Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 06 Gru 2005 22:19
    maws
    Poziom 10  

Podajnik, który zbudowałem napędza silnik sterowany przez regulator obrotów. Po przeprowadzeniu próbnego spawania doszedłem do wniosku, że brakuje jeszcze:
    a)hamulca (rzecz prosta do zrobienia),
    b)posiadany regulator posiada tylko regulację prędkości posuwu drutu. Jednocześnie załączane i wyłączane są zarówno posuw drutu jak i elektorzawór z CO2 i transformator spawarki. Takie rozwiązanie nie jest najlepsze dlatego próbuję zrobić układ elektroniczny sterujący 2 przekaźnikami, a mianowicie:
    1)przy załączaniu pierwsze uruchamiane są transformator i elektrozawór a następnie posuw z niewielkim opóźnieniem.
    2)przy wyłączaniu spawania najpierw wyłączany jest posuw drutu a następnie z niewielkim opóźnieniem elektrozawór oraz transformator.
    Można to zrobić 3 przekaźnikami z dobranymi praktycznie kondensatorami (pojemność), które opóźnią wyłączanie przekaźniki. Myślę, że najlepszy byłby prosty układzik elektroniczny (dwa układy), który sterowałby przekaźnikami (dwoma) z regulacją czasu potencjometrem. Moja prośba jest nastęoująca może Ktoś spotkał taki schemacik na forum lub posiada w swych zbiorach taki schemat. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

• #2 06 Gru 2005 23:05
    dioda1000
    Poziom 26  

-przycisk start / przy uchwycie/
    -załączenie gazu
    -> czasówka
    -załączenie transformatora spaw. + podajnik drutu /równocześnie/

2 rozw
    przycisk start / przy uchwycie/
    -załączenie gazu + transformator spawarki
    -> czasówka
    - podajnik drutu

Wystarczy 1 czasówka sprawdzone praktycznie

czasówkę przyzwoitą zrobisz na HEF4541
    pozd.dioda

• #3 06 Gru 2005 23:34
    maws
    Poziom 10  

Dzięki Dioda za podpowiedź. Czy mógłbyś podrzucić jakiś schemacik na HEF4541. I pytanie czy wystarczy 1 przekaźnik i jeden układ?
    Pozdrawiam Maws

Dodano po 5 [minuty]:

Uzupełniajac moje przemyślenia - Dioda wydaje mi się że korzystne jest rozdzielenie czasu załączania trafo i podajnika - więc pozostaje wariant drugi
    - przycisk start - gaz + trafo - wyłączane z opóźnieniem - a więc przycisk start nie wystarczy
    podajnik - załącany w stosunku do przycisku start z opóźnieniem a wyłączany bez opóźnieniem.
    Pozdrawiam Maws

• #4 07 Gru 2005 05:59
    HenryK3
    Poziom 26  

Prawidłowo powinno być tak jak w fabrycznym sprzęcie:

załączenie przycisku start / przy uchwycie/
    -załączenie elektrozaworu gazu (wytworzenie osłony gazowej)
    -z opóźnieniem załączenie transformatora spaw. + podajnika drutu /równocześnie/

wyłączenie przycisku start / przy uchwycie/
    -wyłączenie transformatora i zatrzymanie podajnika drutu (czasem tu bywa minimalne opóźnienie)
    -z opóźnieniem wyłączenie gazu

• #5 07 Gru 2005 11:01
    boko
    Specjalista - spawarki

Dla spawania MAG w osłonie CO2, puszczenie przycisku uchwytu - stop - powinno zatrzymać podawanie drutu. W tym momencie drut upala się, nastepnie następuje wyłączenie źródła prądu, wyłączenie podawania gazu. Jeżeli spawamy MIG, np. aluminium w osłonie argonu, zatrzymanie podawania drutu, bez wyłączenia źródła prądu, powoduje często "wciągnięcie" łuku spawalniczego do dyszy i stopienie końcówki prądowej wraz z drutem aluminiowym. Dlatego trzeba rozważyć zainstalowanie regulacji tego czasu z zewnątrz-potencjometrem.
    boko

• #6 07 Gru 2005 21:38
    maws
    Poziom 10  

Witam !
    Myślę , że Boko ma rację tak powinno przebiegać kolejność wyłączania przy spawaniu w osłonie CO2. Pozostaje jednak problem nierozwiązany o który pytałem - cschmacik jakiegoś prostego wyłącznika czasowego. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Maws

• #7 07 Gru 2005 23:17
    dioda1000
    Poziom 26  

Każdy wedle swego gustu.Ile ludzi tyle pomysłów. Podajnik ma też swoją bezwładność. Wpisz w gogle " HEF4541 and pdf "

pozd. dioda

• #8 07 Gru 2005 23:41
    maws
    Poziom 10  

Dioda .....mam prośbę jakbyś mi podrzucił jakiś schemacik gotowy ewnetualnie stronę - uprościłoby mi to znacznie sprawę. Pozdrawiam

• #9 08 Gru 2005 17:15
    zm_m
    Poziom 16  

Mam taki schemat ale niemam jak tego zainstalować , może to Ci pomoże;Elektronik Hobbysta NE555 CZASOWY WŁĄCZNIK zbudowany na dwóch układach Ne555 i 4020 działa tak , po włączeniu napięcia przekaznik zadziała po ustalonym potencjometrem czasie.

• #11 03 Sty 2006 11:41
    Nstan
    Poziom 31  

Jeśli to ma być migomat do użytku własnego proponuję zastosować kondensatory elektr. równolegle wpięte z elektrozaworem i przekaźnikiem do włączania stycznika spawarki. Dobierając kondensatory można uzyskać pewne opóźnienie(o czas rozładowania kond.) które do potrzeb własnych w zupełności wystarczy tak jak zrobiłem przy pierwszym moim podajniku. Jeśli mamy odpowiednio upalony drut(5mm) to po naciśnięciu krańcówki uchwytu równocześnie załączymy gaz ,drut, napięcie na spawarce i uzyskamy pewne opóźnienie z jakim drut dotrze do materiału spawanego. Jeśli zwolnimy wyłącznik krańcowy najpierw wyłączymy drut a z małym opóźnieniem gaz i napięcie które upali nam drut

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty