Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuba basowa by DJ eLvis

Djelvis 11 Lis 2005 19:48 53406 86
  • Witam tubomaniaków :D!!!

Skończyłem wreszcie swój projekcik tuby basowej.

Założenia:
    Pokazać, że Eminence Delta 15 LFC nie jest aż takim złym głośnikiem i znajduje się dla niego odpowiednia aplikacja :) ...teoretycznie

Konstrukcja:
    Tuba 320 litrów

Narzędzia i materiały:
    Płyty wiórowe (wymiary na schemacie), wkrety, dużo wkrętów, klej,farba, narazie bez kocyka na zewnątrz.
    Wyżynarka, wiertarka, papier ścierny, 2 sprawne dłonie i rozum (tak ze 2 kg) :)

Użyty głośnik:
    Eminence Delta 15LFC 4Ohm

Odsłuch (praktyka):
    Podłączenie przez filtr aktywny dolnoprzep. regulowany, ustawiony na 120Hz, do wzmacniacza Mosfet 400W (dobrze znana aplikacja :) )
    Po włączeniu tego "diabełka" (test na 2stepowym kawałku z dużą ilością basu)pierwsze słowo to k.....wa. Zdziwiłem się, ale pozytywnie, nie chcialo mi sie wieżyć, myślalem, że cos z tą fizyką jest nie tak bo usłyszałem bas od 35Hz w tak małej odwrotce w odległości 0,5 m od wylotu i tylko lekkie podbicie od 80 do 100Hz, widoczne na symulacji..."Wygląda" mi na ucho, że to gra w miare liniowo od 40Hz, tak jakby symulacja sie zgadzala w 100% nie wiem jak to możliwe ale nawet kumpel się zdziwil bo tuba zagrała praktycznie "kameralnie". Przy mocy okolo 150W urywa głowę przy wylocie...a przy większej mocy tak dziwnie się robi w uszach :) Bas jest świetny...szybki jak struś pędziwiat, z pełną kontrolą i potęgą.

Jeżeli ktoś posiada takowy głośnik (8Ohm ma troszeczke inne parametry, ale w symulacji wychodzi baardzo podobnie, 4Ohm ma mniejsze Qts,Fs ale też i Bl) powinien się skusić bo naprawde się zdziwi jak taka mała odwrotka gra na takim "średnim" głośniku, nic nie stracisz...a może jedynie podzielisz moje zdanie. Uważam swój projekt w 101% udany ;)
    W sumie to moja 1wsza "odwrotka" i udala się!!! NAPRAWDE POLECAM PROJEKT!!!

Idealnie uzupełnia dół moich satelitek, które zostały przedstawione tutaj:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=299164&highlight=

Oto zdjęcia i schemat tuby:

Fajne!
  • #2 11 Lis 2005 20:31
    bocian90
    Poziom 27  

N obrawo już 3 tuba w tym dziale,a jak przenosi ona najniższe częstotliwości? I czy miałeś juz okazje przetestować sprzęt na jakiejś większej sali?

• #3 11 Lis 2005 20:34
    Djelvis
    Poziom 16  

Właśnie jestem ździwiony bo bardzo dobrze przenosi już od 40Hz...narazie nie miałem okazji testować na większej sali, gdyż ją dopiero dzisiaj powołałem do życia :P...testowana tylko w moim pokoju 15m2

• #4 11 Lis 2005 20:41
    bocian90
    Poziom 27  

No to ładnie.Jestem ciekaw jak będzie wyglądała po wykończeniu,bedziesz malował czy oklejał wykładziną?bo jak malował to musisz ładnie wyszpachlować wszystko.Ja niemiałem okazji słyszeć tuby a co dopiero ją robić może niedługo to sie stanie tylko wspomnieniem bo zastanawiam nad zbudowaniem tuby djbolo.Tylko powiedz mi czy da sie tego jakoś słuchać w domu?Robi masakre? :D Pozdarwiam!

• #5 11 Lis 2005 21:10
    Djelvis
    Poziom 16  

Będę okładał kocykiem tubeczke...a w domku hmm...pierwszy raz slysze taki bas i w takich ilościach...miałem kolumny na 2x18" ale nie firmowe...i to bije tamte kolumny na głowę. No poprostu miażdży gdy się stoi na lini wylotu...a czy się da tego słuchać?Ja nie mam hamulców :DDDD

• #6 11 Lis 2005 21:14
    qscgu
    Poziom 34  

nie no fajna, tez planuje zrobienie tuby ale zastanawiam sie nad glosnikiem, wzialbym albo Beyme albo Eminence

• #7 11 Lis 2005 21:43
    !ron
    Poziom 21  

Powiem krótko zwięźle i na temat w języku wioski leżącej nieopodal Żywca, mianowicie "fest tuba, izbom musi ruszoć" co oznacza, "bardzo dobra, przemyslana konstrukcja". Widac przyłożyłeś się do tego aby dokładnei się rozszeżał tor ku końcowi w miarę równomiernie. Gratuluje.

• #8 11 Lis 2005 22:03
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie wrzucalem tuby w program - ale wierze w efekty przedstawione. Jestem troche zaskoczony, ze tak wyrwales sie "zza krzaka' od razu z tak zaawansowana konstrukcja nie pobierajac porad wczesniej ;)

Mam nadzieje, ze przyniesie wiele zadowolenia i ze faktycznie "czadzi" jak trzeba...

• #9 11 Lis 2005 23:40
    Djelvis
    Poziom 16  

Tomaszo rozmawialem z toba o tym projekcie:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=301178&highlight=
    tylko tam chcialem wlozyc inny glosnik no i projekt odwrotki sie troche zmienil...nad ta konstrukcja spedzilem troche czasu poglebiajac swoja wiedze na temat tub basowych od tamtego momentu...tak wiec nie jest to typowe "zerwanie się z konopii" :D pozdroffka no i takze dzieki Tomaszo za te wczesniejsze podpowiedzi zwiazane z projektem

• #10 12 Lis 2005 17:18
    tomaszo

O hessuss alberto! Faktycznie :D Przepraszam - sporo tego wszystkiego i juz nie pamietam co, kto, gdzie, kiedy...

Najwazniejsze, ze wiedza nie poszla w las! (zeby tak wiecej ludzi...)

• #11 12 Lis 2005 17:24
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Witam!
    Człowieku, wypasiona odwrotka :D
    A co myślicie, żeby w ten projekt wrzucic STX-a 38-300??? Planuje(narazie niestety tylko teoretycznie - z powodu broku kaski...) wsparcie dla kolumn na Craaft TC15-200+GDWTTonsil150W, kolumny takie 2 na strone(ew. zmiana driverow w dalszej przyszlosci...) no i te craafty to glosne one sa :) ale bass, no tu jest problem, troche go jest nawet, kopiacy ale za malo i nie ma niskiego zejscia, potrzebne mi te kolumny glowinie do muzyki tanecznej, duzo, duzo bassssu :)
    I tuby wydają mi sie spoko, ale zawsze czytam cyt."mid bass - diskopolowaty, kopiacy ale plytki, twardy, wysoko zawieszony..." wiec na razie koncepcja jest po 2 na strone suby podwojne 38-300 w br, ale to duze koszty szczegolnie na koncowkach mocy..
    A Ty piszesz ze Twoja tuba gra rowniez dobrze na niskich czestotliwosciach? A jak sie sprawdzi na salach srednije wielkosci, bo plenery to raczej ja rzadko robie...
    Pozdrawiam, Andrzej!

• #12 12 Lis 2005 19:50
    Djelvis
    Poziom 16  

NIEEEE!!!!! STX 38/300 nie pasuje do tego projektu, wogole on nie pasuje do tuby. Zreszta byla juz wielokrotnie o tym mowa. Mozesz zainwestowac w tego Eminence'a, ktorego ja uzylem, kosztuje on 350zl, czyli tyle co 2stxy 38/300, a mialem okazje slyszec 2ch takich w br i niestety tuba jest daleko w przodzie z glosnoscia a i niskiego basu jest wiecej ale do 35Hz ponizej tego stx'y graja glosniej, ale w budzie 350l (bo w takiej siedzialy u kumpla) ale niestety impuls mialy okropny. A tu w tubie impuls jest piekny no a z dolu jestem zadowolony bo pracuje b.dobrze od 35Hz no i co najważniejsze efektowność :). Mieszkam w domu 2pietrowym (parter, pietro i strych) jak puszcze tube u mnie w pokoju na 1wszym pietrze na 1/3-gwizdka to w piwnicy szafki wpadaja w rezonans...niemowiac o oknach...kurcze jakos nie moge rozkrecic tego wzmaka co mam 400W, dochodze do 150W i "dziekuje wszystkim" Moze na Andrzejki bede mial okazje gdzies to rozkrecic na imprezie to napewno zdam relacje jak to gra w wiekszych pomieszczeniach...

• #13 12 Lis 2005 21:35
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Hmm, to czuje ze bede mial z tymi dolkami powazny dylemat...
    A jak z kierunkowoscia? Nie jest zbyt silnie zaznaczona?
    Czyli rozumiem ze charakter brzmienia pasuje do nowoczesniej muzyki tanecznej?Zeby dobrze wychodzilo techno, dnb, house itp, jak rozniez dancehall, hiphop no i rock.
    Lubie "kameralne" cieple brzmienie, nie takie bardzo twarde, ale miekkie (w miare) i niski potezny bass i takie pragne uzyskac :) wiec moze i taka tuba?? :D
    Bo moze do konstrukcji tubowych zrazila mnie opinia o brzmieniu HD15, slyszales moze HD15 i mozesz porownac to ze swoja konstrukcja?
    Pozdro!

• #14 12 Lis 2005 22:31
    Djelvis
    Poziom 16  

No czytalem o tym HD15 i to napewno co innego...kierunkowosc jest...niestety...ale to chyba tylko w malych pomieszczeniach...w wiekszych chyba to bedzie zanikac...ale juz w moim pokoju kirunkowosc glownie dotyczy wyzszego basu...niski wszedzie jest tam gdzie wystepowal przy zwyklych BR'ach

• #15 13 Lis 2005 16:56
    tomaszo

Im wieksze pomieszczenie tym lepiej slychac tube. Dodatkowo niski bas uaktywnia sie w duzych pomieszczeniach dopiero.

Koniecznie wyprobuj jak dziala na pelnych mocach - dopiero wtedy mozna cos powiedziec o niej...

• #16 13 Lis 2005 21:07
    radocha
    Poziom 28  

Ten wykres spl to z jakim "pi" ???
    Przestrzen otwarta, podłoga, kąt???

• #17 13 Lis 2005 21:30
    Djelvis
    Poziom 16  

Hehe to jak teraz w moim pokoju miazdzy tym niskim basem to co dopiero bedzie na duzej sali :) wlasnie u mnie w pokoju jest wiecej niskiego basu niz wysokich "mlotow"... Pomiar w kącie, 0,5xPi

• #18 13 Lis 2005 21:53
    radocha
    Poziom 28  

no to na dworze ten dół osłabnie niestety dla częstotliwości mniejszych od jakieś 300Hz Twoja tuba to punktowe żrudło dzwięku, za to w pomieszczeniach się sprawdzi

• #19 14 Lis 2005 12:09
    tomaszo

W plenerze trzeba kilku sztuk na kanal.
    Najlepiej salka o duzej kubaturze... i ostawienie w okolicach rogu. Poza tym - tuby NAJCZESCIEJ sie lekko equalizuje - podbijajac dol no i oczywiscie crossem od czestotliwosci, przy ktorej wychylenie niebezpiecznie rosnie - i nie mozna w pelni wykorzystac mozliwosci cewki.

Moze faktycznie to 0,5Pi to troszke wyidealizowana sprawa, ale liczac dla Pi niewiele gorzej bedzie tak czy siak... Dla jakiego napiecia podales wykres? Przeliczyles dla mocy maksymalnej czy jak?

• #20 14 Lis 2005 19:15
    Djelvis
    Poziom 16  

Tak moce przeliczylem...dla 1W- 2V przy 4Ohm . Ale wlasnie nie wiem czy ciac dol...bo bardzo ladnie przenosi 35Hz, chyba ze ciac jeszcze nizej...np. filtr 8mego stopnia :) przy 25Hz bym zalozyl bo od gory mam regolowana czestotliwosc ale po probach ostala sie ok.90Hz ale napewno bedzie to zmieniane w zaleznosci od pomieszczenia. Nie zamierzam tego uzywac w plenerze, najwyzej pomieszczenie i to gora 80-100m2.

• #21 14 Lis 2005 22:53
    Kwaczor

Spec od akustyki

Niestety nawet dla 1pi charakterystyki osto się załamują przynajmniej w symulatorze. Dlatego chyba lepiej postawić 2 tubki dołami do siebie. I już strata się niweluja i narożnika nie trzeba szukać.

• #22 15 Lis 2005 02:34
    radocha
    Poziom 28  

nawe w kącie w 100m2 już Ci odczuwalnie zmieni brzmienie , Kwaczor ma rację, w takiej sali zestaw je razem (może być spora dzióra między nimi) i do jednego kąta . Powinno się też sprawdzić - jadna na glebie 2ga pod sufit, dołami OD siebie, zakładam że salka nie ma np 20 m wysokości...

• #23 15 Lis 2005 09:30
    Djelvis
    Poziom 16  

Troche przesadzilem z tymi 100m2 :D ale sadze ze jedna napedzana tym moim wzmakiem 400W da sobie rade tak do 50-60m2, jak sadzicie??Salka nie za wysoka, gora 3m.

• #24 27 Lis 2005 23:44
    djbolo
    Poziom 31  

W sumie nie miałem (i nie chciałem) się odzywać, ale może chociaż niekiedy dodam coś od siebie. Sala 50-60m² to tak jak troche większe moje mieszkanie bez ścianek działowych. Nie trzeba chyba tłumaczyć jaki efekt będzie przy pełnej mocy. Do tego jako, że jest to sala, a nie czysty kąt bryłowy 3$\frac{\pi}{2}srad, to można powiedzieć, że będzie jeszcze mniejszy, czyli podziała dodatkowo na korzyść. Nie wiem czy masz ochote na pomiar kąta bryłowego, bo jest z tym troche zabawy, a to i tak teoria. Moja opinia jest o tym taka, że w tym pomieszczeniu nie powinno być żadnych problemów. Zapytaj tomaszo co tuba potrafi wyprawiać w kościele :wink:

• #25 29 Lis 2005 21:06
    jehowy
    Poziom 19  

Czyli djbolo mam rozumieć, że nie masz nic przeciwko takiej tubie czyli ją akceptujesz?

• #26 29 Lis 2005 23:34
    djbolo
    Poziom 31  

W pomieszczeniu, do tego o takiej kubaturze nie powinno być problemów. Gorzej w plenerze... tam brak niższych partii, a raczej ich osłabienie, będzie bardziej odczuwalne.

• #28 15 Sty 2006 15:29
    Medeis
    Poziom 21  

Witam

Ładna konstrukcja tylko pogratulowac ostatecznego wygladu.
    Mam tylko jedno pytanie, jak zamierzasz blokowac te kolka podczas grania tej tuby? nie lepiej bylo dac je na plecach czy cos w tym stylu?

Pozdrawiam

• #29 15 Sty 2006 15:43
    168931
    Usunięty  
  • #30 15 Sty 2006 15:48
    Djelvis
    Poziom 16  

Najczesciej na imprezach bede ja kladl na boku..tak jak bylo na sylwka...a blokowac mozna bardzo latwo wkladajac gumki miedzy kolko a jego mocowanie :) ale nawet bez blokady tuba nie jezdzi :D bo glosnik "pompuje" gora-dol.....

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme