Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Generally -> Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA
Author
Message
artur00
Poziom 20
Poziom 20


Joined: 19 Dec 2002
Posts: 977
Location: Lublin

Post#1 Post from the author of the topic 19 Sep 2005 01:27   

Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA

Witam
Parę dni temu minęła rocznica nadania w tvp pierwszego programu z serii "SONDA", za parę dni będziemy obchodzić rocznicę tragicznej śmierci twórców programu.
Postanowiłem napisać ten post, aby niektórym naszym elektrodowiczom odświeżyć pamięć, a innym którzy nie pamiętają tego programu opowiedzieć o dwóch pasjonatach.
Jednocześnie chciałbym abyście napisali Wasze odczucia odnośnie twórców, jak i samego programu "Sonda"
Dla mnie dzień 29 września 1989 r. dzień śmieci Kurka i Kamińskiego okazał się przełomowy dla mojego dalszego życia, postanowiłem być wtedy taki "jak oni", czyli być pasjonatem techniki, fizyki, matematyki. A jak jest z Wami ? Podzielcie się odczuciami.

Postanowiłem jednak nie pisać samodzielnie o programie Sonda i jej twórcach, zajęło by to chyba dużo miejsca, zniechęcając jednocześnie potencjalnych czytających ten wątek.

"Wspomnienia w Gazecie Wyborczej o programie Sonda"
Quote:
Sonda

Pierwszy popularnonaukowy program z cyklu "Sonda" Telewizja Polska nadała 8 września 1977 roku. Prowadził go jeszcze w pojedynkę Andrzej Kurek, szczupły entuzjasta nauk ścisłych, absolwent fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Dopiero dwa tygodnie później do Kurka dołączył jowialny sceptyk Zdzisław Kamiński, z wykształcenia ekonomista, i to był właśnie początek "Sondy". Wyjątkowość programu polegała na zerwaniu z tradycyjnym schematem popularyzacji nauki, w którym jakiś Ekspert przez duże E wygłasza ex cathedra swoje nieomylne poglądy na wszystko. Schemat ten przyczynia się do kształtowania fałszywego społecznego obrazu nauki - bo przecież istota nauki nie polega na samym tylko gromadzeniu danych, ale na spieraniu się na temat ich interpretacji. Spór jest nie mniej istotny od samych danych.

W "Sondzie" nie było jednego eksperta. Nie chodzi nawet o to, że było ich dwóch. Kurek i Kamiński nie przedstawiali siebie jako ekspertów, tylko po prostu jako dwóch dyskutantów. Prezentowali wiedzę dostępną na jakiś temat - pozwalając widzowi rozstrzygnąć, czy zgadza się raczej z technokratyczną wiarą we wszechmoc nauki, uosabianą przez Kurka, czy raczej ze sceptycznie pokpiwającym z niej Kamińskim. Dyskursywnego sposobu przedstawiania tematu brak mi w kolorowych i atrakcyjnie ilustrowanych programach popularnonaukowych pokazywanych w satelitarnych kanałach typu Discovery czy Planete, gdzie nieomylną wiedzę przekazuje nam już nawet nie Ekspert, tylko po prostu anonimowy lektor. Atrakcją "Sondy" zawsze były materiały filmowe sprowadzane z Zachodu. Warto jednak przypomnieć, co w realiach PRL oznaczało w takim kontekście "sprowadzanie z Zachodu" - materiały te Kurek i Kamiński osobiście wypraszali, wychadzali i antyszambrowali w zachodnich przedstawicielstwach. Po raz pierwszy "Sonda" jakikolwiek materiał zakupiła za pieniądze dopiero w roku 1986, po zrealizowaniu kilkuset programów na podstawie materiałów otrzymanych za darmo. Podkreślam to, bo uważam to za klucz do zrozumienia kultury masowej PRL - nawet tam, gdzie oficjalnie nie było kontaktu z Zachodem, zastępowały go kontakty nieoficjalne, czyli np. prywatne podróże polskich dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, przywożących z Zachodu płyty i taśmy. Dzięki temu niezależnie od wyroków wielkiej polityki zawsze byliśmy au courant w zachodniej modzie i rozrywce (w odróżnieniu np. od Czechów).

Atmosfera wiecznej improwizacji na planie męczyła jednak twórców programu. W 1984 roku Kamiński skarżył się, że wszystkie rekwizyty muszą produkować sami - "do zrobienia modelu bakterii wyniosłem z domu kordonek, którego nie chciała mi wydać żona, bo trudny do zdobycia, a mi akurat był potrzebny czerwony i niebieski". Rok 1989 miał być ostatnim rokiem "Sondy". Planowali uruchomienie nowego programu. Jego tematem miały być... reformy gospodarcze. 29 września 1989 r. samochód, którym jechali, wyprzedzał ciężarówkę z trudem wspinającą się pod górę. Nagle wpadł w poślizg na kałuży oleju, który wyciekł z ciężarówki - zdezelowanego stara.

WOJCIECH ORLIŃSKI

zródło:
http://muzeum.gazeta.pl/Iso/Raporty/Muzeum/913rap.html
Pozdrawiam
artur

Helpful message? + -

Back to top
   
Google


Google Adsense


Post# 19 Sep 2005 01:27   

Back to top
   
micro
Poziom 17
Poziom 17


Joined: 21 Aug 2002
Posts: 431
Location: Poznań

Post#2 19 Sep 2005 02:11   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Tak...to był mój ulubiony program, bo pasjonatem techniki byłem już wcześniej, a i zostało mi to do dziś Smile.
W zasadzie do chwili obecnej, nie ma programu równie dobrego, co Sonda.Troszkę tylko, Wiktor Nidzicki i jego "Labolatorium"(nigdy nie wiadomo kiedy go nadają Sad ), zapełnia tą lukę, ale niestety to nie to, w końcu jest tylko on, jeden...

Helpful message? + -

Back to top
   
Robert B
Poziom 26
Poziom 26


Joined: 12 Jun 2003
Posts: 13741
Location: Warszawa

Post#3 19 Sep 2005 02:20   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Zawsze oglądałem. Pamiętam też, że Bogumiła Wander rozpłakała się przed kamerą podając informację o śmierci Kamińskiego i Kurka.
Pamiętajmy o Nich...

Helpful message? + -

Back to top
   
Vinnic
Poziom 12
Poziom 12


Joined: 20 Jun 2003
Posts: 105
Location: Katowice

Post#4 19 Sep 2005 08:21   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Ja miałem wtedy kilka latek i już interesowały mnie te programy. Oprócz wieczorynki były to najlepsze dla mnie programy w ówczesnej telewizji

Helpful message? + -

Back to top
   
cortez_
Poziom 20
Poziom 20


Joined: 08 Apr 2003
Posts: 1097

Post#5 19 Sep 2005 10:11   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Także dla mnie był to jeden z najlepszych i najbardziej ulubionych programów w telewizji. Wraz z nim jako dziecko odkrywałem technikę. Pamietam jak płakałam (nie pamietam ile miałem lat) jak zgineli...

Helpful message? + -

Back to top
   
Pytong
Poziom 22
Poziom 22


Joined: 31 May 2004
Posts: 1940

Post#6 19 Sep 2005 10:19   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Coś z mojego archiwum. Tu akurat czołówka programu.

Niby lata 70-siąte ale robi wrażenie do dziś.

Attachments:

Helpful message? + -

Back to top
   
Jacu$
Poziom 19
Poziom 19


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 731
Location: Łódź

Post#7 19 Sep 2005 10:58   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


To był również mój ulubiony program i starałem się żadnego nie przegapić.
Moim dzieciom (bliźniaki 6 lat) coś z tego chyba przekazałem, ponieważ ich ulubiony kanał w TV to Discovery/Discovery Science a nie jakieś kreskówki Very Happy

Helpful message? + -

Back to top
   
doxent
Poziom 18
Poziom 18


Joined: 10 Apr 2003
Posts: 555
Location: Kosmos

Post#8 19 Sep 2005 11:49   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Sam pamietam jak nie moglem sie doczekac emisji zarowno Sondy jak i takiego programu Spektrum ktory tez robili goscie od Sondy.
Swego czasu prowadzilem akcje e-mail o wznowienie emisji. TVP od dawna jest glucha na potrzeby widzow. Z reszta wznowienie emisji nic by ich praktycznie nie kosztowalo poza pradem.
Jedynie Kinopolska odpowiedziala ze prowadzi rozmowy z TVP ale jak na razie bez skutku. Osobiscie uwazam ze reemisja sondy przyciagnela by do ekranu wiecej widzow niz drogie bezmyslne kolorowe produkcje za ktore telewizja z naszych abonamentow placi niemale pieniadze.
Napewno mieliby wielokrotnie wieksza ogladalnosc.
Jak widac TVP ma same ciasne umysly za swoimi sterami a od 15 lat nie obejrzalem praktycznie zadnego madrego programu. W 1989 r zaczelo sie systematyczne oglupianie widowni za pomoca telewizji (Kolo Fortuny, Czar Par itp bzdurne programy)
Jak na razie jedyny program ktory dorownuje poziomem Sondzie to niestety brytyjski Top Gear.
Obecne programy tzw edukacyjne to niestety miernota i dretwosc a pozatym nieregularna pora ukazywania sie wogole skresla je z listy zainteresowan.

Helpful message? + -

Back to top
   
Onufry
Poziom 11
Poziom 11


Joined: 04 Oct 2004
Posts: 74

Post#9 19 Sep 2005 12:24   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Pamiętam ten program. Nadawany był wieczorem, chyba we czwartki. Było to takie nasze Discovery. Pozdrawiam.

Helpful message? + -

Back to top
   
milik
Poziom 19
Poziom 19


Joined: 12 Apr 2003
Posts: 663
Location: Rydułtowy

Post#10 19 Sep 2005 12:38   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Ja go nie pamiętam bo byłem jeszcze wtedy mały. Nasza nauczycielka z urządzeń elektronicznych puszczała nam odcinki SONDY które kupiła na kasetach VHS. Mimo tylu lat program zrobił na klasie wielkie wrażenie aż nie mogliśmy się doczekać następnej lekcji. Mieszkam kilkanaście km od miejsca wypadku i nawet krzyża tam nie zauważyłem.

Helpful message? + -

Back to top
   
kpodstawa
Poziom 21
Poziom 21


Joined: 11 Jul 2003
Posts: 1128
Location: Katowice

Post#11 19 Sep 2005 16:31   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Tak, wychowałem się na Sondzie i wcześniejszej Eurece prowadzonej
przez red. Wunderlicha, czy programach matematycznych red. Misia

Takiej telewizji, jak wtedy, na razie nie będzie, bo globalne społeczeństwo
raczej głupieje pod naporem cywilizacji śmieciowej, w której medialna
mózgo-papka przegrywa z największym wysiłkiem, jakie napotyka
w swym życiu istota ludzka - MYŚLENIEM

Też chciałbym przypomnienia Sondy itp. programów w dogodnym paśmie
oraz produkcji przez telewizję publiczną wartościowych programów
poznawczych z różnych dziedzin (np. audycje o zwierzętach w stylu
reality-show to jakaś pomyłka granicząca z zaburzeniami psychicznymi)

No cóż, może po okresie odwrotu, wejdziemy w okres rozwoju

Helpful message? + -

Back to top
   
Removed


Post#12 19 Sep 2005 16:58   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Sonda była super programem.
Pamiętacie jak panowie rozmawiali ze sobą bodajże w Psarach poprzez satelitę (trasa Psary - satelita - Psary)? To robiło wrażenie...

kpodstawa wrote:

Takiej telewizji, jak wtedy, na razie nie będzie, bo globalne społeczeństwo
raczej głupieje pod naporem cywilizacji śmieciowej, w której medialna
mózgo-papka WYGRYWA z największym wysiłkiem, jakie napotyka
w swym życiu istota ludzka - MYŚLENIEM

100% zgadzam się, niestety...
W ten sposób doganiamy hamerykę. Do MENSY u nas przyjmują ludzi z IQ 148, a w stanach 130. To chyba daje do myślenia, nieprawdaż ?

Helpful message? + -

Back to top
   
Roli
Poziom 20
Poziom 20


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 865
Location: Cz-wa

Post#13 19 Sep 2005 17:08   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Gdy Sonda była nadawana w telewizji byłem małym dzieciakiem, w ogóle nie interesującym sie elektroniką i nowoczesnymi rozwiązaniami, ale Sonda zawsze mnie interesowała, ponieważ była prowadzona w bardzo ciekawy i interesujący sposób, prowadący Kamiński i Kurek potrafili zaciekawić swoimi wypowiedziami i sposobem prowadzenia programu. Na zawsze zapamiętam ten program i gdyby doszło do ponownej emisji tego programu nic ani nitk nie był by w stanie odciągnąć mnie od telewizorni. Ci dwaj panowie wywarli na mnie olbrzymi wpływ swoim programem Exclamation Za co jestem i bede im niezmiernie wdzieczny.

Helpful message? + -

Back to top
   
powerm
Poziom 19
Poziom 19


Joined: 20 Dec 2003
Posts: 621

Post#14 19 Sep 2005 20:47   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Reemisja SONDY bedzie bledem bo to juz nie bedzie program popularnonaukowy ale historyczny. Zepsuje nam czesc wspomnien z dziecinstwa. Czesc wynalazkow (animacja wykonana na Spectrum itd.) bedzie dla nas smieszna. Sugeruje co innego, akcje o regularny program popularnonaukowy w TVP o stalej porze (np 18.30). W zalewie takich glupot jak Klany i inne takie tam gnioty 0.5h w tygodniu nie bedzie wielkim wydatkiem, niech to bedzie skierowane do ludzi doroslych ale niekoniecznie zainteresowanych technika. Zostalbym natomiast przy formule programu. Moim zdaniem nalezy sie nam to za ten abonament idacy na inne glupoty. Zas samej SONDZIE zawdzieczam to ze zostalem inzynierem.

Helpful message? + -

Back to top
   
guliweros
Poziom 16
Poziom 16


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 289
Location: "KO02FB" - SP7QHO

Post#15 19 Sep 2005 23:56   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Program był swietny.
Chetnie teraz obejrzał bym jakies urywki , ale tylko w formie przypomnienia.
Powatarzanie go w całości mogło by zdegustowac swoją techniczna prostota i zwichrowac najmilsze wspomnienia.
Cas biegnie do przodu ale widac to dopiero z perspektywy jego upływu.
Niech zostanie jak było.

Helpful message? + -

Back to top
   
Google


Google Adsense


Post# 19 Sep 2005 23:56   

Back to top
   
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników


Joined: 14 Sep 2004
Posts: 7048
Location: Warszawa

Post#16 20 Sep 2005 03:14   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Program był doskonały, ale to się już nie powtórzy, bo czymże jest wiedza czy oświata przy wydumanych problemach Rysia z Klanu ? Sami "rozumicie" co jest ważniejsze !
Po co komu myślenie czy jeszcze gorzej zrobienie czegoś samemu ("Zrób to sam" Adam Słodowy) jak można taniej kupić w Chinach ?
Pewnie dojdziemy do stanu, że reklama będzie głosić:

"Seks ? To męczące i kosztowne. Nie męcz się z robieniem dzieci - Chińczyk zrobi to za ciebie taniej ! Wyślij żonę na wczasy do Pekinu ... "

I do tego jeszcze wszechogarniający wymysł jakiegoś durnia, że słuchacz(widz) nie jest się w stanie skupić dłużej niż ileś tam minut na rozmowie czy temacie i trzeba nadać reklamę albo kolejny "przebój" w wykonaniu zespołu, który powinien mieć dożywotni zakaz zbliżania się do instrumentów i mikrofonu.
Niektóre stacje uważają, że słuchacz nie jest się w stanie w ogóle skupić i nadają tylko muzykę Smile

Helpful message? + -

Back to top
   
Google


Google Adsense


Post# 20 Sep 2005 03:14   

Back to top
   
doxent
Poziom 18
Poziom 18


Joined: 10 Apr 2003
Posts: 555
Location: Kosmos

Post#17 20 Sep 2005 14:09   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Mogliby chociaz puscic w jakiejs polskiej TV 'Brainiac'a' z Richardem Hammondem z Top Gear. Program swietny pokazuje duzo ciekawych aspektow w bardzo zabawny i przystepny sposob.
Pamietam tez ze w sondzie tez rozwalano sporo sprzetu.
Najbardziej bylem oburzony jak w Sondzie pocieli eleganckiego zielonego Saaba nozycami hydraulicznymi i to w czasach kiedy Polonez byl szczytem marzen, ale i tak to bylo fajnie. Byl to chyba jeden z ostatnich odcinkow.
Program dobrze wspominam i zaluje ze nikt nie podjal paleczki. Sonda jakby nie patrzec byla duzo ciekawsza niz wiele obecnych produkcji nawet z Discovery.

Helpful message? + -

Back to top
   
Pytong
Poziom 22
Poziom 22


Joined: 31 May 2004
Posts: 1940

Post#18 20 Sep 2005 15:38   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Paweł Es. wrote:
Program był doskonały, ale to się już nie powtórzy, bo czymże jest wiedza czy oświata przy wydumanych problemach Rysia z Klanu ? Sami "rozumicie" co jest ważniejsze !


No przeciez to jest program edukacyjny dla naszych kobiet. Very Happy
Tak to jest wpuścić babe do zarządu.

A sondy nie puszcza, bo czas antenowy jeszcze przez 10 lat będzie zajety przez "mode na sukces"Very Happy

I płać abonament człowieku za taki badziew.

Helpful message? + -

Back to top
   
reaven22
Poziom 20
Poziom 20


Joined: 15 Jan 2003
Posts: 821
Location: Milanówek

Post#19 20 Sep 2005 16:04   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


heh tez wychowałem się na sondzie.
jeśli dobrze poszukacie to na emulu mozna znaleźć kilka odcinków sondy.

Helpful message? + -

Back to top
   
Tommy82
Poziom 24
Poziom 24


Joined: 22 Feb 2005
Posts: 5223
Location: Centrum Dowodzenia Światem

Post#20 20 Sep 2005 17:43   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Mnie niestety z uwagi na wiek udalo sie obejzec niestety tylko skromna czesc ich dorobku ale do dzis pamientam jak podano w telewizji inforamcje o tragicznej smierci autorow
Ten program to byl jeden z sesowniejszych programow jakie splodzila nasza panstwowa telewizja.
Program poprostu byl wspanialy.
NAtomiast co do tworczosci Wiktora NIedzickiego to to juz nie jest to nie wiem czy to kwestja tego ze juz cosniecos o swiecie wiem niemniej jednak bardzo trudno mu jest mnie czyms zaskoczyc

Helpful message? + -

Back to top
   
airnox
Poziom 20
Poziom 20


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 908
Location: Kluczbork

Post#21 20 Sep 2005 18:27   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Witam! Heh, sam bym sobie poogladal "sonde"... Szkoda ze nie widzialem zadnego odcinku.
Quote:
Takiej telewizji, jak wtedy, na razie nie będzie, bo globalne społeczeństwo
raczej głupieje pod naporem cywilizacji śmieciowej, w której medialna
mózgo-papka przegrywa z największym wysiłkiem, jakie napotyka
w swym życiu istota ludzka - MYŚLENIEM

Z powyzszym cytatem zgadzam sie w 100%. Ludzie przestaja myslec, proces myslenia zanika w naszym spoleczenstwie w dosc szybkim tempe :/ TV wywiera niesamowity wplyw na ludzi. Szkoda tylko ze jest to negatywny wplyw.

P.S.
Proponuje cala dyskusje przeniesc na IRC elektrody.
Znajduje on sie pod linkiem :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/chat.php
Dzien 29 wrzesnia 2005 bedzie dniem poswieconym programowi "sonda" oraz jego autorom.

Helpful message? + -

Back to top
   
Piotrek.pxf
Poziom 19
Poziom 19


Joined: 03 Nov 2004
Posts: 757
Location: Pionki

Post#22 20 Sep 2005 18:29   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Zdjęcie z mojego avatara było chyba robione coś koło dnia ich śmierci, więc byłem za mały, żeby oglądać chociaż jeden ich program, ale moimi ulubionymi programami do dziś są Discovery.

Helpful message? + -

Back to top
   
kszyh
Poziom 4
Poziom 4


Joined: 19 Feb 2005
Posts: 9
Location: Busko-Zdrój

Post#23 20 Sep 2005 20:12   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


W dniu kiedy zginęli ci panowie,ja akurat miałem 29 lat .Doskonale pamiętam ich wzajemne "sprzeczki" i próby" postawienia na swoim" przez każdego z nich.Na koniec programu jednak dochodzili do wspólnego wniosku z przeprowadzanych eksperymentów.Sonda była hitem na ówcześnie panujący ustrój.To był program skierowany do każdego bez względu na wiek,poglądy,itp.Myślę,że dzięki SONDZIE do dziś interesuję się techniką i mimo moich 45lat świetnie czuję się w gronie Elektrodowiczów.Moc pozdrowień dla wszystkich.Krzysiek:D

Helpful message? + -

Back to top
   
europejczyk
Poziom 17
Poziom 17


Joined: 22 Feb 2005
Posts: 399
Location: xxxxxxxxxx

Post#24 20 Sep 2005 21:14   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


To byli wspaniali ludzie - dziś już takich nie ma albo są ale nie mają dostępu do telewizji - w końcu dziś DODA jest kimś i CYTRONETA!
Gdy zginęli chodziłem do trzeciej klasy podstawówki a oglądałem ten program odkąd pamiętam - zawsze w czwartki był - jak był pogrzeb kard. Wyszyńskiego to wtedy go nie było i byłem niepocieszony.
Jako maluch może nie rozumiałem wszystkiego co mówili do końca ale ich pasja zarażała no i nowości techniczne!!!
SONDY na pamiątkę można zdobyć z kaset kiedyś TVP wydała taką serię oraz z internetu (ukryte zasoby!) - może to i historia ale jak ten program był robiony! - przez tyle lat żaden nie dorównał mu.
Może ktoś z Was ma jakieś fotki lub dokumenty dotyczące SONDY to niech zamieści je na forum.
Wogóle było kiedyś więcej normalnych programów a teraz propaguje się w TV pierdoły a potem narzeka na młodzież że ma pusto w głowie.
Już kończę bo się jakoś samo rozpisało Smile pozdrawiam!!!

Helpful message? + -

Back to top
   
Google


Google Adsense


Post# 20 Sep 2005 21:14   

Back to top
   
tronic1
Spec od komputerów
Spec od komputerów


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 21498
Location: Police, Alesund-Norwegia

Post#25 20 Sep 2005 21:57   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Tak... ja właśnie przez Sondę łyknęłem bakcyla i tak mi zostało do dzisiaj.Albo my się tak zmieniamy,ale uważam że do dzis nie ma tak ciekawego cyklicznego programu popularnonaukowego.Nieraz denerwowały mnie ich "kłótnie" jak gołym okiem widać było że jeden z nich nie ma racji.
No a dzisiaj, cóż , w TV tylko komercja.

Helpful message? + -

Back to top
   
max_gg
Poziom 19
Poziom 19


Joined: 06 Sep 2003
Posts: 636
Location: Poznań

Post#26 20 Sep 2005 23:17   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Witam!

Wspominam SONDĘ bardzo często - telewizji nie oglądam właśnie z powodu braku sensownych programów. Jedynie "Brain'iac" na niemieckiej VIVie jeszcze jest zjadliwy, ale tak to raczej nic. DISCOVERY niestety nie mam Sad

Sam pamiętam, że łza mi się zakręciła po informacji w "Dzienniku telewizyjnym" (bo wtedy to właśnie było).

Poza tym zgadzam się z cytatem Smile

Pozdrawiam!

Ps. chociaż SONDY juz nie ma, to ci którzy ją pamiętają powinni umieć przekazać swoją wiedzę w prosty i przystępny sposób, czyż nie? Wink

Helpful message? + -

Back to top
   
oj
Poziom 25
Poziom 25


Joined: 22 Apr 2003
Posts: 6713
Location: Warszawa

Post#27 20 Sep 2005 23:45   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Pod linkiem znajduje się strona poświęcona programowi SONDA, którą prowadzi jeden z współautorów tego programu pan Tomasz Pyć

http://www.tk.pl/sonda/

Helpful message? + -

Back to top
   
Pytong
Poziom 22
Poziom 22


Joined: 31 May 2004
Posts: 1940

Post#28 21 Sep 2005 02:34   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Słuchajcie jest tak mało informacji na temat sondy...

Wrzucjacie co macie może wspólnie uzbieramy coś sensownego.
Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA
Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA

Helpful message? + -

Back to top
   
leloo
Poziom 11
Poziom 11


Joined: 06 Sep 2002
Posts: 66
Location: Opole

Post#29 21 Sep 2005 07:51   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Wychowalem sie na sondzie. Program byl rewelacyjny.
W tej chwili mam 17 odcinkow w divixie na jednej dvd Smile

2005-05-23 17:58 229˙058˙560 01.Sonda-Plaster.Rzeczywistosci.DivX.avi
2005-05-27 16:51 210˙792˙448 02.Sonda-CAD.DivX.avi
2005-05-25 18:49 176˙019˙456 03.Sonda-Instytut.Sportu.DivX.avi
2005-05-24 21:53 183˙568˙384 04.Sonda-Symulacje.DivX.avi
2005-05-24 00:41 158˙304˙256 05.Sonda-Oko.Demona.DivX.avi
2005-05-26 10:32 178˙851˙840 06.Sonda-Promien.Nadziei.DivX.avi
2005-05-23 14:23 224˙643˙072 07.Sonda-Ruchome.Obrazki.DivX.avi
2005-05-27 17:37 201˙039˙872 08.Sonda-Co.w.trawie.piszczy.DivX.avi
2005-05-25 13:51 265˙138˙176 09.Sonda-Nocne.Ognie.DivX.avi
2005-06-01 11:31 208˙230˙400 10.Sonda-Olej.DivX.avi
2005-05-24 05:38 183˙963˙648 11.Sonda-Fabryka.Absolutu.DivX.avi
2005-05-24 01:55 199˙669˙760 12.Sonda-Promienie.Informacji.DivX.avi
2005-05-25 05:09 202˙522˙624 13.Sonda-Rafinada.DivX.avi
2005-05-25 11:39 394˙011˙882 14.Sonda-Cyborg.VHSRIP.DivX.avi
2005-05-22 11:21 395˙538˙678 15.Sonda-Jak.w.uchu.VHSRIP.DivX.avi
2005-05-23 19:22 366˙795˙296 16.Sonda-Przemiany.VHSRIP.DivX.avi
2005-05-30 05:42 361˙265˙438 17.Sonda-Ultrawizje.VHSRIP.DivX.avi
17 plik(ow) 4˙139˙413˙790 bajtow

Helpful message? + -

Back to top
   
Pytong
Poziom 22
Poziom 22


Joined: 31 May 2004
Posts: 1940

Post#30 21 Sep 2005 14:04   

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Podzielisz sie tymi odcinkami?

Może ktoś użyczy FTP-a albo zrobi torrenta na hasło.

Helpful message? + -

Back to top
   
Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Generally -> Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA
Page 1 of 19 Go to page 123 ... 171819  Next

Jump to page:Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.077 seconds

elektroda.pl topic RSS feed