Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaki dysk HDD wybrać SATA czy ATA ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Jaki dysk HDD wybrać SATA czy ATA ?
Autor
Wiadomość
adrus
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Góra

Post#1 Post autora tematu 19 Lis 2005 19:47   

mam maly dylemat chce kupic dysk 80GB z 8mb cache ale zastanawiam sie czy brac SATA czy ATA i z jakiej firmy

Moderowano przez TONI_2003:
Zmieniłem temat postu!

Powrót do góry

sermarek
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#2 19 Lis 2005 19:59   

Re: SATA czy ATA

Jeżeli płyta posiada interfejs SATA i nie masz zamiaru bawić się w owerlockera to SATA. Różnica między EIDE nie będzie rzucać na kolana ale SATA jest bardziej przyszłościowy. Ze swej strony polecam dyski Seagate Barracuda. Marek
Powrót do góry

adrus
Poziom 15
Poziom 15

Post#3 Post autora tematu 19 Lis 2005 20:16   

Re: SATA czy ATA

a jak mam podkrecony procesor to bedzie cos sie dzialo
Powrót do góry

sonSee
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Lublin

Post#4 19 Lis 2005 22:41   

nie ma znaczenia na 99,9% czy masz podkrecony procek czy nie.

Sata faktycznie jest przyszlosciowym rozwiazaniem , na pewno rozwiazuje problem wielu urzadzen w komputerze aczkolwiek roznicy nie odczujesz

(kontroler czy to SATA czy SATAII faktycznie jest szybszy od ATA100/133 ale dyski niestety nawet w pelni nie wykorzystuja ATA 100 co za tym idzie jeszcze trzeba troszke poczekac na pelne wykorzystanie tego)

tzn jesli przesiadasz sie z jakiegos starego dysku ATA66 na SATA to wiadomo :) ale taki sam dysk z tym ze na ATA bedzie chodzil niemal identycznie. bolaczka moze byc w takim przydaku kiedy nagle cos sie zacznie dziac niedobrego i bedziesz musial szybko do kogos poleciec z dyskiem :) po prostu niektorzy nie maja SATA :) w zasadzie kazda nowa plyta posiada obecnie SATA wiec czemu by tego nie wykorzystac :) sam kabel fizycznie jest cienszy co za tym idzie troszke wiecej miejsca sie robi w srodku jak i cyrkulacja powietrza jest bardziej swobodna :)
Powrót do góry

sermarek
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#5 20 Lis 2005 00:27   

Re: Jaki dysk HDD wybrać SATA czy ATA ?

Całkowicie zgadzam się z przedmówcą, aczkolwiek z doświadczenia wiem, że dyski SATA źle tolerują podkręcanie magistrali FBUS. Nie znaczy to że ulegnie zaraz uszkodzeniu ale mogą pojawiać się błędy transmisji itp. Niemniej jednak dobrze (czytaj zgodnie z instukcją) traktowane są przyszłościowym rozwiązaniem. Marek
Powrót do góry

adrus
Poziom 15
Poziom 15

Post#6 Post autora tematu 20 Lis 2005 15:50   

to brac SATA czy ATA
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Lis 2005 15:50   

Powrót do góry

prez8s
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Wrocław

Post#7 20 Lis 2005 16:22   

Ja bym tam brał ATA, jest bardziej uniwersalny, istnieje mozliwosc podpiecia takiego dysku do sata za pomocą przejsciowki. A po za tym popytaj po kolegach jakie mają dyski, bo na przyklad jezeli bedziesz chcial wyskoczyc z sata po filmy do kumpla co ma tylko ata, to bedzie problem.
Powrót do góry

adrus
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 Post autora tematu 21 Lis 2005 17:24   

chyba bede bral ATA. wczesniej mialem tasme 40 a jak dam 80 to bedzie cos lepiej
Powrót do góry

prez8s
Poziom 23
Poziom 23

Post#9 21 Lis 2005 17:38   

adrus napisał:
chyba bede bral ATA. wczesniej mialem tasme 40 a jak dam 80 to bedzie cos lepiej

No jasne!
Powrót do góry

Damnian
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lubin

Post#10 21 Lis 2005 18:35   

Zadałeś bardzo niebezpieczne pytanie! ...kolizja technologi i własnych przekonań, każdy zazwyczaj chwali to co ma, różnica cenowa pomiędzy s-ata i ata tej samej pojemności to zaledwie ok..30zł. Pomyśl... czy warto cofać się w archaiczne rozwiązania....
Powrót do góry

artur_wroc
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 21 Lis 2005 19:22   

czaeśc ja bym brał S_ATA na 100% i tutaj zgadzam się z przedmówcą niema sensu się cofać na jakiejś firmowej płycie typu np: ASUS czy GIGABYTE raczej nie będzie problemów jak masz płytke jakiś ASROCK np: to mozna sie spodziewać wszystkiego ten badziew ma ubogi bios i wogóle to coś jak reklamówka z biedronki :-) ja mam płytke GIGABYTE`A mam dwa dyski SATA na jednym działa win xp pro, na drugim jest mandriva wszystko działa bez zarzutu zrobisz jak zechcesz ja jak kupuje nowe dyski to zawsze SATA, każdy wedłóg uznania ja myśle że SATA bedzie standardem jest to nowinka co prawda ale ja polubiłem ten standard .... twoja decyzja pozdrawiam
Powrót do góry

Hakier
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Tarnów

Post#12 21 Lis 2005 19:30   

Moim zdzniem SATA jest lepszym rozwiązaniem jeżeli twoi kumple maja ATA to moze zostaw sobie obecny dysk jako przenośny ja tak zrobilem mam 200 GB SATA w kompie i 30 ATA jako przenosna. Więc jezeli tylko masz plyte pod ktora podejdzie SATA to radze go wziasc po drugie to z SATA nie ma takiej zabawy ze zworkami jak przy ATA i teoretycznie jest szybsze o jakies 12,5%
Powrót do góry

prez8s
Poziom 23
Poziom 23

Post#13 21 Lis 2005 19:38   

Damnian napisał:
Zadałeś bardzo niebezpieczne pytanie! ...kolizja technologi i własnych przekonań, każdy zazwyczaj chwali to co ma, różnica cenowa pomiędzy s-ata i ata tej samej pojemności to zaledwie ok..30zł. Pomyśl... czy warto cofać się w archaiczne rozwiązania....

Za te 30zł to masz taką przejsciowke http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73623969
i co najwazniejsze ATA jest bardziej uniwersalne, bo za pomocą takiej przejsciowki latwo przerobisz go na SATA, a po za tym do dyskow ATA istnieją jeszcze takie przejsciowki http://www.allegro.pl/show_item.php?item=72837575
do SATA jeszcze czegos takiego nie widziałem. Dodatkowo wszystkie kieszenie usb są na dyski ATA.
Powiecie ze SATA mozna odpinac nawet w czasie pracy i uzywac jako przenosny, moze i tak ale nie zawsze mozliwe jest rozebranie komputera, np w szkole czy kafejce.
Ja jestem za ATA, SATA kiedys calkowicie wyprze ATA, ale na razie mocno sie trzyma i co najwazniejsze jest nadal tansze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lis 2005 19:38   

Powrót do góry

Hyde911
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Łódź

Post#14 21 Lis 2005 19:39   

Hakier napisał:
teoretycznie jest szybsze o jakies 12,5%

tylko teoretycznie, mój roczny maxtor 40GB ATA jest szybszy od nowego WD 160GB SATA
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lis 2005 19:39   

Powrót do góry

Hakier
Poziom 3
Poziom 3

Post#15 21 Lis 2005 19:46   

tylko to tez zalezy od chipsetu, predkosci obrotowej, czasu dostepu, szybkosci reakcji glowicy i wielu wielu innych czynnikow
Powrót do góry

prez8s
Poziom 23
Poziom 23

Post#16 21 Lis 2005 19:49   

Hyde911 napisał:
Hakier napisał:
teoretycznie jest szybsze o jakies 12,5%

tylko teoretycznie, mój roczny maxtor 40GB ATA jest szybszy od nowego WD 160GB SATA

Róznica w predkosci jest pomijalnie mała miedzy ATA a SATA, niekte dyski ATA są faktycznie szybsze od SATA, ale raczej jednak SATA wygrywa, nieznacznie, ale jednak. Według mnie w typowej eksploatacji nie zauważy sie korzysci z wydajnosci SATA, jak na razie oczywiscie, bo producenci zapowiadają szybsze dyski, ale kiedy to nastąpi?......

Chociaż są juz dyski z NCQ na sata2, ale jeszcze nie mialem okazji takiego testować.
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#17 22 Lis 2005 00:42   

Z ATA jest mniej problemów, nie potrzeba sterowników przy instalacji systemu, poza tym nie rozumiem na czym miała by polegać przyszłościowość tego zakupu... za 3-4 lata kupiony dziś dysk czy to SATA czy ATA będzie przestarzały z drugiej strony w ciągu najbliższych lat kontrolery ATA raczej nie znikną z płyt a jeśli nawet to są przejściówki na SATA.
Powrót do góry

Hyde911
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Łódź

Post#18 22 Lis 2005 00:52   

tzok napisał:
Z ATA jest mniej problemów

to fakt, ja kupując dałem się jednak nabrać na marketing i kupiłem SATA, dziś wybrałbym ATA. Najgorzej było gdy miałem probelmy z komputerem i nie miałem gdzie tego dysku sprawdzić, a jak napisałem wcześniej one wcale nie są szybsze od ATA. Wg mnie sprawa wygląda tak jak z pci-e nikt tego nie potrzebuje a i tak wszyscy nam to wciskają.
Powrót do góry

Hakier
Poziom 3
Poziom 3

Post#19 22 Lis 2005 01:48   

Ja bym tam zaczekał chwilke az wprowadzą na rynek dyski z zapisem prostopadłym co sporo zwiększy ich pojemność i spowoduje spadek ceny obecnych dysków. Wypowiadam się jak bym teraz postąpił bo mi nawet miejsca wystarcza(choć co chwilka musze robić porządki) Niestety nie weim kiedy zostaną wprowadzone :(
Powrót do góry

jasut
Poziom 2
Poziom 2

Post#20 22 Lis 2005 14:44   

Przeczytałem cały temat i przedstawię jeszcze jeden argument przeciwko SATA - wiele dystrybucji linuxa ma z nim problemy (Mandrake 10.1 , Knopix 4.1).
Powrót do góry

liplitark
Poziom 10
Poziom 10

Post#21 22 Lis 2005 16:14   

ogólnie mówiąc duża część linuxów ma problemy z SATA mam dysk SATA 160GB 8MB cache i 250GB 16MB cache ATA i muszę powiedzieć że ten na ATA jest leszy, Systemy go lepiej tolerują i nie jest wolniejszy od tego na sata :) podsumowując gdybym wiedział jakie będą problemy z tym SATA to nigdy go nie wybrałbym ale to jest moje zdanie :)
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Post#22 22 Lis 2005 16:43   

Na obronę SATA - są już chipsety mające wbudowaną obsługę SATA i wtedy nie potrzeba żadnych dodatkowych sterowników.
Powrót do góry

c64club
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Katowice

Post#23 22 Lis 2005 22:53   

SATA ma pasqdne złącze. jeśli zamierzasz zamknąć kompa na dłuższy czas (np na miesiąc) w obudowie i założyć blachy, to jednak polecałbym ATA
Powrót do góry

Damnian
Poziom 22
Poziom 22

Post#24 23 Lis 2005 00:48   

prez8s napisał:
Chociaż są juz dyski z NCQ na sata2, ale jeszcze nie mialem okazji takiego testować.
Błąd- NCQ jest dostępny równiez w s-ata I (np: Barracuda 80Gb)

tzok napisał:
nie rozumiem na czym miała by polegać przyszłościowość tego zakupu
Na tym, że są już napędy DVD na s-ata ;)

tzok napisał:
za 3-4 lata kupiony dziś dysk czy to SATA czy ATA będzie przestarzały]
fakt, ale nie oszukujmy się.... za 3-4 lata IDE zupełnie zniknie z płyt głównych...

BoBeR/Apidya napisał:
jeśli zamierzasz zamknąć komputera na dłuższy czas (np na miesiąc) w obudowie i założyć blachy, to jednak polecałbym ATA
dziwny argument...nie bardzo wiem o co chodzi ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lis 2005 00:48   

Powrót do góry

ena_cp
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: tomaszów lubelski

Post#25 23 Lis 2005 14:42   

witam panow. Ja mam tylko jedno małe pytanko, jaki masz procesor intela czy amd. te starsze amd na sokecie na sokecie A potrafia sie wieszac i wtedy nie polecam sata, ale jezeli nie to tak, mowicie ze problem ze sterownikami podczas stawiania systemu, ale zato reszta idzuie szybciej, i naprawde zalezy od konfiguracji calego komputera, i czy zasilacz ma juz wejscie na sata, bo przejsciowki nie zdaja egzaminu i czy jest wystarczajaco mocny, pamietaj ze przy zakupie dysku sata mozesz sie wpędzić w następne koszty.

pozdrawiam
Powrót do góry

jakubsan
Poziom 5
Poziom 5

Post#26 23 Lis 2005 14:56   

witam witam :D
i oczywiscie polecam SATA nowsza technologia szybsza wymiana danych - trzeba inwestowac w najnowsze technologie coby* sie rozwijaLy:idea:
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Post#27 23 Lis 2005 15:05   

Na chwilę obecną i przez najbliższy rok nie widzę sensu kupowania dysku SATA, dysk nie jest inwestycją na przyszłość. Warto kupić płytę z kontrolerem SATA ale dysk ATA...
Poza NCQ nie widzę w SATA żadnych zalet... transferu szeregowego akurat zalet bym nie nazwał.
Powrót do góry

ena_cp
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: tomaszów lubelski

Post#28 23 Lis 2005 15:25   

kup sobie SCSI i problem zglowy, tam zobaczysz różnice między szybkoœciš ;)
pozdrowionka
Powrót do góry

prez8s
Poziom 23
Poziom 23

Post#29 23 Lis 2005 16:30   

ena_cp napisał:
kup sobie SCSI i problem zglowy, tam zobaczysz różnice między szybko�ciš ;)
pozdrowionka

Zwlaszcza taki co ma 10000obr.
Powrót do góry

Damnian
Poziom 22
Poziom 22

Post#30 23 Lis 2005 17:00   

tzok napisał:
Poza NCQ nie widzę w SATA żadnych zalet...
wzrost wydajności o ok..10% ..na stronach producentów dysków o tym wałkują;)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Jaki dysk HDD wybrać SATA czy ATA ?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny