Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nierówne wolne obroty..Mulasto spadają do jałowych..ASTRA F

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Nierówne wolne obroty..Mulasto spadają do jałowych..ASTRA F
Autor
Wiadomość
luk94
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Frysztak

Post#1 Post autora tematu 23 Gru 2005 12:28   

Sprawa wygląda tak:
Moja Biała Strzała śmiga jak złoto, jednak od wtorku zauważyłem o dziwo coś takiego jak nierówną prace silnika na biegu jałowym. Na pocz. to było tak ze jak fura była „zimna” to jakoś te obroty jak się zmieniało bieg nie chciały spadać. Teraz już jest taki myk ze czasami jak wyrzucę na luz to skaczą tak odrobinę od 900 do ok. 1100.
Nie wiem czego to wina i postawiłem początkowo na wymianę linki i zastanawiam się czy będzie to słuszna decyzja. Pomyślałem ze skoro obroty jakoś mulasto i niechętnie spadają to może gdzie się linka w pancerzu już wytarła. Z drugiej jednak strony, przychodzi na myśl silniczek od wolnych obrotów i wolę jednak dokładnie przebadać sprawę.
Ostateczny wniosek jest, ze skoro bryka nie reaguje tak na naciśnięcie pedału gazu w sposób dynamiczny, to postawiałem na tą cholerną linkę.

Kiedyś u mechanika widziałem jak koleś przyjechał vw vetno na gazie z Holandii sprowadzonym i robił takie „przygazówki” Przyznam ze fura reagowała na gaz z prawdziwym jadem.
Ja już nasmarowałem wszystkie elementy ruchome na drodze linki i to nie pomogło.

Jeśli odpowiada za to silniczek krokowy to gdzie on jest i jak to wygląda??

Czy koledzy maja jakieś sugestie z tym związane?
Powrót do góry

Orochimaru
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warszawa

Post#2 23 Gru 2005 13:23   

Re: Nierówne wolne obroty..Mulasto spadają do jałowych..ASTR

Podaj model silnika.
Silniczek to taki czarny walec przykręcony do "gaźnika" z którego wystaje kilka przewodów. Możesz go odkręcić i przemyć trzpień benzyną, jak również gniazdo w które ten trzpień wchodzi.
Więcej (dużo) porad na temat twojej usterki na http://autokacik.pl/postlist.php?Cat=&Board=astra

Jeśli chcesz go sprawdzić to odłącz wtyczkę i pojeździj trochę bez niego.
Oczywiście odłączaj po nagrzaniu silnika bo będą problemy z rozruchem.

O widzę że kolega już zna to forum :D

Załączniki:
Powrót do góry

luk94
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 23 Gru 2005 13:51   

astra ma silnik 1.4 16V wyprodukowana w 1998 w gliwicach. Jest oczywiście na wtrysku.

A co do forum to znam. ale nuczony doświadczeniem trzeba wysłuchac kilku opinii fachowców i dopiero sie zabrac do roboty, bo to różnie bywa. w silniku z wtryskiem silniczek ten bedzie w tym samym miejsu gdzies w okolicach wtryskiwaczy??

Pozdrówka
Powrót do góry

Mariusz Z.
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Łask

Post#4 23 Gru 2005 14:18   

Domyslam się , że mówimy tu o wtrysku wielopunktowym. Regulator wolnych obrotów znajduje się przy przepustnicy powietrza ( tam gdzie dochodzi linka cięgna gazu)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Gru 2005 14:18   

Powrót do góry

Stanisław Chwalisz
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Szczecin

Post#5 23 Gru 2005 14:36   

Raczej wskazuje na uszkodzoną sondę lambda.
Powrót do góry

Orochimaru
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 23 Gru 2005 15:25   

Uszkodzona lambda jest sygnalizowana zapaleniem się check engine.
więc skąd ten wniosek?
Wyczyszczenie styków od silniczka i tps-a też nie zaszkodzi.
Powrót do góry

luk94
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 Post autora tematu 23 Gru 2005 15:50   

Ok! Wczysciłem trzpien silniczka i faktycznie był pokryty czarnym nalotem. I zaobserwowałem znaczną poprawę!

Co do sondy to raczej nie ona. Kontrolka "check engine" się nie świeci.

Teraz ciąg dalszy- o co chodzi z tym tps?? Jaką on dokładnie pełni funkcję? I w jaki sposób moze byc odpowiedzialny za przedstawiony przezemnie stan rzeczy?

Dodam jeszcze tylko ze autko smiga tylko na benzynie i nigdy nie miało gazu. No i ma wielopunktowy wtrysk.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Gru 2005 15:50   

Powrót do góry

bandi21
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Mazowieckie

Post#8 23 Gru 2005 16:25   

TPS jest to czujnik położenia przepustnicy.Dzięki niemu komputwr silnika wie że auto pracuje na biegu jałowym i wtedy uruchamia silnik krokowy od wolnych obrotów.Jest to rodzaj potencjometru i znajduje się na osi przepustnicy.Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Gru 2005 16:25   

Powrót do góry

luk94
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 Post autora tematu 23 Gru 2005 18:06   

Wiec jest tak:
Po rozebraniu najpierw silniczka krokowego nastapiła jakas poprawa, jednak nie jest to jeszcze to co ja chciałbym zeby było..
Następnie dobrałemn sie do tego tpsa, ale nie widze tam zadnych nieprawidłowości. Po prostu kawał plastyku - styki ładne i czyste, wiec to chyba nie on robi robote....obroty wolne są więc chyba działą prawidłowo i załącza silniczek.
Teraz tylko pytanie czy to moze lambda???
Powrót do góry

Orochimaru
Poziom 20
Poziom 20

Post#10 23 Gru 2005 18:47   

Dla mnie jest to bardzo wątpliwe, bo jeśli lambda daje nieprawidłowe wskazania to ECU to wykryje i wyświetli check.
Umyłeś też gniazdo w zespole wtryskiwacza do którego wchodzi ten trzpień od silniczka?

Zdejmij chwyt powietrza i zobacz jak wygląda przepustnica. Jeśli jest brudna to trzeba ją umyć.
Powrót do góry

luk94
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 Post autora tematu 23 Gru 2005 19:13   

Tam przy silniczku krokowym nie wkładałem nic raczej kilka razy tylko szmatką przeleciałem, a tą rure od filtra zdjąłem, ale wczesniej już to czysciałem wiec sama przepustnica jest raczej czysta. Tam w głębi widac syf taką czarną sadzę.... MOze jakaś poroda jak umyc dokładnie to gniazdo na sliniczek zeby tam nic nie zepsuć ?
MOze pędzelek z denaturatem bedzie?
Powrót do góry

Orochimaru
Poziom 20
Poziom 20

Post#12 23 Gru 2005 21:23   

Tam nie ma czego zepsuć.
Nawiń kawałek szmaty na śrubokręt, nasącz benzyną i pokręć trochę tym "tamponem" w gnieździe. Musi być czyściutkie aluminium. Nie musisz sięgać głęboko, tylko stożek do którego dotyka trzpień.

Tak przy okazji można sprawdzić czy nie łapie fałszywego powietrza.
Posmarować pendzelkiem z benzyną łączenia w zespole wtryskiwacza. Jeśli obroty się zwiększą tzn. że łapie powietrze i trzeba wymienić uszczelkę.
Powrót do góry

bandi21
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Mazowieckie

Post#13 23 Gru 2005 22:23   

Sprawdż wszystkie przewody podciśnienia w kolektorze dolotowym czy któryś nie spadł lub nie pękł.Poza tym jeśli gdzieś łapie lewe powietrze to słychać syk.Mozesz sprawdzić też napiecie na lambdzie które powinno sie wachać od około0,2do0,8 volta.Na sondzie pojawia sie napięcie dodatnie i zmienia sie cały czas w podanym wyzej zakresie i to jest prawidłowo.wysokie napiecie oznacza bogatą mieszankę a niskie ubogą.Otwarcie silniczka krokowego powoduje zubożenie mieszanki co widać automatycznie jako niskie napięcie lambdy i odwrotnie.To mozesz w prosty sposób sprawdzic dowolnym miernikiem (na analogowym widać najlepiej).Powodzenia
Powrót do góry

luk94
Poziom 13
Poziom 13

Post#14 Post autora tematu 24 Gru 2005 15:33   

Dobra to ja zrobię teraz tak, że pojeżdżę jakiś tydzień, i znowu rozbiorę krokowca i zobacze jaki nalot się tam zdążył osadzić, no i sprawdze ta lambdę, zobaczymy co powie.

Pozdro
I wielkię dzieki za wszelkie podpowiedzi
Powrót do góry

luk94
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 Post autora tematu 27 Gru 2005 19:59   

Dobra Panowie!
sprawa wygląda tak iż zrobiłem testa po przejechaniu 200 km. wypiąłem dziś silniczek, oraz później wypiąłem ten cały TPS. <mam na mysli wtyczki do tego>
Przedstawia się to tak ze po wypięciu tpsa samochód znacznei lepiej reguje na spadek obrotów <szybciej spadają do jałowych>

Wniosek nasówa się sam! Porzebny bedzie nowy TPS!! :/ <kolejne wydatki> i tu pytanie czy ktoś się orentuje jakie są tego koszty nowe lub uzywane? Czy model silnika <w moim przypadku 1,4 16V> ma jakies znaczenie, czy kazda astra ma takiego samego tpsa??

POZDRO!
Powrót do góry

koner
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Płock

Post#16 13 Wrz 2007 22:09   

witam wszystkich. szukam porady na temat nierównych obrotów silnika w astrze. jest to motor 1.8 8V. objawy są takie, że jak jest zimny to ma ok 1500 obrotów czasami nawet więcej. jesli trochę sie rozgrzeje to obroty powiedzmy ze są ok jednak wono spadają. nie wiem co robic. wymieniłem silniczek krokowy, czyjnik położenia przepustnicy, czyjnik temperatury cieczy chłodzącej. no i nic nadal to samo. może nasuwa sie komus co to może być...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Wrz 2007 22:09   

Powrót do góry

luk94
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 Post autora tematu 14 Wrz 2007 03:42   

Ja przyznam szczerze sporo czasu i wiele różnych operacji stosowałem ale najlepszy efekt przyniosło czyszczenie przepustnicy. A druga sprawa to miałem przepalony tłumik i wszystko co było w środku wywaliłem a teraz jest pusty i lepiej juz nie będzie chyba. Ale to jest tez coś chyba w tym stylu ze ten typ tak ma:/
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Nierówne wolne obroty..Mulasto spadają do jałowych..ASTRA F
Strona 1 z 1