Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Silnik Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi)

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Na pograniczu nauki -> Silnik Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi)
Autor
Wiadomość
senior
Poziom 12
Poziom 12

Post#1 Post autora tematu 31 Gru 2005 00:55   

Silnik Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi)

Witam.
Proponuję (choć nie jest to dokładnie w profilu) zająć się rozeznaniem tematu wytwarzania energi elektrycznej przy wykorzystaniu silnika Stirlinga.
Nowość to domowy kocioł gazowy CO dodatkowo doposażony w prądnicę napędzaną silnikiem Stirlinga.

Pozdrawiam jeszcze w starym Roku.
Senior.
Powrót do góry

dzik6
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: starogard gd.

Post#2 01 Sty 2006 16:10   

Re: Silnik Stirlinga

witam :D pomysł dobry biorąc pod uwagie to że ruskie powoli zakręcają gaz to produkcja energi elektrycznej nawet na małą skale warte jest uwagi co do silnika Stirlinga jestem ciekawy jak i z czego taki silnik zrobić może ma ktoś jakieś pomysł jak taki silnik zrobić chodzi mi jak zrobić tłok w cylindrze który by dość ciasno był spasowany pewnie jakieś pierścienie ale jakie ? Są w internecie różne miniatury tych silników ale niem żadnych konkretów !
Powrót do góry

senior
Poziom 12
Poziom 12

Post#3 Post autora tematu 05 Sty 2006 19:06   

Witam.

Ciekawe informacje na temat silnika Stirlinga znalazłem pod
adresem

http://www.uwemoch.de/

Pozdrawiam.
Senior
Powrót do góry

wnuczek
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Piotrow tryb..

Post#4 28 Sie 2006 21:15   

Witam
Od pewnego czasu zajmuje sie tematyka zwiazana z silnikami Stirlinga. Udalo mi sie wykonac model z puszki po piwie (jego opis byl po krotce poruszany na forum), silniczek ten sluzy w zasadzie jako zabawka ukazujaca zasade jego dzialania i posiada znikoma moc. Silniczek ten przy roznicy temp ok.15 st.( ciplo dloni i otoczenia) obracal sie z predkoscia ok. 250 obr/min. Po podgrzaniu go zapalniczka krecil jak oszalaly:) Idac tym przykladem wykonalem kolejny tez z puszki lecz tym razem wiekszej (litrowa Faxe-pewnie wszystkim dobrze znana:) ,silniczek ten (w zasadzie tez zabawka lecz troche wieksza) potrzebowal juz wiecej energii (wieksza masa , wieksze opory toczenia itp.) ,minimalna roznica temp. przy jakiej zaczynal pracowac wynosila ok.25 st (po ustawieniu go na kostce lodu zaczynal sie krecic lecz bardzo powoli). Przy podgrzewaniu go plomieniem zapalniczki obroty juz byly bardzo duze i dysponowal on tez wieksza, choc i tak stosunkowo niewielka moca. Teraz mam w planach wykonanie wiekszego silnika ktory pracowal by przy roznicy temp. przynajmniej 200 st. Jesli macie pytania lub chcecie podzielic sie wlasnymi doswiadczeniami w tej dziedzinie to czekam na kontakt.
Pozdrawiam
Powrót do góry

ttt
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Kraków/Rzeszów

Post#5 17 Lis 2006 02:26   

przygotowałem niedawno stronę o silnikach Stirlinga - www.stirling.fc.pl. Może znajdziecie tam coś ciekawego :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lis 2006 02:26   

Powrót do góry

manta
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Elbląg.

Post#6 17 Lis 2006 08:33   

Oglądałem tą stronke i mam pytanie jaką moc rozwijają te silniczki?
Powrót do góry

Dora4
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lubomierz

Post#7 17 Lis 2006 11:48   

Panowie silnik Stirlinga to nic ninnego jak przerobiona maszyna parowa dostosowywana do istniejących potrzeb konstrukcja z XIX wieku. Poza tym jest chętnie stosowany w małych i róznych przedsiębiorstwach których moc wytwarzanej pary ew. gazów nie przekracza kilku MW i nieopłaca siś stosować turbin. Silnik ten doskonale nadaje się ze względu na jego małe wymagania i daje się go łatwo regulować dostowując do potrzeb generatora. Niestety o stosowaniu mało słychać choć pojawiają się małe firmy które posiadają pare i zaczeły w ten sposób produkować prąd. Jesli chcecie stosować to w domowych warunkach to musicie posaidać kocioł parowy, bo gazami się nie opłaca lepsza byłaby w tym momencie mała turbina gazowa.
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Gdzieś na Podkarpaciu

Post#8 17 Lis 2006 12:16   

Dora4 napisał:
Panowie silnik Stirlinga to nic ninnego jak przerobiona maszyna parowa dostosowywana do istniejących potrzeb konstrukcja z XIX wieku.
- nie wiem osobiście, co ma wpólnego Stirling z maszyną parową. Być może całe złudzenie polega na tym, że mamy w obu przypadkach tłoki, korbowody i koło zamachowe - ale na tym całe "podobieństwo" sie kończy.
Powrót do góry

john_t
Poziom 20
Poziom 20

Post#9 17 Lis 2006 13:22   

Dla zainteresowanych zasada działania tego silnika:
http://www.kmciso.ps.pl/stirling/
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lis 2006 13:22   

Powrót do góry

wnuczek
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Piotrow tryb..

Post#10 17 Lis 2006 20:11   

manta napisał:
Oglądałem tą stronke i mam pytanie jaką moc rozwijają te silniczki?

W literaturze mozna znalezc wzmianki o silnikach osiagajacych moce rzedu 200-300KW, a tego typu modele maja raczej znikoma moc, pozwalajaca jedynie na pokonanie oporow ruchu itp.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lis 2006 20:11   

Powrót do góry

chemik143
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: cieszyn

Post#11 30 Lis 2007 14:21   

Modele maja małą moc bo pracują pod niskim cisnieniem. Kiedy podwyższyć ciśnienie w cylindrze, moc rośnie drastycznie. 2-3MPa pozwalają uzyskać bardzo dobre wyniki:) Na youtube jest nawet fajny filmik jak koleś ładuje komórkę za pomocą takiego silniczka podgrzewanego świeczką:)

Polecam książkę Stefana Żmudzkiego: silniki Stirlinga, Wyd. Naukowo Techniczne :)
Powrót do góry

Fyszo
Poziom 24
Poziom 24

Post#12 30 Lis 2007 20:51   

silnik stirlinga to klasyczny silnik cieplny (każdy w szkole średniej przerabia jego przemiany) do których należy również silnik parowy.
Powrót do góry

Moulder
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: LBN

Post#13 01 Gru 2007 17:29   

Odnośnie silnika Stirlinga, to stosowany jest np. w Szwedzkich łodziach podwodnych, ponieważ wytwarza mało hałasu.
Powrót do góry

Orchidea
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Stralsund/Germany

Post#14 18 Gru 2007 15:12   

OK.

A czy Ktoś słyszał o:
BADANIACH MODUŁU TERMOMECHANICZNEGO ZASILANEGO BIOMASĄ (boiler) Z SILNIKIEM STIRLINGA ??

Chodzi o możliwość wykorzystania biomasy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w mikrosiłowniach z silnikiem Stirlinga.
Powrót do góry

zborro
Poziom 1
Poziom 1

Post#15 25 Sty 2008 01:53   

Stosowanie silnika Stirlinga w szwedzkich okrętach podwodnych typu Gotland związane jest raczej z ich autonomicznością niż głośnością. Chodzi o to że silnik taki pracuje w układzie zamkniętym, wiec nie potrzebuje powietrza (tlenu) do spalania oleju napędowego (Diesel). Z tego co się orientuję okręt taki może przebywać w zanurzeniu do 14 dni. Faktem jest że brak detonacyjnego spalania jaki ma miejsce w silnikach spalinowych wpływa równiez na wyciszenie jednostki, a tym samym namierzenia jej przez sonary wroga. W tym momencie okręt taki zachowuje sie niemal jak jednostka z napędem atomowym, jest przy tym zdecydowanie bezpieczniejsza no i tańsza :)
Powrót do góry

maromarol
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: warszawa

Post#16 21 Lut 2008 00:22   

Czy jest ktos kto próbuje zbudowac jakiegos większego Stirlinga tak żeby mógł napędzać choćby jakąś malutką pradniczkę o mocy kilku Watt bo większość tego co jest w googlach to zabawki typu kręci się bo sie kręci?
Powrót do góry

Fyszo
Poziom 24
Poziom 24

Post#17 21 Lut 2008 10:28   

Odzysk energii cieplnej lepiej zrobić na bazie pompy ciepła i 'transferować' ciepło do bojlera, niz bawić się w niskowydajna technologię silników cieplnych. Pompy ciepła potrafią grzać element wyjściowy nawet zimą w mrozy. Wszystko zależy od mocy agregatu i ilości ciepła doprowadzanego do parownika (zewn.) aby ten nie zamarzał.
Powrót do góry

duzyhary
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 27 Mar 2008 17:56   

a ja mam taki silnik stirlinga i będę montował do niego alternatorSilnik  Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi)
Powrót do góry

dzik6
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: starogard gd.

Post#19 28 Mar 2008 14:35   

witam kolego podaj więcej informacji o tym silniku czym będziesz go grzał jakie jest tam ciśnienia itp. same zdjęcie to za mało może masz jakiś filmik jak on chodzi :D
Powrót do góry

kkooffee
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: wrocław

Post#20 14 Maj 2008 22:32   

Cisnienia, obroty itp. mozna dobrac na tej stronie:
http://www.bekkoame.ne.jp/~khirata/academic/simple/simplee.htm

Stirling jest ciekawa propozycja- mozna go wykorzystac w piecu lub kotle ktorym ogrzewamy dom i miec z tego energie elektryczna.
Powrót do góry

misiaty1985
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Kielce

Post#21 10 Cze 2010 14:09   

Re: Silnik Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi

Cytat:

a ja mam taki silnik stirlinga i będę montował do niego alternatorobraz

Do duzyhary minęło już sporo czasu i może są jakieś wieści czy ten silniczek działa?
Powrót do góry

J. Kleban
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: London

Post#22 10 Cze 2010 15:05   

Z pewnoscia.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1616149&highlight=silnik+stirlinga&sid=
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Cze 2010 15:05   

Powrót do góry

misiaty1985
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Kielce

Post#23 10 Cze 2010 17:26   

Fajna sprawa, ale mi chodziło o ten silniczek ze zdjęcia wyżej. On chyba jest własnej konstrukcji.
Powrót do góry

Zbyszek Kopeć
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Gdańsk

Post#24 14 Sty 2012 18:54   

Re: Silnik Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi)

Dziwne, że nadal w Polsce nie można kupić żadnego silnika STIRLINGA.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Na pograniczu nauki -> Silnik Stirlinga (w wykorzystaniu do wytwarzania energi)
Strona 1 z 1