X

Podłączenie statecznika i świetlówek

18 Nov 2005 09:08 OBobreb
  • #1 18 Nov 2005 09:08
    obreb
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Mam statecznik elektromagnetyczny 36-38 W bez żadnego schematu na obudowie. Czy ktoś może udzielić mi informacji ( może jakiś schemat ) jak się podłącza standardowy statecznik, zapłonnik i świetlówkę. Mam także pytanie do dwóch świetlówek jedna 38 W druga 36 W potrzebne są oddzielne układy statecznika.
    Rzucę może jeszcze taki wątek bo sprawa się tyczy tego samego. Chodzi mianowicie o stateczniki elektroniczne. W jaki sposób samemu takowy zrobić. Będę wdzieczny za wszelkie wskazówki i uwagi.
  • #2 18 Nov 2005 12:19
    k3048
    Level 37  
  • #3 18 Nov 2005 12:27
    jiwaniuk
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    Układ podłączenia powinien wyglądać tak:
    - przewód fazowy podłączasz do jednego zacisku statecznika,
    - drugi zacisk statecznika łączysz z jednym wyprowadzeniem świetlówki,
    - drugie wyprowadzenie świetlówki po tej samej stronie łączysz z jednym zaciskiem zapłonnika,
    - drugi zacisk zapłonnika łączysz z dowolnym zaciskiem świetlówki po przeciwnej stronie rury,
    - ostatni zacisk świetlówki łączysz z przewodem neutralnym (zerem).

Generalnie do każdej rury świetlówkowej potrzebny jest indywidualny
    statecznik, ale obecnie można już kupić stateczniki które umożliwiają zapłon dwóch świetlówek (wtedy jest na nim schemat jak to połączyć).

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • #4 18 Nov 2005 19:05
    drZoidberg
    Level 14  
    Helpful post? (+3)
    Jeśli jeszcze nie wiesz, to proszę, oto schemat.
  • #5 03 Jan 2008 23:22
    Doominus
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Jak podłączyć kondensator do zestawu dwóch świetlówek ?

Mam części ze starych lam :
    2 stateczniki,dławiki,świetlówki i jeden kondensator z jednym podwójnym kablem i jednym pojedynczym .

Na statecznikach jest schemat jak podłączyć zestaw na
    1 świetlówce ,stateczniku,kondensatorze i zapłonniku.
  • #6 04 Jan 2008 14:48
    bslaw
    Level 17  
    Positive voted Helpful post? (+12)
    Podłącz na zasilanie jednego z dławików.
  • #7 04 Jan 2008 18:31
    Doominus
    Level 34  
    Helpful post? (+1)
    A to Cz jest potrzebne ?
    I dlaczego mój ma 3 kabelki ?
  • #8 04 Jan 2008 19:59
    warbipower
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Czy "Cz" jest potrzebne ?

http://www.elektroinstalacje.info/readarticle.php?article_id=2 - tu się dowiesz co to jest "Cz".

Często w starych świetlówkach dzieje się coś takiego
    http://www.elektroinstalacje.info/forum/viewthread.php?forum_id=7&thread_id=52
  • #9 09 Feb 2008 23:02
    elektryk
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Witam, mam problem z zestawem świetlówek. Cała lampa jest zbudowana w oparciu o dwa niezależne zestawy 2x20W połączone równolegle. Każdy zestaw jest podłączony w klasycznym układzie (każda świetlówka ma własny zapłonnik, dwa zestawy w szereg i do tego statecznik i kondensator, tak jak rysunek od kolegi bslaw). Problem z całą lampą był taki że zapalał się tylko jeden zestaw, po 5-10minutach od włączenia. Początkowo wydawało mi się że to w wyniku niskiej temperatury (to tylko garaż, nie ogrzewany, ma szczeliny w drzwiach), ale nawet w temperaturze pokojowej ~20*C objaw się powtarza. Elektrycznie oba układy są sprawne, nie ma problemu uszkodzony kabelków ani styków. Wstawiłem zapłonniki uniwersalne (4-65W) 100% sprawne (wziąłem z zupełnie innej lampy dla pewności). Dzisiaj próbowałem wstawić nowe same świetlówki (stare miały już wypalony nawet luminofor na końcach) i niestety nie pomogło. Gdzie szukać problemu? Czy to może wina samego statecznika? Mam takie dwie lampy, obie ten sam objaw. Stateczniki mają rezystancję około 30om, nie widać śladów przegrzania ani uderzenia, ale według rocznika to mają już ponad 10 lat.
  • #10 09 Feb 2008 23:35
    bslaw
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Proponuję wymienić/wywalić kondensator C.
  • #11 10 Feb 2008 19:54
    elektryk
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    bslaw wrote:
    Moja pomyłka, mam układ bez kondensatora przesuwającego fazę drugiej lampy i z jednym statecznikiem (chyba spojrzałem na zły schemat jak pisałem że ten sam co na rysunku).

Zrobiłem też mały eksperyment, zamiast jednej świetlówki wstawiłem zworę, tak aby druga świetlówka mogła się zapalić, i o dziwo się zapaliła. To samo wykonałem dla drugiej świetlówki i tak samo zadziałała. Problem jest taki że jak są włączone obie to się nie zapalają.
  • #12 10 Feb 2008 20:32
    miradoj
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Zmierz napięcie zasilające, podejrzewam ze jest za niskie i stąd ten problem.
  • #13 10 Feb 2008 21:44
    artur s
    Level 22  
    Helpful post? (+1)
    a według mnie masz układ z 1 statecznikiem na dwie rury.Wtedy trzeba zastosować inne startery z napisem "series" do układu podwójnego.To tłumaczy dlaczego układ startuje przy zwartej drugiej świetlówce
  • #14 10 Feb 2008 22:26
    elektryk
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    miradoj wrote:
    Zmierz napięcie zasilające, podejrzewam ze jest za niskie i stąd ten problem.
    229.4V

artur s wrote:
    a według mnie masz układ z 1 statecznikiem na dwie rury.Wtedy trzeba zastosować inne startery z napisem "series" do układu podwójnego.To tłumaczy dlaczego układ startuje przy zwartej drugiej świetlówce
    Bardzo możliwe, mam "nowe" startery OSRAM albo PHILIPS i mają napis "single". Ale mam też te na których ta lampa kiedyś pracowała (polamp w metalowych obudowach) i na nich nie ma żadnego oznaczenia. Jak szukałem w sklepach ("supermarketach") to widziałem albo "single" których używałem lub bez oznaczenia. Czy może ktoś polecić mi jaka firma produkuje przystosowane do układu dwóch świetlówek?
  • #15 11 Feb 2008 00:29
    artur s
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    polam pułtusk,philips,osram...ale lepiej w sklepie elektrycznym
  • #16 11 Feb 2008 06:07
    emka371
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Tak jak radzi kolega artur s - "series" na moce 4-20W (24W).
  • #17 12 Feb 2008 01:31
    elektryk
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Wymiana zapłonników na właściwe pomogła. Wszystkie świetlówki działają już. Zastosowałem philips S2.
  • #18 21 Jul 2008 20:47
    snegi
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam
    jak podłączyć dwie świetlówki 15 W do dławika 1X30 W i dwóch starterów Philips S 10.
    Walcze z tym na wszystkie sposoby i nie działa ?
    sprzedali mi taki zestaw w sklepie ale nie wiem czy startery s10 są dobre na pare świetlówek.
    Prosze o pomoc
  • #19 21 Jul 2008 22:51
    marian_em
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Wydaje mi sie, ze s10 jest do pojedynczych swietlowek. Sprawdze jutro bo zmienialem ostatnio kilka sztuk i cos mi sie kojarzy ze to byly s10 ale nie jestem na 100% pewien.
  • #20 22 Jul 2008 10:07
    snegi
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    byłbym wdzieczny jak będe miał jakieś podstawy to zareklamuje w sklepie, nie znam się na modelach statecznika i nie chce wyjść na upierdliwego klienta
  • #21 03 Aug 2008 18:13
    marian_em
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Przepraszam, ze dopiero teraz ale wylecialo mi z glowy ;) S10 jest na pewno do pojedynczej swietlowki.
  • #22 27 Sep 2008 22:07
    Adrianuss90
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    mam pytanie mam statecznik konwencjonalny 1x15W i do tego mam dwa startery S2 Philips i świetłówki 2x 8W t5 i nie wiem czemu ale nie chca one odpalic nie wiem czemu dobrze je podłączyłem i nadal nic co może być nie tak
  • #23 22 Oct 2008 16:49
    artur s
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    a nowe masz te świetlówki?może coś nie działa,bo ma przerwę żarnik,albo starter?Sprawdź omomierzem żarniki,obwód itd.Sam nie experymentowalem na tak małych świetlówkach,no może z elektronicznym zapłonem.
  • #24 19 Feb 2009 18:02
    Adrian_1591
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Mam pytanie. Posiadam dwie świetlówki dyskotekowe mocy po 18W o świetle UV. Czy dało by się je podłączyć za pomocą statecznika 36W i dwoma starterami POLAMP ZTA 4W-22W? Cały schemat podłączenia znam,ale chodzi mi,czy świetlówki UV nie potrzebują jakieś specjalnej troski :D
    Pozdrawiam.
  • #25 23 Feb 2009 19:48
    artur s
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    jak masz schemat ,to poskładaj i zobaczysz...jak coś ,to zmień startery.Na ETI jest napis 110-115 V ac czyli do podwójnego układu
  • #26 08 Mar 2009 14:02
    Paweł Pikosz
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Jeśli macie świetlówki o niskiej mocy np 8W,15W,18W
    To zastosujcie startery S-2
    Jeśli macie świetlówki o wyższej mocy np 36W,58W
    To zastosujcie startery S-10
    Nie patrzcie na to że startery S-10 są od 4W bo i tak nie odpalą.
  • #27 08 Mar 2009 18:12
    A-Mail
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    bslaw wrote:

Jeżeli wymiana świetlówek i zapłonników nic nie daje to jest jedyne co można (należy) zrobić
  • #28 13 Nov 2009 19:46
    daniels2
    Level 9  
    Helpful post? (-1)
    Odgrzeje nieco temat...
    Otoz pozyskalem dwie bardzo fajne oprawy przemyslowe - dosc stare, ale bardzo solidne, kazda na 3 swietlowki 36W. Niestety w obu, po jednej swietlowce nie dziala. Rozgrzebalem wiec nieco oparawy i rozrysowalem schemat - sadzilem, ze stosuje zle startery (po ilosci swietlowek zgadywalem, ze musze zastosowac "series").
    W srodku sa 3 dlawiki elektromagnetyczne - po jednym na kazda swietlowke. Dwa oznaczone jako SZF1-40/220-LN-310 i jeden SZF1-40/220-CN-311 z czterema zaciskami. I tego wlasnie dotyczy moje pytanie - czym sie on rozni od pozostalych i dlaczego ma cztery zaciski? Dodam, ze akurat on zasila swietlowke, ktora w obu oprawach nie dziala (oczywiscie sprawdzilem zamiany miejscami i wymiane ne inne). Reszta elementow to duze pojemnosci do przesuwania fazy (zgaduje, ze chodzilo o zmniejszenie efektu migotania, co np. przy oswietleniu maszyny typu tokarka mogloby byc przy pewnych predkosciach niebezpieczne), nieduza pojemnosc na wejsciu zasilania i 3 startery - w obwodzie kazdej swietlowki po jednym.

• #29 22 Nov 2009 22:26
    artur s
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Widocznie coś dolega temu modułowi zsz1-40/220 cn311.Porównaj napięcia na skrętkach świetlówek działających i niedziałającej.W najgorszym przypadku daj zwykły statecznik.
  • #30 02 Dec 2009 21:59
    daniels2
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    artur s wrote:
    Widocznie coś dolega temu modułowi zsz1-40/220 cn311

No to oczywiste - chodzilo mi raczej o powod zastosowania statecznika z czterema stykami i roznice w jego dzialaniu. Rozgrzebalem go wlasnie i wyglada w srodku, jakby byl nieco przysmazony, a to tego jeden z przewodow nie mial styku elektrycznego, a jedynie byl przyklejony tym, czym calosc jest fabrycznie zalewana. Rozgrzebalem tez taki zwykly statecznik dla porownania - w tym cn311 uzwojenie jest popalone, ale niczego poza podwojnym uzwojeniem na wspolnym rdzeniu tam nie ma.

artur s wrote:
    Porównaj napięcia na skrętkach świetlówek działających i niedziałającej.W najgorszym przypadku daj zwykły statecznik.

Dalem statecznik elektroniczny na dwie swietlowki i zostawilem elektromagnetyczny na trzecia. Ale zaciekawila mnie po prostu ta konstrukcja, bo za pewne gdyby lepiej bylo zastosowac trzy normalne stateczniki, to by tak robili.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products