Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akumulator: żelowy czy kwasowy?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Inne Co kupić? -> Akumulator: żelowy czy kwasowy?
Autor
Wiadomość
TooMeeK
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 13 Paź 2005 21:21   

Mam dosyc nietypowe pytanie..

Ktory lepiej zniesie zwarcie? Ktoremu mniej zaszkodzi?

ps. jak ladowac taki a jak taki...

a oto przyklady:

http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=67647032

http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=67017533
lub
http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=67343010
Powrót do góry

gwarych
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Częstochowa

Post#2 13 Paź 2005 22:00   

Re: Akumulator: żelowy czy kwasowy?

Witam !

"Żelowy" to też "kwasowy" działa tak samo, tylko elektrolit jest związany do postaci żelu i odpowiednia konstrukcja powoduje, że jest praktycznie bezobsługowy i nie ma problemów z wyciekającym elektrolitem.

Z tym "suchoładowaniem" to też nie zawsze jest tak, jak piszą i trzeba dokładnie trzymać się instrukcji przy uruchamianiu - formowaniu.

Jak nie chcesz się za wiele bawić, a pojemność Q [Ah] Ci pasuje to polecam "żelowy" jak go nazywasz. Przy normalnym użytkowaniu powinien dobrze pracować przez 2 lata z okładem a nawet więcej jak dobrze trafisz... Takie akumulatory często stosuje się w UPS'ach i są one dość wydajne.

Ładuje się je raczej podobnie zasadniczo nie zaszkodzi prądem 0,1 pojamności wyrażonej w [Ah] czyli jak 7 [Ah] to tak koło 1A może być w obu przypadkach.

Zwarcia nie służą za bardzo ani temu, ani temu - jak za długie, to płyty się odkształcają i wykruszają - co prawda "mocniej" są zbudowane akumulatory "zalewane" ale są też wrażliwsze na różne inne czynniki, ale tego nie trzeba chyba tłumaczyć...

Jeśli potrzeba Ci więcej informacji na temat akumulatorów - uruchamianie/formowanie - eksploatacja - ładowanie - odsiarczanie to napisz zapodam trochę materiałów w postaci pliku pdf do ściągnięcia - tylko będę to musiał napisać, więc nie chcę sobie zabierać czasu bez potrzeby, a Ciebie zanudzać - ale jeśli jesteś zainteresowany to daj znać...

Pozdrawiam - Grzech -

P.S. - jak pomogłem, to też daj znać - najlepiej kliknij "pomógł"

Poniżej fragment instrukcji do suchoładowanego "na szybko wklepana" (przy żelowym - większa część tego odpada ;) ):

Uruchamianie akumulatora ; formowanie
Przygotowanie akumulatora do ładowania
1.Napełnić ogniwa akumulatora elektrolitem (czysty wodny roztwór kwasu akumulatorowego lub chemicznie czystego) o gęstości 1,24+- 0,01 g/ml i temperaturze 5-25 stopni C do poziomu 10mm ponad górne krawędzie płyt.
2.Temperatura elektrolitu w akumulatorze przed rozpoczęciem ładowania nie powinna przekraczać wartości 50 stopni C . Jeżeli po upływie czasu nasiąkania temperatura elektrolitu przekracza wartość 50 stopni C , należy okres nasiąkania odpowiednio przedłużyć .
3.Akumulator należy ładować prądem stałym , łącząc końcówkę biegunową dodatnią akumulatora z dodatnim zaciskiem źródła prądu. W przypadku ładowania kilku akumulatorów należy połączyć je szeregowo tzn. połączyć końcówkę biegunową dodatnią pierwszego akumulatora z końcówką biegunową ujemną następnego akumulatora itd.
4.Ładować należy prądem o natężeniu:
- 0,5 A akumulator typu 3M1S
- 0,6 A akumulator typu 3MB3
- 1,0 A akumulator typu 3M2S
do oznak pełnego naładowania.
Akumulator uważa się za naładowany , jeżeli napięcie na jego końcówkach, nie zmienia się więcej niż o 0,5 V w trzech kolejnych pomiarach dokonywanych w odstępach jednogodzinnych .
5.Maksymalna dopuszczalna temperatura elektrolitu w czasie ładowania wynosi 60 stopni C. W przypadku jej przekroczenia należy ładowanie przerwać do spadku temperatury elektrolitu, poniżej 30 stopni C, lub obniżając natężenie prądu ładowania o połowę , proporcjonalnie wydłużyć czas ładowania.
6.Pod koniec ładowania w razie potrzeby należy skorygować gęstość elektrolitu do wymaganej wartości 1,28+-0,01g/ml.

Zasady eksploatacji akumulatora
1.Akumulator wyładowany należy natychmiast naładować prądem o natężeniu 0,1 Q 20(A) do oznak pełnego naładowania .
2.Niedopuszczalne jest ładowanie akumulatora nowego z elektrolitem gęstości różnej od wartości 1,28+-0,01g/ml. Lub poziomem poniżej górnych krawędzi płyt .
3.Nie należy przedłużać czasu ładowania akumulatora po wystąpieniu oznak pełnego naładowania .
4.Nie należy dopuszczać do zwarć wewnątrz akumulatora .
5.Kontrolować co 2-4 tygodnie poziom elektrolitu w ogniwach, a ubytki elektrolitu uzupełniać wyłącznie wodą oczyszczoną .
6.W pojeździe należy stosować akumulator o pojemności znamionowej zalecanej przez producenta pojazdu .
7.Nie rzucać i uderzać akumulatora .
8.Okresowo należy sprawdzać stan połączenia akumulatora z instalacją elektryczną pojazdu.
9.Akumulator należy utrzymywać w czystości, a końcówki biegunowe natłuszczać wazeliną techniczną .

Przechowywanie akumulatora
Akumulator elektrycznie uruchomiony okresowo co 4-6 tygodni należy podładować do oznak pełnego naładowania.
Maksymalny okres przechowywania wynosi:
-2 lata akumulatora suchego (elektrycznie nieuruchomionego )
- 3 miesiące akumulatora elektrycznie uruchomionego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Paź 2005 22:00   

Powrót do góry

ludzik
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Kraków

Post#3 29 Gru 2005 13:29   

Witam!
Przymieżam się do kupna akumlatorka żelowego (6v 1,3Ah)
Czym go ładować? Ewentualnie jak zbudować ładowarkę do niego?
Pozdrawiam!
Powrót do góry

Armin_f
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Steblów

Post#4 15 Sty 2006 15:35   

Witam .
Nie chce pisać nowego tematu i zaśmiecać forum wiec napisze pytanie tu . A wiec , zamierzak zamontować do skuterka sprzet audio . Kupiłem już głosniki ( Creative 2.1 ) i wszystko już przemyślałem .Ale pozostał mi jeden problem , jaki dokupić akumulator . Bo chce zrobić tak żeby mieć jeden ( seryjny 4.5Ah ) do rozrusznika , świateł itd . A drugi dokupiony bedzie do podświetlenia i katod . Nie wiem czy kupić żelowy czy kwasowy . Bo jak bym kupił kwasowy to by by prądnica ( alternator ) nienadążał ładować . A żelowy słyszałem że po 12 rozładowaniach można wyżucić .
prosze o rady
z góry dziekuje
pozdrawiam
Powrót do góry

TooMeeK
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 Post autora tematu 15 Sty 2006 16:09   

jesli chcesz je ladowac przy uzyciu alternatora to MUSZA byc tej samej pojemnosci i typu bo inaczej jeden z nich po jakims czasie poprostu zdechnie, chyba ze ten od bajerow bedziesz ladowal osobno to wtedy ok, nie moga byc podlaczone dwa aku do tej samej instalacji jesli nie sa tej samej pojemnosci.

przynajmniej tak mi sie wydaje..
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Sty 2006 16:09   

Powrót do góry

rtv.service
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Litwa

Post#6 06 Lut 2006 20:35   

No nie jest tak do konca... akumulatory mozna laczycz w baterie (oczywiszczie niebyle jak), ale i tak nie rozumiem czemu nie uzywasz jednego, wiekszego akumulatora. Ja uzywam zelowego akumulatora w swoim samochodrzie (75Ah) i bezawaryjnie pracuje on umnie juz 6 lat.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lut 2006 20:35   

Powrót do góry

prez8s
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Wrocław

Post#7 06 Lut 2006 22:57   

rtv.service napisał:
No niejest tak do konca... akumulatory mozna lonczycz w baterie (oczywiszczie niebyle jak), ale i tak nierumiem czemu nieurzywasz jednego, wienkszego akumulatora. Ja urzywam rzelowego akumulatora w swoim samochodrzie (75Ah) i bezawaryjnie pracuje on umnie juz 6 lat.

Ja tez mam zelowy (65Ah) w aucie (diesel) juz ponad rok czasu, ale akumulator ma z 5 lat, wczesniej byl w centrali alarmowej. Jestem zadowolony, ale w zimie troche słabiej kręci jak postoi przez noc, zauwazuylem ze gdy go zapale i zgasze to juz kreci dobrze, wydaje mi sie ze chodzi o wzmozenie reakcji, poprostu trzeba go najpierw obciazyc przez chwile zeby odzyskal pelną sprawność nagrzewając sie. Tak po za tym jest ok, trzyma dobrze.
Powrót do góry

Mariousz1
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Śląsk

Post#8 15 Cze 2006 14:37   

A ja jeszcze mam pytanie.
Który z akumulatorów będzie miał dłuższą żywotność??
Żelowy czy zwykły
Kupuję teraz 6 woltowy akumulator do motocykla i mogę wziaść 24AH żelowy albo 24AH zwykły....
No i w taki oto sposób mam rozterkę który lepiej się sprawdzi w instalacji w motocyklu?? :D
Powrót do góry

rtv.service
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 15 Cze 2006 16:38   

O ile pamietam zwykle akumulatory pracowaly do 5 lat, pozniej roznie bywalo... Ale i tak lepiej jest zelowy, nic niewylejeszie, a w motocyklach róznie bywa.
Powrót do góry

Misiak-007
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 15 Sie 2006 10:23   

Witam!!!
Mam pytanie jak powinno sie ładować aku. żelowy?
Bo chcialem go podłączyc do samochodu i nei wiem czy takie ladowanie bedzie zdrowe dla aku. żel
Powrót do góry

rtv.service
Poziom 22
Poziom 22

Post#11 26 Sie 2006 14:22   

Tak samo jak i normalny akumulator.
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#12 22 Wrz 2006 21:40   

Niezupełnie - żelowemu bardziej szkodzi nadmierne ładowanie, bo traci elektrolit nieodwracalnie.
Do zwykłego zawsze można dolać wody destylowanej, a do żelowego nie ma jak. Dlatego napięcie
ładowania musi być niższe - nie wolno przez dłuższy czas przekraczać 13.8V, a na zwykłym spokojnie
może być 14.4V, i regulator prądnicy w samochodzie czy ładowarka mogą być ustawione na takie.
Powrót do góry

rtv.service
Poziom 22
Poziom 22

Post#13 25 Wrz 2006 07:41   

Maszie rozumiecz, rzekiu niewtloczysz z powrotem, ale niezgadzamszie aby niedoladowywacz akumulatora, 13.8, to zdecydowanie zamalo, zreszto u mnie niema rzadnych problemow z 14.4V (w samochodzie).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Wrz 2006 07:41   

Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#14 25 Wrz 2006 12:32   

Jeśli akumulator jest na stałe pod napięciem ponad 13.8V, to traci elektrolit.
A jak się niewiele jeździ, i nie ma napięcia ładowania 14.4V, to się zasiarczy.
Tak źle, i tak niedobrze :( - chyba pozostaje ulepszyć regulator w samochodzie.
Powrót do góry

rtv.service
Poziom 22
Poziom 22

Post#15 25 Wrz 2006 12:53   

O.K. rozumiem jezeli ktos szuka problemu, to zawsze jo znajdzie.
Nie bede sie chwalil ze wszystko wiem o akumulatrach, znam tylko tyle, ile uczyli ponad 20 lat temu, a wtedy o istnieniu akumulatorow zelowych nikt nie poderzewal, ale to przecież akumulator kwasowy i stosuje wylacznie takie zasady eksploatacii, a zel przeciez nie paruje (przeciwnie niz woda). Nie wiem, moze zle myle, ale akumulator juz 6 lat w samochodzie i nie zamierzam nic zmieniac...
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#16 25 Wrz 2006 20:03   

Żel nie paruje, ale zawarta w nim woda rozkłada się na wodór i tlen, które uciekają z akumulatora.

Ciekawe, że skutki musiały wyjść na jaw w trakcie użytkowania, jakoś żaden projektant nie pomyślał
- najpierw rozrywało akumulatory, to dodali wentyl bezpieczeństwa, potem traciły wodę z elektrolitu,
to zaczęli kombinować z katalizatorami do łączenia wodoru i tlenu z powrotem w wodę, jak ich trochę
wypróbowali, to doszli, że jedyne, co choć trochę pomaga, to reakcja gazu z elektrodą - tylko że on
powstaje akurat na drugiej elektrodzie, więc trzeba, żeby żel był z niedoborem elektrolitu, i miał pory,
i uzyskali tyle, że jak napięcie nie jest duże, to wodór i tlen łączą się z powrotem, i nie uciekają; jeśli
jest większe, to elektroliza wody na wodór i tlen jest szybsza, niż proces łączenia, i traci się wodę...
Powrót do góry

wojtek9313
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wolbrom

Post#17 21 Kwi 2007 22:58   

to do motora(yamaha as3)lepiej kupić żelowy czy kwasowy?
Powrót do góry

Tofel
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Lublin

Post#18 18 Lis 2007 17:25   

a do skutera 125cm3 jaki pasuje bardziej???
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Inne Co kupić? -> Akumulator: żelowy czy kwasowy?
Strona 1 z 1