Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

statecznik do swietlowki pytanie ....

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> statecznik do swietlowki pytanie ....
Autor
Wiadomość
robgold
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Sosnowiec

Post#1 Post autora tematu 29 Lis 2005 12:49   

statecznik do swietlowki pytanie ....

Witam

Czy ktos znajacy sie na temacie moglby mi udzielic odpowiedzi czy do swietlowki 15W moge bez problemow zastosowac statecznik 18W ?

Chce zasilic 2 swietlowki 15W z jednego statecznika na ktorym pisze ze moze wspopracowac ze swietlowkami 2x18W. Pytanie gdzie twki roznica miedzy tymi statecznikiami wszystkimi ?

Czy zastosowanie takiego 2x18W do swietlowek 15W wplynie na zywot tych swietlowek 15 watowych ? (wazne bo swietlowki to UV Philipsa i sa dosc drogie :/ )
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Lis 2005 12:49   

Powrót do góry

gart62
Poziom 21
Poziom 21

Post#2 29 Lis 2005 13:14   

Re: statecznik do swietlowki pytanie ....

Witaj!
Napewno wzrośnie trochę prąd płynący przez świetlówki a więc i trochę szybciej się zużyją. O ile szybciej trudno mi powiedzieć.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

newDJ
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Jeszcze Polska

Post#3 29 Lis 2005 15:58   

Witam.Włączony w obwód świetlówki dławik pełni rolę statecznika,utrzymując natężenie prądu na poziomie odpowiadającym znamionowej mocy lampy. Przy większym dławiku nastąpi szybsze zużycie świetlówki-jak szybsze nie sprawdzałem.Po pytaniu sądzę że to świetlówki bakteriobójcze,zastanów się czy nie lepiej zastosować właściwy dławik(statecznik) właśnie ze względu na ich cenę.Gdzie będą stosowane: w pomieszczeniu septycznym czy w akwarystyce?Pozdrawiam
Powrót do góry

robgold
Poziom 13
Poziom 13

Post#4 Post autora tematu 29 Lis 2005 16:20   

newDJ napisał:

Po pytaniu sądzę że to świetlówki bakteriobójcze,zastanów się czy nie lepiej zastosować właściwy dławik(statecznik) właśnie ze względu na ich cenę.Gdzie będą stosowane: w pomieszczeniu septycznym czy w akwarystyce?Pozdrawiam

Swietlowki to UV-A, buduje naswietlarke do naswietlania plytek. Zalezy mi na tym aby nie uszkodzic tych swietlowek. Przyznam sie ze ciezko jest kupic zwykle stateczniki dla 15W swietlowek a elektronicze sa strasznie drogie ..stad to pytanie sie zrodzilo.
Powrót do góry

lisos
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: puławy

Post#5 30 Lis 2005 18:18   

w supermarketach są świetlówki kompaktowe 15 W po 2,99, łatwo wyjąć z nich elektronikę i przełożyć do świetlówki, sprawdzone startują od razu
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Lis 2005 18:18   

Powrót do góry

robgold
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 Post autora tematu 30 Lis 2005 23:42   

lisos napisał:
w supermarketach są świetlówki kompaktowe 15 W po 2,99, łatwo wyjąć z nich elektronikę i przełożyć do świetlówki, sprawdzone startują od razu

Hm .. no to by bylo rewelacyje ...tylko teraz pytanie czy to wytrzyma ? Nie uszkodze swietlowki ? Czy wazne jest ktore przewody gdzie podlacze ? (tzn wiem ze 1 pare lacze z jednej strony rury druga z drugiej ale czy one maja jakas polaryzacje ?

Pytanie ktore nasówa mi sie tak samoistnie ... skoro te startery ze swietlowek kompaktowych sa dobre to czemu nie stosuje sie ich powszechnie
w swietlowkach liniowych ? Starter elektroniczny do swietlowki liniowej jest duzo wiekszy i duzo drozszy ... gdzie jest roznica ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Lis 2005 23:42   

Powrót do góry

lisos
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: puławy

Post#7 01 Gru 2005 18:53   

jak czegoś nie spaprzesz to nic nie spalisz, polaryzacji niema bo chyba wiesz co w świetlówkach jest
też sie zastanawiam dlaczego tak nie robią(choć są w sprzedaży już) i powiem krótko-taka polityka
Powrót do góry

drZoidberg
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Warszawa

Post#8 01 Gru 2005 19:42   

Witam.
1
Możesz zastosować większy dławik, ale jak piszą moi przedmówcy, skróci się nieco żywotność świetlówki. Ale będzie to różnica znikoma, bo dławiki nie muszą być co do 1 W dostosowane do świetlówki. Przykładem jest zamienne stosowanie starych świetlówek 20 i 40W lub nowych 18 i 36W do tych samych dławików. Jeśli chcesz koniecznie ograniczać prąd, to wstaw coś w szereg i tyle.
2.
Podpowiedzi o zastosowaniu elektroniki ze świetlówki kompaktowej są średnio trafione. Wystarczy poszukać choćby na Elektrodzie podobnych tematów. Doświadczenia użytkowników, którzy się tam wypowiadają są dość jednoznaczne: nawet jeśli rura się zapali, to będzie paliła się słabiej, a elektronika szybko się spali. Lepsze wyniki ludzie mieli z "firmowymi" elektronikami ze świetlówek (Philips) lub przy stosowaniu elektroniki ze świetlówki o większej mocy.

Pozdrawiam
Powrót do góry

robgold
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 Post autora tematu 02 Gru 2005 07:15   

W takim razie mam pytanie, czy kazdy dlawik na ktorym pisze ze ma 30W (albo 36W) moge podlczacy w konfiguracji 2x15W (2x18W) ?

Pytam bo na niektorych dlawikach jest schemat dla 1 i 2 swietlowek a na niektyrch tylko dla jednej..tak jak by konfiguracja podwojna nie byla mozliwa.

Druga kwestia ... piszecie ze jak zaloze dlawik 2x18W to niewiele skroci to zycie swietlowki. Tylko jak to sie ma doswietlowki UV ktora ma czas zycia przewidziany na 2000h (po tym czasie traci 20% swojejgo swiatla) ?
Czy nie skroce jej bardzo radyklanie tego czasu do 1000h ?
Powrót do góry

drZoidberg
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Warszawa

Post#10 02 Gru 2005 13:22   

robgold napisał:

W takim razie mam pytanie, czy kazdy dlawik na ktorym pisze ze ma 30W (albo 36W) moge podlczacy w konfiguracji 2x15W (2x18W) ?
Pytam bo na niektorych dlawikach jest schemat dla 1 i 2 swietlowek a na niektyrch tylko dla jednej..tak jak by konfiguracja podwojna nie byla mozliwa.

Tak, każdy, byle by moc mniej-więcej się zgadzała.
robgold napisał:

Druga kwestia ... piszecie ze jak zaloze dlawik 2x18W to niewiele skroci to zycie swietlowki. Tylko jak to sie ma doswietlowki UV ktora ma czas zycia przewidziany na 2000h (po tym czasie traci 20% swojejgo swiatla) ?
Czy nie skroce jej bardzo radyklanie tego czasu do 1000h?

Tego nie wiem. Nie wiem, czy ktoś robił takie badania...
Powrót do góry

szkółek
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: lublin

Post#11 18 Lis 2007 22:39   

Mam podobny problem wiec pytanie zamieszcze tutaj mam mała swietlówkę ok 11w i chciałem do niej wykorzystac elektronike ze swietlówki kompaktowej i teraz tak swietlówka kompaktowa składa sie z 2 oddzielnie zasilanych rurek i z kazdej wychodzą 2 zasilania czyli w sumie 4 i na płytce elektrokicznego zaspłonu sa tez cztery wyjscia. natomiast moja swietlowka jest zwykła sietlowka o czterech wyjsciach 2 na starter i 2 na ststecznik. moje pytanie jest takie jak mam podłaczyc ten elektroniczny zapłon do swietlowki?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Lis 2007 22:39   

Powrót do góry

Waldek.rj
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Wien

Post#12 19 Lis 2007 18:45   

to nie wiadomo czy zadziała ale można spróbować połączyć ją tak aby z jednego końca te dwa wyjścia z których jedno z nich będzie na starter w tym elektronicznym układzie powinno by dać się zlokalizować (tam gdzie jest starter ma być bardzo mała rezystancja, ale tylko gdy nie ma napięia i jest zimy) to połącz je jak normalną świetlówkę czyli po obu stronach jak są styki na końcu i na początku to one będą na wyjścia te, które mają najmniejszą rezystancje-zwarcie najprawdopodobnie środkowe to są a pozostałe to te zewnętrzne powodzenia
Powrót do góry

szkółek
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: lublin

Post#13 21 Lis 2007 22:14   

Oczywiście ze sprawdziłem i niestety nie zadziałało hehe troszke było smrodu. Problem rozwiązałem tak ze kupiłem swietlówkę 18 W i walnąłem do niej statecznik ktory miałem w domu niestety jest on na 2 swietlowki po 18 w i troszke się grzeje. Mam pytanie czy mozna do niego podłaczyc jakis rezystor? albo żarówke i czy to pomoze?
Powrót do góry

qbott2
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Kraków

Post#14 15 Gru 2008 23:35   

Jeśłi dobrze zrozumiałem podłączyłeś jedną świetlówkę 18W do statecznika dla dwóch - oznacza to, że zużyjesz ją w tempie ekspresowym
Powrót do góry

k4be
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Świdnica

Post#15 31 Gru 2008 12:09   

Stateczniki do świetlówek 18 i 36W mają podobny prąd roboczy w całym zakresie napięć (przynajmniej powinny), więc świetlówce raczej nic nie będzie. Większy problem to nagrzewanie się statecznika.
Nie ma problemu z użyciem zasilaczy ze świetlówek kompaktowych do świetlówek liniowych, ale warunkiem dobrej trwałości świetlówki jest zastosowanie pozystora w układzie falownika. W większości droższych czy starszych CFL on już tam jest, w pozostałych można domontować. Można również zamieniać dławiki pomiędzy tymi falownikami (żeby tylko tranzystory nie były słabsze niż potrzeba).
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> statecznik do swietlowki pytanie ....
Strona 1 z 1