Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub Kyla Band Pass 6th

dywan86 04 Lis 2005 18:15 16239 34
  • Witam po raz kolejny!!!!
    Tym razem chcialem pokazac moj kolejny projekt suba, jest to Band-Pass 6 rzędu. Konstrukcja dość trudna i wszyscy ja odradzaja ale postanowilem ja zrobic po konstrukcji BP 4th. Skonczylem go 3.11.05, obudowa dosc duza ale tylko tak mozna bylo uzyskac dobre parametry. Glosnik jaki zastosowalem to Stx 32-300-4-sc, mialem juz nim do czynienia i go polecam, wersji estradowej nie chcialem bo ma to byc sub do domu. Charakterystyki i zdjecia przedstawiam ponizej i sa autentyczne, nie wale jakies sciemy. Obudowa ma objetosc 110L, kazda komora po 55L, bas-reflexy o srednicy 10cm, komora rear strojona na 36Hz przylepiona na tylna scianke gabka wytlumiajaca a front na 68Hz bez zadnego wytlumienia. Z powodu na duze cisnienia wystepujace w komorach calosc sklejona wikolem i skrecona wkretami(ze 80sztuk) oraz porzadnie uszczelniona silikonem. Obudowa oklejona okladzina ze sklepu muzycznego, dodane narożniki dla ochrony, brakuje mi jeszcze raczek bo trudno sie go dzwiga.
    Po sluchaniu jakosci basu z BP 4th myslalem ze roznica dzieku bedzie nie slyszalna ale bardzo pozytywnie sie zaskoczylem! Niskie tony z tego suba sa nizsze, bardziej dynamiczne i odczuwalne.Dzwiek bardzo mily dla ucha nie ma tu zadnego dreczacego dudnienia, a co najwazniejsze mozna wycisnac wyzszego spl'a!(przy 55Hz jest 95dB!)
    Nie mam stalego dostepu do neta wiec bede od czasu do czasu odpisywal na pytania.

Koszty:
    glosnik- 124zł
    plyty- stare meble 0zł
    bas-reflexy- 10zł
    terminal- 6.90zł
    narozniki- 6zł
    wkrety, silikon- 18zł
    okladzina- 21zł
    kleje- 12zł
    calosc ok.200zł

Fajne!
  • #4 05 Lis 2005 01:29
    szymon188
    Poziom 21  

Konstrukcja ciekawa.Zadko spotykana na tym forum.Wydaje mi sie,ze troche za cienka jest ta scianka dzialowa,do ktorej jesp rzymocowany glosnik.Ja bym dolozyl jeszcze na gore narozniki i uchwyty na boki i bedzie ladne a'la estrada.

• #5 05 Lis 2005 07:11
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

No bomba :)
    Ale to mam być na estrade czy car-audio??? Chyba raczej to drugie...
    Pozdro!

• #6 05 Lis 2005 08:04
    dywan86
    Poziom 18  

raczej estrada bo wymiary obudowy sa za duze do auta, to wys.51cm, szer.51cm i dlug. to prawie 60cm wiec to auta stanowczo za duzo! a raczki i narozniki beda tylko juz brak kasy w portfelu:D:D

Dodano po 2 [minuty]:

scianka dzialowa ma 18mm jest dobrze sklejona i skrecona z reszta scianek. mysle ze wystarczy.

• #7 05 Lis 2005 08:53
    majster86
    Poziom 10  

Hmm Ciekawa konstrukcja. Trzeba bedzie wypróbować :) Chciałbym posłuchać. Ciekawe co na to sąsiedzi ?? :D Jeśli chodzi o moją opinię to daje 6/6. PS: Widać ścianki firmowe z nissana :) :D

• #8 05 Lis 2005 10:01
    Marcin_126
    Poziom 16  

Kylo proźba żebyśwstawiał same wykresy a nie całe okna windy.
    Co do suba to z wybglądu ładny.
    Zastanawia mnie tylko że to już druga konstrukcja (bo w BP 4 też tak zrobiłeś) gdzie też podzieliłeś komory po połowie.
    Dodatkowo zauważyłem że tutaj też stawiasz na efektywność.
    Słyszałem jakiś czas temu suba BP6 nastawionego na efektywność (duże podbicie kolumny) i niestety według mnie dźwięk był straszny (wyraźnie było słychać "szczyt" podbicia skrzynki).

Co do spl-a to mi wyszło te 95dB dla 62Hz.

