Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na LW100H82

Prezydentrp 09 Paź 2005 18:16 7377 27
  • Konstrukcja którą prezentuje to subwoofer do kina domowego na głośniku Alphard LW100 H82. Jest to wzmocniona wersja znanej seri LW. Wiem że zaraz oberwie mi się za to, że odważyłem się pokazać na tym forum konstrukcję opartą na alphardzie zwanym niekiedy alpierdem :). Ale musiałem sprawdzić czy ten głośnik nadaje się do czegoś ;)

Kilka szczegółów:

Obudowa:
    Zamknięta o objętości ok. 33l wykonana z blatów kuchennych (gr 28mm) - sprzedawane po 3zł jako odpady w obi. Front i tył wykonany z paneli podłogowych HDF - klejone 3 warstwy. Całość klejona klejem montażowym i skręcana wkrętami 45mm. Później wszystko zaszpachlowane szpachlem żywicznym i wyszlifowane. Na to okleina samoprzylepna. Wygłuszenie - gąbka 20mm na wszystkie ściany i całość wypełniona watą, na ścianach małe klocki z HDF. Do podstawy zamocowane kolce.

Wzmacniacz:
    Jest to fabryczny wzmacniacz. Kupiłem go jako uszkodzony w Niemczech. Okazało się że trzeba było tylko poprawić kilka lutów w filtrze bo coś nie kontaktowało i wyprowadzić potencjometr regulacji głośności. Odcięcie na około 80 Hz + subsonik na 27Hz. Końcówka mocy na 4 tranzystorach w obudowie TO-3P (jakich nie wiem bo musiałbym całość rozkręcić a nie było takiej potrzeby). Kondensatory w zasilaczu to 4 x 4700uF/50V. Moc mniej więcej 90-100W (napięcie zasilania końcówki +- 47V). Później zamieszczę fotke wzmacniacza od wewnątrz.

Wrażenia odsłuchowe:
    Jak najbardziej pozytywne. Mały impuls, bas mocny, wyraźny i przede wszystkim głęboki. W sam raz do kina domowego i spokojnego słuchania muzyki. Na imprezy raczej nie nadaje się. We znaki daje się jedynie niska efektywność przez co trzeba ustawiać na nim większą głośność. Jest to problemem gdy podkręci się nieco bardziej gałkę we wzmacniaczu do kolumn bo wtedy sub przesterowuje się niestety i trzeba go po prostu ściszyć (sygnał daję na wejście wysokopoziomowe). Według WinISD sub schodzi do 34-35Hz (-3dB) i wydaje mi się że tak jest rzeczywiście.

Nie jest to moja pierwsza konstrukcja. Troszeczkę już takich rzeczy zbudowałem i wydaje mi się że ten głośnik za tą cenę jest dobrą propozycją jeśli ktoś potrzebuje dość dobrej jakości basu a nie tylko ilości, bo tak jak już pisałem to basem on nie zabije :) ale całkiem przyjemnie się na nim słucha muzyki i ogląda filmy.
    Polecam

Aha, zapomniałbym - waga ponad 22kg :-D

Fajne!
  • #2 09 Paź 2005 18:20
    Popak
    Moderator DIY

Witam
    Za wykonanie daje 6 na 6 ale ten głośnik ;) jak sam napisałeś.

Jak okleiłeś obudowe? jaką metodą? bo badzo mi sie podoba :)

Pozdrawiam

• #3 09 Paź 2005 18:25
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Do oklejenia użyłem samoprzylepnej okleiny z rolki. Po prostu przyłożona, rozprowadzona i przycięta do rozmiaru nożem do tapet. Ot cała filozofia :)

• #4 11 Paź 2005 16:23
    łuki88
    Poziom 24  

Witam. Nie no paczka jest super, az szkoda tam tego alpharda wkladac :) A powiec czy te male kwadraciki przyklejone do scianek to jest jako wzmocnienie czy zeby wytlumienie zachowalo odleglosc od scianki ?? :) Pozdrawiam

• #5 12 Paź 2005 15:44
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Słyszałem kiedyś że takie kostki pomagają rozpraszać fale stojące w obudowie. Wiele firm stosuje takie rozwiązanie, tylko że oni robią to w postaci stożków itp. Tak jak piszesz utrzymują też dystans między wytłumieniem a ścianami a na dodatek fajnie wyglądają na zdjęciach :D

• #6 12 Paź 2005 22:57
    fraxx
    Poziom 15  

@Prezydentrp

przy tak niskich czestotliwosciach jakie gra subwoofer fala stojaca nie ma prawa powstac, więc niepotrzebnie bawiłeś się tymi kosteczkami :)

Pozdrawiam

PS
    a jeśli chodzi o wygląd :P
    to konstrukcja na 6 :)

• #7 18 Paź 2005 09:47
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Bardzo dziękuję za pochwały :) Zastanawiam się właśnie nad jego przeróbką - a mianowicie wymianą alpierda na GN-27-150-8-SC i zmianą typu obudowy na bass reflex ze strojeniem na 36 Hz. Wystąpiłoby tam dosyć ciekawe podbicie (ok 3dB) w zakresie od 50 - 80 Hz co mogłoby dać dobry efekt przy słuchaniu muzyki i nadrobiłoby troche jego niską efektywność. Co wy na to?

