Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czym (b)ajlepiej ciąć plexe 4mm??

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Eksploatacja -> Samochody Archiwum -> Czym (b)ajlepiej ciąć plexe 4mm??
Autor
Wiadomość
Rabol
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: TG

Post#1 Post autora tematu 06 Lis 2005 14:03   

Czym (b)ajlepiej ciąć plexe 4mm??

Witam
Kto z Was wie czym najlepiej sie tnie plekse grubości 4 mm??? Wiem ze brzeszczotem da sie ciąć ale myslałem ze może wyrzynarką albo czymś pdobnym tez idzie.
[h]
Powrót do góry

Piotr Pajkert
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Poznań

Post#2 06 Lis 2005 14:44   

Re: Czym (b)ajlepiej ciąć plexe 4mm??

Witam!
Przed obróbką dobrze jest okleić plexi papierem samoprzylepnym. Uchroni to przed porysowaniem, a ułatwi narysowanie wcinanej figury. Obróbka plexi powinna być wykonana narzędziami wolnoobrotowymi (chodzi o temperaturę narzędzia bo plexi jest łatwotopliwe) - nie wiem, czy są wyrzynarki z regulacją obrotów. Do małych elementów najlepsza będzie piłka tzw. włośnicowa.
Cześć!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lis 2005 14:44   

Powrót do góry

rafuls2
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Rzemień

Post#3 06 Lis 2005 15:02   

Ostatnio ciąłem pleksi; proste kawałki piłą widiową 3000 obr/min nic się nie przytopiło bardzo ładnie przecięte. A kształty powinny bardzo dobrze wychodzić najzwyklejszą wyrzynarką.
Powrót do góry

Rabol
Poziom 15
Poziom 15

Post#4 Post autora tematu 06 Lis 2005 22:40   

a napiszice mi jeszcze czym mozna łaczyc (kleic) plexie, czy może lepiej ja zkrecic śrubkami??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lis 2005 22:40   

Powrót do góry

Roli
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Cz-wa

Post#5 07 Lis 2005 00:26   

Wszystko zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć. Ładnie wygląda plexa sklejona żywicą epoksydową (bezbarwną) ale również uroku dodają jej śruby zakończone chromowanymi łbami imbusowymi. Jak napisałem wcześniej zależy to od "kontextu" i elementów towarzyszących tej konstrukcji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lis 2005 00:26   

Powrót do góry

Rabol
Poziom 15
Poziom 15

Post#6 Post autora tematu 07 Lis 2005 08:24   

Właśnie tez myślałem o imbosach bo kiedyś z ich pomocą robilem obudowe i efekt był bardzo ładny ale teraz bede robił duzo elementów i kombinowanie z kątownikami i imbusami M3 byłoby bardzo czasochłonne i dosyc kosztowne (48 małych kątowników po 4 śruby w każdym). Mysle ze cześć konsrukcji poprostu poslejam. Nad żywica tez myslałem ale to jest troche babraniny z tym. Chyba zrobie to normalna "Ośmiorniczką", kiedys nia sklejałem gładki plastyk i bardzo dobrze trzymał. Oczywiście zrobie to estetycznie.
Powrót do góry

Pawel_gdy
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Gdynia

Post#7 07 Lis 2005 09:46   

Plexi możesz ciać czymkolwiek najlepiej piłą tarczową obroty nie mają znaczenia.Jeśli chcesz wyciąć w plexi jakis kształt to zleć ciecie komuś na frezarce mozna naprawde fajne rzeczy tworzyć.
Plexi klejii sie najlepiej chloroformemem rozpuszcza on plexe i robi bezbarwne wiązania. Plexe po rozgrzaniu można tez spokojnie wygiać do kata 90stopni.
Powrót do góry

r47bseba
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: skc

Post#8 31 Gru 2009 16:47   

PAnowie a ja mam  takie pytanko...po pierwsze musze napisaac ze nigdy nieciolem plexi....i dalatego ineresuje sie wszystkimi informacjami zamieszczonymi na elektrodzie....a o takowej jeszcze nieznalazlem.chodzi mi o to ze jak wytne obojetnie jaki wzor z plexi i potem piszecie zeby wszystkie nierownosci wyszlifowac pilnikiem itp narzedziem...............   i moje pytanko jest nastepujace.jak wyszlifuje dana krawędz to powiezchnia sie zmatowi.a jak bedzie sie rozpraszac swiatlo jak bede chcial wygrawerowac na srodku jakis napis,wzor itd....światlo wpadnie przez taka zmatowiona krawędz
Powrót do góry

Paranoic
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Lodz

Post#9 12 Sty 2010 04:33   

4 mm to nieduzo. Dla prostych ciec/przeciec, to mozna naciac/poskrobac zwyklym nozykiem do tapet z obu stron ciecia i nagiac/przelamac. Co do wymyslnych ksztaltow, to mozna sprobowac wyrzynarki, ewentualnie ze zmniejszona liczba "obrotow" - moze zastosowac tu autotransformator, tylko nie wiem, jak wytrzyma to silniczek wyrzynarki (made in China heh).
Natomiast klejenie: profesjonalne klejenie to najlepiej odnalezc w jakiejs ksiazce Stefana Sekowskiego o tworzywach sztucznych. Ja, jakies 10 lat temu robilem klej do plexi w sposob nastepujacy: do rozpuszczalnika nitro wrzucalem bardzo drobne skrawki plexi. Po 1-2 dniach calosc przechodzila w polplynna, galaretowata substancje, ktora po nalozeniu na klejone powierzchnie i docisnieciu kleila je przez ok. 24 h (zmiekczenie, rozpuszczenie, odparowanie).
Uwaga techniczna: ok. 10 lat temu rozpuszczalnik nitro mial inny sklad, niz dzisiaj. Proponuje po prostu poszukac (metoda prob i bledow) cieczy, ktore rozpuszczaja plexe; nalezaloby zaczac od niepolarnych benzyn ekstrakcyjnych, przez lakowe, rozpuszczalniki nitro (ksyleny + etylobenzen??), aceton i estry typu octan etylu.
A poza tym jedna z lepszych metod laczenia tworzyw jest spawanie/zgrzewanie. Nie bede wspominal o zgrzewarkach do tworzyw, ale podam metode domowa: 99% tworzyw termoplastycznych daje sie laczyc za pomoca lutownicy. trzeba poswiecic jeden, dwa swieze groty i po scisnieciu laczonych kawalkow roztapiac je grotem lutownicy. OSTROZNIE! Nie chodzi o to, by tworzywo calkowicie zdepolimeryzowac/zweglic, a tylko o zmiekczenie. To jest kwestia wprawy/manualnych zdolnosci, podobnie jak zwykle lutowanie.
Zycze powodzenia!
Powrót do góry

lmyk
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Białe Błota

Post#10 26 Lut 2010 16:10   

Co do klejenia to polecam chloroform, w którym należy rozpuścić kawałki najlepiej bezbarwnej plexi. Trwa to kilka dni, ale efekt murowany. Wykonałem tym roztworem wiele liter przestrzennych podświetlanych z plexi. Klej nanosi się strzykawką z możliwie największą igłą.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lut 2010 16:10   

Powrót do góry

kt-konsul
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: wrocław

Post#11 23 Kwi 2010 01:54   

Witam ja mam z kolei pytanko gdzie można kupić chloroform
Powrót do góry

Ryżu
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Mielec

Post#12 03 Maj 2010 21:19   

Co do cięcia plexi wyrzynarką to nie bardzo bo będzie zawsze jedną stronę szczerbić
Powrót do góry

Vlody
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Warszawa

Post#13 07 Paź 2011 17:11   

Cytat:
Witam ja mam z kolei pytanko gdzie można kupić chloroform

W czystej postaci nie da się kupić bo jest to środek "obezwładniający" chyba że masz kogoś pracującego w szpitalu gdzie chloroformem w postaci rozcięczonej dyzenfekują pomieszczenia. Stamtąd można załatwić ale to "załatwić" niestety będzie przestępstwem trochę:P
---------------------------------------------------------------------
Co do klejenia to istnieją na rynku kleje do plexi ja dawno temu używałem niemieckiego kleju "ACRIFIX", są one o tyle dobre że po wyschnięciu sa całkowicie przezroczyste, czyli jeśli ładnie przytniemy plexi i złączymy takim klejem to efekt jest taki że nie widzimy warstwy kleju na sklejonej powierzchni
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Eksploatacja -> Samochody Archiwum -> Czym (b)ajlepiej ciąć plexe 4mm??
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.064 seconds

elektroda.pl temat RSS 

opony