Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SubWooFer GDN-30-300-4-AP (12") THE 1st STRUCTURE

bikebog 30 Gru 2005 01:17 7220 15
  • Witam Wszystkich Forumowiczów :D

Zgodnie z obietnicą wrzucam specjalnie dla was zdjęcia wykonywane podczas montażu mojego nowego subwoofera. Fotki robiłem w najniższej rozdzielczości jaką mogłem wydusić z aparatu (by nie musieć ich teraz przerabiac do niższej rozdzielczości). :D Na zdjęciach nie ma przymocowanych nóżek, gdyż jeszcze ich nie mam (zamówiłem je i czekam). Nóżki są na prawde full wypas, bo z aluminium no i oczywiście pięknie wyprofilowane.

Muszę się pochwalić, że wykonałem na prawde kawał dobrej roboty :D i jestem bordzo zadowolony. :D Subwoofer gra czysto i nie wydaje z siebie żadnych "obcych", nieprzyjemnych dla ucha dzwięków. W testach w WinISD też wypadł bardzo dobrze :D

UWAGA !!! Najbardziej fajne zdjęcia są na dole :!: :D

OK-ej :!:

Oto co było potrzebne do zbudowania subwoofera :D

- Napęd to oczywiście GDN-30-300-4-AP (12");
    - Płyty wiórowe o grubości 18mm; (miałem)
    - BR GD170; (9zł)
    - Terminal; (8zł)
    - Kabel audio 3mm z miekkiej miedzi 1m; (6zł)
    - Uszczelka gąbkowa do okien; (3zł)
    - Wkręty meblowe 50mm; (7zł)
    - Wkręty meblowe 16mm; (3zł)
    - Rura PCV (w celu przedłużenia BR); (5zł)
    - Cyna (w celu ocynowania końcówek kabla); (1,5zł)
    - Okleina drewnopodobna; (19zł)
    - Gąbka 10mm; (20zł)
    - Klej VIKOL; (2zł)
    - Klej BUTAPREM; (2zł)
    - Zaciski do drewna 2szt. (gwarantuje,że się przydadzą); (9zł)
    - Gąbka do mycia naczyń (przydatna podczas oklejania); (1zł)
    - Szpachla do drewna; (3,5zł)
    - Wiertła 6mm i 8mm; (razem 7,5zł)
    - Nogi aluminiowe 4 szt; (48zł)

Wymiary i pojemność:

- wymiar wewnętrzne[mm] (szerokość, wysokość, głębokość) 318x361x400
    - litraż 46,428 dm^3

Wszystko oczywiście strojone na 41,93Hz

A teraz czas na to na co wszyscy czekali :D

Oooo... i teraz już czas na zdjęcia robione podczas montażu :D
    Chyba się troszke pośpieszyłem, nie mam fotki z wzmocnieniami cian obudowy :D

Płyty wiórowe oczywiście miałem więc nie przestraszcie się ich. Przed skręceniem płyt miejsca stkające się ze soba płyt obficie posnarowałem VIKOLEM :idea:

Miejsca łączenia się płyt są bardzo solidnie zaklejone silikonem co widać na poniższej fotce :D

Gąbke przykleiłem do ścianek za pomocą BUTAPREMu

Otwory w gąbce oczywiście wycinamy nożykiem do tapet

A teraz czas na zaszpachlowanie ubytków :p

No i oczywiście wszystko jest pięknie wyszlifowane

Czas już przykleić okleine (pomagam sobie gąbką by nie było pęcherzyków z powietrzem

Tu widzimy przymocowany terminal

Dokładnie ocynowane końcówki kabla

Miejsce, w którym przyjdzie przykręcić głośnik oklejamy używając uszczelki do okien

Czas umieścić w obudowie BR

Widzimy, że BR jest za krótki, więc przedłużamy go rurą PCV

Na końcu rury przykleiłem cieńką warstwe watoliny i okleiłem ją taśmą izolacyjną. (tylko po to by nie dostawaly się do środka jakieś śmieci)

Tak wygląda mocowanie kabla

Czas już włożyć i przykręcić głośnik

A oto Efekt mojej Pracy :D :D :D

No i to by było na tyle. Mam nadzieje, że docenicie efekt mojej pracy i wystawicie jakieś fajne, pozytywne komentarze :D

P.S.
    Jestem w trakcie robienia wzmacniacza na końcówkach mocy TDA7293. Na początku chiałem zrobić to w mostku, ale stwierdziłem z pomocą forumowiczów, że to nie jest dobry pomysł do mojego SUBWOOFERA którego głośnik jest na 4Ω. Wzmacniacz będzie oczywiście z filtrem dolnoprzepustowym...

Pozdrawiam i Życzę Upojnego Sylwestra :!: :D :!:

Fajne!
  • #2 30 Gru 2005 02:25
    J. S.
    Poziom 27  

Coś mi się wydaje, że ten scalak ( http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/STMicroelectronics/6744.pdf ) padnie na 3 omach w mostku. Przy połączeniu mostkowym widziana przez wzmacniacz impedancja jest o połowę mniejsza.
    Poza tym odpuść nam oglądanie fotek ścisków stolarskich, wierteł i czego tam jeszcze..
    Ładny efekt! Mógłbyś jeszcze zrobić wyfrezowanie pod głośnik, aby nie wystawał on z przedniej ścianki.

• #3 30 Gru 2005 10:02
    el_Siwma
    Poziom 13  

Duzo bezsensownych zdjec, ktore zamazuja koncowy efekt, jakis cennik co i ile, oraz opinia o wrazeniach odsluchowych? najlepiej z kilku roznych pomieszczen? I ta okleina cos nie teges, ale konstrukcja podoba mi sie.

• #4 30 Gru 2005 10:20
    trzygrosze
    Poziom 21  

Witam.

Fakt kaktem że niedokładnie doszlifowałeś obudowe pod okleine to szczegół ale pod pewnym katem światła bedzie bardzo widoczny i to największy minus tego subka.
    Co do frezów to odpuść sobie, głosnik dobrze wygląda tak jak jest i zastanów sie czy dać tą smieszna plastikową obręcz, pewnie nawet jej nie załozysz bo nie zrobiłes frezów pod głosnik ( miałem podobny problem z obręczą stx ale sobie dałem z nia siana :P

Co do wzmaka co chcesz zrobic to to zły pomysl, kolega wyzej juz wyjasnił dlaczego. Źle zrobiłes ze kupiłeś 4 ohmowy ten głosniczek, chyba żadne TDA tego nie zasili pożądnie, pomysl nad czymś na tranzystorach, szkoda by zmarnowac ten głosniczek.

Pozdrawiam

• #5 30 Gru 2005 13:14
    bikebog
    Poziom 9  

Witam serdecznie

el_Siwma
    Faktycznie ze zdjęciami troszke przesadzłem, a co do wrażeń z odsłuchu to na samym początku napisałem jak gra :D

J. S.
    Faktycznie w mostku nie pociągnie 4Ω, co innego z 8Ω. W takim razie mogę pomyśleć o połączeniu szeregowym bądź tylko z jednej końcówki zasilę mój subwoofer.
    http://www.cartonaudio.com/praktyka_wzm_tda729x.html
    Podobną informacje znalazłem tutaj o końcówkach z rodziny TDA729x, że nie powinno się robić czegoś takiego, ale to było już po opublikowaniu materiału na forum. Pozwolę sobie dokonać korekty w poprzednim poście tak by ktoś już o tym nie pisał.

trzygrosze
    Fakt jest jedno miejsce, które nie najlepiej doszlifowane, ale specjalnie się tym nie martwie, gdyż to jest podstawa a tamto nie będzie widoczne z góry. Mam jednak problem z krawędziami bo nie wiem jak je najlepiej zabezpieczyć, a nie chce jakiś listewek tam przyklejać to to zepsuło by cały efekt. Jeśli chodzi o obręcz to schowam ją na szafie, bo tak jak juz napisałeś smiesznie wygląda...

P.S.
    Usunełem zdjęcia, które stwierdziliście, że są niepotrzebne

Dziękuje za uwagi i czekam na dalsze wasze opinie :D

Pozdrawiam :D

• #6 30 Gru 2005 15:22
    timon125
    Poziom 24  

konstrukcja dość prosta ale dobrze zrobiona.proponuje dołożyć narożniki i będzie gitez majonez.

• #7 30 Gru 2005 16:38
    kiepol
    Poziom 16  

Jak dla mnie to kolega jest bardzo samochwalny "Muszę się pochwalić, że wykonałem na prawde kawał dobrej roboty", a subek jest... taki normalny, zwykły, bez jakiejkolwiek finezji... No cóż, samo wykonanie jak dla mnie też jest dalekie od perfekcji... Co do głośnika, to jest to głośnik do car audio, a nie do domu, a skoro zbudowany był z przeznaczeniem do samochodu, to tym samym można wnioskować, że jego konstrukcja przeznaczona jest do małych pomieszczeń (czyt. bagażnika samochodowego), więc w dużych pomieszczeniach raczej rewelacji nie będzie (aczkolweik moge się mylić)

• #8 30 Gru 2005 19:39
    bikebog
    Poziom 9  

Witam

To jest mój pierwsze subwoofer, który sam zbudowałem. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z tego typu robotą, dlatego też jestem dumny z swojego wykonania. Może wypadł by lepiej, gdybym miał dostęp do lepszych narzędzi. Sam ciełem płyty za pomocą piły skokowej po wcześniej przygotowanej prowadnicy. Prócz tego miałem jeszcze do dyspozycji bezprzewodową wkrętarke i klocek z papierem ściernym, a to chyba nie jest dużo. W postanowieniu miałem zrobienie subwoofera od początku do końca wyłącznie własnymi rękoma, dlatego też nie skorzystałem z oferty wycięcia i złożenia całości skrzyni w zakładzie stolarskim. Jest jedna nierówność jak to wcześniej opisałem, ale ona znajduje się na podstawie subwoofera.
    Fakt, że głośnik ma małe Qts i dość nietypowe Xmax co jest dość dziwne jak na kaliber 12", ale małe Xmax jest uzasadnione sposobem, w którym została nawinięta cewka przez producenta. Jak zauważyłeś na zdjęciu (cytuje) "całość mieści się w koszu typowo estradowym". Dla pewności zajrzałem jeszcze do opisu i nie ma tam uwagi typu "przeznaczenie głośnika: caraudio". Żeby zaspokoić swoją i innych ciekawość postanowiłem zadzwonić do producenta. :)
    Dokonałem tego zakupu umyślnie i bardzo zależało mi na rezystancji 4Ω, która przeważnie charakteryzuje głośniki samochodowe, choć według mnie nie powinno to być zadną skalą. Podczas testowania subwoofera napędzałem go dośc dużą mocą ze wzmacniacza bo 150W, a z głośnika nie było słychać zadnych charczeń itp. Wyłącznie czysty, miły dla ucha i ciała potężny bass, który potrafi potrzęść nie tylko moim domem.

Z tego jestem właśnie dumny, że gra czysto zę wygląda przyzwoicie, a jak dojdą do mnie aluminiowe nóżki to będzie wyglądał jeszcze lepiej. :D

