Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino Domove "Jofi"

Jofi 19 Gru 2005 13:48 9045 47
  • Kino Domove "Jofi"
    Určení : „Domáce kino“ bez subwoferu
    Dátum realizace: August - December 2005
    Orientační cena : 4.600 Sk
    Technická data : viď text
    Autor : Jožo Jachym – Jofi , mail: jachymj(malpa)pobox.sk , +421903 567 783

KONSTRUKCE

Po predošlom „začiatočníckom“ projekte domáceho kina s meničmi od TVM som sa rozhodol, že si postavím novú zostavu domáceho kina už o niečo lepšiu, aj vzhľadovo aj výkonovo. Na rozdiel od predošlých TVM teraz voľba padla na reproduktory značky Tonsil. Zdá sa mi ,že sú cenovo výhodné vzhľadom na ich výkon a kvalitu. Na simuláciu som použil WINISD a na základe toho padli konečné parametre ozvučnic.

PARAMETRE OBODOWY

Front: closed GDN20/60/3,8+GTC 11/100,8, 35 litra, 8Ω,35 – 20000 Hz, 85x24x24 mm, 3000 Sk/pár

Efekt: closed,GDN10/30,8+GDWK 8,5/50,8, 2,5 litra, 8Ω, 150 – 20000Hz,24x13x13 mm, 900 Sk/pár

Center:closed, 2xGDN10/30/9,12+GDWK 8,5/50,8, 3,5 litra, 8Ω (6-8Ω),
    150 – 20000Hz, 33x13x13 mm, 700 Sk

Všetky meniče som kúpil v DEXONe, za veľmi prijateľné ceny aj keď s GTC 11/100,8 boli troška problémy, dlho ich nemal DEXON na sklade, aspoň to tvrdili tu na Slovensku, nakoniec mi ich doviezli priamo z Poľska. Drevotrieskové dosky, ktoré som použil na stavbu boli už podýhované, takže zoskrutkovanie z vonku a následné tmelenie vôbec nepripadalo do úvahy. Dosky som si narezal sám na mieru a Herkulesom (čiastočne aj Duvilaxom) zlepil „na tupo“ pri efektoch a centri, a v prípade frontov som použil do rohov ešte malé hranolčeky 2,5x2,5cm a prostredníctvom nich som zoskrutkoval steny zvnútra. Na zabránenie rezonancie stien v tretinách výšky som použil výstužný kríž (ľavá-pravá, predná-zadná). Následne rohy z vnútra som utesnil silikónovým tmelom, aby sa zabezpečilo maximálne utesnenie. Otvory na meniče sú vyrezané priamočiarou pílkou a kedže nemám doma frézku na vyfrézovanie zapustenia, tak som to pracne kúsok po kúsku s orezávakom na výkresy vyrezal. Nie je to síce ako z frézkou, ale snažil som sa to urobiť čo najlepšie a myslím si, že sa mi to aj podarilo. Čelná doska má hrany zhobľované pod 45o stupňami a opáskovaná nažehľovacou páskou v odtieni dosky. Celý objem ozvučnic je maximálne vytĺmený, na bočných, hornej, dolnej a zadnej stene tlmiacim rúnom hr. 4 cm v prípade frontov a hr. 2 cm v prípade centra a efektov.

ZVROTNICE

Pre celú zostavu som použil výhybky typu „home made“.
    V prípade frontov musím povedať, že veľmi mi pomohol Antonio odsimulovaním v LPSCade, za čo sa mu chcem veeeeľmi poďakovať. Všetky komponenty na tieto výhybky som objednával z DEXONu. Kondenzátory sú typu MKT, rezistory keramické a cievky vzduchové. Schéma je zobrazená v obrazovej prílohe.
    Čo sa týka efektov, výhybku som navrhol sám. Je to jednoduchá klasická výhybka 6/6 dB bez nejakých korekcií s deliacim kmitočtom okolo 6000 Hz L= 0,22 mH a C=4,2 μF(to mi vyšlo z viacerých programov). Cievku som si navinul sám (v jednom programe z netu som si vypočítal potrebný počet závitov pre daný priemer drôtu), kostričku som kúpil v DEXONe a nechal si premerať odpor, vychádzal zhruba tak, ako bolo vypočítané, takže ostáva mi iba dúfať, že cievka má aj takú indukčnosť. Kondenzátor som použil bipolárny 4,7 μF.
    V prípade centra je výhybka zhodná s efektami.

Front BAS: L1=0,82mH (0,4Ω) C1=10μF, R1=6,8Ω,C2=15μF TREBLE: C3=6,8μF, L2=0,39mH(0,4Ω), R2=1Ω, R3=15Ω
    Efekt BAS:L1=0,22mH TREBLE:C1=4,7μF
    Center BAS:L1=0,22mH TREBLE:C1=4,7μF

DZWIEK

Po zapojení celej zostavy na AV receiveri YAMAHA RX-V357 B som bol naozaj veľmi milo prekvapený. Fronty sa rozohrali skvele, bas je hlboký a krátky a hlavne nie dunivý, čo by v prípade BR určite bol. Výšky sú čisté a zladené s basmi. Na tom má zásluhu hlavne antoniova výhybka.
    Čo sa týka efektov, tie ma tiež veľmi príjemne prekvapili, nato že je tam tak jednoduchá výhybka hrajú naozaj super, hlavne vysoké a stredné frekvencie boli celkom čisté, samozrejme, že basy nie sú až tak hlboké, veď od uzavretej ozvučnice s objemom 2,5 litra sa to ani nedá očakávať, a to vlastne ani nebolo ich účelom, ale ako stereo pre počúvanie hudby úplne postačujú. Center vôbec nezaostáva, čisté a jasne výšky a stredy sú dôkazom toho, že bude skvelo plniť úlohu za účelom ktorej bol postavený.

ZÁVĚR

Túto zostavu na záver môžem s kľudným svedomím zhodnotiť jedným slovom „skvelé“. Doteraz som nemal možnosť s takým pôžitkom vychutnávať pozeranie filmov. Som naozaj veľmi spokojný a to čo som si pred stavbou tejto zostavy dal za cieľ a to ako „dizajnovo“ tak aj „funkčne“ zladenú reprosústavu, tak to sa aj podarilo. Neskôr chcem ešte celú zostavu doplniť o aktívny subwofer s tonsilovským meničom GDN 30/100/1,8.
    Úplne na záver sa chcem poďakovať všetkým z diskusného fóra na www.amplion.wz.cz a www.dexon.cz za všetky rady, ale aj za kritiku, bez ktorej by som určite nedospel k tak skvelému výsledku a hlavne spokojnosti.

[/b]

Fajne!
  • #2 19 Gru 2005 14:20
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

A gdzie jakies foto pane Havranek??

Pozdro

• #3 19 Gru 2005 14:30
    Thomas1988
    Poziom 16  

Może by ktoś to przerobił, żeby było po polskiemu :D Jakieś zdjęcia by się do tego przydały :idea:

• #4 19 Gru 2005 14:56
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Jak na kino domowe z tonsilam to calkiem tanio. Chetnie bym zobaczyl zdjecia bo z opisu wyglada na to ze calkiem fajny sprzet.

• #5 19 Gru 2005 17:16
    macio8888
    Poziom 22  

ej, nie żeby coś ale czemu sie z tego nabijacie?? to jest język oczysty kolegi tak samo jak naszym ojczystym jezykiem jest polski. Nie mowcie mi tylko, ze wy nigdy nie wchodzicie na zagraniczne fora.
    Pozdrawiam kolege spoza naszych granic :)

• #6 19 Gru 2005 18:24
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Veehraz napisał:
    ÒûÀª~ÊÊ«ÎJTE|=§‰›℠ℬΩ℡₁‼‑‍ӥẅẂ?????
    English-Polish? Co p....
    I to w dodatku chyba nie DIY!!!

Nie no może coś zrozumiem vzduch=powietrze?

Slowacki chyba, jak najbardziej DIY. Jak sie troche skupic to da sie przeczytac nawet. Tylko szkoda ze zdjec nie ma.

• #7 19 Gru 2005 19:45
    qscgu
    Poziom 34  

to nie zmienia faktu ze fotki by sie przydaly

• #8 20 Gru 2005 10:38
    Jofi
    Poziom 9  

Pozdrawiam kolege v Poland, ja bedziem pisac v jezyku polskym, tak jak znam :-)
    No, ja hcial bym zapytac vas jak dam fotki tu na web, mam fotky komplet mojego kina no neznam jak ich tu zaslać.
    Jesli mi dakto z vas napise jak to mam zrobić tak poslem i fotki.
    Pozdo

P.S: Jeskli dakto nierozumi v slowackim jeziku, naj mi napise na moj mail, i ja mu to vyswieltim v jezyku polskim.

Pozdro Jofi[/url]

• #9 20 Gru 2005 12:08
    Jogesh
    Poziom 28  

Ponizej strony masz przycisk "przeglądaj". Kliknij na niego i zamieść jakieś fotografie.

Pozdrawiam

• #11 20 Gru 2005 14:53
    Gibon007er
    Poziom 22  

Ehhh....
    Wystarczyly by fotki i parametry :D

• #12 20 Gru 2005 16:28
    Kwaczor

Spec od akustyki

Klikamy "odpowiedz"
    nastpenie na dole klikamy na przycisk "przeglądaj" (moze być w twoim języku chyba)
    po wybraniu zdjęcia klikamy "dodaj załacznik"

Zdjęcia powinny być mniejsze niż 1000x800. Proponuje 800x600 <50kB. Wtedy ładują się bez problemu

Na koniec "wyślij" i powinno być

W razie problemów proszę wysłać do mnie, ja zamieszcze zdjęcia.

• #16 21 Gru 2005 13:02
    bocian90
    Poziom 27  

Zdjęcia mają za duże rozmiary. Za duża szerokość i wysokość.Sciągnij "JPEGCompress" i zmień "resize image " na mniejszy rozmiar fotek.

• #19 21 Gru 2005 17:24
    Jogesh
    Poziom 28  

Piękne. Jak fabryczne. :D

Żeby zdjęcia sie pokazywały musisz zmienić ilośc pikseli.

Jeszcze raz gratulacje pięknego zestawu.

• #20 21 Gru 2005 18:26
    kiepol
    Poziom 15  

Suuuper... Bardzo ładny zestaw naprawdę gratuluję... Zastanawia mnie tylko, co pokusiło Cię do użycia polskich głośników ?

• #21 21 Gru 2005 21:34
    206105
    Usunięty  
  • #22 22 Gru 2005 00:18
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

Zestawik jak ze sklepu,tylko pogratulowac :)
    Do tego zestawu jeszcze tylko jakis subik i juz calkiem wypas bedzie :wink:

Pozdro

• #23 22 Gru 2005 07:06
    Jofi
    Poziom 9  

do użycia polskich głośników mnie pokusilo dobra cena/kvalita, jedno kino domowe uz robilem s glosnikami TVM i chcial jem sprobovać glosniky TONSIL i jest to bardzo dobre glosniky.
    No i subik chcial bym robić, lem nieznam jaky glosnik by byl dobry, chcial bym GDN 30/100/1,8, Dexon ma dobru cenu.
    Ći mi dakto poradzi, jaky glosnik by byl badzo dobry do tej mojej zestavy?
    Dziekujem bardzo, i pozdrawiam
    Jofi

kiepol napisał:
    Suuuper... Bardzo ładny zestaw naprawdę gratuluję... Zastanawia mnie tylko, co pokusiło Cię do użycia polskich głośników ?

• #24 22 Gru 2005 12:21
    dj_zibi
    Poziom 18  

piekny zestaw. ale do suba tonisle nie są za dobre nie zejda za nisko. Sa to raczej głosniki do szubkiej muzy. Polecam inne głosniki np ravemaster lub tani i dobry reveland tw3000.

• #25 22 Gru 2005 16:44
    wojtusiek
    Poziom 9  

Piekny zestawik :) ladnie wykonany i wyglada jak ze sklepu :)
    God job :)

• #26 22 Gru 2005 17:16
    Schabu
    Poziom 10  

Mnie się bardzo podoba po pierwsze jakość wykonania po drugie precyzja czego brakuje w mojej pierwszej konstrukcji. Co do tonsilów to niema się czego czepiać, jedynie do czego mogę się przyczepić to kolor, dał bym coś ciemniejszego.

• #27 22 Gru 2005 18:51
    qscgu
    Poziom 34  

fajny zestaw, jak fabryczne, dobre wykonanie, dobre glosniki, good job,
    ja polecam visatona do suba, slyszalem w akcji i mysle ze jakosciowo sie nie zawiedziesz na visatonie
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=253638
    w prawdzie nie jest to tani glosnik ale naprawde dobry, przejrzyj jeszcze pare konstrukcji bylo na tym visatonie, wprawdzie akurat ten glosnik visatona podobno nie jest produkowany ale znajdziesz inny dobry glosnik z visatona, wystarczy sie zapytac o konkretny model

• #28 16 Sty 2006 11:28
    Jofi
    Poziom 9  

Nema dakto jeste dotazy ku mojemu kinu?
    Ci robil dakto kino na Tonsiloch?Prose kto ma foto ,naj posle na moj mail jachymj(malpa)pobox.sk.
    Este mam jedno pytane, ci dakto robil kolumny na glosnikach GDN 12/35,8, ci je to dobry glosnik?
    diekujem bardzo

• #29 21 Sty 2006 00:47
    kris_k73
    Poziom 18  

Witam.Właśnie przeglądam to kino .. całkiem,całkiem dobrze Ci to wyszło....nie wiem tylko czy nie za malutkie ;) :
    cytat :
    Front: closed GDN20/60/3,8+GTC 11/100,8, 35 litra, 8Ω,35 – 20000 Hz, 85x24x24 mm, 3000 Sk/pár
    Zartuję ...wiem,że to tylko błąd jednostek miary w druku :)...
    Pytanie : czy nie są zbyt oddalone od siebie głośniki we "frontach" od siebie?....
    A poza tym bardzo mnie interesuje wszystko co dotyczy zwrotnicy....próbuj coś z tego zroumieć,ale jakoś się gubię :(...Nie wiem jak się ma np.L1=.22 mH i C= 4.7 uF w "center" do częstotliwości podziału....muszę gdzieś poczytać jeszcze o tym :)...

pozdr

PS ja w ramach współpracy między "naszymi bratnimi narodami" robię kolumny na TVM-ach :)... ( 2 x ARN 226 + ARP 150 + ARV 104 , 8 ohmowe ),tylko zwrotnicy jeszcze nie mam :([/img]

• #30 22 Sty 2006 10:42
    Marcin_126
    Poziom 16  

To może trochę słów krytyki :(
    Na moje:
    -We frontach jest za duża odległośc pomiędzy głośnikami.
    -center i satelity sa za małe do frontów
    -center a satelity są na różnych niskotonowcach (to też nie wygląda zbyt dobrze).
    To tyle mojej krytyki.
    SKrzynki fajnie wykonane.
    Popieram użycie tonsilków :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME