Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

port myszy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> port myszy
Autor
Wiadomość
szogun
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Toruń

Post#1 Post autora tematu 20 Kwi 2003 21:25   

port myszy

Czy niesprawna mysz może uszkodzić port ps2?
Od 2tygodni musze męczyć się przy pomocy klawiatury.
Podobno pomóc mi może tylko karta rozszerzeń
od starego 486.Czy to prawda? [mysz wymieniałem]
Powrót do góry

BadDog
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Zamość

Post#2 20 Kwi 2003 21:35   

Re: port myszy

szogun napisał:

Oj może może, zwarcie na zasilaniu i kicha. Mozna spróbować naprawić , albo przejść na port szeregowy. No chyba że jest tyż uszkodzony,no pozostaje jeszcze USB z którego ja np. korzystam
Powrót do góry

BadDog
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Zamość

Post#3 20 Kwi 2003 21:38   

szogun napisał:

Można zobaczyć rezystorki na płycie, powinny zabezpieczać przed poważnym uszkodzeniem. Jak bezpiecznik na porcie klawiatury, leci po zwarciu na kabelku :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Kwi 2003 21:38   

Powrót do góry

szogun
Poziom 16
Poziom 16

Post#4 Post autora tematu 20 Kwi 2003 21:46   

Jak bym miał usb to nie prosiłbym o pomoc.
mam k2/200 i stara płyta co się już ledwie kręci a na nic nowego
na razie mnie nie btać.
Dzięki za zainteresowanie moim problemem.
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#5 20 Kwi 2003 23:07   

A portu szeregowego nie masz :?: Być może port PS/2 nie jest uszkodzony tylko wyłączony w BIOSIe (w niektórych płytachjak się odpali bez myszki PS/2 to się wyłącza).
Co do karty rozszerzeń od 486 (albo raczej 386) to ma ona port szeregowy a nie PS/2 i zazwyczaj jeszcze równoległy, gameport oraz kontrorler IDE i Shugart (FDD) - tzw. Multi I/O, będziesz z nią miał więcej problemów niż pożytku, bo nie jest PnP i ma duuużo zworek (zazwyczaj nieopisanych) a jak nie wyłączysz niepotrzebnych rzeczy to się będą "gryzły" z tymi on-board. Fakt, że były karty mające tylko porty szeregowe i moża je do dzisiaj kupić (widziałem coś takiego w sklepie z częściami elektronicznymi). Karty z portem PS/2 nie widziałem...

Moje artykuły: (Dodaj)
15 Czerwiec 2014 Windows 7 - za duże napisy w programach korzystających z fontów rastrowych
Powrót do góry

szogun
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 Post autora tematu 21 Kwi 2003 22:57   

Możliwe że się przemądrzałem pisząc port ps2.
Mam jedno gniazdo do drukarki i mniejsze do myszy.
Mysz podłączona jest przez przejściówkę z okrągłego na płaskie.
Nadal proszę o pomoc w tym temacie oraz o podanie strony która
oświeciła by mnie w podstawach komputerów.
Myślę że mam powody aby o pomoc prosić szczególnie krótkofalowców.
/--.../...--/.../-.-/
Szogun
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Kwi 2003 22:57   

Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Post#7 21 Kwi 2003 23:13   

To masz przejściówkę PS/2 na RS232, niektóre myszy z nią nie działają... RS'a dość trudno uszkodzić, ale jak ktoś się postara... Poza tym zawsze (no może prawie) są dwa porty szeregowe (jeden 9pin, drugi 25pin lub 9pin). Możesz kupić lub zrobić przejściówkę z DB25 na DB9 lub zamienić taśmy od COMów na płycie i podłączyć myszkę pod drugiego COM'a.

15 Czerwiec 2014 Windows 7 - za duże napisy w programach korzystających z fontów rastrowych
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Kwi 2003 23:13   

Powrót do góry

mbor
Poziom 3
Poziom 3

Post#8 21 Kwi 2003 23:22   

Menu Start/Akcesoria/Komunikacja/HyperTerminal - nasluchaj port (od mychy) czy w ogole dostaje jakiekolwiek info od myszki...

Marek
Powrót do góry

ave_cezar
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 21 Kwi 2003 23:35   

Mysz RS'owa

TzOk ma rację ale raczej nie jest to sprawa przejściówki myszki ale raczej samego portu COM. Przejściówka która z pewnościa była sprzedana razem z myszką powinna z tą myszą współpracować. Problem w tym, iż porty COM były kiedyś podłączane w dwóch standartach:
Pin1 z taśmy był podłączony z pinem1 w gnieździe (znaczy się że było podłączone 1 do 1)
Drugi sposób to był taki iż przewody z taśmy były przeplatane z tymi w gnieździe Com'a
Nie mam w tej chwili pod ręką rozpiski :( ale jeśli ci zależy to mogę poszukać :)
Na razie proponuje Ci zrobić to co poradził Ci TzOk tzn. zamienić taśmy Com1 na Com2 i sprawdzić czy myszka będzie działać. Jeśli nie to pozostaje ci rozebranie Com'a1 i zobaczenie według jakiego standardu jest podłączony a wtedy pozostaje Ci przejść na drugi. Jeżeli to nie pomoże to pozostaje kombinatoryka z przejściówkami do myszki
Pozdrawiam
Powrót do góry

CKsrv
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: -

Post#10 22 Kwi 2003 00:08   

Zazwyczaj jak "poleci" bezpiecznik na ps/2 (a ja tak mialem kieedys) to równiez jest nartwa klawiatura !!!
A takie rzeczy jak USB czy Porty COM, LPT mozna wl/wyl e BIOSie !!!
-> Sprawdz ustawienia w swoim BIOSie !
-> Jezeli nasz mysz na RS232 (COM) to ona wcale NIE MUSI dzialac na PS/2 bo to nie jest to samo !! (o czym juz wspomnial TzOK).
Napisz o postepach.
Powrót do góry

ave_cezar
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 22 Kwi 2003 11:17   

Witam
CKsrv przeczytaj najpierw w czym tkwi problem szogun napisał:

Możliwe że się przemądrzałem pisząc port ps2.
Mam jedno gniazdo do drukarki i mniejsze do myszy.
Mysz podłączona jest przez przejściówkę z okrągłego na płaskie.

W związku z tym nie ma on żadnego portu PS2 tylko RS tak więc twoje rady nie są za bardzo przydatne akurat w tym przypadku. Szogun ma przejsciówkę ale w odwrotną stronę z PS2 na Com'a. Być może szogun ma wyjście na płycie na port PS2 ale standardowo nigdy te porty nie były podłączane yzn. wyprowadzane na śledziu. W okresie jak wchodziły tego typu komputery najpopularniejsze były myszki RS'owe i nikt nie widział potrzeby montowania portu PS2. Ale o tym aby się dowiedzieć czy na płycie jest gniazdo PS2 to trzeba by przeczytać Instrukcję od płyty głównej i zobaczyć w opisie czy płyta takowy posiada.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Platon
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Białystok

Post#12 22 Kwi 2003 12:08   

Jezeli myszka jest podlaczona obok gniazda drukarki to jest to pewnie PS2 (bo byly montowane na sledziu razem z LPT). A przejsciowka jest odwrotna : RS na PS2.
Czyli odlaczyc myszke od przejsciowki i podlaczyc do RS.
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Post#13 22 Kwi 2003 13:21   

Obok gniazda drukarki był com1, mam dwa kontrolery MultiI/O i śledzia od jakiejś starej płyty i wszędzie tak jest - dla ostatecznego wyjaśnienia napisz czy myszka ma okrągłą wtyczkę czy płaską (lub jakie jest gniazdo w komputerze), choć osobiście nie widziałem przejściówki z RS'a (mysz) na PS/2 (komp).

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Kwi 2003 13:21   

Powrót do góry

szogun
Poziom 16
Poziom 16

Post#14 Post autora tematu 22 Kwi 2003 13:59   

Mysz ma okrągłą wtyczkę.Mam i z płaskimi ale one wszystkie się
śmieją że ze mnie informatyk jak z koziej d... trąba.
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Post#15 22 Kwi 2003 19:05   

No to już wszystko jasne masz mysz PS/2, którą przez przejściówkę podłączasz do portu szeregowego (RS-232 ze złączem DB-9).
Próbowałeś zamieniać tasiemki od COMów na płycie (złącza na płycie powinny być opisane i mieć zaznaczony 1szy pin)?

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> port myszy
Strona 1 z 1