• #9 05 Lis 2005 15:01
    gothye
    Poziom 33  

Witam
    na początku gratuluje wytrwałości w ukończeniu projektu i nieugiecie sie pod postami innych forumowiczow ze trudne nie znaczy niewykonalne !!!
    tak trzymaj ;)
    swoją droga ładna konstrukcjia w sam raz za dyskoteke czy mały pub :)
    pozdrawiam

• #10 05 Lis 2005 15:19
    marekpolanski
    Poziom 9  

Cytat:
    Widać ścianki firmowe z nissana

Kurcze ja takich nie moge znaleźć w swoim nissanie... :(
    Czy coś jest w nim nie tak?
    A co do głośniczków. To rzeklbym : VERY NICE!

• #11 07 Lis 2005 08:01
    dywan86
    Poziom 18  

to nie jest drugi taki sam projekt bo gdyby sie ktos przyjrzał dokladnie na schemat BP4 th to tam komory nie sa rowno podzielone!!!

A dzwiek z tego BP6 th byl bardzo podbity gdy nie bylo br bo wtedy czestotliwosc komory sie podnosila!

Komory sa podzielone na dwie takie same bo winisd nie dobiera objetosci komor trzeba samemu, dobralem je rowne bo wychodzily najlepsze stosunkowo do objetosci calej obudowy charakterystyki!! chodzilo zeby byl jak najmniejszy i zapewniam ze dzwiek to nie jest jakes straszne dudnienie!!! jest mily dla ucha, gleboki i wyrazisty!!!

• #12 07 Lis 2005 20:03
    Marcin_126
    Poziom 16  

Rzeczywiście nie spojarzełem na wartości objętości (na oko wyglądały na prawie identyczne).
    Odnośnie strojenia to mogłeś zejść nieco niżej nie robiąc większej skrzynki.
    Co do WinIsd to wiem że nie oblicza automatem skrzynki dla BP6 sam też robiłem kiedyś przy jego pomocy BP6.

• #13 07 Lis 2005 22:06
    ZoLT
    Poziom 17  

Po pierwsze gratuluje tego, ze udalo sie zbudowac tak trudny subik, w tej obudowie, wyglada bardzo ladnie i w ogole. Ciekawy jestem jak gra, chcialbym takie cos zrobic u siebie, lecz ja wole w 4 th, lepsza wytrzymalosc mocowa... chyba :) Pozdrawiam

• #14 13 Lis 2005 13:29
    DUD3K
    Poziom 19  

mógłyś tutaj wrzucić projekt zapisany w formacie *.wpr (winisd). Chętnie bym sobie popatrzył na wykresy U SIEBIE :P ,bo mój kolejny sub będzie to 4th lub 6th ,ale jeszcze nie zdecydowałem.

• #15 15 Cze 2006 18:04
    djsebartus17
    Poziom 15  

witam
    chciałbym zrobić kopie twojego projektu i w związku z tym proszę cię o udostępnienie wymiarów paczki ( wys*gł*szer ) oran długości BR

za informacie z góry dziękuje

pozdrawiam
    Bartosz

• #16 15 Cze 2006 18:08
    AVG
    Poziom 30  

popatrz na screeny z wykresami tam masz długosci br
    wymiary: wys.51cm, szer.51cm i dlug. to prawie 60cm
    przynajmniej bys przeczytał temat to byś wiedział co chcesz

• #17 15 Cze 2006 18:23
    djsebartus17
    Poziom 15  

czytałem

\tylko prawie 60 mnie nie zadawala

i wiem co chce

• #18 16 Cze 2006 10:31
    dywan86
    Poziom 18  

Ludzie czytajcie posty w całości, jesli wymiary ci nie odpowiadaja, to moze je zmienic zachowujac przy tym ten sam litraż lub wrzuc głosnik do winisd i zmnien sobie troche objetosc ale kosztem innych parametrow!!

• #19 16 Cze 2006 11:40
    djsebartus17
    Poziom 15  

przepraszam jezeli kogos tutaj uraziłem, ale chciałbym poznać wymiary tej skrzynki ( jej długość )

• #20 16 Cze 2006 11:44
    AVG
    Poziom 30  

mi wyszło 58 cm ale czy to wymiary zew. czy wew to niewiem

• #21 19 Cze 2006 14:44
    dywan86
    Poziom 18  

wymiary powtarazam jeszcze raz moga byc inne jakie chcecie byle zachowac ten sam litraz, dodaje cenna rade w komorze front trzeba dac 2 basreflexy o srednicy 10cm i dlugosci 10cm, bo jeden nie wystarcza albo zrobic prostokatny.

• #22 20 Cze 2006 09:25
    djsebartus17
    Poziom 15  

co się konkretnie dzieje, że jeden br nie wystacza?? świszczy??

pozdrawiam

• #23 20 Lip 2006 22:06
    bartods
    Poziom 16  

Przepraszam za pytanie ale czy uwzględniłeś podczas konstruowania obudowy objętość tuneli bass reflex i głośnika, bo coś mi się zdaje że głośnika nie... :?: Sam staram się zrobić tkiego bandpassa lecz nie mam doświadczenia w tego typu obudowach, a głośnik mam w wersji 8 omowej.

PS. ładna konstrukcja. :D

A i jeszcze małe pytanko co do winisd, zauważyłem że przy dodaniu drugiego otworu drastycznie wzrasta jego długość.
    Czy winisd sumuje długości tuneli, czy podaje długość pojedyńczego :?:

• #24 20 Lip 2006 23:47
    djsebartus17
    Poziom 15  

ja własnie dzisiaj skończyłem swojego BP (jeszcze tylko uchwyty musze uszczelnić, ponieważ ciśnienia występyjące w tej kaście są dość wysokie) , takiego ja w temacie, uwzględniając wszystkie wskazówki. Powiem szczerze, że konstrukcja musi mieć troszkę więcej przestrzeni niż 10m*2 ( mój pokój ) ale gra naprawde przyzwoicie za taką cene jest to wręcz rewelacja. Fotki postaram się dodać w najbliższym czasie.

pozdrawiam
    BArtosz

• #26 16 Sie 2006 14:21
    Barneybp
    Poziom 1  

Mam pytanko a mianowicie czy do takiej konstrukcji pasował by głośnik STX GDN 30-300-4-AP

• #27 06 Wrz 2006 19:51
    djsebartus17
    Poziom 15  

cięzko powiedziec, trzeba liczyć;]

• #28 14 Wrz 2006 19:21
    *dj*eliot*
    Poziom 16  

heh ja sie raz zasugerowałem programem i już tego więcej nie zrobie...
    Odliczyłem wszystkie bass reflexy i głośnik a i tak gra kolosalnie inaczej...
    Wszystkie wymiary są dobre itd... poprostu do WinISD BP to za trudne skrzynie do liczenia...
    Weź wystaw skrzynie na dwór, przystaw tył kolumny 10-30cm od płaskiej ściany, ustaw sobie kompa czy coś 5m od kolumny i przetestuj charakterystyke na pól mocy programem który załączam to sie ździwisz :)
    Zapewniam że sub będzie grał całkiem inaczej niż to pokazuje program :D

• #29 22 Wrz 2006 22:30
    djsebartus17
    Poziom 15  

witam
    otóż stała się tragedia;] spaliłem głośnik, a dokładnie cewkę;( (przewody od terminali dobre, linki dobre, została cewka;] )

szczerze mówiąc nawet nie zauważyłem kiedy. Wzmacniacz pracował w granicach 250wat przy 4 ohm, gdy zauważyłem, ze brakuje basu podeszłem i zauważyłem, że bp przestał działać, wyszarpawszy br włożyłem rękę do środka w celu zbadania temperarturt magnesu i nadbiegunnika. Okazało się, że był bardzo gorący. Dodam, że sygnał który był puszczany na kolumnę nie miał przesteru w postaci podbicia niskich tonów.

Jestem troszkę zawiedziony, ponieważ sub zapowiadał się całkiem dobrze.
    Proszę o pomoc, może już ktoś spotkał się z takim przypadkiem.

pozdrawiam
    Bartek

• #30 23 Wrz 2006 11:53
    dywan86
    Poziom 18  

miałem to samo podczas imprezy, nagle brakuje basy patrze na wzmaka wlaczyło sie zabezpieczenie zwarciowe mysle pewnie spalil sie, kolega bierze miernik 0,5r padla cewka myslimy, rozbieramy basa za pare dni i okazalo sie ze sie linki docewki zwarly podczas grania, magnes tez byl bardzo goracy wtedy ale wszystko jest dobrze, tylko ze moj bp dotawal wtedy 400W w sinusie;-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME