Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny do samochodu

MateuszRuparSub 09 Lis 2005 06:17 16838 14
  • Witam
    Na wstępie napisze że to moja 3 konstrukcja tego typu (pierwsza do samochodu).

Przyczyna:
    W samochodzie jest tak że jak masz w miarę dobre fabryczne głośniki to w czasie postoju odsłuch jest dobry, ale gdy jedziesz drastycznie spada słyszalność niskich tonów - właśnie dlatego naszło mnie na subwoofer.

Skutek:
    Subwoofer do samochodu na głośniku Alphard SW807 wersja 4ohm napędzany wzmacniaczem z kitu AVT2458 A (Płytka drukowana z dokumentacją) elementy nabyłem sam. Obudowę obliczył program winisdpro, nacisk głównie położyłem na uzyskanie niskiej częstotliwośći i jak najniższy impuls. Wybór padł na bass-reflex.
    Skrzynia została wzmocniona w środku 2 ściankami żeby zniwelować drgania i uzyskać dużą sztywność (przekonałem się na własnej skórze co znaczy brak wzmocnień w pierwszym sub. który zrobiłem). Panel wykonałem z terminala alpharda na który nakleiłem zrobiony w komputerze podkład i na to jeszcze folia. Wyborem głośnika najbardziej kierowała oczywiście cena, później parametry a na końcu wygląd.
    Obudowę wykonałem z płyty wiórowej o grubości 18mm i wzmocniłem ją dodatkowo 2 przegrodami. Wytłumiłem zwykłą gąbką. Dla uzyskania ładnego wyglądu okleiłem naturalnym fornirem i polakierowałem kilka razy. Głośnik chroniony jest przez stalową maskownice również Alpharda. Tunel bass-reflex profilowany. Wzmacniacz ma regulowaną częstotliwość odcięcia, faze i wzmocnienie.

Wrażenia odsłuchowe:
    W pokoju bardzo miłe aż byłem zadowolony, natomiast w samochodzie lekkie rozczarowanie ponieważ bas jakby stracił na kontroli, jest bardzo silny aż trudno wytrzymać dlatego pokrętło wzmocnienia skręcam do progu słyszalności dodam ze subwoofer mam w bagażniku samochodu opel astra. W czasie jazdy zwiększył się komfort słuchania, teraz naprawdę czuje dolne pasmo.

Podsumowanie:
    Ogólnie jestem zadowolony, aczkolwiek na przyszłość myślę zrobić subwoofer na głośniku o miększym zawieszeniu ponieważ to o wiele bardziej pasuje moim uszom. Dam dobrą rade tym którzy robią coś „diy” nigdy nie należy się śpieszyć im robisz coś wolniej tym dokładniej ci wyjdzie.

Pozdrawiam Rupi

Fajne!
  • #2 09 Lis 2005 09:59
    Erwin
    Poziom 15  

zlikwiduj prowizje, zdjecia wstaw normalnie zeby sie ladowaly bo do *.exe wiruski lubia sie przyczepic.

• #3 09 Lis 2005 17:31
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Ładnie, ale czemu do tej ładnej okleiny założyłeś takie ochydne maskownice ? Nie było innych ?

• #4 09 Lis 2005 17:36
    Stefan99
    Poziom 15  

obudowa jakaś taka nijaka, skoro do samochodu to chyba powinieneś okleić jakąś wykładziną, taką jak do kolumn estradowych. poza tym głośnik kijowy - Alpierd. Już lepiej zastanowić się nad naszym rodzimym STXem niż brać ten shit... Sorry ale mi sie ta konstrukcja nie podoba.

• #6 09 Lis 2005 17:55
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Kolega ma rację co do głośnika - to nie był najlepszy wybór... zawsze możesz tego Alpharda komuś sprzedać i kupić STX'a.

• #7 09 Lis 2005 18:12
    przema72
    Poziom 19  

a ja w związku z tym że to forum elektroniczne nie plastyczne :D , subik oceniam dobrze , dobre połączenia przewodów , usztywniona obudowa, całość liczona programem, niski impuls chociaż w samochodzie są chyba raczej nikożystne warunki. no tylko ten alpierd zaniża całość , i okleienie obudowy wykładziną to podstawa w konstrukcji samochodu , nie rysuje się i stabilnie trzyma się podłożą w bagarzniku

• #8 09 Lis 2005 20:33
    MateuszRuparSub
    Poziom 10  

Alphard dlatego że miałem możliwość nabycia 50% taniej więc wziąłem 3 sztuki - 2 sprzedałem koledze, no a ten co został postanowiłem wykorzystać.
    Głośnik wyglądał obiecująco - duży magnes, lekka membrana no i ta cena.
    Fornir dlaczego ? - chciałem się spróbować jak mi to wyjdzie i chyba dobrze wyszło (taka zaprawa)
    Maskownica faktycznie nie jest ładna ale swoje zadanie spełnia, jak możecie polecić jakąś ładną to proszę .
    Nawiasem mówiąc to za cenę 25zł nie wiem czy dostałbym lepszy głośnik.

• #9 09 Lis 2005 21:31
    Popak
    Moderator DIY

Kolego MateuszRuparSub nie patrz na cene tylko na jakość bo to sie liczy co stego że dasz 25zł jak kijowo zagra ;) wole dać więcej lub kupić urzywany ale dobry! i mam pewność że to ładnie za gra.

Pozdrawiam

• #10 09 Lis 2005 23:30
    devolt
    Poziom 21  

Hej co do wykonania to wyszło Ci bardzo ładnie, za to wielki plus. Fornir w samochodzie mało praktyczny ,ale to twój wybór (moze masz luksusowy samochód z drewnem na desce to nawet by pasowało ;) ) . Wzmacniacz wykonany tez bardzo fajnie. Jezli mozesz napisz cos o wzmaku, bo jestem ciakw czy wart jest zachodu i czy ma te 70W jak piszą. Głośnik ...hmm nie znam go ale sądząc po opniniach innych nie za dobry, mogłeś zaoszczędzić na fornirku i wydac kase na lepszy głośnik. Ja z alpierdów polecam LW800, a najlepiej w tandemie. Sam taki subik do furki wykonałem i gra rewelacyjnie jak za tą cene i swoje gabaryty(buda 25 l). Moze warto pomyslec nad przeróbką.

• #11 10 Lis 2005 08:58
    MateuszRuparSub
    Poziom 10  

Wzmacniacz zbudowany na bazie kitu avt (wersja z płytką i dokumentacją), nie kupowałem kitu z elementami ponieważ wychodzi drożej.
    W pdf jest opis do tego wzmacniacza.
    Pozdrawiam

Załączniki:
  • #12 10 Lis 2005 23:00
    devolt
    Poziom 21  

Ale chodzi mi o twoje wrazenia, jak gra?? Czy braknie mu mocy przy duzych głośnościach, czy ma dobry impuls i kontrole nad głośnikiem i czy duzo zniekształca....i czy były z nim jakiekolwiek problemy

Pzdr Devolt

• #13 14 Lis 2005 17:20
    MateuszRuparSub
    Poziom 10  

Zrobiłem test odsłuchowy 3godz. z 30min zeszło mi dobrze ustawić sprzęt.
    Przesłuchałem takie płyty jak: Black Eyed Peas - Monkey Business, Depeche Mode - Playing The Angel, Bon Jovi - Have A Nice Day, Texas - Red Book, Santana - All That I Am. Jak na moje uszy to nieźle zagrał, najgorzej brzmiał z Depeche Mode (chyba tracił kontrole nad basem) pozostałe w porządku, wyraźnie pasują mu krótko brzmiące basy. Odsłuch zrobiłem w pokoju o powierzchni 28m2 (obecnie nie mam radia w samochodzie, czekam na nowe), subwoofer podłączony był do mikrowieży 2x50W. Co do mocy to tej wzmacniaczowi na pewno nie brakuje i podobno ta kość jest w stanie oddać przy zasilaniu 18V pełne 100W mocy. Z wzmacniaczem nie było żadnych problemów, pracował poprawnie zaraz po złożeniu.

• #14 14 Lis 2005 18:11
    devolt
    Poziom 21  

Acha to dzięki...hmm 100W mówisz :) ale skąd weżmiesz 18 V w samochodzie. Ciekawe czy jest mocniejszy od tda 7294 na przetwornicy (+-31Vn 4 omy). Bo jezeli moc jest podobna to po co sie bawic w przetwornice...

• #15 24 Sie 2006 21:06
    potejto
    Poziom 2  

Projekt trefny z tego powodu ze ma za plski tyl- ten bas nie bedzie ok:<

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME