Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Spawarka do plastiku- samodzielne wykonanie

Pantadeo 28 Dec 2005 22:21
 • #1 28 Dec 2005 22:21
  Pantadeo
  Level 13  
  Helpful post? (+1)
  Poszukuję materiałów do samodzielnego wykonania spawarki do plastików.
  Widziałem takie urzadzenie w warsztacie zajmującym się naprawą zderzaków samochodowych. Wygłądem przypominało to lutownicę o mocy ok. 250W lecz zamiast grotu umieszczona była metalowa rurka o średnicy 10 mm z której wydostawało się gorące powietrze pod ciśnieniem dostarczane igielitowym przewodem podłączonym do rękojeści. Na pytanie czy to jest faktycznie zwykła lutownica zaadaptowana dotego celu fachowcy " nabierali w usta wody". Próbowałem wykorzystać do tego celu zwykłą opalarkę montując do niej metalową nasadkę w kształcie lejka aby z mniejszyć srednicę wylotu gorącego powietrza, lecz niestety ta próba zakończyła się fiaskiem. Wydajność wentylatorka była za mała i cała opalarka się poprostu stopiła a grzałka przepaliła.
  I tu zwracam się z prośbą do osób które miały styczność z takim urządzeniem, bądż wykonały je samodzielnie o udostępnienie opisu oraz uwag na temat jego budowy. Kluczową sprawą jest tu pytanie jaki element grzejny ( z dostępnych na rynku ) do tego celu wykorzystać ?.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • #2 28 Dec 2005 23:37
  157700
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Ja u siebie w pracy wykorzystuję do spawania winiduru (inne tworzywa rzadziej)zwykłą opalarkę Boscha (zielona). Do fabrycznej nasadki mam przylutowaną lutem twardym rurkę o długości ok 15cm a średnica otworu ok 4-5mm. Piszę o fabrycznej nakładce dlatego że nadmiar gorącego powietrza wylatuje przez otwór w niej zrobiony. Opalarka służy już od paru lat i jedynie co parę miesięcy trzeba się dobrać do silniczka bo zaciera się na panewkach.

  Zapomniałem dodać że ta opalarka ma regulację temp. i prędkości wydmuchu.
 • #3 28 Dec 2005 23:51
  małek
  Level 20  
  Helpful post? (-1)
  ja tam poszedłem w kierunku opalarki tak samo tyle że: po pierwsze z grzałką ceramiczną; po drugie nadmiar powietrza można puścić bokiem tak jak powiedział kolega wyżej; po trzecie (i tak jest u mnie) dorobiłem sobie regulator na jednym triaku, mam ryjek bez odprowadzania nadmiaru powietrza i "męski balon" naciągnięty na kratki wentylatora - taki sprzęt nie jest głupotoodporny !!! ale u mnie się sprawdza mimo że opalarka to toja

  jeszcze jedno co myśle że może być niezłe to stacja hot air o oznaczeniu 8032 (można kupić na allegro za rozsądną kase)
 • #4 28 Dec 2005 23:52
  Błażej
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Helpful post? (0)
  Kolega miał coś takiego. Taki patent - samoróbka. W środku była grzałka z kilku kawałków jakijś większej. Było to w rurce szklanej i zasilane było przez jakąs rurę w powietrze. Widziałem też kiedyś jakąs dodatkową przystawkę. Do tej kolby była dołączona jeszcze rurka pod pewnym kątem, przez którą podawane były pręty z plastikiem.
  Wydaje mi się, że można by próbowac używać lutownicy na gorące powietrze.
 • Helpful post
  #5 29 Dec 2005 22:03
  maczek271
  Level 12  
  Helpful post? (+1)
  Witam
  Tworzywa spawa lub zgrzewa sie w temperaturze około 220°C.Uśredniłem temperaturę bo jest różna dla różnych tworzyw (PP,PE,PVC,PVDF...).Z praktyki wiem że 220 wystarcza do wszystkiego.Urządzenie do spawania/zgrzewania jest bardzo proste.Mianowicie:grzałka,regulator temperatury i źródło powietrza np. odkurzacz.Wydajność źródełka około 2dm /min.Opalarką można spawać lecz proponowałbym jakiś prosty regulator temperatury.
  Pantadeo:postaram się jutro porobić zdjęcia i wysłać.Jak nie jutro to po Nowym Roku.Jeżeli masz jakieś pytania co do spawania,zgrzewania tworzyw,budowy urządzeń do tego typu robót to pytaj.Serwisuje to ustrojstwo.

  Pozdrawiam
 • #6 31 Dec 2005 22:59
  Pomyslowy_Dobromir
  Level 14  
  Helpful post? (0)
  Musisz kupić tylko elektrody do plastyku.
  u mnie osobiście chłopcy spawają. Tylko z tego co mi mówili do każdego twożywa muszą być inne elektrody.
 • #7 03 Jan 2006 19:43
  slavvek
  Level 11  
  Helpful post? (0)
  Witam!
  Drut spawalniczy (nie elektrody;) musi być z tego samego materiału co spawany detal. Mozna kupić np w ENSINGER ale jest drogi.
  Najlepsze są dmuchawki, które wytwarzają duże ciśnienie powietrza (produkuje je LEISTER). Nie należą jednak do tanich.
  Jeśli chodzi o spawanie przez duże S to używa się tu ekstruderów czyli wytłaczarek ręcznych - takich karabinów z filmu S/F. Wytłaczają one plastyczną masę przez rurę ze ślimakiem jak maszynka do mięsa. A dodatkowy nadmuch podgrzewa spawaną powierzchnię aby spaw był trwały. Wszystko sterowane mikroklockiem z dwoma wyswietlaczami temp masy i powietrza oraz wieloma innymi funkcjami.
  Polecam http://www.herz-polska.pl
  Średniej klasy ekstruder kosztuje bagatela 20 tysięcy złotych polskich;)
 • #8 06 Jan 2006 12:57
  kaaktus
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Ja zrobiłem to tak kupiłem w sklepie AGD wkład grzałkę od prodiża do pieczenia ciasta wsadziłem to rurki średnicy jakieś 3cm długości około 25 sprężarka pompuje z jednej strony powietrze a z drugiej jest dysza 4..5mm przydałaby się mała regulacja, bo jak się rozbucha wyłączam do czasu do czasu.
  Ten patent testuje już od paru lat ostatnio spawałem rynnę z czerech kawałków długości 4 metrów sam ją przenosiłem wygięła się jak łuk i nic nie pękło wiec skuteczność tego prostego urządzenia oceniam na bardzo wysoką a jeszcze jedno zawsze spawam takim samym materiałem wycinam gdzie się da to rada, którą dostałem od zawodowca
 • Helpful post
  #9 07 Jan 2006 21:31
  Osmański Marek
  Level 12  
  Helpful post? (+2)
  Znalazłem coś takiego w jednym ze starych numerów "MT".
  Opisuje wykonanie palnika do PCW.
  Może komuś się przyda lub zainspiruje.
 • #11 23 Apr 2006 12:55
  Waldek088
  Level 13  
  Helpful post? (0)
  Czym spawac, juz wiem, Interesuje mnie jeszcze jakiego typu sa plastiki, najbardziej mnie interesuja te w samochodzie zderzak pulpit itp.
  Jesli mozna, ktos to poprosze kompleksowo ktore gdzie, jak rozpoznac.
 • #12 19 Dec 2008 15:29
  zivy
  Level 9  
  Helpful post? (0)
  witam na każdym tworzywie pisze jaki materiał i taki sam używasz do spawania elektrody sam możesz pociąć. Ja 25 lat temu spawałem rynny PCV
  i elektrodę miałem uniwersalną ,4 lata temu zmieniłem dach i rynny chociaż stare zabrał kolega i powiesił (rynny były robione z rur grubościennych)
  Search 4 million + Products
Browse Products