Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inAndrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


  Main Page -> Forum Index -> Generally -> Technology archive ->Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
artur00
Level 25
Location: Lublin
Joined: 19 Dec 2002
Posts: 975
Helped: 54
artur00
Level 25
Post#1 19 Sep 2005 01:27  Topic author   

Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA

Witam
Parę dni temu minęła rocznica nadania w tvp pierwszego programu z serii "SONDA", za parę dni będziemy obchodzić rocznicę tragicznej śmierci twórców programu.
Postanowiłem napisać ten post, aby niektórym naszym elektrodowiczom odświeżyć pamięć, a innym którzy nie pamiętają tego programu opowiedzieć o dwóch pasjonatach.
Jednocześnie chciałbym abyście napisali Wasze odczucia odnośnie twórców, jak i samego programu "Sonda"
Dla mnie dzień 29 września 1989 r. dzień śmieci Kurka i Kamińskiego okazał się przełomowy dla mojego dalszego życia, postanowiłem być wtedy taki "jak oni", czyli być pasjonatem techniki, fizyki, matematyki. A jak jest z Wami ? Podzielcie się odczuciami.

Postanowiłem jednak nie pisać samodzielnie o programie Sonda i jej twórcach, zajęło by to chyba dużo miejsca, zniechęcając jednocześnie potencjalnych czytających ten wątek.

"Wspomnienia w Gazecie Wyborczej o programie Sonda"
Quote:
Sonda

Pierwszy popularnonaukowy program z cyklu "Sonda" Telewizja Polska nadała 8 września 1977 roku. Prowadził go jeszcze w pojedynkę Andrzej Kurek, szczupły entuzjasta nauk ścisłych, absolwent fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Dopiero dwa tygodnie później do Kurka dołączył jowialny sceptyk Zdzisław Kamiński, z wykształcenia ekonomista, i to był właśnie początek "Sondy". Wyjątkowość programu polegała na zerwaniu z tradycyjnym schematem popularyzacji nauki, w którym jakiś Ekspert przez duże E wygłasza ex cathedra swoje nieomylne poglądy na wszystko. Schemat ten przyczynia się do kształtowania fałszywego społecznego obrazu nauki - bo przecież istota nauki nie polega na samym tylko gromadzeniu danych, ale na spieraniu się na temat ich interpretacji. Spór jest nie mniej istotny od samych danych.

W "Sondzie" nie było jednego eksperta. Nie chodzi nawet o to, że było ich dwóch. Kurek i Kamiński nie przedstawiali siebie jako ekspertów, tylko po prostu jako dwóch dyskutantów. Prezentowali wiedzę dostępną na jakiś temat - pozwalając widzowi rozstrzygnąć, czy zgadza się raczej z technokratyczną wiarą we wszechmoc nauki, uosabianą przez Kurka, czy raczej ze sceptycznie pokpiwającym z niej Kamińskim. Dyskursywnego sposobu przedstawiania tematu brak mi w kolorowych i atrakcyjnie ilustrowanych programach popularnonaukowych pokazywanych w satelitarnych kanałach typu Discovery czy Planete, gdzie nieomylną wiedzę przekazuje nam już nawet nie Ekspert, tylko po prostu anonimowy lektor. Atrakcją "Sondy" zawsze były materiały filmowe sprowadzane z Zachodu. Warto jednak przypomnieć, co w realiach PRL oznaczało w takim kontekście "sprowadzanie z Zachodu" - materiały te Kurek i Kamiński osobiście wypraszali, wychadzali i antyszambrowali w zachodnich przedstawicielstwach. Po raz pierwszy "Sonda" jakikolwiek materiał zakupiła za pieniądze dopiero w roku 1986, po zrealizowaniu kilkuset programów na podstawie materiałów otrzymanych za darmo. Podkreślam to, bo uważam to za klucz do zrozumienia kultury masowej PRL - nawet tam, gdzie oficjalnie nie było kontaktu z Zachodem, zastępowały go kontakty nieoficjalne, czyli np. prywatne podróże polskich dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, przywożących z Zachodu płyty i taśmy. Dzięki temu niezależnie od wyroków wielkiej polityki zawsze byliśmy au courant w zachodniej modzie i rozrywce (w odróżnieniu np. od Czechów).

Atmosfera wiecznej improwizacji na planie męczyła jednak twórców programu. W 1984 roku Kamiński skarżył się, że wszystkie rekwizyty muszą produkować sami - "do zrobienia modelu bakterii wyniosłem z domu kordonek, którego nie chciała mi wydać żona, bo trudny do zdobycia, a mi akurat był potrzebny czerwony i niebieski". Rok 1989 miał być ostatnim rokiem "Sondy". Planowali uruchomienie nowego programu. Jego tematem miały być... reformy gospodarcze. 29 września 1989 r. samochód, którym jechali, wyprzedzał ciężarówkę z trudem wspinającą się pod górę. Nagle wpadł w poślizg na kałuży oleju, który wyciekł z ciężarówki - zdezelowanego stara.

WOJCIECH ORLIŃSKI

zródło:
http://muzeum.gazeta.pl/Iso/Raporty/Muzeum/913rap.html
Pozdrawiam
artur

Helpful post? + +2
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
micro
Level 19
Location: Poznań
Joined: 21 Aug 2002
Posts: 433
Helped: 10
Post rating: 3
micro
Level 19
Post#2 19 Sep 2005 02:11    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Tak...to był mój ulubiony program, bo pasjonatem techniki byłem już wcześniej, a i zostało mi to do dziś :).
W zasadzie do chwili obecnej, nie ma programu równie dobrego, co Sonda.Troszkę tylko, Wiktor Nidzicki i jego "Labolatorium"(nigdy nie wiadomo kiedy go nadają :( ), zapełnia tą lukę, ale niestety to nie to, w końcu jest tylko on, jeden...

Helpful post? + +3
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Robert B
Level 43
Location: Warszawa
Joined: 12 Jun 2003
Posts: 14667
Helped: 1236
Post rating: 100
Robert B
Level 43
Post#3 19 Sep 2005 02:20    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Zawsze oglądałem. Pamiętam też, że Bogumiła Wander rozpłakała się przed kamerą podając informację o śmierci Kamińskiego i Kurka.
Pamiętajmy o Nich...

Helpful post? + +3
Back to top
Vinnic
Level 14
Location: Katowice
Joined: 20 Jun 2003
Posts: 125
Helped: 11
Post rating: 3
Vinnic
Level 14
Post#4 19 Sep 2005 08:21    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Ja miałem wtedy kilka latek i już interesowały mnie te programy. Oprócz wieczorynki były to najlepsze dla mnie programy w ówczesnej telewizji

Helpful post? + +2
Back to top
cortez_
Level 26
Joined: 08 Apr 2003
Posts: 1097
Helped: 33
Post rating: 10
cortez_
Level 26
Post#5 19 Sep 2005 10:11    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Także dla mnie był to jeden z najlepszych i najbardziej ulubionych programów w telewizji. Wraz z nim jako dziecko odkrywałem technikę. Pamietam jak płakałam (nie pamietam ile miałem lat) jak zgineli...

Helpful post? + 0
Back to top
Pytong
Level 32
Joined: 31 May 2004
Posts: 1950
Helped: 159
Post rating: 11
Pytong
Level 32
Post#6 19 Sep 2005 10:19    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Coś z mojego archiwum. Tu akurat czołówka programu.

Niby lata 70-siąte ale robi wrażenie do dziś.

Attachments:

Helpful post? + 0
Back to top
Jacu$
Level 27
Location: Łódź
Joined: 26 Jul 2004
Posts: 731
Helped: 119
Post rating: 5
Jacu$
Level 27
Post#7 19 Sep 2005 10:58    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


To był również mój ulubiony program i starałem się żadnego nie przegapić.
Moim dzieciom (bliźniaki 6 lat) coś z tego chyba przekazałem, ponieważ ich ulubiony kanał w TV to Discovery/Discovery Science a nie jakieś kreskówki :D

Helpful post? + +2
Back to top
doxent
Level 21
Location: Kosmos
Joined: 10 Apr 2003
Posts: 563
Helped: 15
Post rating: 9
doxent
Level 21
Post#8 19 Sep 2005 11:49    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Sam pamietam jak nie moglem sie doczekac emisji zarowno Sondy jak i takiego programu Spektrum ktory tez robili goscie od Sondy.
Swego czasu prowadzilem akcje e-mail o wznowienie emisji. TVP od dawna jest glucha na potrzeby widzow. Z reszta wznowienie emisji nic by ich praktycznie nie kosztowalo poza pradem.
Jedynie Kinopolska odpowiedziala ze prowadzi rozmowy z TVP ale jak na razie bez skutku. Osobiscie uwazam ze reemisja sondy przyciagnela by do ekranu wiecej widzow niz drogie bezmyslne kolorowe produkcje za ktore telewizja z naszych abonamentow placi niemale pieniadze.
Napewno mieliby wielokrotnie wieksza ogladalnosc.
Jak widac TVP ma same ciasne umysly za swoimi sterami a od 15 lat nie obejrzalem praktycznie zadnego madrego programu. W 1989 r zaczelo sie systematyczne oglupianie widowni za pomoca telewizji (Kolo Fortuny, Czar Par itp bzdurne programy)
Jak na razie jedyny program ktory dorownuje poziomem Sondzie to niestety brytyjski Top Gear.
Obecne programy tzw edukacyjne to niestety miernota i dretwosc a pozatym nieregularna pora ukazywania sie wogole skresla je z listy zainteresowan.

Helpful post? + 0
Back to top
Onufry
Level 13
Joined: 04 Oct 2004
Posts: 74
Helped: 4
Post rating: 1
Onufry
Level 13
Post#9 19 Sep 2005 12:24    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Pamiętam ten program. Nadawany był wieczorem, chyba we czwartki. Było to takie nasze Discovery. Pozdrawiam.

Helpful post? + +1
Back to top
milik
Level 23
Location: Rydułtowy
Joined: 12 Apr 2003
Posts: 667
Helped: 71
Post rating: 16
milik
Level 23
Post#10 19 Sep 2005 12:38    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Ja go nie pamiętam bo byłem jeszcze wtedy mały. Nasza nauczycielka z urządzeń elektronicznych puszczała nam odcinki SONDY które kupiła na kasetach VHS. Mimo tylu lat program zrobił na klasie wielkie wrażenie aż nie mogliśmy się doczekać następnej lekcji. Mieszkam kilkanaście km od miejsca wypadku i nawet krzyża tam nie zauważyłem.

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
kpodstawa
Level 30
Location: Katowice
Joined: 11 Jul 2003
Posts: 1296
Helped: 141
Post rating: 29
kpodstawa
Level 30
Post#11 19 Sep 2005 16:31    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Tak, wychowałem się na Sondzie i wcześniejszej Eurece prowadzonej
przez red. Wunderlicha, czy programach matematycznych red. Misia

Takiej telewizji, jak wtedy, na razie nie będzie, bo globalne społeczeństwo
raczej głupieje pod naporem cywilizacji śmieciowej, w której medialna
mózgo-papka przegrywa z największym wysiłkiem, jakie napotyka
w swym życiu istota ludzka - MYŚLENIEM

Też chciałbym przypomnienia Sondy itp. programów w dogodnym paśmie
oraz produkcji przez telewizję publiczną wartościowych programów
poznawczych z różnych dziedzin (np. audycje o zwierzętach w stylu
reality-show to jakaś pomyłka granicząca z zaburzeniami psychicznymi)

No cóż, może po okresie odwrotu, wejdziemy w okres rozwoju

Helpful post? + +1
Back to top
Removed
Removed
Post#12 19 Sep 2005 16:58    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Sonda była super programem.
Pamiętacie jak panowie rozmawiali ze sobą bodajże w Psarach poprzez satelitę (trasa Psary - satelita - Psary)? To robiło wrażenie...

kpodstawa wrote:

Takiej telewizji, jak wtedy, na razie nie będzie, bo globalne społeczeństwo
raczej głupieje pod naporem cywilizacji śmieciowej, w której medialna
mózgo-papka WYGRYWA z największym wysiłkiem, jakie napotyka
w swym życiu istota ludzka - MYŚLENIEM

100% zgadzam się, niestety...
W ten sposób doganiamy hamerykę. Do MENSY u nas przyjmują ludzi z IQ 148, a w stanach 130. To chyba daje do myślenia, nieprawdaż ?

