Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer

SlawBland 22 Lis 2005 22:46 8245 24
  • Witam,
    Przedstawiam niewielki subwooferek, który będzie mi służył (jeszcze w budowie) do podbijania basu przy oglądaniu filmów no i oczywiście do słuchania muzyczki :).
    Głośniczek 250W RMS 93dB 25cm.
    Obudowa sklepana z płyty wiórowej o grubości dokładnie 22mm. Wymiary: kwadrat 42cm x 42cm. Objętość w wymiarach wewnętrznych wynosi niecałe 55litrów. Przed oklejeniem obudowa została dokładnie wyszpachlowana i wyszlifowana :). Okleina samoprzylepna - wygląd taki jak na zdjęciach.
    Głośniczek skierowany ku dołowi. BR o średnicy 10cm.
    Subwoofer jeszcze w budowie, gdyż ma być on aktywny (chwilowy brak funduszy na filtr i wzmacniacz).
    Wrażenia odsłuchowe: już przy małych mocach jest efekt drżenia ziemi :), bas jest głęboki i niski. Przy podkręceniu możecie sobie wyobrazić co się dzieje :) - wszystko co znajduje się w salonie zmienia swoje położenie :).

Fajne!
  • #2 22 Lis 2005 23:50
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Po pierwsze:

Cytat:
    Głośniczek 250W RMS 93dB 25cm.
    - No name ??
    Po drugie: Skąd pomysł na tak "dziką" okleinę??
    Po trzecie: Jakie obliczenia ?
    Po czwarte: Jaki kupujesz/robisz wzmacniacz ??

Ogólnie mnie się nie podoba, ale zależy od gustu. Ta okleina jest jakaś taka conajmniej dziwna :)

• #3 23 Lis 2005 09:03
    madart
    Poziom 25  

Może i jest noname ale skoro autor osiagnął zamierzony efekt to co to za różnica?
    A okleina niczego sobie :)
    W srodku sa jakies wzmocnienia?
    ps. ciekawey pomysl wyprowadzenia okablowania przez BR :)

• #4 23 Lis 2005 10:02
    SlawBland
    Poziom 11  

Witam,
    Tak głośniczek jest noname ale gra o niebo lepiej od STX i tym podobnych.
    A co do wzmocnien to wzmocniłem wszystkie ścianki bo ten głośnik wytwarza takie ciśnienie, że przy pierwszych testach cała obudowa mi grała i się przesówała.
    Kabelek idzie narazie przez BR bo ma być to sybwoofer aktywny (jak widać jest panel z tyłu) ale narazie zbrakło funduszy na to.
    Co do wzmacniacza to chyba zrobie na TDA7294 (chciałem zrobić na IRFP240 i IRFP9240 ale mi odradzono).

• #5 23 Lis 2005 12:56
    jehowy
    Poziom 19  

Kto Ci odradził wzmacniacz na tranzystorach?? TDA da Ci 70W RMS, więc stanowczo za mało jak na ten głośnik. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać suba to tylko wzmacniacz tranzystorowy o mocy 250 W.

• #6 23 Lis 2005 13:11
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Mi to wygląda na 999:P Konstrukcja ogolnie nawet ładna ale ja bym sie takich głośnikow nei tykał za ta kase mozesz miec stxa. Miałeś wogole do tego glosnika parametry jak obliczyles br? Na ucho?

• #7 23 Lis 2005 13:36
    mizgu
    Poziom 19  

Mi się podoba zresztą jak wszystko zrobione po przez inwencje twurczą, a krytykowanie że głośnik jest no name jest głupie jak autorowi się podoba to git, zresztą wystarczy się przejść po sklepach typu media mar.. itd tam dopiero morzna zobaczyć padaczki które często kosztują kupe kasy :) . Ten głośnik to napewno nie 999 to jest chyba podruba tonsila z oznaczeniem gdn na membrnie z plastyku one wcale nie są takie złe

• #8 23 Lis 2005 14:08
    Tremolo
    Poziom 43  

raczej z 27+ cm STX'ami ten glosnik niema szans. Ale mniejsza z tym może nawet jesli lepszy to:

niepokoi mnie tylko brak rozpracowania teoretycznego, dlaczego taki BR a nie inny. jaka jest jego Fb, chodzi o to , zeby ludzie wiedzieli jak podchodzić do głośnika od podstaw. No i zdjęcia, z pracy.

jak to zrobiłeś, czy nie uważasz, że mozna było zrobić jeszcze lepiej, jesli to najlepsza możliwośc to opisz to. Napisz jaki to glośnik to najważniejsze.

Wizualnie wszystko mi się podoba oprócz tego kabla przez BR.

Przeslanka tego działu jest taka, by na podstawie parametrów lub przebiegu budowy zespolów losnikowych ktos mógł sobie w domu zrobić coś takiego. Więc sa dwie drogi: albo bedizesz liczył parametry głosnika albo podstawiał dane od producenta, albo bediesz używał strojenia podług tematu: "strojenie w przypadku głośnika No Name" albo metodę prób i blędów na przykład dopasowywanie otworów BR. Sama średnica nic nam nie mówi, natomiast mówi nam juz coś kombinacja, średnicy, glębokości i wielkosć obudowy.

• #9 23 Lis 2005 14:19
    SlawBland
    Poziom 11  

Witam,
    Nie chciałem nikogo urazić, ale nie mam przekonania co do Alpharda, Dibeisi, STX itp. Odsłuchiwałem wiele głośników od tych najtańszych Alpharda do drogich głośników estradowych takich jak Celestion. Zatrzymałem się na tym: jakość i moc w porównaniu do ceny. Narazie napędzam go wierzą 60W i przy maksymalnym wysiłku wiezy można powiedzieć, że głośniczek jeszcze się nie rusza a bas jest tak mocny że nie da się tego ogarnąć!!!! A jakbym podłączył wzmacniacz żeby wydusić z tego głośnika max czyli około 200W to bałbym się o strop hehehe :)

• #10 23 Lis 2005 15:58
    takero
    Poziom 31  

w każdym razie myślę że to wszystko to trochę lipa...
    opczynając od głośnika , poprzez bude, a na wykończeniu kończąc...
    Pozatym widze że autor jednak nie mial okazji słuchać czegoś normalniejszego ,
    inaczej myślę że zauważyłby różnice....

• #11 23 Lis 2005 23:03
    Tremolo
    Poziom 43  

Co za rożnica: ten co Ty masz, STX alphard czy Dibelsi - wszystko zrobione na tajwanie Hongkongu jesli chodzi o materiały, w rpzypadku STX jest ten plus, że parametry jakie sa takie sa ale są kontrolowane technicznie.

skoro mówisz że porownywałes z Celestionami, to czemu tam nie siedzi Celestion, tylko jakies nie wiadomo co do czego nie chcesz się przyznawać. Pewnie nie miałeś ani jednego STX w ręku, ale moim zdaniem tak źle nie moze być, poniewaz wielu ludzi o dłuższym doświadczeniu niz Ty, chwali bądź co bądź STX... Bo zlożone w Polskie i wiesz co masz w środku.

opisz proces budowy lub projektu i typ glośnika (skuteczność moim zdaniem przesadzona - zbyt ciężka membrana, moc równiez, ja daje temu głosnikowi 100watów MAX), albo zamknę ten temat.

• #12 24 Lis 2005 19:34
    bober15
    Poziom 10  

Wedlug mnie fajny sub, ciekawe kolce. No i dobrze ze glosnik jest na dole bo wedlug mnie to ta gabka w kolo nie ladnie sie prezentuje w subach domowych . Ale jak widac ten problem nie dotyczy tego suba . Teraz czekac na wzmaka i jazda!!!

• #13 24 Lis 2005 19:57
    luke666
    Poziom 33  

Powiem tak: estetyka 5/6, jednak opis i "rozwiązanie techniczne" (chodzi głównie zastosowanie głośnika typu "No name") na 3.
    Rozwiązanie z głośnikiem skierowanym w podłoge, ma pewną wadę: mambrana opada w dół, przez co zmienia się kształt zawieszenia, co po pewnym czasie może zmienić parametry głośnika.
    Zdanie "gwarantuje ci ze moj sub na STX GDN 25-100-8SC gra lepiej" było całkowicie nieuzasadnione i nie na miescu. Co do przesuwania się przedmiotów na półkach itp. to nawet 2x ZGC 30C114 na Tosce 303 potrafi zrobić przemeblowanie w 25metrowym pokoju. Nie jest to jednak wyznacznik "wykopu" głośnika, a po prostu głupi przelicznik.

• #14 24 Lis 2005 23:27
    takero
    Poziom 31  

luke666 - jakbyś nie umieścił głośnika to zawsze na membrane zadziała grawitacja :D

pozatym co to za różnica czy to zmieni parametry czy nie skoro i tak buda nie była wg nich projektowana ?:)

• #15 24 Lis 2005 23:46
    SlawBland
    Poziom 11  

Witam,
    Ten głośniczek to Houston Acoustic HA 250H
    250W RMS 500W muz 93dB
    a obudowa wg porad fachowca 2xwiększa do średnicy głośnika.
    Ogólnie w trakcie budowy był tylko jeden problem, mianowicie głośnik jest na dole i przy pierwszych testach okazało się, że ten głośnik ma takiego kopa, że cała obudowa mi się unosiła. Podwyższyłem nóżki i już wszystko jest OK :)

• #16 25 Lis 2005 00:43
    takero
    Poziom 31  

" obudowa wg porad fachowca 2xwiększa do średnicy głośnika. "
    tzn dla głośnika 30cm daje się 60l ?
    tak to mam rozumieć?:)
    w takim razie dla arn150 trzebaby dać 30l ?:)

• #17 26 Lis 2005 23:59
    ROŚ
    Poziom 15  

Sub ciekawy, okleina troszkę maskująca całość ale może i to dobrze. Możesz go schować do kąta i dźwięk będzie lepszy i nikt nie będzie wiedział skąd dochodzi :D. Podzielam zdanie luke666 -> głośnik na ścianie bocznej a BR na spodzie jeśli już. Ja preferuje gumowe nóżki -> kolce porysują ładny parkiet. co do wyprowadzenia kabli to jednak terminal głośnikowy. zastanawia mnie jednak na jednej ścianie tego suba widać jakby uchwyt. co to ? POZDR

• #18 28 Lis 2005 20:28
    bzyq90
    Poziom 18  

niepotrzebnie wyjezdzales z tymi poradami fachowca :D powiem ci tak sub z wygladu fajny , glosnik no troche nieprzemyslany a to ze ci sie dzwigala ta obudowa to lekka przesada :D ogolnie fajny ale wada : glosnik i terminal :D ale reszta spoko miom zdaniem . Koledzy nie unoscie sie tak wytlumaczcie mu grzecznie o co biega bo zaraz tu wyzwiska poleca :D pozdrawiam

• #19 28 Lis 2005 23:18
    SlawBland
    Poziom 11  

Witam :)
    Wszyscy się czepiają głośniczka hehe :) OKI. Ale nie podoba mi się ostatnia wypowiedź:
    "dla zwykłego początkującego maniaka to takie coś jest dla niego niezwykłego nawet 25cm gra dla niego mega itp...."
    Maniakiem może i jestem, ale czy początkującym??
    Moim ostatniem największym projektem był wzmacniacz i dwie kolumienki estradowe http://elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=299735&highlight= . Razem z kolegą poświeciliśmy na to około 2500zł i ponad pół roku pracy przy tym. Naprawde mam do czego porównać ten subwoofer i z całą pewnością moge powiedzieć że mnie się udał.
    Pozdrawiam.

• #20 29 Lis 2005 18:01
    rysiu126
    Poziom 14  

kolego slawbland do ciebie zbytnio nic niemam tylko bardziej do wypowiedzi takiego typu jak pisał kolega qscgu (....) skąd on może wiedzieć jak to gra jak nie wie co to za głośnik !!!! i jeszcze zależy w jakim miejscu jest subik i w jak dużym pokoju!!! A Twoje dzieło można skomentować na podstawie wyglądu bo o głośniku za dużo nie wiadomo ani o strojeniu itp. ... a tu piszą że stx gra lepiej??? osobiście bym wolał stx-a niż eksperymentować bo już raz sie przejechałem na alfredzie który masywnie wygląda a gra ...... ale na oko to 25cm też swoje musi robić...

• #21 26 Gru 2005 00:08
    Schabu
    Poziom 10  

Chciałbym pomówić o tym głośniku, mam podobny 20cm i niema parametrów i tych piankowych nakładek. Przykro mi o tym mówić ale bass jaki z niego sie wydobywa jest naprawdę mocny niski i sprężysty.
    Cena takiego głośnika jak ja mam to 30zł. Możecie mi nie wieżyć ale gra on lepiej od 3 modeli tesli jakie testowałem tonsila 20 40 i coś tam 20 30 4 i
    niestety od 20 80 2 aż mi sie przykro zrobiło. Jednocześnie mi przykro ale mam się czym pochwalić :cry::D

• #22 24 Sty 2007 19:25
    Xanadau
    Poziom 12  

Hmm... a ile cię kosztował ten głośnik "Houston Acoustic HA 250H
    250W RMS 500W muz 93dB"

• #23 25 Sty 2007 20:45
    _eddie_
    Poziom 32  

To wszystko sa produkty bardzo mizerniej jakosci produkowane na ilosc. A ze niby gra lepiej (bas) niz tonsil lub nawet stx to tylko zludzenie "mniej doswiadczonego" ucha, ktore slyszy owszem glosne ale tylko buczenie i ch-ke rowna jak Tatry :) . Ale jak komus sie podoba to ok - o gustach nie mowimy. C`a...

• #24 15 Lut 2007 13:23
    Leon-poznań
    Poziom 11  

Witam.Nie jedzcie chłopakowi bo on wam tez nie jedzie. Są gusta i guściki to fakt.Kazdy człowiek słyszy inaczej-stara prawda!!Jestem akustykiem,słysze podobno od 25 hz do 18,5kHz, ale z dizura 1,1kHz-stąd w liceum zawsze było 3 za spiew:(. Kazda konstrukcja to inny przxypadek, nei można sklasyfikowac wszystkiego na jedno kopyto czy uwieszac sie na tych waszych obliczeniach tylko i wyłącznie z 1 programu. Profesjonalisci uzywają znacznei lepszych rzeczy-nazwy sa wam pewnie nieznane-ale to szczegół! Jeśli chłopak ma wiedże i talent oraz zapał to nie niszczcie w nim tego...

Dodano po 4 [minuty]:

Są na elektordzie ludzie bardziej dosiadczeni i bardziej znający sie na rzeczy, ale nei o to w tym chodzi zeby sie wywyrzszać i pokazywac swoje ''lepsze zdanie''. Chodzi o to by konstruktywnie wymieniąc się opiniami, wiedza i doświadczeniami...

Dodano po 1 [minuty]:

Pozdro dla wszystkich!

Dodano po 44 [sekundy]:

Odemnie masz 4+/5 (okleina i ten uchwyt:///)

• #25 18 Lut 2007 18:58
    łysy32
    Poziom 14  

Za wykonanie + za kabelek wychodzacy przez BR - całość ok a co do głosnika to twój wybór.Ja dodam tylko tyle -budowałem suba na 15'' i odradzono mi STXa nie ze względu na walory odsłuchowe ale na wady i (GDN 38 300) a polecono w podobnej cenie MW 15'' Alpharda. Nadstawki buduję na selenium ponieważ odradzono mi STXa gdn 30 200 ze względu na niski spl i dziure w paśmie.Obiektywnie rzecz ujmujac zarówno w STXsie trafiaja sie buble jak i Firmom no nane czasem udaje się wypuscić porządny wyrób.Pozdrawiam ,,all''

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME