X

jak sprawdzić kondensator

jedrus2 22 Dec 2005 22:31
  • #1 22 Dec 2005 22:31
    jedrus2
    Level 15  
    Helpful post? (+1)
    witam czy da sie sprawdzić kondensator bez pomocy miernika ? czy jest dobry poczywiście!
  • #2 22 Dec 2005 23:13
    HenryK3
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    poczywiście jak chcesz to zrobić? językiem?
    Sorry za złośliwość...
    Jaką pojemność masz chcesz sprawdzać?
    Elektrolit (kilka>uF) możesz podłączyć na chwilę pod źródło napięcia stałego (nie większe niż nap. kondensatora) i później zewrzeć jego końcówki.
    Powinna przeskoczyć iskra. To znaczy, że ma jakąś pojemność. Tyle.
  • #3 23 Dec 2005 10:06
    inkognito09
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Są mierniki uniwersalne z mierzeniem pojemności oraz specjalne służące tylko do tego. Mam gdzieś schemat takiego, Trzeba do niego kilka drobiazgów, jakiś scalak, i miliamperomierz. Jak chcesz mogę ci wysłać.
  • #4 23 Dec 2005 11:25
    staszeks
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    jedrus2 wrote:
    witam czy da sie sprawdzić kondensator bez pomocy miernika ? czy jest dobry poczywiście!

Zależy co chcesz sprawdzić.
    Jeżeli chodzi o pojemność to bez miernika raczej się nie obejdziesz.
    Czy kondensator nie ma zwarcie wystaczy źródło prądu i żarówka.
    Kondensatory o dużej pojemności mozesz przy dozie wprawy
    oszacować rozładowywując je przez żarówkę (obserwując szybkość
    gaśnięcia żarówki)
  • #5 25 Dec 2005 21:49
    jedrus2
    Level 15  
    Topic author Helpful post? (0)
    chodzi o to ze mam problem z telewizorem który stał troche w pomieszczeniu nie ogrzewanym a na dworze było troche zimno no i po włączeniu na chwile pokazuje sie obraz po czym szybko znika- to chyba kondensator do wymiany prawda??? [zapewne elektrolit ] miernika nie posiadam :( a wymiana wszystkich kondesatorów chyba nie jest najleprzym rozwiazaniem
  • #6 21 Dec 2006 18:59
    Sebastianolek
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    na ja mysle ze od zimna raczej sie nie zepsuja kondensatory
  • #7 21 Dec 2006 19:04
    Mystic Vintage
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    powiedziałbym że zależy jaka to była temperatura :D
  • #8 21 Dec 2006 19:25
    kmitki
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Wydaje mi się że bez miernika to nic nie zrobisz.Kup sobie jakiś najtańszy to koszt jakieś15 zł i masz problem z głowy.
  • #9 21 Dec 2006 19:41
    Macieks14
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Witam

Jeśli kondensatory nie są używane przez pewien czas (zależy od czasu, temperatury) to chyba to jest tlenek gliny który izoluje warstwy foli w kondensatorze (nie jak wiele osób mylnie sądzi że izoluje to papier) się ulatnia i kondensator nie ma odpowiedniej pojemności. Jest prosta metoda aby je naprawić wystarczy podłączyć je do prądu na jakieś 15-60min.
  • #10 21 Dec 2006 22:21
    elek555
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    Twoim problemem jest prawdopodobnie wilgoć. Zacznij od dobrego wysuszenia i oczyszczenia w cieple.
  • #11 05 Jul 2007 23:05
    Darnix
    Level 10  
    Helpful post? (+1)
    Witam

Mam takie pytanko. czy można jakoś określić czy kondensator działa, czy nie jest w jakiś sposób uszkodzony przy pomocy najtańszego miernika (multimetr) z bazaru??? Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam wszystkich i z góry dzięki :)
  • #12 06 Jul 2007 08:42
    żarówka rtęciowa
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Za pomocą takiego miernika można sprawdzić kondensator na upływność lub zwarcie. Nie można sprawdzić tą metodą małych pojemności kondensatorów.
  Search 4 million + Products
Browse Products