X

Zmywarka - matowe, porysowane naczynia

RobWan 29 Nov 2005 10:35
 • #1 29 Nov 2005 10:35
  RobWan
  Level 14  
  Helpful post? (+1)
  Witam.

  Od trzech dni jestem posiadaczem tego urządzenia. Nie spodziewałem się, że tak to dobrze działa. Doszorawało tak, że ręcznie zajmowało to dużo czasu.
  Zastanawia mnie czy sprawia to chemia zawarta w tych kostkach myjących? Są tak agresywne?
  Pokazano mi kiedyś naczynia z duralexu myte w zmywarce, były jak wypiaskowane, matowe, nie osad ale starte. Powodem było złe dozowanie środków? Złe środki? Pomyślałem, że woda wali tam pod wielkim ciśnieniem niosąc ze sobą zanieczyszczenia i to sprawia, że zciera powierzchnię naczyń. Ale teraz wiem, że dużego ciśnienia tam nie ma. Co mogło spowodować takie zmatowienie? Powstało nie po kilku myciach ale pewnie po paru miesiącach a może i więcej. Normalne to chyba nie jest?

  Pozdrowienia.

  Robert
 • #2 29 Nov 2005 11:34
  dardek1
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Witam.

  Na początku użytkowania też byłem zdziwiony wyglądem naczyń, zwłaszcza wykonanych z ciemnego szkła. Teraz wydaje mi się to normalne.
  Otóż środki wyjące stopniowo niszczą "lustrzaną" powłokę naczyń uwydatniając istniejące zarysowania i powodując blednięcie a nawet wypłukiwanie różnych ozdóbek i wzorków. Po prostu działa chemia.

  W stosunkowo nowych naczyniach, biały nalot może być skutkiem zbyt dużej/małej ilości środka myjącego, zbyt dużej/małej ilości dozowania soli i/lub zbyt małego dozowania nabłyszczacza.

  Najważniejsza sprawa w regulacji to dozowanie soli - zmiękczacza (zgróbne - zbadać ph wody i odpowiednio ustawić na skali - uwzględnić, że w kostkach 3,4 in 1 też jest sól, dokładnie - doświadczalnie).

  Druga sprawa to dozowanie środka myjącego. Jeśli sprzęt ma system 3,4 in 1 to raczej nie pokombinujesz - chyba, że włożysz innego producenta.

  Trzecia sprawa to nabłyszczacz. Ma on zapewnić "komfort optyczny" - ukrycie wad. Jeśli powyższe już ustaliłeś, można w miarę potrzeby zwiększać jego intensywność - ale bez przesady, ciemne naczynia będą wyglądały mniej korzystnie niż białe.

  Pozdrowienia.
 • #3 29 Nov 2005 12:26
  RobWan
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  Co do osadów to sprawa jasna. Ja nie mam z nimi problemu.
  Te naczynia co widziałem z duralexu po myciu kilkumiesięcznym w zmywarce nie nadawały się do postawienia na stół. Wyglądały jak celowo zmatowione. Masakra. Nie wiem co sypali i ile. Może piasek? :!:
  Jak wyglądają u Was np. duralexowe kubki po kilku latach mycia w zmywarce?

  Robert
 • #4 29 Nov 2005 13:02
  Hucul
  Level 39  
  Helpful post? (0)
  Ja zauważyłem , że naczynia są rysowane w czasie używania ich a nie w zmywarce . Zmywarka doskonale je odtłuszcza przez co widać każdą najmniejszą ryskę . Wystarczy taki duraleksowy kubek umyć kilka razy "konwencjonalną" metodą i zaczyna wyglądać normalnie . Ja w zmywarce stosuję dodatkowy nabłyszczacz (tani z supermarketu) i rysy znikają . Jedyne naczynia , które nie wytrzymują zmywarki to porcelitowe kubki i talerze , pęka na nich powierzchnia i potrafią rozsypać się w rękach .
 • #5 29 Nov 2005 21:26
  eldom
  Level 21  
  Helpful post? (0)
  Zmywarka nic nie drapie, ale proszek to i owszem. Dlatego delikatne rzeczy można odświeżyć bez proszku (Np porcelanę). Niemniej szkło przystosowane do mycia mechanicznego może latami być myte i wyglądać OK., Co do proszku to Np przypalony garnek ze stali wystarczy zasypać proszkiem trochę wody i pogotować kilkanaście minut, czarna spalenizna sama zejdzie :)
  Search 4 million + Products
Browse Products