Helpful post? + +2
Back to top
Roli
Level 26
Location: Cz-wa
Joined: 27 Dec 2004
Posts: 865
Helped: 58
Post rating: 29
Roli
Level 26
Post#13 19 Sep 2005 17:08    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Gdy Sonda była nadawana w telewizji byłem małym dzieciakiem, w ogóle nie interesującym sie elektroniką i nowoczesnymi rozwiązaniami, ale Sonda zawsze mnie interesowała, ponieważ była prowadzona w bardzo ciekawy i interesujący sposób, prowadący Kamiński i Kurek potrafili zaciekawić swoimi wypowiedziami i sposobem prowadzenia programu. Na zawsze zapamiętam ten program i gdyby doszło do ponownej emisji tego programu nic ani nitk nie był by w stanie odciągnąć mnie od telewizorni. Ci dwaj panowie wywarli na mnie olbrzymi wpływ swoim programem :!: Za co jestem i bede im niezmiernie wdzieczny.

Helpful post? + +1
Back to top
powerm
Level 23
Joined: 20 Dec 2003
Posts: 620
Helped: 41
Post rating: 8
powerm
Level 23
Post#14 19 Sep 2005 20:47    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Reemisja SONDY bedzie bledem bo to juz nie bedzie program popularnonaukowy ale historyczny. Zepsuje nam czesc wspomnien z dziecinstwa. Czesc wynalazkow (animacja wykonana na Spectrum itd.) bedzie dla nas smieszna. Sugeruje co innego, akcje o regularny program popularnonaukowy w TVP o stalej porze (np 18.30). W zalewie takich glupot jak Klany i inne takie tam gnioty 0.5h w tygodniu nie bedzie wielkim wydatkiem, niech to bedzie skierowane do ludzi doroslych ale niekoniecznie zainteresowanych technika. Zostalbym natomiast przy formule programu. Moim zdaniem nalezy sie nam to za ten abonament idacy na inne glupoty. Zas samej SONDZIE zawdzieczam to ze zostalem inzynierem.

Helpful post? + -2
Back to top
guliweros
Level 18
Location: "KO02FB" - SP7QHO
Joined: 26 Jul 2004
Posts: 289
Helped: 24
guliweros
Level 18
Post#15 19 Sep 2005 23:56    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Program był swietny.
Chetnie teraz obejrzał bym jakies urywki , ale tylko w formie przypomnienia.
Powatarzanie go w całości mogło by zdegustowac swoją techniczna prostota i zwichrowac najmilsze wspomnienia.
Cas biegnie do przodu ale widac to dopiero z perspektywy jego upływu.
Niech zostanie jak było.

Helpful post? + -2
Back to top
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Location: Warszawa
Joined: 14 Sep 2004
Posts: 7072
Helped: 1232
Post rating: 165
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Post#16 20 Sep 2005 03:14    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Program był doskonały, ale to się już nie powtórzy, bo czymże jest wiedza czy oświata przy wydumanych problemach Rysia z Klanu ? Sami "rozumicie" co jest ważniejsze !
Po co komu myślenie czy jeszcze gorzej zrobienie czegoś samemu ("Zrób to sam" Adam Słodowy) jak można taniej kupić w Chinach ?
Pewnie dojdziemy do stanu, że reklama będzie głosić:

"Seks ? To męczące i kosztowne. Nie męcz się z robieniem dzieci - Chińczyk zrobi to za ciebie taniej ! Wyślij żonę na wczasy do Pekinu ... "

I do tego jeszcze wszechogarniający wymysł jakiegoś durnia, że słuchacz(widz) nie jest się w stanie skupić dłużej niż ileś tam minut na rozmowie czy temacie i trzeba nadać reklamę albo kolejny "przebój" w wykonaniu zespołu, który powinien mieć dożywotni zakaz zbliżania się do instrumentów i mikrofonu.
Niektóre stacje uważają, że słuchacz nie jest się w stanie w ogóle skupić i nadają tylko muzykę :)

Helpful post? + +2
Back to top
doxent
Level 21
Location: Kosmos
Joined: 10 Apr 2003
Posts: 563
Helped: 15
Post rating: 9
doxent
Level 21
Post#17 20 Sep 2005 14:09    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Mogliby chociaz puscic w jakiejs polskiej TV 'Brainiac'a' z Richardem Hammondem z Top Gear. Program swietny pokazuje duzo ciekawych aspektow w bardzo zabawny i przystepny sposob.
Pamietam tez ze w sondzie tez rozwalano sporo sprzetu.
Najbardziej bylem oburzony jak w Sondzie pocieli eleganckiego zielonego Saaba nozycami hydraulicznymi i to w czasach kiedy Polonez byl szczytem marzen, ale i tak to bylo fajnie. Byl to chyba jeden z ostatnich odcinkow.
Program dobrze wspominam i zaluje ze nikt nie podjal paleczki. Sonda jakby nie patrzec byla duzo ciekawsza niz wiele obecnych produkcji nawet z Discovery.

Helpful post? + -1
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Pytong
Level 32
Joined: 31 May 2004
Posts: 1950
Helped: 159
Post rating: 11
Pytong
Level 32
Post#18 20 Sep 2005 15:38    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Paweł Es. wrote:
Program był doskonały, ale to się już nie powtórzy, bo czymże jest wiedza czy oświata przy wydumanych problemach Rysia z Klanu ? Sami "rozumicie" co jest ważniejsze !


No przeciez to jest program edukacyjny dla naszych kobiet. :D
Tak to jest wpuścić babe do zarządu.

A sondy nie puszcza, bo czas antenowy jeszcze przez 10 lat będzie zajety przez "mode na sukces":D

I płać abonament człowieku za taki badziew.

Helpful post? + 0
Back to top
reaven22
Level 26
Location: Milanówek
Joined: 15 Jan 2003
Posts: 919
Helped: 53
Post rating: 586
reaven22
Level 26
Post#19 20 Sep 2005 16:04    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


heh tez wychowałem się na sondzie.
jeśli dobrze poszukacie to na emulu mozna znaleźć kilka odcinków sondy.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Tommy82
Level 38
Joined: 22 Feb 2005
Posts: 5991
Helped: 240
Post rating: 133
Tommy82
Level 38
Post#20 20 Sep 2005 17:43    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Mnie niestety z uwagi na wiek udalo sie obejzec niestety tylko skromna czesc ich dorobku ale do dzis pamientam jak podano w telewizji inforamcje o tragicznej smierci autorow
Ten program to byl jeden z sesowniejszych programow jakie splodzila nasza panstwowa telewizja.
Program poprostu byl wspanialy.
NAtomiast co do tworczosci Wiktora NIedzickiego to to juz nie jest to nie wiem czy to kwestja tego ze juz cosniecos o swiecie wiem niemniej jednak bardzo trudno mu jest mnie czyms zaskoczyc

Helpful post? + -1
Back to top
airnox
Level 24
Location: Kluczbork
Joined: 06 Jun 2004
Posts: 903
Helped: 56
airnox
Level 24
Post#21 20 Sep 2005 18:27    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Witam! Heh, sam bym sobie poogladal "sonde"... Szkoda ze nie widzialem zadnego odcinku.
Quote:
Takiej telewizji, jak wtedy, na razie nie będzie, bo globalne społeczeństwo
raczej głupieje pod naporem cywilizacji śmieciowej, w której medialna
mózgo-papka przegrywa z największym wysiłkiem, jakie napotyka
w swym życiu istota ludzka - MYŚLENIEM

Z powyzszym cytatem zgadzam sie w 100%. Ludzie przestaja myslec, proces myslenia zanika w naszym spoleczenstwie w dosc szybkim tempe :/ TV wywiera niesamowity wplyw na ludzi. Szkoda tylko ze jest to negatywny wplyw.

P.S.
Proponuje cala dyskusje przeniesc na IRC elektrody.
Znajduje on sie pod linkiem :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/chat.php
Dzien 29 wrzesnia 2005 bedzie dniem poswieconym programowi "sonda" oraz jego autorom.

Helpful post? + -1
Back to top
Piotrek.pxf
Level 27
Location: Pionki
Joined: 03 Nov 2004
Posts: 808
Helped: 118
Post rating: 15
Piotrek.pxf
Level 27
Post#22 20 Sep 2005 18:29    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Zdjęcie z mojego avatara było chyba robione coś koło dnia ich śmierci, więc byłem za mały, żeby oglądać chociaż jeden ich program, ale moimi ulubionymi programami do dziś są Discovery.

Helpful post? + 0
Back to top
kszyh
Level 10
Location: Busko-Zdrój
Joined: 19 Feb 2005
Posts: 9
Post rating: 2
kszyh
Level 10
Post#23 20 Sep 2005 20:12    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


W dniu kiedy zginęli ci panowie,ja akurat miałem 29 lat .Doskonale pamiętam ich wzajemne "sprzeczki" i próby" postawienia na swoim" przez każdego z nich.Na koniec programu jednak dochodzili do wspólnego wniosku z przeprowadzanych eksperymentów.Sonda była hitem na ówcześnie panujący ustrój.To był program skierowany do każdego bez względu na wiek,poglądy,itp.Myślę,że dzięki SONDZIE do dziś interesuję się techniką i mimo moich 45lat świetnie czuję się w gronie Elektrodowiczów.Moc pozdrowień dla wszystkich.Krzysiek:D

Helpful post? + +2
Back to top
europejczyk
Level 18
Location: xxxxxxxxxx
Joined: 22 Feb 2005
Posts: 399
Helped: 11
europejczyk
Level 18
Post#24 20 Sep 2005 21:14    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


To byli wspaniali ludzie - dziś już takich nie ma albo są ale nie mają dostępu do telewizji - w końcu dziś DODA jest kimś i CYTRONETA!
Gdy zginęli chodziłem do trzeciej klasy podstawówki a oglądałem ten program odkąd pamiętam - zawsze w czwartki był - jak był pogrzeb kard. Wyszyńskiego to wtedy go nie było i byłem niepocieszony.
Jako maluch może nie rozumiałem wszystkiego co mówili do końca ale ich pasja zarażała no i nowości techniczne!!!
SONDY na pamiątkę można zdobyć z kaset kiedyś TVP wydała taką serię oraz z internetu (ukryte zasoby!) - może to i historia ale jak ten program był robiony! - przez tyle lat żaden nie dorównał mu.
Może ktoś z Was ma jakieś fotki lub dokumenty dotyczące SONDY to niech zamieści je na forum.
Wogóle było kiedyś więcej normalnych programów a teraz propaguje się w TV pierdoły a potem narzeka na młodzież że ma pusto w głowie.
Już kończę bo się jakoś samo rozpisało :-) pozdrawiam!!!

Helpful post? + +1
Back to top
tronic1
Spec od komputerów
Location: Police, Alesund-Norwegia
Joined: 06 Feb 2005
Posts: 21869
Helped: 2557
Post rating: 171
tronic1
Spec od komputerów
Post#25 20 Sep 2005 21:57    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Tak... ja właśnie przez Sondę łyknęłem bakcyla i tak mi zostało do dzisiaj.Albo my się tak zmieniamy,ale uważam że do dzis nie ma tak ciekawego cyklicznego programu popularnonaukowego.Nieraz denerwowały mnie ich "kłótnie" jak gołym okiem widać było że jeden z nich nie ma racji.
No a dzisiaj, cóż , w TV tylko komercja.

Helpful post? + +1
Back to top
max_gg
Level 26
Location: Poznań
Joined: 06 Sep 2003
Posts: 636
Helped: 83
Post rating: 6
max_gg
Level 26
Post#26 20 Sep 2005 23:17    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Witam!

Wspominam SONDĘ bardzo często - telewizji nie oglądam właśnie z powodu braku sensownych programów. Jedynie "Brain'iac" na niemieckiej VIVie jeszcze jest zjadliwy, ale tak to raczej nic. DISCOVERY niestety nie mam :(

Sam pamiętam, że łza mi się zakręciła po informacji w "Dzienniku telewizyjnym" (bo wtedy to właśnie było).

Poza tym zgadzam się z cytatem :)

Pozdrawiam!

Ps. chociaż SONDY juz nie ma, to ci którzy ją pamiętają powinni umieć przekazać swoją wiedzę w prosty i przystępny sposób, czyż nie? ;)

Helpful post? + 0
Back to top
oj
Level 42
Location: Warszawa
Joined: 22 Apr 2003
Posts: 6706
Helped: 784
Post rating: 67
oj
Level 42
Post#27 20 Sep 2005 23:45    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Pod linkiem znajduje się strona poświęcona programowi SONDA, którą prowadzi jeden z współautorów tego programu pan Tomasz Pyć

http://www.tk.pl/sonda/

Helpful post? + 0
Back to top
Pytong
Level 32
Joined: 31 May 2004
Posts: 1950
Helped: 159
Post rating: 11
Pytong
Level 32
Post#28 21 Sep 2005 02:34    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Słuchajcie jest tak mało informacji na temat sondy...

Wrzucjacie co macie może wspólnie uzbieramy coś sensownego.
Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA
Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA

Helpful post? + 0
Back to top
leloo
Level 13
Location: Opole
Joined: 06 Sep 2002
Posts: 66
Helped: 4
Post rating: 1
leloo
Level 13
Post#29 21 Sep 2005 07:51    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Wychowalem sie na sondzie. Program byl rewelacyjny.
W tej chwili mam 17 odcinkow w divixie na jednej dvd :)

2005-05-23 17:58 229˙058˙560 01.Sonda-Plaster.Rzeczywistosci.DivX.avi
2005-05-27 16:51 210˙792˙448 02.Sonda-CAD.DivX.avi
2005-05-25 18:49 176˙019˙456 03.Sonda-Instytut.Sportu.DivX.avi
2005-05-24 21:53 183˙568˙384 04.Sonda-Symulacje.DivX.avi
2005-05-24 00:41 158˙304˙256 05.Sonda-Oko.Demona.DivX.avi
2005-05-26 10:32 178˙851˙840 06.Sonda-Promien.Nadziei.DivX.avi
2005-05-23 14:23 224˙643˙072 07.Sonda-Ruchome.Obrazki.DivX.avi
2005-05-27 17:37 201˙039˙872 08.Sonda-Co.w.trawie.piszczy.DivX.avi
2005-05-25 13:51 265˙138˙176 09.Sonda-Nocne.Ognie.DivX.avi
2005-06-01 11:31 208˙230˙400 10.Sonda-Olej.DivX.avi
2005-05-24 05:38 183˙963˙648 11.Sonda-Fabryka.Absolutu.DivX.avi
2005-05-24 01:55 199˙669˙760 12.Sonda-Promienie.Informacji.DivX.avi
2005-05-25 05:09 202˙522˙624 13.Sonda-Rafinada.DivX.avi
2005-05-25 11:39 394˙011˙882 14.Sonda-Cyborg.VHSRIP.DivX.avi
2005-05-22 11:21 395˙538˙678 15.Sonda-Jak.w.uchu.VHSRIP.DivX.avi
2005-05-23 19:22 366˙795˙296 16.Sonda-Przemiany.VHSRIP.DivX.avi
2005-05-30 05:42 361˙265˙438 17.Sonda-Ultrawizje.VHSRIP.DivX.avi
17 plik(ow) 4˙139˙413˙790 bajtow

Helpful post? + 0
Back to top
Pytong
Level 32
Joined: 31 May 2004
Posts: 1950
Helped: 159
Post rating: 11
Pytong
Level 32
Post#30 21 Sep 2005 14:04    

Re: Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA


Podzielisz sie tymi odcinkami?

Może ktoś użyczy FTP-a albo zrobi torrenta na hasło.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Generally -> Technology archive -> Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli SONDA 123 ... 262728  Next

Page 1 of 28Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.158 seconds