X

zasada działania zasilacza impulsowego (ATX) ...

slawoslaw 29 Nov 2005 20:16
  • #1 29 Nov 2005 20:16
    slawoslaw
    Level 18  
    Helpful post? (+1)
    Witam. Chciałbym aby ktoś mi wytłumaczył dokładnie jak działa zasilacz impulsowy, w szczegolności zasilacze obudów komputerów (ATX ). Pozdrawiam
    slawek
  • #2 29 Nov 2005 22:38
    TONI_2003
    Moderator
  • #3 29 Nov 2005 23:46
    tzok
    Moderator Samochody
    Helpful post? (0)
    Zasadniczym elementem zasilacza impulsowego jest modulator PWM lub PDM oraz filtr lub jak kto woli obwód całkujący. Oczywiście jest tor sprzężenia i cały układ stabilizacji napięcia.
    PWM polega na tym, że są klucze, które cyklicznie, ze stałą częstotliwością dołączają i odłączają pełne napięcie zasilania, zmienne jest wypełnienie tego sygnału (stosunek czasu poziomu wysokiego do długości pojedynczego okresu) i im jest ono większe tym wyższe napięcie na wyjściu filtra. Napięcie na wyjściu jest wprost proporcjonalne do wypełnienia sygnału i może się zmieniać od 0 do napięcia zasilającego (w zasilaczu ATX jest dodatkowy transformator separujący więc jest troszkę inaczej).
  • #4 30 Nov 2005 10:42
    slawoslaw
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (0)
    Toni_2003:dzieki za pomoc, ale żaden z linków który mi podałeś nie otwiera się. Jesli mozesz to wyślij pare specyfikacji na mój adres @. Pozdrawiam
    slawek
  • #5 30 Nov 2005 10:55
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    slawoslaw wrote:
    żaden z linków który mi podałeś nie otwiera się

Otwierają się bez problemu. Czy masz zainstalowany Acrobat Reader?
  • #6 30 Nov 2005 11:03
    slawoslaw
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (0)
    tak zainstalowałem niedawno Acrobat Reader 7.0

Dodano po 5 [minuty]:

jankolo, toni_2003 :przeinstalowałęm acrobat , pliki otwierają sie . Zabieram sie za czytanie . Pozdrawiam
    slawaek
  • #7 30 Nov 2005 11:08
    TONI_2003
    Moderator
    Helpful post? (0)
    slawoslaw wrote:
    Toni_2003:dzieki za pomoc, ale żaden z linków który mi podałeś nie otwiera się. Jesli mozesz to wyślij pare specyfikacji na mój adres @. Pozdrawiam
    slawek

... szanowny kolego jeśli coś zamieszczam w postaci linku to zawsze sprawdzam :!: Po Twym apelu sprawdziłem jeszcze raz wszystkie podane linki i zapewniam Cię że wszystkie się otwierają co prawda mam podpiętego Adobe Acrobat 7.0 Professional i to on je otwiera , ale nie sądzę by to mogła być tego przyczyna :D używając adresu strony bez całego linku powinieneś je również sam znaleźć na stronie , a przynajmniej tak sądzę że dasz sobie radę .
    Jako że do wysłania tego to jednak przesadziłeś nie wiesz ile to w sumie ma :D zapewniam Cię że się zdziwisz!
  • #8 30 Nov 2005 11:08
    john_t
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Z tym PWM to nie za bardzo tak. PWM to zjawisko (jak sama nazwa wskazuje) regulacja szerokości impulsu ma to zastosowanie w stopniach sterujących falowników itp. urządzeń. W zasilaczach impulsowych potrzebny jest przebieg prostokątny o dość wysokiej cząstotliwości przeważnie kilkanaście kHz i pożadane jest aby czas stanu wysokiego był równy czasowi stanu niskiego czyli wypełnienie 50% (najlepsze warunki pracy rdzenie trafa impulsowego). Po co fala prostokątna ? - powoduje najmniejsze straty na tranzystorach kluczujących. Po co taka częstotliwość ? - powoduje pracę rdzenia (mieszanka ferrytowa) z dużą sprawnością i jeszcze jedno, wysoką cząstotliwość napięcia wyjściowego stosunkowo łatwo wygładzić do napięcia stałego) mniejsze pojemności kondensatorów).
  • #9 30 Nov 2005 11:26
    gdkj
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    john_t wrote:
    Z tym PWM to nie za bardzo tak. PWM to zjawisko (jak sama nazwa wskazuje) regulacja szerokości impulsu ma to zastosowanie w stopniach sterujących falowników itp. urządzeń. W zasilaczach impulsowych potrzebny jest przebieg prostokątny o dość wysokiej cząstotliwości przeważnie kilkanaście kHz i pożadane jest aby czas stanu wysokiego był równy czasowi stanu niskiego czyli wypełnienie 50% (najlepsze warunki pracy rdzenie trafa impulsowego). Po co fala prostokątna ? - powoduje najmniejsze straty na tranzystorach kluczujących. Po co taka częstotliwość ? - powoduje pracę rdzenia (mieszanka ferrytowa) z dużą sprawnością i jeszcze jedno, wysoką cząstotliwość napięcia wyjściowego stosunkowo łatwo wygładzić do napięcia stałego) mniejsze pojemności kondensatorów).

nie chce tu zaczynać polemiki bo niby i racja ale i nie racja. w zasilaczach impulsowych wypełnienie zmienia się w zależności od obciążenia (stabilizacja) a gdy zasilacz większej mocy to napęd robi sie symetryczny a w takim przypadku można zrobić tak ,że zmiania się wypełnienie i częstotliwość a robi się tak żeby trafko było zadowolone i m a ł e .
    pozdrawiam.

ps. cos dziwnego tu sie dzieje, niestety pisze po win98 i nie mam programu do zżutu ekranu (a w domu pod linuksem od ręki) ale cos mi tu wspomaga pisanie postów i jak widzę że ja napisałem t r a f k o w ostatnim zdaniu to w poście jest transformator. ki walec?
    pozdrawiam.

Zapewne zadziałał automat jako że nie piszemy slangiem (TJT)

no i wszystko jasne, jak zwykle nie jestem jeszcze dość ucywilizowany!
    ale popieram (chociaż poparłem pis ale a zrobił sie pisuar)
    pozdrawiam i postaram sie poprawić.
  • #10 30 Nov 2005 11:59
    john_t
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Wrócę jeszcze do PWM i wypełnienia. Otóż jeśli wypełnienie zbliża się do zera lub do 100% jest to katastrofa dla układu zasilającego trafo. Następuje efekt (skutek indukcyjności rdzenia) uśredniania napięcia w konsekwencji rdzeń uzyskuje stałą domenę i zbliżając się do nasycenia drastycznie zmniejsza swą indukcyjność. Przerabiałem ten problem przy konstrukcji przetwornic częstotliwości.
  • #11 30 Nov 2005 14:09
    tzok
    Moderator Samochody
    Helpful post? (0)
    Wypełnienie się zmienia ale w okolicach 50% są jednak zasilacze impulsowe gdzie zmienia się w dużo szerszym zakresie... w ATX są symetryczne klucze (i symetryczne zasialnie).
  • #12 30 Nov 2005 23:06
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    tzok wrote:
    ... w ATX są symetryczne klucze (i symetryczne zasialnie).

często ale nie zawsze - półmostek; dwa kondensatory , łatwo przełączać z 230V~ na 115V~ (podwajanie amplitudy napięcia sieciowego)

ale są też niesymetryczne z jednym 'kluczem' z pomiarem prądu z uzw. pierwotnym (current mode)
  • Helpful post
    #13 16 Jan 2006 12:59
    maryousz
    Level 17  
    Helpful post? (+1)
    slawoslaw wrote:
    Witam. Chciałbym aby ktoś mi wytłumaczył dokładnie jak działa zasilacz impulsowy, w szczegolności zasilacze obudów komputerów (ATX ). Pozdrawiam
    slawek

Pod tym oto linkiem masz odpowiedz na swoje pytanie:
    http://zenfist.pl/pelen.php?id=24
  • #14 05 Feb 2006 09:10
    slawoslaw
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Dziekuje . Temat zamykam! :)
  Search 4 million + Products
Browse Products