Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny podlogowe 2x stx gdn17-80-4-sc + arv104-04/8

brunon71 26 Gru 2005 14:27 18362 48
  • POMYSŁ
    Powoli chce skompletować kino domowe, więc zacząłem sie oglądać
    za kolumnami.Stx proponował dosyć tanie kolumny ale mimo że głośniki mają
    stosunkowo dobre do swojej ceny to wykonanie skrzyń jest podobno na
    dramatycznym poziomie (opinie forumowiczow).Inne firmy generalnie byly drogie.
    Po obejrzeniu działu wlasnych konstrukcji doszedłem do wniosku że można stosunkowo
    tanio zrobić kolumny własnymi siłami , tym bardziej mając zaplecze techniczne nie
    byłem skazany na stolarzy.

ZAŁOŻENIA
    Konstrukcja niedroga, prosta, "dobrze grająca" (pojęcie dość szerokie), z
    przeznaczeniem do muzyki i kina.

PRZETWORNIKI
    2 głośniki stx 17-80-4-SC
    1 głośnik arv 104-04/8

OBUDOWA
    płyta wiórowa gr2,1mm (szafa z lat 60 ;))pojemność 27l , wys/szer/gł 940mm/200mm/240mm
    strojona na 45Hz długość rurki 150mm przy średnicy 70mm ,cięte na pile tarczowej
    (na fotkach), klejona i uszczelniona wikolem. Wykończenie okleiną samoprzylepną
    Wytłumiona gąbką 30mm tylko tylna ściana.

EFEKT KOŃCOWY, ODSŁUCHY, WRAŻENIA
    Ogólnie z wykończenia jestem zadowolony tym bardziej że materiałem z którym miałem
    najczęściej do czynienia była stal (nie licząc karmnika do córki ;)).Jeżeli chodzi
    o odsłuch to według kolumn z wieży które miałem to niebo a ziemia , bas jest krótki
    czytelny nie dudni myślałem że średnie tony będą nieco "schowane" ale dość dobrze je
    słychać nie mówiąc już o wysokich których jest stosunkowo dużo(mnie to odpowiada)
    Jako że zestaw chodzi narazie tylko na kondensatorze (4,7uF + 2,2uF) to jest troche
    śmieci w niskim.

PS.
    narazie zestaw chodzi jak wspomnialem na kondensatorze ale mam zaprojektowaną
    zwrotke do niego jak kupie części to poskładam (brakuje mi po jednej cewce
    i pare kondensatorów)i uzupełnie wrażenia słuchowe na forum
    Chciałem wspomnieć że jest to moja pierwsza konstrukcja.
    Dziękuje wszystkim forumowiczom którzy służyli radą i pomocą .

Fajne!
  • #2 26 Gru 2005 16:02
    trzygrosze
    Poziom 21  

Witam

Wykonanie 1 klasa, mimo że zwykłą samoprzylepną okleiną okleiłeś, musiałeś bardzo dokładnie wszystko wyszlifować bo na zdjęciach nie ma śladów nierównośc. Jeszcze Tylko jakieś kolce pod te pudła wkręć i nie byłoby sie już do czego przyczepić :]

• #3 26 Gru 2005 16:08
    amalino
    Poziom 12  

Witam!

Bardzo fajna konstrukcja. Ładnie sie prezentuja, dobrze polozona okleina. Mysle ze jak poskladasz zwrotnice to to wtedy wszystko bedzie super. Moja ocena 5/6

Pozdrawiam!!!

• #4 26 Gru 2005 16:48
    morfi020
    Poziom 20  

a b-r jakiej srednicy i jakiej długosci??

• #5 26 Gru 2005 21:42
    Marcin_126
    Poziom 16  

morfi kolega już napisał
    "strojona na 45Hz długość rurki 150mm przy średnicy 70mm ,cięte na pile tarczowej "

A ja mam putanko gdzie można takie rurki zdobyć?

• #6 26 Gru 2005 21:46
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Najlepiej w sklepie.

• #7 26 Gru 2005 22:22
    morfi020
    Poziom 20  

sorki nie przeczytałem dobrze ale przyierzam sie do zrobienia takiego dzieła zaraz po zrobieniu frontów do kina domowego te zrobie po nich aha i wielkie dzikei za pmysł bardzo fajny nie pozostaje nic innego tylko pogratulowac.

• #8 26 Gru 2005 22:55
    brunon71
    Poziom 15  

Odnośnie zakupu rurek to kupilem je w sklepie w Michałkowicach Śląskich ;)
    4,5 zl za sztuke. sory ze zapomnialem o kosztorysie
    stx 17-80-4-SC 21 zł za sztuke + koszty wysylki
    arv 104-04/8 30 zl za sztuke + koszty wysylki
    szpachlowka 8,5 zl
    okleina 30 zl
    sruby 10 zl
    klej 11,5 zl
    czesci do zwrotki 50 zl reszte dokupie
    tercza do szlifierki 16 zl
    papier do szlifierki 6,3 zl
    reszte mialem
    sory zapomnialem o projekcie zwrotki

• #9 27 Gru 2005 09:29
    pan_pawel
    Poziom 9  

mysle nad podobnym zestawem, i nie wiem czy gotowa zwrotka stx byla by odpowiednia czy lepiej dac kondensatory tak jak ty, zwrotki raczej sam nie zrobie niestety....

a zestaw naprawde bardzo ladny.

• #10 27 Gru 2005 09:49
    Urban88
    Poziom 10  

No fajne kolumienki wykonanie na 6 :+)

Hehe Elektron rządzi :)

• #11 27 Gru 2005 10:34
    barti223
    Poziom 20  

bardzo mi się podobaja twoje kolumny.
    naprawde full wypas, jak ze sklepu.

• #12 27 Gru 2005 11:13
    brunon71
    Poziom 15  

Mysle ze zwrotka stx 2D-12 (jedyna dwódrożna w ofercie stx) jest za wysoko cieta 5 kHz wydaje mi się że bedzie troche za wysoko do tego zestawu . pan_pawel jeżeli wiesz pojęcie o nawet małe o elektryce umiesz trzymac lutownice to nie ma problemy , jezeli chodzi o wyliczenie to napewno ktos na forum pomoze ( moj projekt zwrotki jest ciety na 3kHz) pozdrawiam.

• #13 27 Gru 2005 12:21
    wow
    Poziom 27  

WItam. Widać ze sie przyłożyłeś do tego.. Bardzo mi się podobają.. Starannosć pierwsza klasa :). Gratuluje...

• #14 27 Gru 2005 12:46
    kiepol
    Poziom 15  

Bardzo pięknie wykończyłeś te kolumny gratuluje... Wogole nie widac, że jest to okleina, żadnych "niedoróbek", ani niedociągnięć, naprawdę postarałeś się, bardzo ładnie to wyszlo, gratuluje...

• #15 27 Gru 2005 18:44
    bb
    Poziom 20  

O, widze ze bardzo podobne do mojej 'podlogi' te same glosniki (oprucz wysokiego - u mnie stx) i podobne wymiary. Juz z miesiac prace trwaja ale musialem zawiesic robote na Swieta, zostala tylko szpachla i okeina.
    2 sprawy natomiast co do Twoich, jeden to to ze wg. mnie ladniej wygladaly czarne wkrety przy glosnikach, i widze ze otwory br byly wyciete przed zlozeniem, wiec pewnie nie slyszales jak to gra w zamknietej?
    pozdr

• #16 27 Gru 2005 22:11
    brunon71
    Poziom 15  

Dziekuje wszystkim za opinie i uwagi. Jezeli chodzi o kolce to nie chce zeby mi sie rysowala podloga (podkladki jakos uciekaja spod tego),wkrety to rzecz przejsciowa narazie sa takie na szybko ale zaloze zlote albo czarne na imbus (zobacze jak sie beda prezentowac w koncu to nie majatek)jezeli chodzi o odsluch na zamknietych to zatkalem rurke szmatami i zakleilem tasma - jakos basy takie gluche byly ale dramat to nie byl . Jak pograja troche to zobacze jeszcze raz.
    Pozdrawiam

• #17 28 Gru 2005 17:18
    barti223
    Poziom 20  

brunon71 można wiedzieć w jakim sklepie można nabyć taka okleiną??
    tzn spożywczy <lol>, meblowy nie wiem

• #18 28 Gru 2005 18:17
    bb
    Poziom 20  

Oczywiscie ze nie w spozywczym :D
    Takie okleiny sa roznych sklepach, np z art. wykonczeniowymi do mebli. Ja kupilem okleine w sklepie z wykladzinami, dywanami, tapetami.
    pozdr

• #20 31 Gru 2005 01:05
    Danialo
    Poziom 10  

nie musze nic mowic bo moje zdanie znasz :) ciesze sie ze moglem pomoc. pozdrawiam

• #21 01 Sty 2006 15:04
    Grabie
    Poziom 2  

Na poczatku chcialbym przeprosic za moje glupie pytanie bo wiem ze to nei ten dzial. Ale chcialbym sie zapytac poniewaz jestem poczatkujacym i szukam wsztkich informacji na forum. co do środka glosników z elektroniki jeszcze dajesz obrucz mebran? I chcailbym zapytac sie co to jest na zwrotnica i jak dziala. Jeszcze raz przepraszam

• #23 14 Sty 2006 22:39
    morfi020
    Poziom 20  

ja juz mam prawie zrobione prawie identyczne tylko moje maja niestety zamiast arv-ki to stx ale i tak jst dobrze i na przedniej sciance "jest" bedzie dopiero derma/skaj/lub "podrobka skory" jak kto woli mysle ze jak bede mial czas to w srode gora w czwoartek powinienem umiescic zdjatka jak to wyglada a jak gra zeby nie wysoki to byloby ''wspaniale'' pozdro for all morfi020 wielkie dzieki za pomysl brunon71

• #24 15 Sty 2006 11:42
    krzych.k
    Poziom 15  

Kolumny są profesjonalnie wykonane i wyglądają bardzo dobrze. Jak będziesz składał następne, też takie wysokie to w środek zaplikuj im na dole albo na górze ukośną przegrodę, co pozwoli na rozbicie fal stojących - roboty chwila a wpłynie pozytywnie na dźwięk. Pzdr.

• #25 15 Sty 2006 12:12
    Marcin_126
    Poziom 16  

W sumie to nie wyraziłem swojej opini :)
    Na moje to wyglądają bardzo dobrze, dobre proporcje kształtów i rozmieszczenia głosników.
    No i wysokotonowiec też lepiej wygląda niż stx-a.

Jednak dochodzę do wniosku że ta rurka mi nie podoba (wygląda jak te STX-a) :(

W każdym razie pozazdrościć jeszcze koledze miejsca pracy (ogrzewanie, dużo przstrzeni, nawet kanał jakby trzebebyło pogrzebać przy środku transportu :) ).

• #26 22 Sty 2006 00:00
    humans_agony
    Poziom 9  

A te kolumienki, proszę mi powiedzieć ile watuch w RMS mają?I jaka impedancja?

• #27 22 Sty 2006 00:35
    luke666
    Poziom 33  

humans_agony 160W RMS
    brunon71 ukłony z mojej strony za wykonanie, naprawde aż nie chce się wierzyć, że to nie fornir. Kolumny prezentują się bardzo dobrze. Co do zwrotnicy, nie za duże rozsunięcie między filtrami? Wybrałeś dobrą metodę przy cięciu laminatu pod zwrotnicę, nie musze chyba mówić jakie niesie to koszyści.
    Jaką szpachlą robiłeś?

• #28 22 Sty 2006 02:16
    azazel85
    Poziom 2  

Kolumny naprawde fajne. Interesuje mnie brunon71 jak długo robiłeś te kolumny?

• #29 24 Sty 2006 21:16
    brunon71
    Poziom 15  

luke666 jeżeli chodzi o szpachle to najwyklejsza zakupiona w sklepie z artykulami samochodowymi dwuskladnikowa. Jezeli chodzi o rozsuniecie miedzy filtrami to nie wiem za bardzo o co chodzi(bylbym wdzieczny za wyjaśnienie, o te cięcie laminatu też)
    azazel85robilem je tydzień od ran do wieczora (mialem urlop) nie licząc symulacji czytania artykułów gromadzenia roznych informacji
    Marcin_126 rurka jest stx a tylko dlatego że zamówiłem ją razem z kolumnami , nawet za bardzo nie przejmowalem swię wyglądem tyle że parametry mi pasowaly
    Pozdrowienia

• #30 03 Lut 2006 09:28
    hipek99
    Poziom 20  

podziwiam sposób wykonania i mam zamiar zrobić podobne kolumny
    ale mnie martwią koszty okleiny . Ile wydałeś na okleiny??
    i jak byś mugł to podaj wymiary obudowy i średnice głośnika

z góry dzienkóję i pozdrawiam :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME