X

ładowanie akumulatorów żelowych

27 Oct 2005 21:38 DRdres23
  • #1 27 Oct 2005 21:38
    dres23
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    witam , chciałbym się zapytać czym ładować akumulatory żelowe. m ikonkretnie chodzi o 12V 1,3Ah . jaki zastosowac prad ładowania i ile czasu mam go dznym zasilaczem ładować, jakim napieciem itp.
    jestem poczatkujacy także nie wysmiewajcie mojego tematu
  • Helpful post
    #2 28 Oct 2005 08:23
    manski
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    akumulatory żelowe najprościej ładować stałym napięciem o określonej wartości , w przypadku 12V akumulatora , napięcie to powinno wynosić 13,8V ( tak naprawdę powinno się jeszcze trochę zmieniać przy zmianach temperatury , ale to komplikuje układ ) w twoim przypadku wystarczy stabilizator napięcia zrobiony na LM317 , z tak dobranym dzielnikiem aby na wyjściu było bez obciążenia 13,8 V , oczywiście napięcie na wejściu scalaka musi być większe niż wymagane wyjściowe , i scalak musi mieć trochę radiatora , bo będzie się grzał , ograniczenie prądu ładowania będzie realizowane w samym stabilizatorze .
  • Helpful post
    #3 28 Oct 2005 08:46
    Sławek_c
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    troche zbyd duzy prad jak na ladowanie samym LM317
    takie akumulatorki powinno sie ladowac pradem nie wiekszym niz 1/10 pojemnosci

a co do napiecia ladowania to zalezy w jakim trybie beda one pracowac czy jako buforowe czy cyklicznie powiedzmy raz na miesiac

Sławek
  • #4 06 Nov 2005 12:48
    dres23
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    no dobrze wiec jaki stabilizator najlepiej zastosowac?? nie wystarczy np. sam mostek prostowniczy?? a może posiadacie jakies schematy łądowarek takich akumulatorów?? z góry dziekuje pozdrowienia...
  • #5 06 Nov 2005 16:03
    BHenryk
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Witam najlepszym rozwiązaniem jest ładowanie 1/10 pojemnosci przez 12h nie opisałeś typu akum. żelowe to nie jest typ tylko elektrolit w postaci zelu akum ołowiowe jak i zasadowe ładuje sie jak wczesniej napisałem natomiast akum kn z elektrodami spiekanymi nalezy ładowac specjalną ładowarka zapewniajaca stały prad ładowania przez cały okres można to prosto zrobic nawet na Lmie ogólna zasada 1/10 ah dotyczy wszystkich typów natomiast kn mozna ładować szybko do 80% pojenmosci pozdrawiam
  • #6 07 Nov 2005 10:45
    Sławek_c
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    do czego bedziesz uzywal tego akumulatora od tego zalezy napiecia ladowania
    jezeli bedzie uzywayn sporadycznie jak zasialnie awaryjne porponuje stabilizator na 13,8V z rezystorem 10 om po stabiliazatorze.
    taki uklad moze spokojnie pracowac 24h/dobe.

Sławek
  • #7 08 Nov 2005 23:28
    dres23
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    no wiec tak akumulatorek ten to 12v 1,3Ah i bedzie łądowany dosyć często ze wzgledu na to iż bedzie pracowal z przenosnym sprzetem muzycznym tzn uklad wzmacniacza oparty na TBA820.
  • Helpful post
    #8 08 Nov 2005 23:57
    BHenryk
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Witam tak jak wcześniej napisałem 130mA/12h optymalne ładowanie w przerwach morzesz w szereg dać opór 10Ω i doładowywać nie dopuszczać do spadku napięcia ponizej 10,5V przedłuzy to żywotność akumulatorka pozdrawiam
  • #9 09 Nov 2005 13:11
    Sławek_c
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    ja bym do tego zastosował akumulatorki Ni-MH jest moze rozwiazanie droższe ale umożliwia szybkie ładowanie i nie grozi in przypadek ze zapomnisz naladowac raczej nic im nie bedize
    w przypadku ołowiowych trzymanie w stanie rozładowania powoduje skrócenie zywotnośc i czasem uszkodzeniem akumulatora
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products