• #8 18 Paź 2005 19:29
    Trenton
    Poziom 17  

Ja jestem na tak wielkie tak jeśli chodzi o wymiane tego alpierda na STX według mnie będzie o niebo lepiej. A jeśli chodzi o konstrukje to zgadzam się z kolegami poprostu 6 z +.Pozdro:D

• #9 20 Paź 2005 00:41
    loniusz
    Poziom 10  

No, no słowa uznania. Bardzo ładna obudowa. Równie fajnie wykonana sekcja wzmacniacza (panel tylni). Ciekawe co tam robi za naped.
    A głośnik zmień i już będzie wiele lepiej (chociaż ja tego nie słuchałem), mam uprzedzenia do alfredów (z praktyki).

• #10 20 Paź 2005 13:19
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Wielkie brawa za bardzo ładną obudowę. Chciał bym go posłuchać. Niechcesz go sprzedać?? Jeśli tak, to jaka cena Cię interesuje ??

• #12 30 Sty 2007 19:12
    tofifik
    Poziom 10  

Witam czy przeprowadziłeś symulacje tego głośnika w winISD?

Mi wyszło coś takiego (patrz załącznik jpg), w obudowie BR.
    Czy można zejść niżej z częstotliwością, jak najlepiej zestroić obudowę (na ile Hz)?
    Czy wylot powietrza o śr. 10cm może mieć 28cm dł. w obudowie 30l? (wynik z winISD)
    Co innego możesz polecić w tym rozmiarze średnicy (25cm) i takiej klasie?

Zamieszczam poniżej również archiwum z plikami symulacji i danymi głośnika (lw100 h82) ze strony producenta.

PS Czy konstrukcja jeszcze gra ? ;> Wygląda solidnie.

• #13 30 Sty 2007 20:10
    tofifik
    Poziom 10  

Zrobiłem również symulacje winISD glośnika lw100 h82 w zamkniętej obudowie 33l.
    Na -3db wychodzi że ma 90Hz. Skąd taka różnica w symulacji?
    Wynika stąd że lepiej było by zrobić BR.

• #14 31 Sty 2007 09:37
    oleczek1988
    Poziom 21  

Konstrukcja naprawdę ładna wykonana. Z początku myślałem że to jest fornir ;)

Bardzo ładnie wyszły ci te zaokrąglenia na froncie.

Co do przetwornika nie mogę się wypowiedzieć gdyż nie miałem z nim styczności.

Ciekawe te śruby które zamocowałeś głośnik:D

Dawałeś uszczelkę do okien bądź jakiś silikon żeby ci nie uciekało powietrze ?

5/6

• #15 31 Sty 2007 11:28
    maniak elektro...
    Poziom 1  

Subik wygląda interesująco.Za wykonanie 6.

Wzmacniacz pewnie kupiłeś?Wygląda super!!!!!!!!

Ile dałeś za metr okleiny.Też złożyłem suba na LW1200.gra znakomicie,alenie mam jeszcze okleiny.

jeszcze jedno -----irytuje mnie to że większość konstruktorów subów na ALPHARDAH mówią że źle grają , a mój sub trzęsi całym domem.
    narka
    Subwoofer na LW100H82

• #16 31 Sty 2007 21:11
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! Konstrukcja bardzo ładna widać że przemyślana, obudowa ekstra klasa :D:D ładny kolor fajne zaokrąglenia podoba mi sie co do głośnika to sie niewypowiem jeżeli muwisz że jest ok to pewnie tak jest ja miałem wcześniej suba na LW1000 i sprawował sie tak sobie, w dużym pokoju grał nawet ładnie ale w mniejszym jusz strasznie "buczał" i "mulił" bardzo możliwe że twuj gra inaczej śmiem tak twierdzić gdyż sam mam w kolumnach do komputera LW65H81 i grają bardzo przyjemnie tzn zchodzą nisko i mają nawet ładny impuls a co do spl to każdy wie słabe pole w szczelinie słabe spl :D

• #17 31 Sty 2007 21:38
    turek120
    Poziom 11  

Witam, super konstrukcja i wcale nie ubolewam nad tym alphardem bo sam składam zestaw 2.1 na głośnikach tej firmy, choćby po to, żeby przekonać się czy tak naprawdę są aż takie złe. Jesli całośc okaże się w miarę zadowalająca to będą mi służyć przy słuchaniu muzyki i ogladaniu filmów. Dodam tylko, że prawie zakończyłem pracę nad subwooferem na głośniku HW1000 (ponoć jednemu z najgorszych firmy alphard) i muszę przyznać, że pewnie wielu z Was zdziwiłoby się. Wydaje mi się, że Alphardy są coraz lepsze jakościowo a jak komuś nie pasuje to, że parametry się nie zgadzają to zachęcam do pomierzenia ich samodzielnie. Wracając do tej konstrukcji Prezydentrp to bardzo mi się widzi !!!! Ocena 6/6 Pozdrawiam.

• #18 31 Sty 2007 21:59
    Dj Snake
    Poziom 22  

Powiem wam że jakoś ostatnio bardziej przekonują mnie te Alphardy niż STX-y. STX ciągle podnosi cene głośników a ich jakość spada nieułaganie. Natomiast Alphard kosztuje grosze a gra całkiem przyzwoicie (może nie wszystkie modele ale jest takich kilka). Sam jak miałbym takiego suba to głeboko zastanowiłbym się nad wymianą tego głośnika na STX-a. Myśle że coniektórzy przeglądają już na oczy i na elektrodzie kończą się czasy kiedy stx był Bogiem i nikt nie mógł nic na niego powiedzieć. Teraz po podwyżce cen według mnie nie opłaca się zawracać głowy tymi głośnikami...

• #19 01 Lut 2007 21:45
    turek120
    Poziom 11  

Wkońcu ktoś odwarzył się pochwalić Alphardy :) Zapewne STX-y są ciut lepsze jeśli chodzi o jakość dzwięku itp. ale ta cena ... Czy budował ktoś już jakieś kolumny oparte tylko i wyłącznie na głośnikach z najniższej półki?? Jestem ciekawy czy to była tragedia, czy niewypał a może strzał w dziesiątkę??

• #20 08 Lut 2007 23:16
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Dawno tu nie byłem i widzę że dyskusja rozwinęła się na dobre :) Subik gra dobrze, zależy to też od tego gdzie stoi. Na nieszczęście akurat najgorzej jak na moje ucho gra tam gdzie stoi najczęściej :) Co do jakości głośników stx i alphard w tej chwili wypowiedzieć się nie mogę bo już od dawna nic nie konstruowałem. Przymierzam się teraz do zbudowania czegoś do samochodu. Może koledzy doradzą mi jaki przetwornik wybrać? Chodzi mi o głośnik który możnaby zamknąć w skrzynię stosunkowo małych wymiarach (do 30-35L), głośnik najlepiej 20cm, góra 25. Ma to poprostu polepszyć odtwarzanie niskich tonów, przede wszystkim przy stosunkowo niskim poziomie głośności bo właśnie wtedy moje głośniki cierpią na brak basu :P

• #21 09 Lut 2007 10:26
    TYMON-tychy
    Poziom 11  

Sub wykonanie super A niewiem co wy sie tak czepiacie tego alpcharda seria LW I CW to jedyna normalna seria z wyrazistym i przejzystym dziwiekiem z alpchardów pozdrawuam

• #22 15 Lut 2007 14:11
    lord_blaha
    Poziom 33  

mam suba na lw800 i uważam że alphard naprawde daje rade.
    Twój subik jest ładnie zrobiony...a te kosteczki rzeczywiście wyglądaja na zdjęciach ciekawie:)

• #23 18 Lut 2007 15:52
    łysy32
    Poziom 14  

Konstrukcja 6/6. Ja zbudowałem suba na 15'' Magnum Alpharda ale jeszcze nie miałem okazji odsłuchać bo nie mam crossovera,a co do stx-a to coraz więcej ludzi źle zaczyna mówić nawet na elektrodzie odradzaja coraz częściej tego producenta.Chciałbym tylko zauwazyć że kazda firma ma jakieś dobre i złe produkty i nie ma reguły że jak z firmy X to super kazdy głośnik a jak z firmy Y to zupełny chłam.Obiektywizm panowie-pozdrawiam wszystkich elektrodowiczów

• #24 21 Lut 2007 22:39
    tofifik
    Poziom 10  

W końcu zmierzyłem parametry głośnika. Różnią się od tych podanych przez producenta. Co o nich sądzicie? Czy te podbicie na wykresie będzie bardzo wpływało na jakość dźwięku?

• #25 24 Lut 2007 07:36
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Nie będzie wcale wpływało na jakość dźwięku. Takie podbicie to pestka w porównaniu z tym jakie wprowadza samo pomieszczenie w którym stoi subwoofer i którego nie można w żaden sposób przewidzieć

• #26 11 Gru 2007 16:37
    gruchaa
    Poziom 13  

z wygladu masz 7\6 wyglada exxtra szkoda tylko ze jak mówisz juz tak super nie gra......

• #27 11 Gru 2007 19:35
    Andgos
    Poziom 11  

Prezydentrp,
    daje 6/6 za obudowę i jeśli nie trafiłeś na trefny przetwornik to rzeczywiście ALPHARD nie jest zły, sam kiedyś kupiłem głośnik tej firmy, który mnie mile zaskoczył(tez z serii LW), zaufałem firmie i kupiłem jej wzmacniacz, lecz BARDZO się zawiodłem.

Teraz myśle co mógłbym podłączyć pod trafo z wzmaka Alphard'a

Mówiąc o dobrej serii CW macie na myśli te z czerwoną membraną, czy srebrną :?:

• #28 12 Gru 2007 14:05
    Skipior
    Poziom 20  

Heh... i to mi sie podoba :) 10/10 za wykonanie! Naprawde ciekawie i ladnie to wyglada... Jednak ta paczka az sie prosi o lepszy glosnik....

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME