Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przelicznik liczb binarnych na rzeczywiste

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Przelicznik liczb binarnych na rzeczywiste
Autor
Wiadomość
SavX
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Bialystok

Post#1 Post autora tematu 20 Gru 2005 08:37   

Przelicznik liczb binarnych na rzeczywiste

Witam. Mam problem musze zrobic uklad ktory z podanych 8 przyciskow imitujacych kod binarny zero jedynkowy wyswietli mi na wyswietlaczu odpowiednia liczbe rzeczywista. Czy do tego zadania odpowiedni bedzie uklad 7447? Musi przliczyc z NKB na BCD a pozniej wyswietlic to na 3 wyswietlacze (o ile dobrze sie orientuje na wspolnej anodzie?) tu kolejny problem w jaki sposob podlaczyc 3 wyswietlacze do 7447 tak aby wyswietlaly mi inne liczby w zaleznosci od generowanej liczby( max liczba 255). Moze ma ktos jakis schemat?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2005 08:37   

Powrót do góry

john_t
Poziom 20
Poziom 20

Post#2 20 Gru 2005 10:40   

Re: Przelicznik liczb binarnych na rzeczywiste

Wystarczy wykonać układ na procesorze 8bit'owym np: AT89C2051. Jeden port obsłuży przyciski (8szt), drugi należy podłączyć tak:
Cztery piny obsłużą wejścia A, B, C, D [kod BCD] a kolejne 3 piny będą multipleksowały 3x7segm. LED. Nie dam Ci gotowego schematu bo musiałbym go stworzyć a nie mam na to czasu. I chyba nie o to chodzi bym Ci dał "rybę' ... daję "wędkę" , tu: http://stud.wsi.edu.pl/~sikrolb/termometr-1.gif schemat wprawdzie czegoś innego i nie na procesorze ale daje przykład poglądowy jak działa 7447 z wyświetlaczami 7segm.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2005 10:40   

Powrót do góry

SavX
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Bialystok

Post#3 Post autora tematu 20 Gru 2005 12:09   

POwiem tak, zeby uzyc tego procesora potrzebuje programatora i wszystko co potrzebne do zaprogramowania a ja tego nie mam. Zostalem rzucony na srodek baltyku a ty mi dales wedke :D ja musze teraz z ta wedka plywac w tym baltyku. W takim razie mam jeszcze pytanie czy nie da sie tego zrobic nie uzywajac At89C2051? Myslalem nad zastosowaniem encodera 74147 i decodera 7447 moze bedzie latwiej....

Dodano po 31 [minuty]:

Ok programator juz mam i sie wlasnie domyslilem ze na encoderze 74147 nie da rady tego zrobic. Pozostaje ten procesor... ale bylbym bardzo wdzieczny za wiecej informacji jak to zlozyc do kupy, prosze o pomoc
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2005 12:09   

Powrót do góry

ed-ek
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Wrocław

Post#4 20 Gru 2005 12:18pomocny post - solucja   

SavX napisał:
Witam. Mam problem musze zrobic uklad ktory z podanych 8 przyciskow imitujacych kod binarny zero jedynkowy wyswietli mi na wyswietlaczu odpowiednia liczbe rzeczywista. Czy do tego zadania odpowiedni bedzie uklad 7447? Musi przliczyc z NKB na BCD a pozniej wyswietlic to na 3 wyswietlacze (o ile dobrze sie orientuje na wspolnej anodzie?) tu kolejny problem w jaki sposob podlaczyc 3 wyswietlacze do 7447 tak aby wyswietlaly mi inne liczby w zaleznosci od generowanej liczby( max liczba 255). Moze ma ktos jakis schemat?

A dlaczego 8 przycisków?
Załączam ci schemat układu wyświetlającego na 3 segmentach LED cyfry ustalone przez przełączniki. Wyciąłem ten schemat z wykonanego projektu,zmieniając sterowanie CI i CLK,bo tobie niepotrzebne.
15 diod odpowiednio połączonych z przyciskami,pozwala na wpis do liczników 4029 kodu BCD.Wejścia P0..P3 przez rezystory połączone są z masą.Naciśnięcie przycisku 6 spowoduje podanie na P1 i P2 jedynki (+ zasilania).Teraz naciśnięcie przycisku np S2 spowoduje wpisanie do drugiego 4029 stanu 0110 co odpowiada liczbie 6.Naciśnięcie dowolnego S bez wciskania przycisku diodowego spowoduje wpis do odpowiadającego mu licznika 0000,czyli wyświetli się 0. Wyjścia dekoderów 4531 (a,b...g) są przez tranzystory połączone z segmentami LED.
Jak czegoś nie rozumiesz to pisz.
Układy są typu CMOS np CD4029.

Załączniki:
Powrót do góry

john_t
Poziom 20
Poziom 20

Post#5 20 Gru 2005 12:23   

Widzę że rzeczywiście pływasz i brzegu nie widać. Informacje o które prosisz to temat na sporą książkę! ! ! (pierwszym tomem będzie nauka programowania, a jeszcze przed tym podstawy informatyki). Jest wiele przykładów projektów w oparciu o Atmelki. Wszystkie informacje znajdziesz w necie, wiele również na Elektrodzie, trzeba tylko poszukać.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Przelicznik liczb binarnych na rzeczywiste
Strona 1 z 1