Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

ANTENA TV - jaka najlepsza

>>>P<<< 04 Oct 2005 17:04
 • #1 04 Oct 2005 17:04
  >>>P<<<
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  Jedna taka: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66409332
  Druga: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66580651 i podobne
  Trzecie anteny siatkowe.
  Poszukuję najlepszej anteny do TV ze wzmacniaczem. Nie wiem, która jest najlepsza. Mam polaryzację pionową. Widzę nadajnik z balkonu, na przeszkodzie stoi tylko słup energetyczny.
 • #2 04 Oct 2005 17:44
  tenap
  Spec od TV
  Helpful post? (0)
  Moim zdaniem żadna z tych anten, jaka jest odległość od nadajnika i na jakich kanałach masz programy.
 • #3 04 Oct 2005 18:06
  Hammer111
  Level 28  
  Helpful post? (+1)
  Witam.Osobiście pracuje na siatkowej i odbiór programów polkich.czeskich i niemieckich jest b.dobry i dobry.Nie znam wymienionych anten co wcale nie ozn.,że są nie dobe.Wg.mnie róznia się gabarytami a moc można w siatkowej zmienic poprzez wymiane wzm.pozdr.
 • #4 04 Oct 2005 23:11
  kibic2005
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Jeśli nadajnik widać z okna to po co antena ze wzmacniaczem. Raczej pomyśleć trzeba o tłumikach. Chyba . że "pod latarnią najciemniej". Wtedy duży kłopot.
 • #5 05 Oct 2005 07:45
  bajan
  Level 17  
  Helpful post? (0)
  Yagi dobrana odpowiednio do kanału
 • #6 05 Oct 2005 08:50
  kasprzyk
  Specjalista elektryk
  Helpful post? (0)
  Witam

  Pierwsza antena - masz zamiar oglądać programy czy tylko obracać anteną i szukać obcych cywilizacji??? :) Oczywiście taka antena miałaby jakiś konkretny sens w przypadku gdy faktycznie nie wiele oglądasz i jest Tobie bez różnicy obracanie i szukanie stacji - potrzebujesz anteny zainstalowanej na stałe.

  Druga antena - czytałeś te bzdury w jej opisie??? chociażby: wyjście 75 W - oczywiście sprzedający nie za bardzo wie co to jest antena - ale musi sprzedać ;)

  Nie ma czegos takiego jak "najlepsza antena" - wszystko zalezy od miejsca jej lokalizacji, uwarunkowania terenu, rozmieszczenia nadajników, ich mocy.

  Jedyne co mogę doradzić: podejrzyj sąsiadów, jakie oni anteny stosują, na jaki kierunek i jaki jest odbiór stacji - da to Tobie obraz sytuacji.

