X

Silnik Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi)

senior 30 Dec 2005 23:55
  • #1 30 Dec 2005 23:55
    senior
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Proponuję (choć nie jest to dokładnie w profilu) zająć się rozeznaniem tematu wytwarzania energi elektrycznej przy wykorzystaniu silnika Stirlinga.
    Nowość to domowy kocioł gazowy CO dodatkowo doposażony w prądnicę napędzaną silnikiem Stirlinga.

Pozdrawiam jeszcze w starym Roku.
    Senior.
  • #2 01 Jan 2006 15:10
    dzik6
    Level 14  
    Helpful post? (-1)
    witam :D pomysł dobry biorąc pod uwagie to że ruskie powoli zakręcają gaz to produkcja energi elektrycznej nawet na małą skale warte jest uwagi co do silnika Stirlinga jestem ciekawy jak i z czego taki silnik zrobić może ma ktoś jakieś pomysł jak taki silnik zrobić chodzi mi jak zrobić tłok w cylindrze który by dość ciasno był spasowany pewnie jakieś pierścienie ale jakie ? Są w internecie różne miniatury tych silników ale niem żadnych konkretów !
  • #3 05 Jan 2006 18:06
    senior
    Level 13  
    Topic author Helpful post? (0)
    Witam.

Ciekawe informacje na temat silnika Stirlinga znalazłem pod
    adresem

http://www.uwemoch.de/

Pozdrawiam.
    Senior
  • #4 28 Aug 2006 21:15
    wnuczek
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Od pewnego czasu zajmuje sie tematyka zwiazana z silnikami Stirlinga. Udalo mi sie wykonac model z puszki po piwie (jego opis byl po krotce poruszany na forum), silniczek ten sluzy w zasadzie jako zabawka ukazujaca zasade jego dzialania i posiada znikoma moc. Silniczek ten przy roznicy temp ok.15 st.( ciplo dloni i otoczenia) obracal sie z predkoscia ok. 250 obr/min. Po podgrzaniu go zapalniczka krecil jak oszalaly:) Idac tym przykladem wykonalem kolejny tez z puszki lecz tym razem wiekszej (litrowa Faxe-pewnie wszystkim dobrze znana:) ,silniczek ten (w zasadzie tez zabawka lecz troche wieksza) potrzebowal juz wiecej energii (wieksza masa , wieksze opory toczenia itp.) ,minimalna roznica temp. przy jakiej zaczynal pracowac wynosila ok.25 st (po ustawieniu go na kostce lodu zaczynal sie krecic lecz bardzo powoli). Przy podgrzewaniu go plomieniem zapalniczki obroty juz byly bardzo duze i dysponowal on tez wieksza, choc i tak stosunkowo niewielka moca. Teraz mam w planach wykonanie wiekszego silnika ktory pracowal by przy roznicy temp. przynajmniej 200 st. Jesli macie pytania lub chcecie podzielic sie wlasnymi doswiadczeniami w tej dziedzinie to czekam na kontakt.
    Pozdrawiam
  • #5 17 Nov 2006 01:26
    ttt
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    przygotowałem niedawno stronę o silnikach Stirlinga - www.stirling.fc.pl . Może znajdziecie tam coś ciekawego :)
  • #6 17 Nov 2006 07:33
    manta
    Moderator Samochody
    Helpful post? (0)
    Oglądałem tą stronke i mam pytanie jaką moc rozwijają te silniczki?
  • #7 17 Nov 2006 10:48
    Dora4
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Panowie silnik Stirlinga to nic ninnego jak przerobiona maszyna parowa dostosowywana do istniejących potrzeb konstrukcja z XIX wieku. Poza tym jest chętnie stosowany w małych i róznych przedsiębiorstwach których moc wytwarzanej pary ew. gazów nie przekracza kilku MW i nieopłaca siś stosować turbin. Silnik ten doskonale nadaje się ze względu na jego małe wymagania i daje się go łatwo regulować dostowując do potrzeb generatora. Niestety o stosowaniu mało słychać choć pojawiają się małe firmy które posiadają pare i zaczeły w ten sposób produkować prąd. Jesli chcecie stosować to w domowych warunkach to musicie posaidać kocioł parowy, bo gazami się nie opłaca lepsza byłaby w tym momencie mała turbina gazowa.
  • #8 17 Nov 2006 11:16
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (+2)
    Dora4 wrote:
    Panowie silnik Stirlinga to nic ninnego jak przerobiona maszyna parowa dostosowywana do istniejących potrzeb konstrukcja z XIX wieku.
    - nie wiem osobiście, co ma wpólnego Stirling z maszyną parową. Być może całe złudzenie polega na tym, że mamy w obu przypadkach tłoki, korbowody i koło zamachowe - ale na tym całe "podobieństwo" sie kończy.
  • #9 17 Nov 2006 12:22
    john_t
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Dla zainteresowanych zasada działania tego silnika:
    http://www.kmciso.ps.pl/stirling/
  • #10 17 Nov 2006 19:11
    wnuczek
    Level 12  
    Helpful post? (-1)
    manta wrote:
    Oglądałem tą stronke i mam pytanie jaką moc rozwijają te silniczki?

W literaturze mozna znalezc wzmianki o silnikach osiagajacych moce rzedu 200-300KW, a tego typu modele maja raczej znikoma moc, pozwalajaca jedynie na pokonanie oporow ruchu itp.
  • #11 30 Nov 2007 13:21
    chemik143
    Level 12  
    Helpful post? (+1)
    Modele maja małą moc bo pracują pod niskim cisnieniem. Kiedy podwyższyć ciśnienie w cylindrze, moc rośnie drastycznie. 2-3MPa pozwalają uzyskać bardzo dobre wyniki:) Na youtube jest nawet fajny filmik jak koleś ładuje komórkę za pomocą takiego silniczka podgrzewanego świeczką:)

Polecam książkę Stefana Żmudzkiego: silniki Stirlinga, Wyd. Naukowo Techniczne :)
  • #12 30 Nov 2007 19:51
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (-1)
    silnik stirlinga to klasyczny silnik cieplny (każdy w szkole średniej przerabia jego przemiany) do których należy również silnik parowy.
  • #13 01 Dec 2007 16:29
    Moulder
    Level 23  
    Helpful post? (+1)
    Odnośnie silnika Stirlinga, to stosowany jest np. w Szwedzkich łodziach podwodnych, ponieważ wytwarza mało hałasu.
  • #14 18 Dec 2007 14:12
    Orchidea
    Level 1  
    Helpful post? (+1)
    OK.

A czy Ktoś słyszał o:
    BADANIACH MODUŁU TERMOMECHANICZNEGO ZASILANEGO BIOMASĄ (boiler) Z SILNIKIEM STIRLINGA ??

Chodzi o możliwość wykorzystania biomasy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w mikrosiłowniach z silnikiem Stirlinga.
  • #15 25 Jan 2008 00:53
    zborro
    Level 1  
    Helpful post? (+1)
    Stosowanie silnika Stirlinga w szwedzkich okrętach podwodnych typu Gotland związane jest raczej z ich autonomicznością niż głośnością. Chodzi o to że silnik taki pracuje w układzie zamkniętym, wiec nie potrzebuje powietrza (tlenu) do spalania oleju napędowego (Diesel). Z tego co się orientuję okręt taki może przebywać w zanurzeniu do 14 dni. Faktem jest że brak detonacyjnego spalania jaki ma miejsce w silnikach spalinowych wpływa równiez na wyciszenie jednostki, a tym samym namierzenia jej przez sonary wroga. W tym momencie okręt taki zachowuje sie niemal jak jednostka z napędem atomowym, jest przy tym zdecydowanie bezpieczniejsza no i tańsza :)
  • #16 20 Feb 2008 23:22
    maromarol
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Czy jest ktos kto próbuje zbudowac jakiegos większego Stirlinga tak żeby mógł napędzać choćby jakąś malutką pradniczkę o mocy kilku Watt bo większość tego co jest w googlach to zabawki typu kręci się bo sie kręci?
  • #17 21 Feb 2008 09:28
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    Odzysk energii cieplnej lepiej zrobić na bazie pompy ciepła i 'transferować' ciepło do bojlera, niz bawić się w niskowydajna technologię silników cieplnych. Pompy ciepła potrafią grzać element wyjściowy nawet zimą w mrozy. Wszystko zależy od mocy agregatu i ilości ciepła doprowadzanego do parownika (zewn.) aby ten nie zamarzał.
  • #18 27 Mar 2008 16:56
    duzyhary
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    a ja mam taki silnik stirlinga i będę montował do niego alternator Silnik Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi)
  • #19 28 Mar 2008 13:35
    dzik6
    Level 14  
    Helpful post? (+2)
    witam kolego podaj więcej informacji o tym silniku czym będziesz go grzał jakie jest tam ciśnienia itp. same zdjęcie to za mało może masz jakiś filmik jak on chodzi :D
  • #20 14 May 2008 22:32
    kkooffee
    Level 2  
    Helpful post? (+1)
    Cisnienia, obroty itp. mozna dobrac na tej stronie:
    http://www.bekkoame.ne.jp/~khirata/academic/simple/simplee.htm

Stirling jest ciekawa propozycja- mozna go wykorzystac w piecu lub kotle ktorym ogrzewamy dom i miec z tego energie elektryczna.
  • #21 10 Jun 2010 14:09
    misiaty1985
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Quote:

a ja mam taki silnik stirlinga i będę montował do niego alternatorobraz

Do duzyhary minęło już sporo czasu i może są jakieś wieści czy ten silniczek działa?
  • #22 10 Jun 2010 15:05
    J. Kleban
    Level 25  
  • #23 10 Jun 2010 17:26
    misiaty1985
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Fajna sprawa, ale mi chodziło o ten silniczek ze zdjęcia wyżej. On chyba jest własnej konstrukcji.
  • #24 14 Jan 2012 17:54
    Zbyszek Kopeć
    Level 26  
    Helpful post? (-1)
    Dziwne, że nadal w Polsce nie można kupić żadnego silnika STIRLINGA.
  Search 4 million + Products
Browse Products