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na dalsze wasze opinie :D

• #9 31 Gru 2005 00:07
    UnnamedYesusiq
    Poziom 18  

ja bym się doczepił wygłuszenia. Dlaczego przykleiłeś gabke na dodatek bardzo cieńką na płasko do wewnętrznych ścian suba? To nie wyglusza za specjalnie... Trzeba było zrobić fale wewnatrz choć nie jest o najprostsze i jest czasochłonne warto poświecić troszke wiecej czasu bo przez dziure z głośnika nie poprawisz... A o tym jak to zrobić to wpadłem na pomysł ktory zdał egzamin sam praktykowałem (-:. A wiec wibia sie gwózdki najlepiej takie na dlugosc ok2 cm co powiedzmy 8 cm od pierwszej scianki do końca. Nastepnie przyklada sie gabke, przebija się gwozdki przez nią tak zeby główki wystawaly i przebijały cała gąbke, z drutu najlepiej zbrojeniowego pociętego na kilkucentymetowe kawałki obwija się glówki wystajacych gwożdzików tak żeby nie wyrwały gabki i się nie odczepiały.

A co do konstrukcji to ok podoba mi się wykonanie dobre.

Dodano po 1 [minuty]:

A zapomnialem powiezdzieć ze co te przerwy 8cm robimy fale na wysokość kilku cm, ale to chyba oczywiste jest... <:

• #10 31 Gru 2005 00:56
    Yasiu87
    Poziom 10  

subik... no cóź ładniutki :) jestem ciekaw jak gra.. ale nie byłbym sobą gdybym nie wytknął błędów:
    -tytuł tematu... człowieku to nie czateria.pl,
    -nie przechwalaj się jak nie wiesz jak wypada w porównaniu z innymi głośnikami tego przedziału (słyszałem wiele głośników ze stajni stx'a i moge śmiało powiedzieć że 27-150-4-SS wymiata :P nawet przy 32-300-4-SS),
    -piszesz że dawałeś mu 150 watt mocy... wybacz ale jakoś nie wierze że to była moc rms... śmiem wątpić że o wiele mniej,
    -jak już szanowny kolega kiepuś wspomniał to głośnik car audio (news stx odnośnie tego głośnika) więć nie będzie z nim cudów w większych pomieszczeniach a więc przepłaciłeś robiąc właśnie z niego suba :) przykry fakt ale z innego głośnika ze stajni stx'a wycisnąłbyś więcej... i to taniej :)

Mimo wszystko konstrukcje wykonałeś estetycznie, to Cie ratuje w moich oczach ;)
    Przy następnej budowie najpierw myśl o przeznaczeniu dzieła... bo tego chyba do auta nie wrzucisz co? :P

• #11 31 Gru 2005 04:40
    bikebog
    Poziom 9  

Witam :D

Faktycznier nigdy więcej nie pójde do sklepu audio bez rozeznania, sam sie wpakowałem nie orietując się przed jego zakupem w sytuacji. Uwierzyłem sprzedawcy, że to dobry zakup. No cóż czasem tak jest jak ktoś się napali i w ten sam dzień chce kupić coś, bo aż go pieniądze w ręce parzą.

Jeśli chodzi o moc jaką mu pusciłem to rzeczywiście być powinno tam 150W, gdyż był to wznacniaczyk estradowy z tego co pamietam na STK. Za pomocą korektora w przednim panelu tej wielkiej walizy pozbyliśmy się wysokich częstotliwości, puszczając na subwoofer teoretycznie tony niskie. Sub grał ładnie przy kawałkach m.in. Psytrain z albumu Next Stop Planet Earth 2005. Moc zwiększana była stopniowo aż do 3/4 całości zakresu potencjometru (czyli wypadało tam 150W z 200W wzmacniacza estradowego). Wrażenia z tego wszytkiego były świetne, troszke rzeczy pospadało z półek, ale warto było przeprowadzić ten test.

Powracając do tego, że się wkopałem nie mogę powiedzieć nic wiecej niż słowo "trudno", ale i tak jestem zadowolony z tego, że gra wszytko przyzwoicie.
    Następnym razem najpierw zapytam szanownych kolegów forumowiczów co kupić by nie przepłacić i by to co kupie już w 100% powalało z nóg :D

UnnamedYesusiq
    Podoba mi się twój pomysł z wygłuszeniem wnętrza, może w przyszłości z niego skorzystam. Domyślam się, że układając gąbke w ten sposób chciałeś w jak największym stopniu welminować tzw. zjawisko stojącej fali.
    Wybrałem gąbke o grubości 10mm, ponieważ przeczytałem w jakimś poście na forum, że to w zupełności wystarczy, albo jak kto woli można zamiast gąbki 10mm dać wkłady z watoliny o grubości 50mm.
    Myśle, że te 10mm gąbki w zupełności spełnia swe zadanie (nie występują dudnienia).

Pozdrawiam i dziękuje za uwagi

• #12 31 Gru 2005 10:32
    gregor10
    Poziom 27  

Witam!

Musze powiedziec ze sub jest ladny chocnie powala jakimis wodotryskami, zwykly sub, ale za to estetycznie wykonany , podobnie jak moj na 27 -150 , mogles jedynie przemyslec zakup tego glosnika bo to jest car audio ,
    aha i jak chcesz go przestestowac to do niego zrob taki wzmak jak moj,
    jeden kanal ci wytarczy

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=371947 i wtedy

zobaczysz co ten glosnik potrafi ,

Pozdrawiam!

• #13 31 Gru 2005 15:36
    bikebog
    Poziom 9  

Witam cie gregor10
    To co zrobiłeś jak zobaczyłem to powaliło mnie z nóg. Musze przyznać, że zrobiony przez ciebie wzmacniacz to kawał dobrej roboty. Musisz mieć w domku dobrze przymocowane, plastikowe okna skoro jeszcze nie wyleciały :D

Jeśli chodzi o mój subwoofer to zasilę go 100W z końcówki TDA 7293. Chcę by to był sub aktywny, czyli z wbudowanym wzmacniaczem z odpowiednim filtrem dolnoprzepustowym. Zrobenie wzmacniacza z zakupem transfotmatora wyniesie mnie jakieś 250zł jeszcze. Chce kupić mocniejszy transformator 400W (taka myśl przyszłościowa,gdybym jednak chciał dać większa moć subwooferowi, by nie musieć później wydawać dodatkowej kasy). Przy podłączeniu 400W jakie ty uzyskujesz na jednym kanale to bym miał zapewne niezłej fajewerki w mojej skrzyni :D Ale by było zajefajne widowisko (wygłupiam się).

W najbliższej przyszłości chciałby złożyć do tego subwoofer kolumienki i wtedy muszę także się zastnowić czym je zasile. Jeżeli fundusze na to pozwolą to może to będzie coś w stylu twojej "machiny" mocy. Nie ukrywam, że chciałbym poczuć tą moc 2x400W z twojego wzmacniacza 8-)

Muszę na dniach opracować do mojego suba jakiś ekran magnetyczny, ponieważ nie najlepiej wpływa na prace monitora już przy odległości 1m. No ale to już wiem jak zrobić. Magnes już mam przygotowany i teraz juz tylko pozostaje znaleźć odpowiednią puszkę, która posłuży jako ekran.

Dzięki serdeczne za opinie i czekam niecierpliwością na kolejne.

Pozdrawiam

No nie będę rozpoczynał pisania nowego postu by złożyć życzenia.

W takim razie Życzę wam wszytkim wielu udanych projektów w Nowym Roku 2006 oraz tego czego sobie sami życzycie, Dużo zdrówka i kasiorki :wink:

POZDRAWIAM:D

• #14 10 Lip 2006 15:54
    gromek55
    Poziom 10  

nie jestem pewny ale czy w tym subie od terminala
    kable idą dezpośrednio do głośnika ??

• #15 31 Lip 2006 18:57
    dawidteo
    Poziom 11  

z tego co widac na zdjeciach to tak :]

• #16 04 Sie 2006 13:58
    FiFa_bass
    Poziom 11  

Gratluje konstrukcji ale mogłby podac wymiary skrzynki (juz znalazłem-przepraszam za spamowanie) ale nadal nie potrafie znalezc wymiarów BR :| jesli juz były podane to przepraszam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME