Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwofer na Tonsil GDN 30/80/4-8 ohm

jajeco 01 Sty 2006 12:40 11378 22
  • Witam jakis czas temu wzielem sie za budowe dwoch subow na glosnikach tonsila GDN30/80/4 8ohm. W tych glosnikach zostalo wymienione zawieszenie gorne, membrana i kopulka przeciwpylowa. Obudowe wyliczalem do parametrow glosnika oryginalnego (czyli bez zadnych napraw) obawialem sie ze to zle wplynie na bas, jednak bas jest poprostu powalajacy. Majac dwa takie suby w pokoju ktory ma ok 8,5m^2. Zasilam to wzmacniaczem mocy 2x100w rms przy 4ohm. W skrzyniach nie montowalem narazie filtrow poniewaz w mojej wiezy z ktorej idzie sygnal do wzmacniaczy jest filtr subtoniczny. Zastanawiam sie czy montowanie jeszcze filtra w subach duzo zmieni, bo bez nich jest naprawde dobrze, gorne czestotliwosci sa dobrze odciete. Skrzynie zostaly wytlumione gabka, nie gruba bo ok 4cm na kazdej sciance. Wszystko wykonane z plyty wiorowej o grubosci 20mm, wszystkie laczenia klejone wikolem i skrecane na wkrety o dlugosci 6cm, tuba przedluzona rura PCV, najpierw podgrzana by powiekszyla swoja srednice nastepnie nalozona na tube na ktorej byl nalozony klej. Otwory wycinane cyrklem (pod bas reflex i terminal) i wyzynarka pod glosnik. Skrzynie zostaly obite wykladzina ze wzgledu na to ze bardziej mi to odpowiadalo. Za tuba (na gabce) jest naklejony ciemny material by ladniej to wygladalo, Suby minimalnie sie roznia od siebie, a dokladniej tym ze jeden jest 1 cm wyzszy i posiada krazek ozdobny na glosnik, a to dlatego ze jeden robilem dla siebie a drugi na sprzedaz. Narazie tyle jesli ktos ma jeszcze jakies pyt na temat budowy itp to chetnie odpowiem. Ile wedlug was moge wolac za kazdy z tych subow. Obecnie podlaczylem suby rownolegle przez co mam rezystancje 4 ohm, i zmostkowalem wzmacniacz dzieki czemu mam 1x200w przy 4ohm, i przed suby dalem jeszcze filtr o czestotliwosci granicznej 150hz. Szczerze powiem ze duzej roznicy filtr nie robi, a za to stracilem tak jakby na mocy troche. Na dwoch fotach prezentuje sprzet czym wszystko napedzam.

Fajne!
  • #3 01 Sty 2006 13:05
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Mnie się podoba, ładne obicie, dobry wybór głośnika. Ocenka, naprawdę 5,5/6.
    Powiedz mi tylko, ile Cię kosztowała naprawa tego GDN'a i czy robiłeś to sam ??

• #4 01 Sty 2006 13:18
    jajeco
    Poziom 15  

Myslalem czy samemu to robic, ale obawialem sie czy zrobie to dobrze, wiec oddalem to facetowi ktory sie tym profesjonalnie zajmuje. Za regeneracje kazdego z glosnikow placilem po 20zl

• #5 01 Sty 2006 14:30
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

Gratulacje. Nie widac polaczen. Glonik super wybor. No i chyba mambrana STX bo bardzo podobne. ALe w zasadzie to tylko plus bo nie ma piankowego zawieszenia. Bedzie dluzej zyl. A cewka jest wytrzymala wiec konstrokcja na lata.

• #6 01 Sty 2006 14:36
    mizgu
    Poziom 19  

Fajna konstrukcja tylko mam jedno ale dlaczego wstawiłeś membrane z stx ta membrana jest za cięrzka i tym samym zmieniłeś parametry głośnika w taki sposub że na 100% masz durze podbicie w zakresie 60-70hz oraz zmniejszył się spl. Jeżeli jednego suba dajesz na sprzedarz to zostaw go tak a w tym dla siebie wymień membrane na tą http://www.allegro.pl/show_item.php?item=78500892

• #7 01 Sty 2006 14:42
    ALTON
    Poziom 38  

mizgu
    Nie można poprawiać autora.Zrobił jak chciał i to sie liczy.

Podoba mi się twoja praca.Ładnie obita.

