Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogowce: 2xarn150+arv104 by musias

musias 25 Wrz 2005 19:39 6775 23
  • Konstrukcja w sumie już bardzo dobrze znana, no ale chyba nie zaszkodzi jak jeszcze ja pokaże swoją, dodam, że to moja pierwsza jaka kolwiek konstrukcja :)

Wstęp:
    W lutym 2005 zacząłem się, co nieco interesować konstrukcjami audio. Przeglądałem różne fora i szukałem, czego co by mi opowiadało. Wtedy powstał pierwszy projekt, który zrealizowałem dopiero teraz, czyli w wakacje 2005. Mianowicie swoją ceną i opiniami na forum, zachęciły mnie głoniki czeskiej, jak się okazało bardzo dobrej firmy TVM Acoustics (Tesla). Uznałem, że będą to nieduże, 2-drożne podłogówki, oparte na dwóch 15cm arn`ach w obudowie br. A do tego kopułka Arv 104.

W sierpniu zakupiłem głośniki w Empire Audio, jak się okazało mieli jakąś promocje, więc zapłaciłem jeszcze mniej niż planowałem :). Niestety po otwarciu przesyłki okazało się, że głośniki nisko-średniotonowe były ciut inne niż zamawiałem. Mianowicie zamiast modelu z gładką membraną - arn150-03, otrzymałem ze "spiralką" na membranie - arn150-05. W zasadzie parametry tych głośników są prawie identyczne, więc postanowiłem, że nie będę ich wymieniać. Gdy miałem już głośniki zacząłem zbierać reszte elementów, co również nie było takie proste :).

Przetworniki:

Jako, że miała to być konstrukcja 2way, użyłem dwóch głośników nisko-średniotonowych: Arn150-05/4 z 15cm. membraną, a raczej koszem, bo membrana jest trochę mniejsza :). Arn`y połączone są szeregowo co daje 8ohm, a ich efektywność wzrasta do około 87dB. Jako głośnik wysokotonowy wybrałem Arv104-63/8, wersja ekranowana. W sumie jestem zadowolony, jest on troszeczkę ostry, ale wyraźny i jak dla mnie gra wystarczająco dobrze, przynajmniej narazie.

Zwrotnica:

Zwrotnica została zaprojektowana przez Irka z DIYAudio, jej podział jest na poziomie 3,5 kHz. Zwrotnica była zmierzona dla jednego 8 omowego Arn`a 150 i 8 omowej Arv 104, ale po zmodyfikowaniu tłumika w torze wysokotonowym nadawała się bardzo dobrze do mojej konstrukcji.

W zwrotnicy użyłem cewek zakupionych w Dexon.pl. Cewki mają trochę inne wartości niż te, które były w schemacie Irka, ale chyba znacząco nic się nie zmieniło. Jedynie cewka dla pułapki rezonansowej powinna mieć dokładną wartość. Cewki są nawinięte drutem o grubości: 1mH - 1,25mm2, 0,13mH i 0,39mH - 0,8mm2. Kondensatory firmy Jantzen Audio i Miflex. Tłumienie głośnika wysokotonowego około 3dB - w planach narazie gra bez i też nie jest źle. Głośnik wysokotonowy podłączony kablem 1,8mm2, a nisko-średniotonowy kablem 2,5mm2

Obudowa:

Obudowa wykonana z 20mm płyty meblowej - z "odzysku" - kawałek niepotrzebnej szafy. Wymiary obudowy to: 90x20x27 (wys. x szer. x gł.). Płyty były klejone wikolem i dodatkowo skręcane - wkrętami do regipsów. Wszystkie łączenia płyt i dziurki po wkrętach zaszpachlowane, szpachlą samochodową. Głośniki zamocowane następująco, arv`ka na czarne wkręty, myśłałem o imbusach, ale sporo wystawały one z głośnika. Z wkręty wygładają o wiele lepiej, delikatniej, po wkręceniu są równo z głośnikiem. Arn`y przykręcone są na imbusy + zwykłe nakrętki wklejone w płytę od środka.

Objętość dla nisko-średnio tonowych to około 16,5 litra bez odliczania czegokolwiek. Głośnik wysokotonowy oraz zwrotnica są w osobnych komorach, aby obudowa byłą trochę wyższa. Dotarcie do zwrotnicy ułatwia klapka, na dole tylnej ścianki, na której znajduje się terminal. Zwrotnica jest zamocowana na kawałku panelu i wsuwana do środka. W środkowej komorze znajduje się dodatkowo skośna ścianka, która zmniejsza objętość oraz tłumi fale stojącą. Wytłumienie: tylko na tylnej ściance, cienką około 30mm gąbką.

BR strojony na około 45 Hz. Średnica, to 60 mm zwężająca się do 55 mm, a długość to około 185 mm.

Przód ozdobiony skosem. Całość oklejona okleiną samoprzylepną, miał być fornir, ale po dwóch tygodniach pracy, zabrakło mi już chęci. Mimo wszystko, wydaje mi się, że wyszło ok. Brakuje jeszcze tylko kolców. Myślałem, żeby umieścić je na takiej "podkładce" - płycie wilkości podstawy, np. czarnej przykręconej na dole, ale to się jeszcze zobaczy.

Odsłuch:

Jak na razie nie mam za bardzo na czym tego słuchać ponieważ mój wzmacniacz to jakieś: 2x5W, gra to bo gra, ale szału nie ma.

Pierwsze porządny odsłuch robiłem na pożyczonym wzmacniaczu 2x150W RMS firmy HandBox. Jest to raczej cos estradowego, ale jak się umie kręcić volume`m to jest ok.

Musze powiedzieć, że kolumienki grały bardzo dobrze, wystarczająco głośno jak na mój 16m2 pokój. Bardzo czysto, miło dla ucha, basu też było sporo. Do muzyki wystarczająco dużo, ale do filmów przydałby się raczej jakiś subik. Wszystko tak jak się spodziewałem, "szafa gra" - dosłownie i w przenośni (jak się trochę podgłosi to nawet szafa gra, no ale co zrobić :) ).

Koszty:

A oto i w miare dokładne koszty:

• głośniki + przsyłka: 202,70 zł
      kondensatory: 20,00 zł
      przewody: 12,90 zł
      br: 10,40 zł
      cewki + przesyłka: 53,04 zł
      terminale + przesyłka: 23,45 zł
      płyty: 0,00 zł(miałem)
      pocięcie płyt: 20,00 zł
      wkręty: 11,20 zł
      imbusy + nakrętki: 3,50 zł
      klej wikol (2 słoiczki): 4,40 zł
      szpachlówka: 0,00 zł(miałem)
      okleina: 38,25 zł
      papier ścierny: 4,00 zł
      + w przyszłości jakieś ładne kolce

RAZEM para 403,84 zł

Zdjęcia:

Podłogowce: 2xarn150+arv104 by musias Podłogowce: 2xarn150+arv104 by musias Podłogowce: 2xarn150+arv104 by musias Podłogowce: 2xarn150+arv104 by musias

Wiecej zdjęć tutaj

I co o tym sądzicie??

Fajne!
  • #2 25 Wrz 2005 19:51
    luke666
    Poziom 33  

Nono, kolumienki niczego sobie, estetyka na bardzo dobrym poziomie, chociaż nic nowego. Może opisałbyś dokładniej zwrotnice?
    Ocena 4+ :)

• #3 25 Wrz 2005 19:58
    musias
    Poziom 10  

schemat zwrotnicy i inne zdjęcia są na stronie, którą podałem :D

• #4 25 Wrz 2005 21:47
    jaro_21
    Poziom 21  

No i nie trzeba forniru, ładnie oklejone, a jak jeszcze gra tak jak wygląda to poproszę indeks wpisuje 5.0

napisz coś o kosztach

• #5 25 Wrz 2005 22:05
    latawiec666
    Poziom 16  

fajna konstrukcja tylko jedno nia brzydzi:
    te wkręty:(
    Ja bym jedna złożył te imbusy, gdy odstawały dawałyby fajny efekt:)
    Sprób to zobaczysz;) Ogółem +5
    P.S. Podoba mi sie ta "wyjeżdżana" zwrotnica:D

• #6 26 Wrz 2005 12:37
    musias
    Poziom 10  

thx za wasze oceny, koszty już dodałem.
    Co do imbusów to juz niestety za późno, bo nie mam jak wkleić nakrętek, ale z wkrętami chyba nie jest aż tak źle.
    A sposób umieszczania zwrotnicy chyba opatętuje :)

• #7 26 Wrz 2005 17:48
    gdL
    Poziom 27  

Wszystko OK, bardzo ładne, podobają mi się , ja mam trochę inne, niedługo dam na DIY. Z teorii jednak te dwaniskośrednio mogą ci interferować, bo już od 500 Hz tak na prawdę powinien promieniować jeden głośnik.

Dlatego, że 1/4 długości fali λ mieści się między głośnikami w całości już powyżej 500hz, i zaczynają się zawoalowania charakterystyki, które ciągną się z rosnącym powtarzaniem pików i dołków aż do końca efektywnego promieniowania tych dwóch przetworników. Teoretycznie jest to prawie 6 dB amplitudy, znośnie, ale lepiej byłoby w konfiguracji dwuipółdrożnej , czyli oba grają do 400Hz, a powyżej już tylko jeden. Efektywność w paśmie powyżej tych 400Hz jest już znacznie wyższa niż poniżej, także 1 głośnik powinien załatwić sprawę.

Reasumując jest spoko :)

• #8 04 Mar 2006 18:05
    lukpuk
    Poziom 9  

Planuje konstrukcje na dwóch arn 150 i dt 100 peerless. Mógłbyś puści mi schemat Twojej zwrotki na lukpuk1(malpa)wp.pl . Z góry wielkie dzięki.

• #9 04 Mar 2006 21:29
    oleczek1988
    Poziom 21  

Naleza ci sie duze brawa. Konstrukcja bardzo mi sie spodobała. Okleina wygladajak fornir :)

Zaciekawil mnie pomysl ze schowkiem na zwrotnice.

Nie mam sie czego doczepic :) Kolce jak kupisz to bedzie jeszcze ladniej

Rzadko podobaja mi sie wszystkie zastosowane detale ale w tym przypadku naprawde ci wyszlo super.

Ocena: 10/10 :)

Powodzenia w nastepnych konstrukcjach :)

• #10 05 Mar 2006 11:18
    trzygrosze
    Poziom 21  

Co do wykonania... nie ma sie do czego przyczepić ( jesli chodzi o wygląd). Troche dziwnie wykona jest ta "klapka" ze zwrotnicą, fajna sprawa bo zawsze łatwy dostep do elementów, ale to zawsze kolejne łączenie i kolejna mozliwa przyczyna popierdywania powietrza lub drgajacych elementów. Szkada ze nie mozemy kolumienek posłuchac :) Ocena 9/10 ( bo zawsze moze byc lepiej )

Pozdrawiam

• #11 05 Mar 2006 14:55
    mr_nuke
    Poziom 17  

Eeenoo spoczko kolumienki. Widzę, że masz spore zdolności manualne:-)
    Moja ocena 8/10

• #12 06 Mar 2006 08:01
    musias
    Poziom 10  

dzieki za kolejne opinie. Jezeli chodzi o umieszczenie zwrotnicy, to jest ona w osobnej komorze, wszystko jest szczelnie sklejone i skrecone, wiec powietrze nie ma szans. A chcac cos zmienic nie trzeba odkrecac glosnikow, nie zdaza sie czesto, ale zawsze to jakas wygoda, mozemy cos zmienic i nie skrecajac posluchac kolumny:)

• #13 13 Sie 2006 23:55
    ksero0
    Poziom 10  

Mi sie podoba, daje 8,5/10

Robie podobna konstrukcje, mam pytania: jaki basy maja impuls i czy 16,5l to pudlo 1 czy 2 glosnikow?

• #14 14 Sie 2006 16:07
    musias
    Poziom 10  

witam,
    ta obiętość to oczywiście dla dwóch głośników,
    a impuls, w sumie to nie wiem, nie mierzylem, a w programie nie pamietam jak to wychodzilo, ale tak na słuch bass jest dosc szybki

• #15 23 Lis 2006 00:16
    tomek3232
    Poziom 16  

Bardzo fajna konstrukcja
    Tylko mam pytanie do ciebie lub do innych:
    jak zrobić takie ładne skosy?

• #16 24 Lis 2006 05:25
    Stanley121
    Poziom 16  

Na pilarce kątowej lub wyrzynarka z prostym norzykiem i regulacja nachylenia kata ostrza. W przypadku wyrzynarki to mocyjesz prosta listwe na deske która chcesz sciąć i według niej jedziesz z cieciem wyrzynarka... Efekt ladny skosik uzyskany :D :D

• #18 27 Lis 2006 17:10
    Stanley121
    Poziom 16  

Niestety ta wyrzynarka nie posiada możliwości ciecia pod kątem:cry:

• #19 29 Lis 2006 21:30
    musias
    Poziom 10  

witam, ja probowalem je zrobic wyrzyrka, ale efekt byl mizerny, moze wyrzynarka byla malo solidna. Ostatecznie zrobilem je taka reczna pila tarczowa, z regulacja kata a efekt jak na zdjeciach :) A najlepszy pomysl, to wybrac sie do stolarza :)

• #21 19 Gru 2006 08:41
    Caleb_
    Poziom 33  

jak ci sie nie spodoba to zmienisz wartosci rezystorow

• #22 19 Gru 2006 11:02
    Arkadyo
    Poziom 29  

ryborz napisał:
    Zamierzam zrobić taki zestaw z 1x Arn150-03/8 + Arv104-03/8.

Skuteczność zestawu będzie 84 db - po co Ci taka słabizna? Dwa takie arny to nie za wiele ale jeden to chyba nieporozumienie.

• #23 19 Gru 2006 11:22
    ryborz
    Poziom 23  

Właśnie się nad tym zastanawiam czy nie wsadzić drugiego Arn'a.
    Jaka będzie moc potrzebna do wysterowania zestawu z 1 na maxa, jak do wysterowania z 2??
    Chcę takie głośniki do domu, do nich wzmacniacz na TDA.

• #24 19 Gru 2006 20:18
    Caleb_
    Poziom 33  

dwa arny to nieporozumienie - w ciut mniejszej cenie mozna miec lepsza 18-tke stxa

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme