Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Butelka lejdejska...

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Butelka lejdejska...
Autor
Wiadomość
servgsm
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Aachen

Post#1 Post autora tematu 11 Paź 2005 19:21   

Butelka lejdejska...

Witam!
Kto wie jak stworzyć butelkę lejdejską? Proszę o pomoc!
Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi :)!
Powrót do góry

magir
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Zabrze

Post#2 12 Paź 2005 07:07pomocny post - solucja   

Re: Butelka lejdejska...

Do budowy takiej butelki potrzebne jest :

- szklany pojemnik najlepiej duża szklanka ( kształt walca )
- folia aluminiowa
- klej

Szklane naczynie umyć i wykleić folią wewnątrz i na zewnątrz (tak jak na załączonym rysunku) do wysokości około 3/4 naczynia a do środka wstawić metalowy precik z kulką na okrągłej podstawce tak aby nie dotykała boków naczynia. I gotowe.
A tak przy okazji to ładuję się ją za pomocą generatora VanDeGraffa trzymając za dno ( i lepiej nie łapać po naładowaniu za kulkę drugą ręką bo będzie AŁAAAAAA !!!!!!! ).[img][/img]
Powrót do góry

servgsm
Poziom 19
Poziom 19

Post#3 Post autora tematu 12 Paź 2005 08:33   

Dzięki! bardzo mi pomogłeś :) ale nie widzę zdjęcia... dlaczego?
Powrót do góry

magir
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Zabrze

Post#4 12 Paź 2005 13:09   

daj adres mailowy to doślę, chyba że teraz wejdzie
Powrót do góry

servgsm
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 Post autora tematu 12 Paź 2005 14:41   

No nic nie mam... mój adres email to servgsm(malpa)o2.pl
Z góry wielkie dzięki :)
Powrót do góry

Pth
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#6 12 Paź 2005 15:01   

Butelka lejdejska...

Co to jest butelka lejdejska?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Paź 2005 15:01   

Powrót do góry

servgsm
Poziom 19
Poziom 19

Post#7 Post autora tematu 12 Paź 2005 15:06   

Pth napisał:

Butelka lejdejska to najstarszy kondensator z jakoś 1745 roku o ile się nie mylę :)
Powrót do góry

Pth
Poziom 20
Poziom 20

Post#8 12 Paź 2005 15:07   

Butelka lejdejska...

A jaką pojemnośc z tego da się wyciągnąć?
Powrót do góry

servgsm
Poziom 19
Poziom 19

Post#9 Post autora tematu 12 Paź 2005 15:10   

Pth napisał:
A jaką pojemnośc z tego da się wyciągnąć?

Niestety dokładnie nie wiem właśnie się pytam jak wykonac coś takiego a potem pomierzę sobie pare rzeczy :) Tak ogólnie to potrzebuje mieć butelkę lejdejska na lekcję fizyki i te forum spada mi z nieba :) jak zroię butelkę a nikt Ci nie odpowie to zmierzę pojemność i dam znac :)
Powrót do góry

Pth
Poziom 20
Poziom 20

Post#10 12 Paź 2005 15:15   

Butelka lejdejska...

ok dzięki :P
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Paź 2005 15:15   

Powrót do góry

servgsm
Poziom 19
Poziom 19

Post#11 Post autora tematu 12 Paź 2005 15:18   

magir napisał:
Do budowy takiej butelki potrzebne jest :

- szklany pojemnik najlepiej duża szklanka ( kształt walca )
- folia aluminiowa
- klej

Szklane naczynie umyć i wykleić folią wewnątrz i na zewnątrz (tak jak na załączonym rysunku) do wysokości około 3/4 naczynia a do środka wstawić metalowy precik z kulką na okrągłej podstawce tak aby nie dotykała boków naczynia. I gotowe.
A tak przy okazji to ładuję się ją za pomocą generatora VanDeGraffa trzymając za dno ( i lepiej nie łapać po naładowaniu za kulkę drugą ręką bo będzie AŁAAAAAA !!!!!!! ).[img][/img]

A jeszcze się Ciebie spytam: ta folia to może być te "srebełko" co można kupic w spożywczym? I jeszcze skąd mogę wziąć generator VanDeGraffa? No i czekam na fotke :) Z góry dzięki i pozdr.!!! :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Paź 2005 15:18   

Powrót do góry

Segment
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Poznań

Post#12 12 Paź 2005 16:02pomocny post - solucja   

To np jest butelka lejdejska.
Generator Vad de Graaff'a to lepiej samemu zrobić. Można kupic taki szkolny model ale kupe kasy to kosztuje.
Folia aluminiowa tzw "sreberko" może być naturalnie.

Załączniki:
Powrót do góry

servgsm
Poziom 19
Poziom 19

Post#13 Post autora tematu 12 Paź 2005 16:24   

Ok, dzięki ale jak zbudować ten generator? odpowiedz mi na stronie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic373975.html Ok? I jeszcze ten drucik ma być połączony z zewnętrzną warstwą "sreberka" czy wewnętrzną? Z góry dzięki!
Powrót do góry

jony
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Wrocław

Post#14 12 Paź 2005 18:03pomocny post - solucja   

Butelka lejdejska...

zobacz tu:
http://forevergeek.com/articles/instructions_for_making_a_film_canister_leyden_jar.php
http://home.earthlink.net/~lenyr/stat-gen.htm
http://www.alaska.net/~natnkell/leyden.htm
Powrót do góry

Locke15
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Warszawa

Post#15 21 Sie 2006 12:29   

Mam pytanie czy do środka tej butelki mam nalać wode z solą bo słyszałem że tak
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#16 21 Sie 2006 15:06   

Jak wlejesz wody, to nie musisz dawać folii w środku.
Powrót do góry

Quarz
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: -... -.--

Post#17 21 Sie 2006 18:23   

Witam,
servgsm napisał:
Pth napisał:

Butelka lejdejska to najstarszy kondensator z jakoś 1745 roku o ile się nie mylę :)

pozwolę sobie do powyższej daty zgłosić swoje zastrzeżenie.
Najstarszy kondensator elektryczny znany był już kapłanom starożytnego Egiptu :D
Coprawda w postaci kondensatora płaskiego, ale zawsze był to kondensator.
Ładowali go poprzez pocieranie suknem dielektryka (w postaci bardzo suchego drewna), a okładzinami były złote płytki zdobiące owe drewno.

Pozdrawiam
Greg
Powrót do góry

Odd95
Poziom 1
Poziom 1

Post#18 13 Sty 2009 21:36   

a jak naładować taką butelkę jeżeli sie nie ma kasy i nie ma materiałów na generator Van der Grafa>? bo zrobilem se taką butelkę i nie wiem jak ją załadować a w piątek po feriach mam fizykę. pomocy !!!!! blagam
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#19 13 Sty 2009 23:05   

Naelektryzować jakikolwiek przedmiot przez pocieranie (świetnie się elektryzuje bluzka z włókien sztucznych,
byle czysta), i potem wszystko można ładować przez wpływ - jak masz kilka butelek, to możesz uzyskać większy
ładunek i wyższe napięcie, niż ma ten naelektryzowany przedmiot, którego używasz do ładowania.

Można by też zrobić powielacz z diód i kondensatorów, zasilany z sieci, ale jeśli nie umiesz sam wymyśleć,
jak się go robi, to prawdopodobnie nie będziesz umiał go użyć tak, żeby to nie groziło porażeniem.
Powrót do góry

EAndrzej
Poziom 18
Poziom 18

Post#20 16 Sty 2009 03:59   

Można zabrać ładunki np. z tradycyjnego kineskopu telewizora kolorowego, czym większa przekątna ekranu tym większe napięcie, które można zebrać. W pomieszczeni musi być sucho i ciepło – napięcie może sięgać dziesiątki kV.
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#21 16 Sty 2009 18:22   

Kartkę papieru - byle papier był suchy i to, na czym go położysz, też - można pocierając szczotką naładować tak,
że uzyskasz iskry do kilkunastu cm - czyli napięcie rzędu 100kV - dużo więcej, niż z kineskopu... lepiej rób to
ostrożnie, przede wszystkim uwaga na oczy - iskra z przedmiotu o takim napięciu może uszkodzić oko.
Powrót do góry

warownia1
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Lublin

Post#22 18 Sty 2009 21:08   

a jak podłączyć kartkę papieru do tej butelki i czy podłączyć do jej zewnętrznej czy wewnętrznej części
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Sty 2009 21:08   

Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#23 18 Sty 2009 22:01   

A może przeczytaj w podręczniku (przespaceruj się do biblioteki jak w domu nie masz)? są różne sposoby.
Można tak: kartkę przykładasz z zewnątrz (całą powierzchnią), a następnie uziemiasz (na chwilę) wnętrze
butelki, po czym zabierasz kartkę - i w rezultacie masz naładowaną butelkę, a kartka nadal jest naładowana.
Powrót do góry

r2d2004
Poziom 21
Poziom 21

Post#24 18 Sty 2009 23:26   

Witam!

Do prostych eksperymentów z ładunkami elektrostatycznymi dobrze jest wykonać oprócz butelki lejdejskiej (czyli kondensatora stałego do gromadzenia ładunków), kondensator rozbieralny, tzw elektrofor. Ułatwia on znacznie "przenoszenie" ładunków elektrostatycznych np. w celu naładowania baterii butelek lejdejskich. Najprostszy elektrofor to taka kanapka: dwa okrągłe kawałki dowolnej blachy o różnych średnicach. Na większą blachę kładziemy "placek" o mniejszej średnicy, wykonany z izolatora (może być gruby papier, lub lepiej stara i zmyta błona rentgenowska - pewnie w każdym domu walają się jakieś zdjęcia tego typu), a na "placek" kładziemy drugi krążek blaszany o średnicy mniejszej od "placka". Do górnego krążka mocujemy (wtapiamy) uchwyt, wykonany z długiej świecy stearynowej (może być wykonany również z rurki/pręta szklanego.

Aby naładować elektrofor:

1/ Większą blachę z położonym na nim "plackiem" izolatora kładziemy w pobliżu pieca lub kaloryfera, aby dobrze wysuszyć. Suszymy również szmatkę flanelową/irchę/szczotkę do ubrania (sprawdzić co będzie lepsze), którymi będziemy pocierać "placek".
2/ Dobrze wysuszoną blachę z "plackiem" kładziemy na stole i mocno pocieramy tym co mamy.
3/ Na "placek" kładziemy górną elektrodę (najmniejszy krążek blachy z uchwytem), trzymając rzecz jasna ;-) za izolowaną rączkę - nastąpi naładowanie elektrody od "placka" poprzez indukcję elektrostatyczną (influencję)
4/ Zdejmujemy górną elektrodę (trzeba użyć pewnej siły, aby przezwyciężyć "przyciąganie" elektrostatyczne, dlatego uchwyt musi być dobrze zamocowany).

Teraz wystarczy zbliżyć tak naładowaną górną elektrodę naszego elektroforu do centralnej okładziny (kulki) butelki lejdejskiej aby ją naładować.

Pozdrawiam
PS Warunkiem udanych eksperymentów jest suche powietrze (zimą przy działającym centralnym ogrzewaniu nie powinno być z tym problemu), oraz brak ostrych krawędzi na elementach elektroforu. Opiłować iglakami, zaokrąglając na gładko krawędzie blach - zresztą dotyczy to każdej konstrukcji związanej z elektrostatyką.
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#25 19 Sty 2009 00:11   

Jako izolator proponowałbym płytką z PCW - błona fotograficzna jest za cienka, i duże napięcie ją przebije.
Świeca jako uchwyt ma raczej za małą wytrzymałość mechaniczną, szkło o ile pamiętam kiepsko izoluje -
lepsze są niektóre tworzywa sztuczne: polistyren, polietylen, polipropylen (te łatwo zdobyć), teflon.
Powrót do góry

r2d2004
Poziom 21
Poziom 21

Post#26 19 Sty 2009 11:30   

Witam!

Tak zgadza się, podałem tylko te rzeczy, które każdy może znaleźć w domu. W czasach kiedy ja bawiłem się w elektrostatykę, dobre izolatory - tworzywa sztuczne były trudno dostępne dla amatora na rynku detalicznym - obecnie nie ma z tym problemu i wszystko zależy wyłącznie od własnej inwencji i możliwości finansowych. Jeśli chodzi o szkło, to czyste i suche jest całkiem niezłym izolatorem (jeśli ma jak najmniej domieszek, szczególnie metali).

Pozdrawiam
PS
Generator Van de Graffa do wytwarzania ładunków elektrostatycznych nie jest trudny do zrobienie - wymaga jednak, jak każda maszyna elektrostatyczna, sporo pracy mechanicznej. W internecie jest sporo na ten temat:

Jeden z opisów wykonania generatora Van de Graffa
Powrót do góry

Gizmoń
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kiełczów k. Wrocławia

Post#27 19 Sty 2009 22:17   

Butelkę lejdejską łatwo też wykonać z niewielkiej butelki szklanej z metalową zakrętką. Zakrętkę należy oczyścić z gumy i przylutować do wewnętrznej strony odizolowany miedziany drucik. Butelkę owinąć folią aluminiową "spożywczą". Ja folię zespawałem, ale można po prostu oblepić taśmą klejącą. Do butelki nalać wody z odrobiną soli. Butelkę zakręcić. Gotowe.

Jak naładować butelkę? Ja robię to za pomocą generatora WN zrobionego na trafopowielaczu z telewizora, TL494 i IRF630... Sześciocentymetrowa hucząca iskra jest. A jak kopie :)

Zewnętrzną okładkę podłączam do uziemienia, a wewnętrzną do przewodu wysokonapięciowego.

Moje artykuły: (Dodaj)
13 Sierpień 2014 Warsztatowy odciąg wiórów i nie tylko
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Butelka lejdejska...
Strona 1 z 1