5+

• #8 01 Sty 2006 15:03
    jajeco
    Poziom 15  

Jesli chodzi o membrane to faktycznie jest STX, a wybralem ja dlatego ze w czasie w ktorym sie bralem za regeneracje nie bylo membrany z zawieszeniem piankowym na allegro, a po drugi nie przepadam za pianka gdyz jest ona nietrwala. SPL faktycznie sie chyba zmniejszyl, jednak nie slysze podbicia prz 60-70hz. Jedyne co mnie drazni ze sprzet nie moze rozwinac skrzydel w moim mieszkaniu i dlatego zastanawiam sie nad sprzedaza obu subow ze wzmacniaczem. I tu moja prosba czy mozecie powiedziec ile wedlug was to jest warte:>????

• #9 01 Sty 2006 15:16
    ROŚ
    Poziom 15  

hej. mnie też sie podoba konstrukcja. tylko ten materiał za BR - taki jakiś niebieskawy- przynajmniej u mnie tak widać. 4/5
    odradzam kupna tej membrany z allegro. nie nadaje sie do obudowy wentylowanej.

• #10 01 Sty 2006 21:45
    50146
    Usunięty  
  • #11 30 Cze 2007 18:41
    bass
    Poziom 15  

Fajny subek ja mam ten głośnik i też wymieniłem membrane na taką co jest w estradówkach i chcem się spytać czy ten głośnik ma 80wat.

Dodano po 7 [minuty]:

I jeszcze jedno ta membrana to jest ta, którą montują w wooferach?

• #12 30 Cze 2007 21:21
    wilku_sc
    Poziom 21  

Bardzo dobra konstrukcja, u mnie masz 5/6 ;)
    OT- właśnie tej nazwy szukałem WRS-200 :D:D

• #13 01 Lip 2007 09:45
    bass
    Poziom 15  

Na jakim programie wyliczałeś obudowe?

• #14 01 Lip 2007 10:12
    DJ Max
    Poziom 30  

Jeśli coś dalej na sprzedaż, ja jestem zainteresowany końcówką.

• #15 01 Lip 2007 12:55
    stanley019
    Poziom 15  

ja mam małe pytanko do autora. Mianowicie jak obić subwoofer zęby wyglądał tak jak twój jestem właśnie na tym etapie budowy i próbowałem wymyślić jak to zrobić ale nie udało mi się za bardzo i chciałbym to poprawić.
    drugie pytanie jest następujące czym mogę zakryć śruby mocujące głośnik sa jakies gotowe pierścienie na to?

• #16 02 Lip 2007 23:44
    jajeco
    Poziom 15  

caly szkopul w oklejaniu polega na tym zeby wszystko bylo idealnie przyciete a kazde krawedzie bardzo dobrze przyklejone, i gdy juz tak jest to krawedzie nalezy przetrzec troche papierem sciernym dzieki czemu wykladzina sie troche szczepi i wszystko ladnie wyglada, a pierscienie na glosniki sa niemal wszedzie dostepne, chocby nawet na allegro. Pozdrawiam

• #17 05 Lip 2007 10:08
    stanley019
    Poziom 15  

mam jeszcze kilka pytań do autora :) pierwsze z nich to jak stroi się obudowę bas refleks, i zamkniętą (czy w ogóle się stroi obudowę zamkniętą) kolejne pytanie brzmi: na czym polega wygrzewanie głośnika i czym objawia się nie wygrzany. można go w ten sposób uszkodzić? nie jestem znawcą w tym temacie i chciałbym się czegoś dowiedzieć może jest jakieś poglądowe opracowanie na ten temat?

• #19 06 Lip 2007 08:21
    stanley019
    Poziom 15  

dzięki teraz już wiem nieco więcej o BR i ogólnie o paczkach ale co z tym wygrzewaniem głośnika?

• #20 06 Lip 2007 10:54
    DJ Max
    Poziom 30  

Głośnika raczej się nie wygrzewa, możesz co najwyżej musieć "rozchodzić" mu zawieszenie, bo w nowych może być zdecydowanie twardsze niż w już używanych.

• #22 01 Lis 2010 13:48
    luki13
    Poziom 10  

Witam,

Czy jest szansa na wymiary bo sam posiadam 2 sztuki tych głośniczków i tak nie za bardzo mogę obliczyć wymiary a raczej boje się ze kichę odwale.

• #23 01 Lis 2010 14:30
    jajeco
    Poziom 15  

Nie bardzo rozumiem kolegę. Zapytałeś mnie na PW o wymiary i jasno odpowiedziałem że ich nie posiadam gdyż kolumny były robione 4 lata temu, a subwooferów już dawno nie posiadam.

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME