Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Automatyczny włącznik świateł w aucie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Eksploatacja -> Samochody Archiwum -> Automatyczny włącznik świateł w aucie
Autor
Wiadomość
mpiekacz
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 10 Paź 2005 22:51   

Ma ktoś może schemacik do automatycznego włącznika świateł na allegrojest to cos takiego http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=67448058. Z góry dzieki za odpowiedz
Powrót do góry

tplewa
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kamienna Góra/Warszawa

Post#2 10 Paź 2005 23:12   

Re: Automatyczny włącznik świateł w aucie

W ktoryms numerze EP (chyba z tego roku) bylo ciekawe rozwiazanie (projekty czytelnikow) uklad na mikroprocesorku zalacza swiatla w wymaganym okresie i ma pare innych bajerow.
Powrót do góry

tykes
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Jelenia Góra

Post#3 16 Paź 2005 18:26pomocny post - solucja   

Witam-jezeli posiadasz centralny zamek to sprawa jest prosta bo mozesz sie do niego podlaczyc i bedziesz mial swiatla zapalane w momencie otworzenia drzwi-jak cos to pomoge bo mam tak zrobione i moge narysowac ci schemat-pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Paź 2005 18:26pomocny post - solucja   

Powrót do góry

kraz73
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Olsztyn

Post#4 16 Paź 2005 23:52   

tykes a nie lepiej załączać światła po przekręceniu stacyjki? czasami nie zamykam dłuższy czas drzwi centralnym i to rozwiązanie nie za bardzo by się nadawało.

Dziś robiłem mały układzik kontrolkę nie zapalonych świateł w Audi 100 na ledzie i rezystorze 1,2KΩ, wiadomo 1 październik!
Powrót do góry

tykes
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Jelenia Góra

Post#5 18 Paź 2005 20:58   

Witam,to co zaproponowal kraz73 to tez nie glupie rozwiazanie i tez praktyczne-kazdy robi jak uwaza:-) ps.dla mnie to nie jest niewygodne rozwiazanie a jak mam auto otwarte dluzej to poprostu wylaczam swiatla-pozdrowienia
Powrót do góry

Jan Nojszewski
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 23 Paź 2005 20:34   

Swiatła trzeba odpalać po zapaleniu silnika. Takim sygnałem jest napięcie wzbudzenia z alternatora, np. przekaźnik o bardzo małym poborze prądu podpięty pod wzbudzenie, załączający następny większy przekaźnik uruchamiający światła.
Powrót do góry

kraz73
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Olsztyn

Post#7 23 Paź 2005 20:46   

Można skorzystać z przekaźnika i napięcia wzbudzenia tylko po co. Miedzy bezpiecznik światła mijania a + ze stacyjki włącza się piezaka lub ledę przez opór. W chwili niezapalenia świateł a włączenia zapłonu uaktywnia się układ i tyle. Nawet jeżeli ktoś wychodzi na dłużej z samochodu nie zamykając go to chyba nie uruchamia silnika?, a po co włączać w takim razie zapłon?. A tylko przy włączonym zapłonie "układ" pracuje. Przy okazji koszt złożenia dla LED oscyluje w granicach złotówki, a uchronić nas może przed duuużo większymi kosztami.
Powrót do góry

yacek4
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 23 Paź 2005 21:41   

Witam.

Kraz73 ma dobry pomysł z brzęczykiem ale w większości pojazdów światła mijania gasną przy długich i wtedy brzęczyk przeraźliwie pięknym dźwiękiem da znać o sobie.
Najlepszym rozwiązaniem jest prąd wzbudzenia alternatora klema D+(61) można obciążyć max 1A lub czujnik ciśnienia oleju. .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Paź 2005 21:41   

Powrót do góry

markaro
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Radlin

Post#9 15 Lis 2005 19:19   

Witam wszystkich chciałem zapytać co myślicie o tym http://www.elektroda.net/samochod/wlacznik_swiatel.html czy ktoś ma takie coś w swoim aucie, czy zdaje to egzamin. Ponadto nie bardzo wiem gdzie podłączyć o w kółku chciałbym to założyć w Ibizie pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Lis 2005 19:19   

Powrót do góry

cyganek
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Nowy Sacz

Post#10 26 Paź 2006 11:56   

ten schemacik jest w porządku tylko pytanie po co? jeśli coś robić to solidnie. Proponowałbym dołożyć przynajmniej układ opóźniający włączenie świateł tak by nie nadwyrężać zimą dodatkowo akumulatora podczas zapalania autka. Opóźnienie można wykonać bardzo prosto np. poprzez ładowanie kondensatora, lub lepiej za pomocą np. układu 555( timer) i wtdy ma to sens:)
Powrót do góry

wiesiekr
Poziom 12
Poziom 12

Post#11 26 Paź 2006 22:41   

A co byście powiedzieli na to:

Układ załącza światła z opóźnieniem około 4 s ale można go regulować.
Na schemacie zapomniałem dorysować włącznik klawiszowy wpięty w minus pozwalający na wyłączenie działania układu w okresie letnim lub kiedy potrzebujemy włączyć zapłon ale bez świateł.
Powrót do góry

bsolek1987
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Jarosław

Post#12 01 Lip 2007 10:15   

witam
Wszystkie wasze pomysły mają jeden problem. Światła nie mogą się palić w momencie zapalania samochodu. W lecie nie byłoby problemu ale w zimie zbyt bardzo osłabiało by to akumulator. Najprostszym rozwiązaniem jest wpięcie się do przewodu od ładowania. tedy światła zapalą się dopiero po zapaleniu samochodu i nie ucierpi na tym akumulator.
Powrót do góry

michalmiko
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Zakopane

Post#13 11 Paź 2007 19:58   

Mam pytanie, czy złącza w przekaźnikach mają być połączone? (Zaznaczone na czerwono):
Powrót do góry

wiesiekr
Poziom 12
Poziom 12

Post#14 11 Gru 2007 01:08   

michalmiko napisał:
Mam pytanie, czy złącza w przekaźnikach mają być połączone? (Zaznaczone na czerwono):

Ja połączyłem bo wykorzystałem jedno zasilanie na kilka wyprowadzeń, dlatego bo mam oddzielne wyjścia na lewą i prawą stronę lamp.

bsolek1987
Proponowany układ nie załącza się zaraz po załączeniu stacyjki tylko z opóźnieniem. U mnie +12V po stacyjce które dochodzi do włącznika zanika w momencie kręcenia rozrusznikiem więc układ i tak nie działa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Gru 2007 01:08   

Powrót do góry

Marian B
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Szczecinek

Post#15 11 Gru 2007 15:39   

Bardzo proste, a przede wszystkim, skuteczne i funkcjonalne rozwiązanie bez żadnej elektroniki:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=677898&highlight=
Powrót do góry

marek-cho
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#16 12 Gru 2007 07:04   

Witam - zrobiłem i przetestowałem dwa układy - jeden zapala światła po pierwszym naciśnięciu hamulca (potrzebny jeden przekaźnik i nic więcej:D) a drugi załącza światła po przekroczeniu 2000 obrotów (jeden przekaźnik i jeden kontaktron)
pzdr
Powrót do góry

R-200
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Wielkopolska "-"

Post#17 12 Gru 2007 18:53   

Jedną z możliwości sterowania światłami jest sterowanie przekażników przy pomocy napięcia zasilającego pompę benzynową. Unikamy konieczności włączania czegokolwiek, światła palą gdy silnik chodzi.
Powrót do góry

wiesiekr
Poziom 12
Poziom 12

Post#18 16 Lut 2008 14:37   

R-200 napisał:
Jedną z możliwości sterowania światłami jest sterowanie przekażników przy pomocy napięcia zasilającego pompę benzynową. Unikamy konieczności włączania czegokolwiek, światła palą gdy silnik chodzi.

Wszystko się zgadza ale w moim samochodzie (i chyba w większości) po włączeniu stacyjki pompa jest włączana aby uzupełnić ciśnienie w układzie zasilania więc światła zapaliły by się natychmiast. A co za tym idzie występuje duże obciążenie alternatora i baterii, a zimą nie jest zbyt dobre.
Powrót do góry

Krzych0263
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Wielkopolska

Post#19 06 Mar 2008 20:49   

Witam....
W swoim VW zrobiłem włącznik na przekaźnikach samochodowych, podpiętych pod kontrolkę ładowania. Działa mi to prawie dziesięć lat, bez ani jednej, podkreślam - ani jednej usterki. Założyłem paru osobom włączniki allegrowe za 25-30 zł i szlag mnie trafia. Najlepiej o tym zapomnieć. Montowałem też włączniki zakupione w firmie zajmującej się sprzedażą i produkcją elektroniki do aut (zamki cent, alarmy, blokady itp.) Koszt ok.50 zł. i od razu lepiej. Ale aby nie było zbyt pięknie to też miało swoje wady.Załączały gdy napięcie na akumulatorze wzrosło do ok.13,5V.
W związku z tym występował problem w autach z dieslem, gdzie świece po odpaleniu jeszcze trochę grzały, bo to opóźniało zapalenie się świateł.. Reasumując- z mojego dziesięcioletniego doświadczenia w montażu automatycznych. wł.świateł, polecam wspomniane wyżej przekaźniki wpięte w kontrolkę ładowania.Pozdrawiam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Eksploatacja -> Samochody Archiwum -> Automatyczny włącznik świateł w aucie
Strona 1 z 1