X

jak sprawdzić moc głośników ???

23 Oct 2005 15:16 LIlikbp
  • #1 23 Oct 2005 15:16
    likbp
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    mam problem poniewaz na magnesach moich glosnikow nie pisze ile maja Wat:!: czy jest sposob jak to sprawdzic inaczej??
    HELP
  • Helpful post
    #2 23 Oct 2005 15:25
    janek11389
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Witam! No to ciężka sprawa, w zasadzie to najlepiej jest się podeprzeć danymi katalogowymi, ale jeżeli nic nie pisze, ty wypadałoby to tylko podpiąć pod generator i podnosić moc, aż do przepalenia, ale chyba takie coś nie wchodzi w rachubę, tak z grubsza to można określić po wielkości magnesu.
    Pozdrawiam
  • #3 23 Oct 2005 22:05
    likbp
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    ok dzieki
    a sa jakies wytyczne do wielkosci magnesu:?::?:
  • #4 23 Oct 2005 22:35
    janek11389
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Witam! Najlepiej, to porównaj, z danymi katalogowymi innych głośników, tam są wypisane średnice magnesów, ale jak na głośniku nie ma firmy, to za bardzo się nie ma, co spodziewać dobrej jakości.
    Pozdrawiam
  • #5 23 Oct 2005 23:12
    Kwaczor

Spec od akustyki
    Helpful post? (0)
    Możesz podać średnicę cewki tego głośnika, oraz średnicę samego głośnika. Może coś z tego wymyślimy. Podaj też wymiary magnesu. No i cokolwiek jaka to firma, model, wszystko co z niego wyczytasz. Albo jakies fotki. Może coś się rozpozna
  • #6 24 Oct 2005 15:38
    likbp
    Level 9  
    kupilem je niedawno i zastanawiaja mnie ile moga miec

czyli tak :
    Firma - no name :)
    Średnica głośnika - 16.5 cm
    Średnica magnesu 8 cm
    Średnica cewki - 39 mm
    Dzięki z góry
  • Helpful post
    #7 24 Oct 2005 17:37
    Kwaczor

Spec od akustyki
    Helpful post? (0)
    Tonsil z cewką o średnicy 1,5" i średnicy 20cm miał 80W. Myślę że możesz się spodziewać czegoś koło 60-100W
  • #8 24 Oct 2005 17:42
    likbp
    Level 9  
    oo to fajnie :D dzieki :!::!:
    i jeszcze jedno male pytanko
    moc 1 kolumny mierzy sie dodajac wszystkie głośniki
    :?:
  • Helpful post
    #9 24 Oct 2005 18:01
    qscgu
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    teoretycznie tak ale w praktyce to nie wiem jak to wyglada :) poprawcie mnie jak sie myle
  • #10 24 Oct 2005 18:02
    Kwaczor

Spec od akustyki
    Helpful post? (0)
    Moc kolumny to głównie moć basowego. Można nieraz założyć, że moc basowego to 70% mocu kolumny. Dużo zależy od częstotliwości podziału i nie da się dokładnie określić.
  • #11 25 Oct 2005 15:54
    likbp
    Level 9  
    nie chce zakldac nowego tematu i sie spytam
    czy cos sie stanie jak skladajac kolumne podlacze 8Ω gwizdek z 4Ω niskotonowym?? cos sie popalic moze czy cos??
  • #12 25 Oct 2005 19:26
    pavelcs
    Level 14  
  • Helpful post
    #13 26 Oct 2005 15:44
    BP_52
    Level 1  
    Helpful post? (+1)
    napisz dane tak jak kolega wyzej to moze ci cos powiedza :!:
  • #14 26 Oct 2005 23:10
    Kwaczor

Spec od akustyki
    Helpful post? (0)
    Jak tylko dasz zwrotniceto nic się nie popali. Odsyłam do tematów przyklejonych
  • #15 26 Oct 2005 23:23
    pavelcs
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    na magnesie w nisktonowym jest napisane :

Pioneer
    V16EC65-53F
    TAIWAN R.O.C.
    PT-910 3310

średnica magnesu : troszke ponad 6 cm.
  • Helpful post
    #16 27 Oct 2005 15:09
    Dżojstik
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Moc kolumny zależy głównie od głośnika basowego, zależy to jeszcze od ich sprawności, rezystancji, zwrotnicy, od tego, czy kolumna jest 2 czy trójdrożna. Ogólnie zakłada się, że jeśli masz głośnik basowy np. 150W /4ohm i sopranowy 20W/4ohm, to mniej więcej moc kolumny wynosi 160 wat. Wzięło się to z tego, że sopran (po kondensatorze 1µ/100V, bez zwrotnicy) także ma jakiś udział w mocy kolumny (a jakżeby inaczej? Przecież słyszysz soprany.). Lecz to zależy również od wielu innych czynników.

Podpięcie pod jeden wzmacniacz basu 4Ω i sopranu 8Ω nie powinno mieć żadnych ubocznych skutków używania takiego zestawu dla wzmacniacza.
  • #17 27 Oct 2005 15:22
    Kwaczor

Spec od akustyki
    Helpful post? (0)
    Pavelcs

Wyrocznią nie jestem, ale dam mu ze 40-60W. Tylko, żeby nie było, że padł. Ale myślę, że taka wartość jest realna.
  • #18 27 Oct 2005 17:18
    pavelcs
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    oki dzięki. Czyli mówicie ze nie warto go wymieniac w kolumnie na stx'a 17-80-8-ss ? bo takowy takze posiadam.
  • #19 12 Jan 2008 13:12
    bb84
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Mam podobny problem. Dostałem od znajomego dwie kolumny samochodowe trójdrożne. Na obudowie pisze anitech ls-200, głośniki jednak nie są oznaczone. Na średnim widnieje napis 4R. Membrana basowego 8cm, magnes 6cm. Średniego 5cm, magnes 3cm. Wysokotonowy piezo. Jeśli ktoś mógłby oszacować moc takiej kolumny byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.
  • #20 27 Feb 2008 21:39
    Adam_W32
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Witam !!!
    Ale ile watów może miec ten głosnik prod. Tajwan ?
    Srednica głośnika mierzona po resorze 20 cm.
    Posiada jakis magnes podwójny.
    Pracuje w kolumnie Aiwa SX-Z200.

• #21 04 Jul 2008 20:30
    MMaaTTeeUUsz
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    witam ja mam podobny problem tyle że troche wiekszy:)
    posiadam głośnik z estradowych kolumn ale nic o nim nie wiem oprócz tego ze cewke ma 50mm glosnik 15" i waży 11kg szukalem już po necie ale nic podobnego nie
    znalazlem za jakiś czs wstawie fotki i zobaczycie co to jest morze kotś zna pozna ten sprzet dodam jeszcze że ma swoje lata ale ile to też nie wiem
  • #22 23 Oct 2009 15:09
    poolskizulej
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    witam. mam ten sam problem.

na membranie jest firma Rave Land
    magnes ma 12cm
    srednica glosnika ok. 38 cm
    moge nawet podac wymiary skrzyni.
    wys. 46
    szer. 46
    dlug. 60

mogl by mi ktos powiedziec jaka moc ma ta tuba ?:>
  • #23 08 Mar 2011 17:46
    Grześkowiak88
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    witam mam ten sam problem.posiadam głosnik typu woofer chyba bez firmowy chociaz jest bazowany na Yakuzie z stajni alpharda(to widac po membranie i koszu)choć magnes jest nietypowo skonstruowany otóz jest zrobiony z wielu mniejszych magnesów i przez to niewiem jaką mocą dysponuje. jak sprawdzić moc głośników ???
  • #24 08 Mar 2011 17:59
    ogur3k
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    A jakie to ma znaczenie?
    Oszacuj na podstawie rozmiaru cewki. Porównaj do innych konstrukcji, które mają podaną moc.
  • #25 08 Mar 2011 18:26
    Grześkowiak88
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    kolego ogur3k jak bym jeszcze wiedział jak sprawdzic rozmiar cewki to był bym sczęsliwy,lecz niestety w tym temacie jestem troche zielony...wystawiłem zdjęcie tego nietypowego głosnika,jak mozesz to luknij i skomentuj.dzieQwa
  • #27 08 Mar 2011 18:49
    Grześkowiak88
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    ok,dzięki za pomoc ale z wikipedią to juz przesada;) ale co kolega powie na ten nietypowy magnes??aha i jakie wartosci objętosciowe tej cewki odpowiadają mocą głosników??
  • #28 08 Mar 2011 18:52
    ogur3k
    Level 33  
    Helpful post? (-1)
    Magnes? Kij z nim, niech se będzie nawet w kształcie grzyba albo cygara :lol:

Co do mocy, już mówiłem:
    ogur3k wrote:

Oszacuj na podstawie rozmiaru cewki. Porównaj do innych konstrukcji, które mają podaną moc.
  • #29 18 Mar 2012 21:52
    toplin
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Witam mam problem dostałem głośniki od kolegi bez wytycznych,i prosze was o pomoc.Bo na Głośnikach nie ma nic napisane.
    Głośnik ma 38cm średnicy
    Magnes ma 12cm średnicy
    Grubość Magnesu 2,5cm
    jak sprawdzić moc głośników ??? jak sprawdzić moc głośników ??? jak sprawdzić moc głośników ???
  • #30 18 Mar 2012 23:19
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (0)
    Jak tu wszyscy optymistycznie podchodzą do tych mocy ;)

Ja przykładowo, tej 15" powyżej daje ok 100-150W, nie więcej.

Co do udziału poszczególnych głośników w mocy całości to nieco sprostuje od siebie:

Dżojstik wrote:
    Moc kolumny zależy głównie od głośnika basowego, zależy to jeszcze od ich sprawności, rezystancji, zwrotnicy, od tego, czy kolumna jest 2 czy trójdrożna.

Owszem, moc kolumny zależy od głośnika basowego jednak nie zależy od żadnej sprawności, rezystancji, zwrotnicy czy konfiguracji - większej bzdury nie słyszałem ;)

Dżojstik wrote:
    Ogólnie zakłada się, że jeśli masz głośnik basowy np. 150W /4ohm i sopranowy 20W/4ohm, to mniej więcej moc kolumny wynosi 160 wat. Wzięło się to z tego, że sopran (po kondensatorze 1µ/100V, bez zwrotnicy) także ma jakiś udział w mocy kolumny (a jakżeby inaczej? Przecież słyszysz soprany.). Lecz to zależy również od wielu innych czynników.

Ogólnie zakłada się że jeżeli głośnik basowy ma 150W to cała kolumna ma 150W, i nie dodaje się żadnej mocy więcej od wysokich tonów. Jest to tak znikoma moc że nie bierze się jej praktycznie pod uwagę.

Dżojstik wrote:
    Podpięcie pod jeden wzmacniacz basu 4Ω i sopranu 8Ω nie powinno mieć żadnych ubocznych skutków używania takiego zestawu dla wzmacniacza.

Nie - nie powinno mieć żadnych ubocznych skutków tylko NIE MA żadnych ubocznych skutków ponieważ impedancję całości zestawu wyznacza tylko i wyłącznie głośnik basowy.

Pozdrawiam ;)
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products