  Lub posłuchaj kolegi wyżej i zastosuj anteny kierunkowe
  Powodzenia Pozdrawiam
 • #7 05 Oct 2005 12:03
  >>>P<<<
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  niewidziałem nikogo z inną anteną niż siatkową, lecz gdy podłączam siatkową to obraz jest do kitu. Nie wiem jaki dać wzmacniacz. Już mam 3-4 anteny stare siatkowe do sprzedania. Czy moglibyście dać linki do tych anten siatkowych, dobrych? Oprócz allegro, ba tam znajdę. I jeszcze co z tym wzmacniaczem?
 • #8 05 Oct 2005 12:29
  fotobzyku
  Level 25  
  Helpful post? (0)
  Jeżeli nadajnik jest widoczny z okna i ustawi się odwolną antenę "siatkową" (szerokopasmowa) ze symetryzatorem na kanał 6-60 to musi odbierać, chyba że jest uszkodzony telewizor.
 • #9 05 Oct 2005 12:31
  szatz
  Level 25  
  Helpful post? (0)
  Co do pierwszej anteny to odradzam , miałem okazje montować i przetestować. Na plus tej anteny to tylko tyle że działa i jest niedroga. Na minus (tu już musze wymieniać ):
  - nienajlepsza jakość wykonania i zastosowanych materiałów (cena o czymś świadczy)
  - delikatna konstrukcja przy pierwszym większym wietrze bedziesz szukał anteny lub przynajmniej jej części u sąsiada
  - obrotnica niedziała tak jak powinna jak się nią pobawisz to stwierdzisz że dokładne ustawienie wymaga duuuuzo cierpliwości , a jak bedzie wietrzna pogoda to antena obraca się pod wpływem dużych luzów 10° w lewo i prawo a przy słabych stacjach to ma znaczenie
  - najważniejsze : wcale nie jest lepsza od innych.
  Kup lepiej normalną przykręcaną na stałe antene lub dwie jeśli odbierasz z dwóch nadajników programy (jak zauważył ktoś wyżej obrotnica nie jest potrzebna) ale tą pierwszą to sobie odpuść .
 • #10 05 Oct 2005 12:34
  fotobzyku
  Level 25  
  Helpful post? (0)
  Proponuję zamontować symetryzator, usunąć ewentualny zasilacz i sprawdzić czy nigdzie nie jest zrobione zwarcie?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jeszcze jedno. Czy antena jest podłączona bezpośrednio do telewizora czy dane jest jakieś gniazdko TV lub inne urządzenia? Idzie to na 1 czy więcej TV?
 • #11 05 Oct 2005 12:47
  maryann
  Level 37  
  Helpful post? (0)
  Podpisuję sie pod tym co napisał kasprzyk. Napisz wreszcie gdzie mieszkasz i w jakim terenie, może ktoś z Twojej oklicy Ci doradzi.
  Najlepsze na południu są anteny f-my DIPOL.com Anteny siatkowe są najlepsze, bo uniwersalne; w szczegolnych okolicach musi sie jednak zastosowac antenę wyrafinowaną.
 • #12 05 Oct 2005 13:13
  >>>P<<<
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  fotobzyku wrote:
  Proponuję zamontować symetryzator, usunąć ewentualny zasilacz i sprawdzić czy nigdzie nie jest zrobione zwarcie?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jeszcze jedno. Czy antena jest podłączona bezpośrednio do telewizora czy dane jest jakieś gniazdko TV lub inne urządzenia? Idzie to na 1 czy więcej TV?


  Co to jest syntezator?
  Nie ma zwarcia. Kabel jest dobry, nieuszkodzony.
  Kabel jest podłączony do zasilacza (a on do prądu) i w antenie do płytki (odobno kupiona płytka i zasilacz)
  Antena siatkowa była czyszczona papierem ściernym. Czy ta ma na coś wpływ.
  Jeśli to czyszczenie nie miało wpływu to chyba kupię http://www.cyfronika.com.pl/ivark2.htm to trzecie za 13zł
  A jeśli tak to czy to wystarczy?
  http://www.cyfronika.com.pl/ivark4.htm

  Najgorzej odbieram TVP 3

  www.edre.republika.pl/tabela.jpg
  to jest link do tabeli związanej z moim nadajnikiem
 • #13 05 Oct 2005 13:25
  kibic2005
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  ...... Widzę nadajnik z balkonu.

  Od początku.

  Czy ten nadajnik, to nadajnik telewizyjnych programów które chcesz oglądać? Jeśli tak to musisz postarać się uzyskać dobry odbiór bez wzmacniacza /antena. kabel wtyczka. na początek bez symetryzatora/. Jeśli odbiór będzie bardzo słaby. z odbiciami to wzmaciacz nic nie da. Nawet naj naj. Będzie to znaczyć. że mając tak blisko nadajnik nie masz sygnału w tym miejscu. Trzeba połazić po dachu i okolicy i poszukać miejsce z lepszym sygnałem.
  Powodzenia.
 • #14 05 Oct 2005 13:27
  rad1
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  SYMETRYZATOR a nie "syntezator"! Antena ma impedancję 300 Ohm, a kabel 75, no to tak na chlopski rozum żeby to dopasować:D
  Nie wiem czemu piszesz o pionie, skoro ten nadajnik pracuje z polaryzacją poziomą. Poza tym jeżeli widzisz nadajnik, to żadne wzmacniacze nie są potrzebne. Przyczyna musi leżeć gdzieś bliżej odbiornika - sprawdź kabel, w ogóle calą instalację, a może i sam TV
 • #15 05 Oct 2005 16:56
  fotobzyku
  Level 25  
  Helpful post? (0)
  Symetryzator montuje się zamiast płytki wzmacniacza w antenie w celu dopasowania oporności itp.
  W każdym sklepie z antenami powinni go mieć. Jeżeli wszystkie programy nadawane są z tego samego kierunku, kabel jest dobry, nie ma gniazda telewizyjnego i jest zamontowana antena szerokopasmowa z symetryzatorem to musi chodzić.
  Chyba ze widziany nadajnik nie jest telewizyjny lub uszkodzony jest telewizor.
  Pozdr fotobzyku
 • #16 05 Oct 2005 21:51
  tenap
  Spec od TV
  Helpful post? (0)
  Ponawiam pytanie:jaka jest odległość od nadajnika i na jakich kanałach masz programy?.
 • #17 05 Oct 2005 22:02
  opelr
  Level 29  
  Helpful post? (0)
  Dokładnie ,żadnych konkretnych informacji o lokalizacji ,nie ma możliwości pomocy w takim przypadku ,ale tak czy inaczej aby zrobić porządną instalacje trzeba wydać pare złoty ,jeśli kręcisz się w przedziale 40zł i chcesz mieć wszystko dobrze - to zapomnij ,w podobnej cenie kupisz stalowej konstrukcji siatki dwie ,i sobie kabelki będziesz przełączał.
 • #18 05 Oct 2005 23:29
  fotonn
  Level 28  
  Helpful post? (0)
  Witam!

  Piszesz o tym, że najgorszy odbiór masz na 7 kanale. Napisz, jakie masz zakłócenia. Czy jest to śnieg (słaby sygnał), wielokrotny obraz - odbicia, czy zniekształcenia obrazu i warczenie z głośnika? Jak długi masz kabel do TV? Podaj typ kabla (oznaczenia na nim).
  Nie wiesz też, czy ten nadajnik TVP3 wysyła sygnał w Twoim kierunku.
  Jeśli nie, to jak napisał kol. Kibic2005, pozostaje Ci pobiegać po dachu i poobracać anteną, może znajdziesz jakieś silne i stabilne odbicie i z tego pasożytniczego sygnału zrobisz użyteczny. Małe szanse, ale jedyne.

  Wymienione przez Ciebie anteny niespecjalnie nadają się do pracy na paśmie VHF-L.

  Jeśli zakłócenia są innego rodzaju niż śnieg (tzn sygnał masz na wystarczającym poziomie), najlepiej poszukaj starej anteny trzy- czteroelementowej na ten kanał. Kiedyś były takie na kanały 5-7. Nie wiem, może teraz też są. U mnie w okolicy nie ma nadajników na tych kanałach więc w sklepach nie widziałem.
  Wyczyść ją (choćby same styki dipola), kup SYMETRYZATOR i podłącz do kabla - bez wzmacniacza - a ten bezpośrednio do TV.
  Możesz też wykonać antenę z rurek aluminiowych lub miedzianych od CO.

  Jak już będziesz miał dobry obraz na tym kanale, wepnij w kabel zwrotnicę antenową, która ma wejścia na kanały 1-12 i 21-60.
  Jeśli kupisz nową, to taką z możliwością zasilania wzmacniacza przy antenie - na wszelki wpadek. Nie kupuj natomiast takich kostek z dwoma gniazdkami antenowymi i takąż wtyczką.

  Na kanały 39 i 56 kup zwykłą dwudziestokilkuelementową antenę YAGI, to jest taką długą ość. Jeśli będą trudności z zakupem sprzętu, który będzie przeznaczony do odbioru pasma obejmującego oba te kanały jednocześnie, lepiej, żeby był przeznaczony do odbioru na 56 kanale; 39 jakoś powinien przejść. Tutaj też na początek użyj tylko symetryzatora. W tablicy napisano, że nadajniki maja dużą moc.

  Wszystkie prezentowane na zdjęciach wynalazki to pójście na daleko posunięty kompromis.
  Dobry układ antenowy nie potrzebuje wzmacniacza. Wszelkiej maści wzmacniacze służyć mogą wyłącznie kompensacji tłumienia kabla i "podbiciu" sygnału na wejściu głowicy w TV w celu zmniejszenia wpływu jej szumów własnych. Nie pomogą natomiast, gdy sygnał na zaciskach anteny jest mizerny, bo wzmacniają jej szumy i w sposób szerokopasmowy wszystkie zakłócenia.
  Dlatego najlepiej kiedy "wzmacniaczem" jest sama antena. Jeśli chodzi o YAGI, to im dłuższa, tym lepsza. W warunkach górskich duża liczba direktorów (szczebelków przed dipolem) i dobry reflektor za dipolem, mogą wręcz decydować o skutecznym tłumieniu odbić od gór.
  Postaraj się też aby anteny znajdowały się w pewnej odległości (także z dołu) od większych budowli, drzew i wszelkich elementów, w tym między sobą, od których mógłby się odbić sygnał.
  Jak napisał kol. Opelr, w trudnych warunkach zestaw antenowy musi kosztować. Niestety.
 • #19 06 Oct 2005 08:21
  pleno
  Level 19  
  Helpful post? (0)
  Najlepsze anteny z tych tańszych to klasyczne kilkunasto - kilkudziesięcio elementowe Yagi. Siatek nie polecam w żadnym wypadku, zbierają wszelkie śmieci i zakłócenia, maja słabą kierunkowość. No chyba że porządna antena szerokopasmowa Telmora, ale nie widziałem takowej poniżej 100 - 120 zł.
 • #20 06 Oct 2005 14:32
  BHenryk
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Witam napisałeś że widzisz nadajnik lecz po drodze stoi słup energetyczny linia energetyczna działa na fale jak pryzmat byc moze bedziesz musial trochę pokombinować z miejscem ustawienia anteny moze trafiłes na miejsce gdzie sygnał jest znikomy przy bliskiej odległosci od nadajnika powinieś miec dobry odbiór nawet na kawałku drutu. wtwoim przypadku wzmacniacz niewiele pomoże zzwiększy tylko zakłócenia .
 • #21 06 Oct 2005 14:38
  pablo1
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  Witam myślę, że w twoim przypadku najlepsze będą yagi, czyli kierunkowe bez wzmacniaczy, tylko nad miejscem sobie troszkę pobiegasz. Życzę powodzenia.
 • #22 06 Oct 2005 20:07
  kasprzyk
  Specjalista elektryk
  Helpful post? (0)
  fotonn wrote:
  Witam!

  . Wszelkiej maści wzmacniacze służyć mogą wyłącznie kompensacji tłumienia kabla i "podbiciu" sygnału na wejściu głowicy w TV w celu zmniejszenia wpływu jej szumów własnych. Nie pomogą natomiast, gdy sygnał na zaciskach anteny jest mizerny, bo wzmacniają jej szumy i w sposób szerokopasmowy wszystkie zakłócenia.
  Dlatego najlepiej kiedy "wzmacniaczem" jest sama antena.


  Witam

  Z wszystkim się z kolegą zgodzę - oprócz tego cytatu.

  Sam nie jestem w stanie tego wytłumaczyć, ale mogę przedstawić 10-tki przykładów na swoim terenie: Podłączona antena kierunkowa lub siatkowa z symetryzatorem - odbieramy kanały 1TVP(śnieg) 2TVP(śnieg) TVN (jeszcze słabszy) Polsat - szczątkowy sygnał - wstawiam wzmacniacz szerokopasmowy (płytkę do anteny) pomijam tlumienność od anteny do odbiornika max 2dB!! (2 -5 metrów przewodu) Efekt: TVP1 kryształ, TVP2 kryształ TVN czysty POLSAT lekki śnieg!!
  Tak jak pisałem, w wielu instalacjach antenowych czy pojedyńczych instalowanych anten sytuacja wygląda dokładnie tak samo
  W tych wszystkich przypadkach mija się z celem wstawianie anten kierunkowych wieloelementowych, których ceny są wysokie, a "efekt" w obrazie nie odbiega od tego na antenie siatkowej ze wzmacniaczem.

  Na mierniku poziomy wyglądają średnio: tvp1 tvp2 80dB, tvn 60dB polsat 57dB.

  Co do tematu wątku - podejrzewałbym jednak za silny wmacniacz lub ten kanał telewizyjny został "wycięty" - spotykałem już takie sytuacje, tak jak ktoś napisal: najciemniej pod latarnią.

  Pozdrawiam
 • #23 07 Oct 2005 14:39
  >>>P<<<
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  do 80 KM nie wiem, może 40km. COś tak. chcę odbierać TVP 1,2 3
 • #24 07 Oct 2005 15:39
  Preskaler
  Level 37  
  Helpful post? (0)
  Kolega się mocno "czai" i unika odpowiedzi na zadawane pytania. Poza tym nie czyta (w każdym bądż razie nie pamięta) odpowiedzi! Z mojej dedukcji wynika, że mieszka gdzieś w woj. Podkarpackim! Bo na 7 kanale (najgorzej) działa mu "trójka". Niestety ta "trójka" nie jest nadawana ztego samego miejsca co "jedynka" i "dwójka". Ja bym radził ustawić jedną antenę ze wzmacniaczem na 7 k a na jeddynkę drugą antenę (12 k V). Na "dwójkę" trzecią antenę (29 k). Mogę się mylić co do zlokalizowania naszego "czajnika" ale moje rady są udzielone dla rejonu pd, pd-zach od Rzeszowa! Siatkowe anteny działają dość nieżle dla IV i V pasma TV. Dla III nie są przystosowane. Można czasem odbierać stacje z tego zakresu ale pod warunkiem dość silnego sygnału.
  Na zkończenie jeszcze raz powtórzę, że NIE MA najlepszych anten. Są tylko lepiej lub gorzej dobrane do ISTNIEJĄCYCH WARUNKÓW propagacyjnych. Bez dokładnej ich znajomości NIE DA SIĘ dobrze doradzić!
 • #25 08 Oct 2005 10:40
  >>>P<<<
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  Mam TV ELEMIS(nie wiem co więcej napisać) i na 1,2,3 czyli TVP1 TVP2 TVP3 mam zły obraz
 • #26 08 Oct 2005 13:39
  BHenryk
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Witam znam dokładnie ten teren swego czasu pracowałam w Nowym Sączyu i problemem było znalezienie odp. miejsca z dobrym odbiorem . było to dawno i montowałem wtedy przystawki na II pr TV Nowy Sącz lezy w kotlinie otoczony górami iprolem jest nie tyle z odbiorem co z odbitymi sygnałami Także tylko trochę cierpliwości w poszukaniu miejsca dobrej propagacji , czasem na sygnale odbitym jest lepiej jak na właściwym pozdrawiam. ps antena jak wyzej kolega opisał może byc kazda byle trafic na odp. miejsce.
 • #27 08 Oct 2005 18:03
  Preskaler
  Level 37  
  Helpful post? (0)
  Ja nadal nie wiem, na których kanałach co chodzi? Jak można doradzać bez podstawowych danych? Może ktoś z Nowego Sącza lub okolic się znajdzie i uchyli rąbka tajemnicy? Można w prawdzie odszukać te nadajniki z wykazu ale nie wiadomo jak jest odbiorca usytuowany w stosunku do nadajnika(ów)?
 • #28 09 Oct 2005 09:57
  fotonn
  Level 28  
  Helpful post? (0)
  kasprzyk wrote:
  fotonn wrote:
  Witam!

  (...) "podbiciu" sygnału na wejściu głowicy w TV w celu zmniejszenia wpływu jej szumów własnych. Nie pomogą natomiast, gdy sygnał na zaciskach anteny jest mizerny, bo wzmacniają jej szumy i w sposób szerokopasmowy wszystkie zakłócenia.
  Dlatego najlepiej kiedy "wzmacniaczem" jest sama antena.


  Sam nie jestem w stanie tego wytłumaczyć, ale mogę przedstawić 10-tki przykładów na swoim terenie: Podłączona antena kierunkowa lub siatkowa z symetryzatorem - odbieramy kanały 1TVP(śnieg) 2TVP(śnieg) TVN (jeszcze słabszy) Polsat - szczątkowy sygnał - wstawiam wzmacniacz szerokopasmowy (płytkę do anteny) pomijam tlumienność od anteny do odbiornika max 2dB!! (2 -5 metrów przewodu) Efekt: TVP1 kryształ, TVP2 kryształ TVN czysty POLSAT lekki śnieg!!

  Pozdrawiam


  Nie wiem dlaczego kolega się nie zgadza, skoro w podanym przykładzie w zasadzie potwierdza. Proponuję dobrać symetryzator odpowiedni do impedancji anteny siatkowej (ta zależy od liczby "wąsów'), podłączyć bez wzmacniacza i porównać odbiór przez TV z głowicą klasy "standard" i np. jakąś dobrą, Nokii. Dodać należy, że symetryzator też tłumi.
  Śnieżący Polsat, mimo wskazań miernika podobnych do TVN, jest potwierdzeniem tego, co powyżej, pogrubioną czcionką.
 • #29 09 Oct 2005 20:37
  kasprzyk
  Specjalista elektryk
  Helpful post? (0)
  fotonn wrote:
  Witam!

  Dobry układ antenowy nie.........
  ......... Nie pomogą natomiast, gdy sygnał na zaciskach anteny jest mizerny, bo wzmacniają jej szumy i w sposób szerokopasmowy wszystkie zakłócenia.............  Witam ponownie - czyli takie stwierdzenie według praktycznego punktu widzenia jest jednak złe ;)

  Zainteresowany forumowicz przeczyta post i zrezygnuje z dalszych prób - a jednak zastosowanie wamacniacza poprawi odbiór i spowoduje efekt o którym pisałem w poście wyżej.

  Pozdrawiam
 • #30 29 Jul 2007 17:20
  Krek15
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  witam!

  a co powiecie na taką antenę:

  http://ryniak.pl/kaon/product_info.php/cPath/2_18/products_id/73

  i wzmacniacz np. 40

  http://ryniak.pl/kaon/product_info.php/cPath/3_10/products_id/46

  Oczywiście teren lekko zróżnicowany miejscami mocno zalesiony. do tego 200m od trakcji kolejowej. Odległość do Wrocławia od strony Obornik Śląskich w linii prostej ( tak pisze na bilecie kolejowym ) 72km. domek jednorodzinny. aha tvn śnieży , tv4 prawie wcale niewidoczny, polsat lekko śnieży. Tvp1 i tvp2 oraz tvp3 są dość dobre no może tvp3 lekko z szumem.


  Obecnie używam anteny kupionej gdzieś w 1998 roku za ok 30 -40 zł ze wzmacniaczem.
  Co Wy na taką antenkę? a może ktoś ma lepszy pomysł . proszę o link w razie czego. dzieki.
  Search 4 million + Products
Browse Products