X

Znicz elektryczny

08 Nov 2005 19:31 NINiki4
  • #1 08 Nov 2005 19:31
    Niki4
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Zacząłem naukę w TE i musze zrobić "znicz elektryczny" z elementów: dioda led+potencjometr+tranzystor+fotorezystor+zasilanie 6V
    mam tranzystor BC 177 A CEMi - czy jest dobry?
    Prosze o jakieś schematy i wskazówki. Musze to zrobić na płytce, więc przydałby mi się rysunek ścieżek. Nauczyciel nie ma czasu lub po prostu mu się nie chce mi pomóc, więc proszę was;) Pzdr
  • #2 08 Nov 2005 20:11
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Helpful post? (0)
    Znicz z tego marny, ale spolaryzuj dodatnio przez fotorezystor bazę tranzystora. Po między bazę a masę włącz potencjometr (+ rezystor zabezpieczający np 1K). Emiter podłącz na +. Kolektor połącz z szeregowo połączonym LED i rezystorem ograniczającym prąd , na masę.
    Zapewnij separację optyczną fotorez z LED.
    Kondensator mozesz połączyć równolegle do fotorezystora.
  • #3 08 Nov 2005 20:36
    Niki4
    Level 16  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dzieki za pomoc. Czy potencjometr 500ohm będzie za mały?:/
  • Helpful post
    #4 08 Nov 2005 20:47
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Helpful post? (0)
    Niestety tak, do typowego fotorezystora potrzebujesz 1MΩ.
  • #5 29 Nov 2005 22:05
    tomj81
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    witam ja takze sledze temat znicza elektronicznego ciagle w necie jednak materiałów na zrobienie jego jest mało. Mnie jednak interesuje uzyskanie oto podobnego efektu jak w linku poniżej ..

http://www.elster.pl/zn-2.htm

jak zrobić układ który by regulował czestotliwościa za palania i gaszenia diody w różnych czestotliwościach...Poprosze o jakies podpowiedzi i najlepiej byłoby jakby jakis schemacik sie znalazł z elektroniki to ja zielony jestem ....

dzieki z góry za odpowiedzi i pozdrawiam
Similar topics to znicz elektryczny
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products