Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Co to dBi i dBm ? ? ? ?

scalak4 03 Lis 2005 17:16
  • #1 03 Lis 2005 17:16
    scalak4
    Poziom 17  

Witam! Dopiero się rozkrecam w sieciach radiowych i mam pare ważnych dla mnie pytań.

W antenach do sieci WLAN oprócz impedancji wewnęcznej i konta promieniowania określa sie jeszcze jeden parametr którego nie rozumiem. Jest to zysk "dBi" Co to za jednostka i jak jest mierzona? im Więcej "dbi" ma antena tym lepiej??

W routerach i kartach sieciowych spotykam sie z jednostką 'dBm' co to jest za jednostka??

Prosze o jakies wyjaśnienie PAWEŁ

• #2 14 Lis 2005 12:42
    scalak4
    Poziom 17  

Widze że raczej nie uzyskam odpowiedzi. Wydaje mi sie ze przecież dla monterów sieci WLAN te parametry powinny być znane! Czyżby nkt nie wiedział co one oznaczają?? Bede musiał poszukać na innych stronach internetowych....

• #3 14 Lis 2005 13:03
    kendymen
    Poziom 12  

"dBi to jednostka miary wzmocnienia anteny.
    Wzmocnienie anteny wyrażone w dBi mówi o tym o ile decybeli poziom sygnału jest większy w stosunku od hipotetycznej anteny izotropowej (zysk anteny). Przykładowo antena o zysku 8 dBi nadaje sygnał 100,8 = 6,31 razy silniej od anteny izotropowej."

"dBm to jednostka miary mocy odniesiona do 1 mW.
    Moc wyrażona w dBm mówi o ile decybeli moc ta jest większa (lub mniejsza) od mocy 1 mW. Poziomowi 1 mW odpowiada 0 dBm, 10 mW -> 10 dBm, 0.1 mW -> -10 dBm.

Przykładowo 100mW przeliczona na dBm wynosi:

10 * log10(100mW/1mW) = 10 * log10(100) = 10 * 2 = 20 dBm

Chyba wyczerpujaco, znalazlem to w 20 s w intenecie :D

• #4 14 Lis 2005 18:00
    grzesiox
    Poziom 18  

Cytat:
    Przykładowo antena o zysku 8 dBi nadaje sygnał 100,8 = 6,31 razy silniej od anteny izotropowej."

dBi jest włąśnie dla anten izotropowyach, a dBd dla dipoli, i właśnie 6,31 to jest więcej w odniesieniu do dipola chyba czy jakoś tak :)

• #5 17 Lis 2005 14:50
    kozikron
    Poziom 14  

dbi i to jest logarytm dziesietny mocy wysciowej do mocy pobranej,
    Inaczej sysk energetyczny

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty