Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sterowanie parametrami podajnika drutu do migomatu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Sterowanie parametrami podajnika drutu do migomatu
Autor
Wiadomość
maws
Poziom 10
Poziom 10

Post#1 Post autora tematu 06 Gru 2005 23:19   

Podajnik, który zbudowałem napędza silnik sterowany przez regulator obrotów. Po przeprowadzeniu próbnego spawania doszedłem do wniosku, że brakuje jeszcze:
a)hamulca (rzecz prosta do zrobienia),
b)posiadany regulator posiada tylko regulację prędkości posuwu drutu. Jednocześnie załączane i wyłączane są zarówno posuw drutu jak i elektorzawór z CO2 i transformator spawarki. Takie rozwiązanie nie jest najlepsze dlatego próbuję zrobić układ elektroniczny sterujący 2 przekaźnikami, a mianowicie:
1)przy załączaniu pierwsze uruchamiane są transformator i elektrozawór a następnie posuw z niewielkim opóźnieniem.
2)przy wyłączaniu spawania najpierw wyłączany jest posuw drutu a następnie z niewielkim opóźnieniem elektrozawór oraz transformator.
Można to zrobić 3 przekaźnikami z dobranymi praktycznie kondensatorami (pojemność), które opóźnią wyłączanie przekaźniki. Myślę, że najlepszy byłby prosty układzik elektroniczny (dwa układy), który sterowałby przekaźnikami (dwoma) z regulacją czasu potencjometrem. Moja prośba jest nastęoująca może Ktoś spotkał taki schemacik na forum lub posiada w swych zbiorach taki schemat. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Gru 2005 23:19   

Powrót do góry

dioda1000
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: "-"

Post#2 07 Gru 2005 00:05   

Re: Sterowanie parametrami podajnika drutu do migomatu

-przycisk start / przy uchwycie/
-załączenie gazu
-> czasówka
-załączenie transformatora spaw. + podajnik drutu /równocześnie/

2 rozw
przycisk start / przy uchwycie/
-załączenie gazu + transformator spawarki
-> czasówka
- podajnik drutu

Wystarczy 1 czasówka sprawdzone praktycznie

czasówkę przyzwoitą zrobisz na HEF4541
pozd.dioda
Powrót do góry

maws
Poziom 10
Poziom 10

Post#3 Post autora tematu 07 Gru 2005 00:34   

Dzięki Dioda za podpowiedź. Czy mógłbyś podrzucić jakiś schemacik na HEF4541. I pytanie czy wystarczy 1 przekaźnik i jeden układ?
Pozdrawiam Maws

Dodano po 5 [minuty]:

Uzupełniajac moje przemyślenia - Dioda wydaje mi się że korzystne jest rozdzielenie czasu załączania trafo i podajnika - więc pozostaje wariant drugi
- przycisk start - gaz + trafo - wyłączane z opóźnieniem - a więc przycisk start nie wystarczy
podajnik - załącany w stosunku do przycisku start z opóźnieniem a wyłączany bez opóźnieniem.
Pozdrawiam Maws
Powrót do góry

HenryK3
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Jaworzno

Post#4 07 Gru 2005 06:59   

Prawidłowo powinno być tak jak w fabrycznym sprzęcie:

załączenie przycisku start / przy uchwycie/
-załączenie elektrozaworu gazu (wytworzenie osłony gazowej)
-z opóźnieniem załączenie transformatora spaw. + podajnika drutu /równocześnie/

wyłączenie przycisku start / przy uchwycie/
-wyłączenie transformatora i zatrzymanie podajnika drutu (czasem tu bywa minimalne opóźnienie)
-z opóźnieniem wyłączenie gazu
Powrót do góry

boko
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gdańsk

Post#5 07 Gru 2005 12:01   

Dla spawania MAG w osłonie CO2, puszczenie przycisku uchwytu - stop - powinno zatrzymać podawanie drutu. W tym momencie drut upala się, nastepnie następuje wyłączenie źródła prądu, wyłączenie podawania gazu. Jeżeli spawamy MIG, np. aluminium w osłonie argonu, zatrzymanie podawania drutu, bez wyłączenia źródła prądu, powoduje często "wciągnięcie" łuku spawalniczego do dyszy i stopienie końcówki prądowej wraz z drutem aluminiowym. Dlatego trzeba rozważyć zainstalowanie regulacji tego czasu z zewnątrz-potencjometrem.
boko
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Gru 2005 12:01   

Powrót do góry

maws
Poziom 10
Poziom 10

Post#6 Post autora tematu 07 Gru 2005 22:38   

Witam !
Myślę , że Boko ma rację tak powinno przebiegać kolejność wyłączania przy spawaniu w osłonie CO2. Pozostaje jednak problem nierozwiązany o który pytałem - cschmacik jakiegoś prostego wyłącznika czasowego. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Maws
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Gru 2005 22:38   

Powrót do góry

dioda1000
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 08 Gru 2005 00:17   

Każdy wedle swego gustu.Ile ludzi tyle pomysłów. Podajnik ma też swoją bezwładność. Wpisz w gogle " HEF4541 and pdf "

pozd. dioda
Powrót do góry

maws
Poziom 10
Poziom 10

Post#8 Post autora tematu 08 Gru 2005 00:41   

Dioda .....mam prośbę jakbyś mi podrzucił jakiś schemacik gotowy ewnetualnie stronę - uprościłoby mi to znacznie sprawę. Pozdrawiam
Powrót do góry

zm_m
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Leszno

Post#9 08 Gru 2005 18:15   

Mam taki schemat ale niemam jak tego zainstalować , może to Ci pomoże;Elektronik Hobbysta NE555 CZASOWY WŁĄCZNIK zbudowany na dwóch układach Ne555 i 4020 działa tak , po włączeniu napięcia przekaznik zadziała po ustalonym potencjometrem czasie.
Powrót do góry

dioda1000
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 09 Gru 2005 00:17   

nic a nic własnej inwencji.
załączam schemat:

poz. dioda

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Gru 2005 00:17   

Powrót do góry

Nstan
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: koło Gorlic

Post#11 03 Sty 2006 12:41   

Jeśli to ma być migomat do użytku własnego proponuję zastosować kondensatory elektr. równolegle wpięte z elektrozaworem i przekaźnikiem do włączania stycznika spawarki. Dobierając kondensatory można uzyskać pewne opóźnienie(o czas rozładowania kond.) które do potrzeb własnych w zupełności wystarczy tak jak zrobiłem przy pierwszym moim podajniku. Jeśli mamy odpowiednio upalony drut(5mm) to po naciśnięciu krańcówki uchwytu równocześnie załączymy gaz ,drut, napięcie na spawarce i uzyskamy pewne opóźnienie z jakim drut dotrze do materiału spawanego. Jeśli zwolnimy wyłącznik krańcowy najpierw wyłączymy drut a z małym opóźnieniem gaz i napięcie które upali nam drut
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Sterowanie parametrami podajnika drutu do migomatu
Strona 1 z 1