm.
    Przetworniki to: TVM ARN 150 - 05/4 (średnie) i ARV-104-03/8 (wysokie)
    Zwrotnica: Janbo BOT-2
    Okablowanie: 2,5 mm kabel głośnikowy.
    B-r: 70x90 mm(śr.X dł.)

Cała konstrukcja poskręcana wkrętami do płyt kart-gisowych i sklejona klejem. Potem oklejona ciemną okleiną.

3. WRAŻENIA ODSŁUCHOWE:
    Napiszę na wstępie ze moje kolumny napędza UNITRA WS 442.
    Muszę powiedzieć że zamawiając głośniki bałem się o bas, który będę mógł z nich wyciągnąć…Moje obawy okazały się bezpodstawne!!! Te niepozorne „średniaki” spisują się niesamowicie!!!:D:D:D Jako że jestem perkusistą bardzo jestem wyczulony na brzmienie depy w przeróżnych utworach zróżnicowanych gatunków . I powiem zdecydowanie że jestem MILE ZASKOCZONY Oglądając koncerty świetnie słyszę gitarę basowa na czym od dawna bardzo mi zależało.:D:D

4. PODSUMOWANIE CENOWE:
    -płyty – ok. 40 zł za 2 kolumny,
    -przetworniki – 30zł*6 (plus przesyłka 20 zł) czyli ok. 200zł
    -kable – 10 zł
    -porty – 16 zł
    -zwrotnica – zakupiona przez Allegro - 50 zł,
    -okleina – 25 zł
    -klej 4 zł
    RAZEM- ok. 350 zł.
    Kwota rozłożona w czasie (kolumny powstawały 6 miesięcy) nie sprawiła mi zbytnich problemów. No ale niestety na efekt końcowy trzeba było czekać dosyć długo.:cry:

5. PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ:
    Kolejnymi elementami mojego kina domowego będzie subwoofer, który, w miarę możliwości, postaram się w najbliższym czasie rozpocząć budować. Na pewno nie będę już używał okleiny!:| Źle wykończone rogi wyglądają okropnie…niestety…

No to będzie na tyle. Proszę zerknąć na zdjęcia i ocenić.

Pozdrawiam wszystkich i pragnę serdecznie podziękować tym, którzy mi pomogli przy budowie i odpowiadali, na moje często głupie pytania!:D:D:D

Fajne!
  • #2 16 Wrz 2005 19:11
    zilw
    Poziom 17  

Wygladaja calkiem sympatycznie , a czym wycinales otwory bo wyglada na robote brzeszczotem , na nastepny ram polecam wyzynarke :)

• #3 16 Wrz 2005 19:23
    szkodniczek
    Poziom 17  

Ja tam specem nie jestem ale czyatm ten dział regularnie i troche juz wiem, jestem coraz blizej rozpoczecia swojego projekt ale to nieważne, jak zwykle napisze ze jezeli tobie sie podoba to znaczy ze konstrukcja udana, ta okleina faktycznie średnio wyszła na rogach (ja bym dał ciemniejszy kolor mniej problemów łatwiej reperowac w razie czego) jakbys miał na zbyciu troche kasy to zainwestu w fornir napewno nie bedziesz zalował, zestawik bedzie lepiej wygladał. Kolumny mi sie podobaja. Gratuluje konstrukcji :]

• #4 17 Wrz 2005 17:09
    Metallord
    Poziom 11  

Otwory wykonane nastepujacą metodą: narysowałem koło cyrklem, potem na liniach co 0,5 cm wierciłem otwory.Nastepnie łaczyłem je ze sobą. A to co powstało wyszlifowałem:D Nastepnym razem użyję wyżynarki, bo nie ma ochoty bawić sie w ten sposób po raz kolejny.Pozdrawiam!!!

• #5 17 Wrz 2005 17:29
    Wymiatacz
    Poziom 14  

Na pewno to był cyrkiel, nie ekierka? ;)
    A na poważnie wyrzynarka sie przyda do tego. Szukałem otwornic, ale takich rozmiarów nie dostanie się za rozsądną cene.

Pozdrawiam

• #6 19 Wrz 2005 21:41
    Usunięty
  • #7 19 Wrz 2005 22:03
    Metallord
    Poziom 11  

Witam! Musze powiedzieć szczerze że pod tym wzmacniaczem kolumny chodza (jak na moje ucho) wyśmienicie. Jest jednak problem któremu postaram sie zaradzić.Chodzi o to że przy bardzo dużych głośnościach (gdy pali mi sie już czerwona lampka "non stop") odczuwam dość duże zniekształcenia w dźwięku. Jednak nie słucham muzyki na "siłę" tylko na jakość dlatego w normalnych warunkach jest naprawde super. Polecam!!!

• #8 19 Wrz 2005 22:27
    olinek2
    Poziom 23  

fajne kolumienki, a propos otwornicy mozna samemu zrobic tylko trzeba miec spawarke i pare pretow metalowych :wink:
    Na twoim miejscy terminale bym wpuscil w obudowe, tak samo glosniki i wydech

• #9 19 Wrz 2005 23:14
    Metallord
    Poziom 11  

olinek2 napisał:
    fajne kolumienki, a propos otwornicy mozna samemu zrobic tylko trzeba miec spawarke i pare pretow metalowych :wink:

O kurcze, pierwsze słusze.W jaki sposób???

olinek2 napisał:
    Na twoim miejscy terminale bym wpuscil w obudowe, tak samo glosniki i wydech

Tak właśnie myślałem, że pojawią sie takie opinie:D Tak jak pisałem jest to mój pierszy projekt,wiec chodziłom mi głównie o to,, czy uda mi sie cokolwiek zrobić,aby działało. Efekt końcowy przerósł moje najśmielsze oczekiwania.
    Pozdrawiam!!!

• #10 20 Wrz 2005 00:34
    fraxx
    Poziom 15  

Witam.

Mi się bardzo podobają, widać że dobra robota :) ale niestety muszę się przyczepić ;) bo ja bym dał trochę wyżej te głośniki, ale to zależy od gustu.
    aha i jeszcze jedno czyżbyś zrobił jedną kolumnę krótszą?? :D że ją na książce trzymasz?

red99 napisał:
    planuje zrobić takie same głośniki

Qrcze! umiesz samemu robić głośniki?? a kosz też sam wytłaczasz czy gdzieś kupujesz?

Pozdrawiam.

• #11 20 Wrz 2005 14:08
    Metallord
    Poziom 11  

fraxx napisał:

Mi się bardzo podobają, widać że dobra robota :) ale niestety muszę się przyczepić ;) bo ja bym dał trochę wyżej te głośniki, ale to zależy od gustu.

Wysokość przetwornikuów dobrałem pod względem wysokości moich foteli.Dlatego są w miare nisko i zarazem na wysokości uszu:D

fraxx napisał:
    aha i jeszcze jedno czyżbyś zrobił jedną kolumnę krótszą?? :D że ją na książce trzymasz?

Ta kolumna nie ma jeszcze zamontowanych kolców:D

Pozdrawiam!!!I czekam na kolejen opinie.

• #13 23 Wrz 2005 17:32
    Metallord
    Poziom 11  

olinek2 piękna sprawa!!!:D Przy wykonywaniu następnych kolumn napewno bede o tym pamiętał. Czy ludzie na forum wiedzą o czymś takim???

• #14 26 Wrz 2005 20:37
    olinek2
    Poziom 23  

podoba sie :wink: to gicik
    mam różne projecty niektóre zrealizowane
    we wzmaku mogłbys dac jakies diodki do podswietlenia skali ja w tosce mam niebieskie a pod pokretlem strojenia przykleilem koleczko z cienkiej plexy i podswietla ono galke fajnie to wyglada :wink: <lol>

• #15 27 Wrz 2005 14:39
    Metallord
    Poziom 11  

olinek2 napisał:
    podoba sie :wink: to gicik
    mam różne projecty niektóre zrealizowane
    we wzmaku mogłbys dac jakies diodki do podswietlenia skali ja w tosce mam niebieskie a pod pokretlem strojenia przykleilem koleczko z cienkiej plexy i podswietla ono galke fajnie to wyglada :wink: <lol>

Hehe. I tak to nie jest mój wzmak wiec nie bede w nim grzebał. W przyszłości (jak ukończe wszstkie kolumny) postaram sie zakupic jakiś wzmacniacz do kina domowego.
    Pozdrawiam!

• #16 18 Lut 2007 20:45
    wojtek999
    Poziom 16  

Cytat:
    Szukałem otwornic, ale takich rozmiarów nie dostanie się za rozsądną cene.

Wprost przeciwnie....za około 20zł (nie pamiętam dokładnie,ale mniejsza z tym) można w marketach kupić uniwersalną otwornice z regulacjąwłaśnie do 150 paru mm. W tym przypadku to by wystarczyło. JA sobie dorobiłem do niej drugi nożyk z odpowiednio obrobionego gwoździa:D i już mogłem robić podfrezowanie pod swoje 170mm Visatony:D

• #17 19 Lut 2007 00:18
    Metallord
    Poziom 11  

raftaj napisał:
    na allegro do kupienia hihiihi

Co takiego do kupienia na allegro?

• #18 19 Lut 2007 15:11
    SzokalML
    Poziom 36  

co do zniekształceń dźwięku przy dużych głośnościach - wzmacniacz się przesterowywuje bo nie da się już z niego więcej wycisnąć (czerwona lampka!). Unikaj tego, aby nie uszkodzić wzmacniacza i kolumn!

Sam mam ww. diorę tylko wersja biała :) ona ma 2x35 watt przy 8 ohm.
    A z tych kolumienek można wycisnąć więcej, przy mocniejszym wzmaku.

A kolumnny ładne i koszty rozsądne. Minus ta okleina. A co do otworów na głośniki to dopóki nikt nie widzi myślę że nie ma problemu :D

• #19 19 Lut 2007 15:21
    Metallord
    Poziom 11  

:D

Ja widać od dnia założenia tego tematu minęły już prawei 2 lata i przez ten cały czas kolumienki sprawują się WYŚMIENICIE :D:D:D

0 awarii, 0 spaleń i jakichkolwiek problemów, a nie ukrywam, że słucham muzykę często przekręcając gałeczkę do progu przesterowania wzmacniacza :wink: I cały czas chodzi na tym samym wzmacniaczu co napisany wyżej:wink:
    Tak się składa, że aktualnie jestem w trakcji budowy subwoofera na 2x ARN6618, napędzanym TDA7294 w 65 l, właśnie jako wypełnienie do tego zestawu. :wink: Jak tylko pokonam wszystkie przeciwności to pochwale się konstrukcją.
    Tym razem będę bawił się z fornirem, gdyż okleina przez ten cały czas trochę się poobdzierała...
    Pozdrawiam!

ZAPOMNIALEM DODAĆ !!!

Zapraszam wszystkich na moją stronę, gdzie znajdziecie więcej informacji i zdjęć na temat tych kolumn, jak i inne ciekawe projekty, które można wykonać samemu :wink: >>> www.Metallord.prv.pl <<<

• #20 03 Mar 2007 00:23
    hajna_pasztet
    Poziom 1  

Podobają mi się Twoje, jak je nazwałeś 'klocki' ;) Okleina również, prosto, ale jaki fajny efekt. Na pewno brzmią bardzo dobrze, tylko pogratulować Panu początkującemu i zachęcić do dalszej pracy...

• #21 04 Mar 2007 01:38
    Metallord
    Poziom 11  

Dziękuję za miłe słowa. :D

Dalsza praca to będzie subik na 2x TVM ARN 6618... ale to jeszcze trochę czasu potrwa :wink:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME