Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak oszczędzać energię elektryczną i gaz.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Jak oszczędzać energię elektryczną i gaz.
Autor
Wiadomość
forestx
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Gdzieś na Podkarpaciu

Post#91 03 Lut 2006 09:50   

Re: Jak oszczędzać energię elektryczną i gaz.

Więc wszystko się zgadza :D. Ja pisałem o panelu o powierzchni 1m². A już się przestraszyłem ze potaniały i będę musiał główkować skąd wsiąść kasę.
Wracając do tematu: mam w domu żyrandole które świecą "do góry". Sufit biały ale całego światła nie odbija. Z głupia frant wziąłem wczoraj kawałek folii aluminiowej i nad żyrandolem zamocowałem. Efekt mnie zdziwił troszeczkę. Nie wiem czy tego typu odbłyśniki są produkowane, ale gdyby wykombinować coś estetycznego i trwałego , to mógłbym zjechać z mocą żarówek pi razy oko o połowę.
Ponieważ lubię (zwłaszcza oszczędzając :D) mieć wszystko na mierniku z czego zrobić "miernik światła"? Nie muszą to być jakieś konkretne jednostki, ma być liniowy i obejmować widmo widzialne.
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#92 03 Lut 2006 12:37   

Jakiś miernik światła - ale akurat logarytmiczny - masz w światłomierzu [do] aparatu fotograficznego.
Jak zależy Ci na bardzo liniowym, to fotodioda. Fototranzystor jest czulszy, ale mniej liniowy.

Niestety wadą tych wszystkich sposobów pomiaru jest (może dla jakiegoś aparatu fotograficznego nie)
zależność czułości od długości fali: są czułe na podczerwień, i preferują czerwień bardziej niż oko.
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#93 04 Lut 2006 02:50   

W sprawie żyrandola (stwierdziłem że fotodiodą sobie "porównam" ilość ilość żarówek z odbłyśnikiem i bez aby uzyskać to samo napięcie). Efekt:żyrandol ma 5 żarówek - po założeniu "odbłyśnika" wystarczą trzy. Ale głównie pod żyrandolem robi się jaśniej w kątach jest "ciemniej". Trzeba jeszcze nad kształem popracować :D.
Może to dla niektórych oczywiste, ale w domkach z hydroforem można się czepić cisnienia wody (zwłaszcza przy starej pompie). Temat ten przerabiałem u siebie ze dwa lata temu (obniżanie ciśnienia). Musiałem co prawda przeczyścić-wyregulować termę i kupić nową słuchawkę do prysznica, ale ciśnienie w baniaku obniżyłem z 3 do 2,2 atmosfery (dolne, kiedy hydrofor startuje).
Powrót do góry

Tommy82
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Centrum Dowodzenia Światem

Post#94 04 Lut 2006 12:14   

POmysl raczej do domkow
Ale wymyslilem sobie zeby postawic w piwnicy banke 1000 l na deszczowe i zrobic instalacej na deszczowke do spluczek
a jak by sie dobrac tez do prali to mozna by dolewac wode jescze wode z ostatniego plukania (ale to juz raczej niekoniecznie ) tylko sie zatanawiam co wyjdzie taniej koszt np 3 litrow wody czy koszt ich przepompowania
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#95 04 Lut 2006 12:53   

Jeśli chodzi o pomysły dziwne, nietypowe i o dziwo działające to zrobiłem kiedyś coś do doświetlania sklepu (okna skierowane na nw i ne). To na obrazku to lustro ustawiane silnikiem (podnoszenie szyby w samochodzie - strzałka). Brakło tylko automatu śledzącego słońce :D. Światełko słoneczne odbijało się od lustra i padało na sufit (panele styropianowe). Wcześniej nawet w słoneczny dzień co prawda "osramy", ale musiały świecić.

Załączniki:
Powrót do góry

katoda
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Warszawa Benalmadena

Post#96 05 Lut 2006 02:52   

forestx napisał:

Co do herbatki z czajnika – gaz też za darmo nie jest. I tak jak pisałem wcześniej: podstawą przy gotowaniu jednej herbatki jest gotowanie 0,5l wody (a nie dwóch). Czajnik elektryczny zrobi to w dużo mniejszym czasie niż palnik gazowy (który zagrzeje dużo innych rzeczy przy okazji). Myślę że trzeba to przetestować :D.
.

To co pisałem o czajniku jest przetestowane u mnie w domu :) No chyba że ktoś pije herbatke raz na tydzień to faktycznie znaczenia mieć nie będzie. Jeszcze jedna własna obserwacja to nie pozostawianie zapalonego światła i niepotrzebnie działających urządzeń jak np TV gdy nas nie ma w tym pokoju. Troszkę samokontroli na początek a wyniki szybko przyjdą w postaci mniejszego rachunku ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lut 2006 02:52   

Powrót do góry

rimax
Poziom 8
Poziom 8

Post#97 05 Lut 2006 20:56   

Tommy82 co do przepompowywania mozesz wykorzystac pomysl o którym wczesniej pisalem z energia z wiatru , wiadrak przenoszacy energie mechaniczna do pompki ( metoda znana od dawna na swiecie)
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#98 05 Lut 2006 21:43   

Cytat:
Tommy82 co do przepompowywania mozesz wykorzystac pomysl o którym wczesniej pisalem z energia z wiatru , wiadrak przenoszacy energie mechaniczna do pompki ( metoda znana od dawna na swiecie)
- a nie lepiej tą beczkę postawić na piętrze (strychu) i woda sama sobie do spłuczki spłynie? To ma być deszczówka z rynny chyba. Ciśnienia dużego nie trzeba ... A co do wiatraka - to niezły pomysł postawić amerykana do pompowania wody do spłuczki :D. Gorzej jak nie będzie wiało parę dni...
Wcześniej pisałem o wymianie słuchawki od prysznica. Też są różne: oszczędne i oszczędniejsze. Parę lat temu robiąc łazienkę kupiłem wannę w sumie niedużą (w rozsądnych granicach oczywiście). Teraz się z tego cieszę bo żona pluskać się lubi.
Anegdota:
Znajomek postawił domek z dużą łazienką (tu jest trochę zazdrości). Po paru tygodniach zobaczyłem wannę (czytaj: basen) tam zainstalowaną.
Mówię że fajnie się w tym musi moczyć. A on: nie wiem dla oszczędności biorę prysznic.
Pozdro
Powrót do góry

Tommy82
Poziom 24
Poziom 24

Post#99 05 Lut 2006 22:03   

Z wiatrakiem to tak srednio bo co bedzie jak bede chcial siusiu w bezwietrzna podode ;)
Co do strychu to u mnie odpada bo nie mam strychu
beczka stoinarazie za domem ale wyladuje w garazu bo tam idzie rynna a pozatym mam tam miejsce bo garaz jest na dwa maluchy+ ale tyle jest tego + ze dwa inne auta nie wejda wiec beka w poprzek nikomu nie bedzie przeszkadazc
co do wiatraka to wlasnie wpadlem na inna koncepcje wiatraczek kreci alternatorem ktory laduje aku samochodowy aku zasila pompke np do spryskiwacza samochodowego (lub ina jak wydatek bedzie za maly) tylko trzeba by w spluczkach dorobic wlaczniki pompki podpiete do plywaka spiete rownolegle.
Wtedy w razie braku wiatru mozna by zasilic przez transformator (albo doladowac aku prostownikiem) z sieci awaryjne
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lut 2006 22:03   

Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#100 05 Lut 2006 22:11   

Cytat:
co do wiatraka to wlasnie wpadlem na inna koncepcje wiatraczek kreci alternatorem ktory laduje aku samochodowy aku zasila pompke np do spryskiwacza samochodowego (lub ina jak wydatek bedzie za maly)
- jeśli masz cierpliwość to: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125-0-asc-0.html Taki mikrowiatrak to temat sam w sobie (34 strony) i do tego jedynie dokładasz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Lut 2006 22:11   

Powrót do góry

rimax
Poziom 8
Poziom 8

Post#101 05 Lut 2006 22:34   

wsumie pisząc juz o zasilaniu (dostarczaniu energii )wiatrakiem to tez niemozesz postawic takiego amerykanina raczej bardziej przemyslaną konstrukcje chwytajacą wiecej wiatru.
Powrót do góry

Tommy82
Poziom 24
Poziom 24

Post#102 05 Lut 2006 22:50   

W sumie to jak zaczolem nad tym myslec to wpadlem na pomysl zrodla napedu, nie slyszalem jeszcze o czyms takim i narazie jest to absolutna koncepcja (zastrzegam sobie prawa autorskie jak ktos wykozysta prosze o przeslana browarka ;) Iniech sie nazywa turkina imienia mojego nazwiska ;P )
pomysl jest nastepujacy wpiac sie z turbinka w instalacje wodna
Cos na nute wskaznika "plyniecia" bezyny w dystrybutorze, Nie mam jeszce koncepcji jak to praktycznie zrobic, ale jesli taka turbinka byla by dosc szczelna to mogla by dzialac z dosc duza sila, a jak by dac odpowiednio duzy promien to miala by nawet dosc powany momet i mogla by cos napedzac przez przekladnie, Z uwagi na to ze dzialalo by to zaleznie od wydatku wody raczej lepiej zeby to mialo moc i krecilo sie powoli, mozna by wykozystac cos na nute "turbo" i na grugiej czesci walka dac pompke ktora napelniala by spluczki albo poprostu jakas pradniczke nawet jakies dynamo rowerowe krecace sie odp szybko do tego aku 6 V i wydatkiem wody na jedno pranie oswietlany diodami caly dom. Energia za free
tylkoproblem konstrukcji odpowiedniej turbiny ktora wykozysta cisnienie instalacji i jej uszczelnienia
Jesli by zmontowac pradnice dzialjaca na zasadzie silnika ze stacji dyskow jesli by zalac zywica uzadzonko to pradnica mogla by pracowac nawet w wodzie
Powrót do góry

darek795
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lublin

Post#103 06 Lut 2006 14:43   

Jest też taki prosty pomysł. Na Allegro zobaczyłem takie żyrandole z dużym wiatrakiem, jak na amerykańskich filmach. Ma on nie tylko funkcję dekoracyjną, ale podobno w lecie obniża temperaturę na dole pomieszczenia a w zimie popycha ciepłe powietrze na dół. W ten sposób może dać jakąś oszczędność na ogrzewaniu???? Nie wiem jednak czy w praktyce to się sprawdza????
Sprzedawca pisze coś o 35 procentowej oszczędności, ale to pewno kompletna bujda. Może ktoś ma coś takiego i mógłby coś powiedzieć?
Powrót do góry

m_wojcik
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#104 07 Lut 2006 15:33   

Mam żyrandol z wiatrakiem i faktycznie da sie go przełączyć na wianie w górę albo w dół (zima/lato). Nie sądzę, żeby oprócz efektu mieszania powietrza czy też lekkiego chłodzenia w lecie przynosił jakieś oszczędności.
Powrót do góry

starter55
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: warmia

Post#105 20 Lut 2006 21:57   

@michcio997
Z poważaniem
Ten temat nie został załozony po to aby oszczędzac media nie wchodzic w konflikt z prawem , ale po to aby podzielić sie jakimis alternatywnymi rozwiązaniami problemu oszczędności, a przytym nie zmieniać znacząco swojego trybu życia .
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#106 21 Lut 2006 00:00   

Zakłócanie wskazań liczników byłoby oszczędzanie na płaceniu rachunków, a nie energii elektrycznej i gazu.
Powrót do góry

octanq
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Szczecin

Post#107 21 Lut 2006 00:27   

Witam.
Przeczytałem całość od deski do deski. Wynotowałem sobie 4 sprawy:
1. diody do oświetlania,
2. olej jadalny do ogrzewania,
3. gotowanie wody w czajniku elektrycznym,
4. beczka do deszczówki.

ad. 1. Diody mogą mieć inne widmo promieniowania (być może też częstotliwość świecenia) i dlatego mogą być szkodliwe da oczu.
Zastosowałbym, jak ktoś wspomniał, je wspólnie z oświetleniem konwencjonalnym.
ad. 2. Dobry pomysł. Słyszałem o silnikach spalinowych Diesla, w których po pewnych modyfikacjach można stosować olej rzepakowy.
Tym bardziej w piecach opalanych olejem.
ad. 3. Wg moich obliczeń zagotowanie 1l wody kosztuje ~4gr (przy 40gr/kWh).
ad. 4. Potrzebna byłaby chyba osobna instalacja?

A tak wogóle, to oszczędność (w dosłownycm znaczeniu) zależy głównie od poprawności wskazań "liczników" - szczególnie energii elektr.
Powrót do góry

starter55
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: warmia

Post#108 21 Lut 2006 00:38   

Cytat:
ad. 2. Dobry pomysł. Słyszałem o silnikach spalinowych Diesla, w których po pewnych modyfikacjach można stosować olej rzepakowy. Tym bardziej w piecach opalanych olejem.
ad. 3. Wg moich obliczeń zagotowanie 1l wody kosztuje ~4gr (przy 40gr/kWh).

Jesli olej ten bedzie pomieszany np 50/50 z ON mozna go smiało stosować do silników diesla niedoładowanych .Tutaj nalezy jeszcze wziąć pod uwage czynnik temperatury.
Z gotowaniem wody bywa róznie ponieważ są rózne czajniki (chodzi o sprawność) a przede wszystkim czajniki róznią sie mocą.
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#109 21 Lut 2006 12:38   

michcio997 napisał:
pszy wodzie i gazie nie do wykrycia
- pod warunkiem że nie przegniesz z wielkością (siłą ) magnesu i nie załatwisz sprzęgła w liczniku się znajdującego. Poza tym nagłe zmniejszenie zużycia spowoduje dodatkowe kontrole, a jak ci znajdą magnesik, to oszczędności nie będzie :D.

Dodano po 3 [godziny] 27 [minuty]:

Pomysł na P2P (i inne programy do ściągania). Nasze komputery są prądożerne. Ściąganie dużych plików z netu wymaga długiego czasu. Walało się u mnie trochę śmieci z których złożyłem P150 (moc pobierana 32W) i to cudo zostawiam na noc do ściągania.
Powrót do góry

darek795
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lublin

Post#110 22 Lut 2006 18:27   

Odnośnie zbierania deszczówki to robię to, ale taka beczka prędko staje się zielona od glonów i pewno jest w niej dużo bakterii.
Powrót do góry

Sinus360
Poziom 7
Poziom 7

Post#111 23 Lut 2006 01:02   

Witam. Chciałem dodać pewną ciekawostkę, jak LEGALNIE i za darmo pobierać energię z sieci 230/400V. Mianowicie w instalacjach gorszej jakości, gdzie mieszkanie znajduje się dość daleko od transformatora energetycznego mogą wystąpić dość spore spadki napięcia na przewodach doprowadzających energię. Spadek wystąpi również na przewodzie neutralnym (ochronno-neutralnym w sieciach TN-C). Otóż ten niewielki spadek napięcia, osiągający wartość rzędu 2% napięcia zasilającego (dopuszczalny spadek na jednej żyle według normy) może nam dać 230*2%=4,6V Jest to niewiele, ale do zaświecenia dużej ilości małych żaróweczek od latarki wystarczy. Aby móc taką energię odzyskać wystarczy zaopatrzyć się w dobry uziom (np. sieć wodociągowa) oraz tenże przewód neutralny. Jeśli sieć będzie dostatecznie obciążona i dostatecznie kiepska otrzymamy energię, która:
1) nie jest liczona przez licznik
2) jest legalna
3) pobieranie tej energii poprawia parametry sieci elektrycznej!

Wadą tego rozwiązania sa znaczne wachania tegoż napięcia, które jest zależne od aktualnego obciążenia sieci (w godzinach szczytu to napięcie jest najwyższe). Warto sprawdzić, czy przewód neutralny jest faktycznie neutralny, a jak nie, to wykorzystać to np do oświetlania korytarza czy WC ;-)
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#112 23 Lut 2006 02:25   

Sinus360 - genialnośc tego prostego rozwiązania aż poraża. U mnie 3,2V przez transformator zapala żarówkę 25W :D. Czy to na pewno jest legalne?

Dodano po 2 [minuty]:

I do tego jeszcze prąd "zwarciowy" 17A.
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#113 23 Lut 2006 12:33   

Tylko uwaga, bo zdarza się, że licznik ma uzwojenie prądowe na przewodzie zerowym, i wtedy prąd
zużywany przy napięciu paru V może zostać policzony, jakby był zużywany przy 230 - 100 razy drożej!

A może się zdarzyć i tak, że jakiś licznik od tego prądu będzie się kręcił do tyłu; problem tylko w tym, że
liczniki często mają zablokowaną możliwość kręcenia się do tyłu, a to napięcie, przez to że zależy od
obciążenia sieci przez innych odbiorców, bywa w różnej fazie - raz kręciłoby do tyłu (i nie będzie, bo
licznik ma blokadę), a drugi raz do przodu 100 razy szybciej, niż nominalna cena zużytej energii.

Proponuję sprawdzić: albo jak to jest połączone (ale pewnie nie ma dostępu), albo czy kiedy jest
włączony jakiś normalny odbiornik prądu podłączenie czegoś między przewód neutralny a ziemię
wpływa na szybkość kręcenia się licznika - jeśli tak, to takie podłączenie może drogo kosztować.

Osobna sprawa - skoro to napięcie jest niestabilne, to może się zdarzyć od czasu do czasu, że
będzie ono dużo wyższe, niż zwykle, i może spalić nasz odbiornik - trzeba go jakoś zabezpieczyć.
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#114 23 Lut 2006 15:08   

Cytat:
bo zdarza się, że licznik ma uzwojenie prądowe na przewodzie zerowym
- z całym szacunkiem, gdyby to ktoś tak u mnie sp... to bym skakał z radości. Podpinam się pod fazę i uziom i mam normalne 230V "za darmo" :D. Pomijajac oczywiście aspekty bezpieczeństwa. Sprawdzę dziś koło 20:00 (myślę ze największe obciążenie wtedy jest) ile sie da "ukraść".

P.S.
dzięki Bogu i partii mieszkam daleko od podstacji

Dodano po 6 [minuty]:

Ja jak zwykle (to chyba mania), spróbuje wepchnąć to w akumulator - co rozwiązuje problem stabilizacji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2006 15:08   

Powrót do góry

m_wojcik
Poziom 20
Poziom 20

Post#115 23 Lut 2006 15:19   

Tak sobie czytam o tym napięciu pomiędzy zerem i PE i tak się zastanawiam, kto za to zapłaci tak naprawdę, bo nie ma nic za darmo - jak ciągniesz prad w jakiejkolwiek formie i Twój licznik nie wykazuje tego, to jest to normalna kradzież wg mnie, czyli żadna oszczędność.
Lepiej pomyśl nad elektrownią wiatrową albo bateriami słonecznymi a nie kombinuj skąd zassać energię nie dostarczaną w sposób naturalny.
Oczywiscie czepiam się, ale post miał dotyczyć oszczędzania a nie omijania płacenia rachunków ;) i chyba to nie o to chodzi. Prędzej czy później mogą wyniknąć kłopoty albo nasze rachunki wzrosną ze względu na straty w przesyle energii - myślę że Koledzy pracujący w ZE mogą coś więcej na ten temat powiedzieć.
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#116 23 Lut 2006 15:33   

M_wojcik - RESPECT - trochę sie zagalopowałem :cry:
Cytat:
Lepiej pomyśl nad elektrownią wiatrową
- Under Construction
Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Post#117 25 Lut 2006 10:19   

Od razu zaznaczę że pomysł jest zwariowany, może być niebezpieczny i nie jestem pewny czy to będzie oszczędzanie. Część moich urządzeń elektrycznych pochodzi jeszcze z czasów 220V. Gdyby w sieć wpiąć urządzenie A dające „stały” spadek napięcia 10V (na myśli oczywiście prąd zmienny) w gniazdku miałbym 220V. Zdaję sobie sprawę że pralka, komputer wezmą tyle samo energii ale np. żarówka mniej (najwyżej będzie „cieplej” świecić). Energię pobieraną przez A można wykorzystać w postaci napięcia U (potrafię to wykorzystać).

P.S.
Chyba przegiąłem z pączkami i mi się koszmary w nocy śnią .

Załączniki:
Powrót do góry

Sinus360
Poziom 7
Poziom 7

Post#118 27 Lut 2006 12:58   

Już piszę, kto "zapłaci" za energię z przewodu neutralnego. Oczywiście nikt, bo ta energia jest z góry skazana na straty! ten spadek mocy występuje na N niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie. My jedynie "pomagamy" tym przewodą, puszczając nieco prądu przez ziemię i po drodze przez nasz odbiornik. Dzięki temu przewód PEN mniej się grzeje, a energia, która w normalnych warunkach by go ogrzewała poszłaby w ziemię i w nasz odbiornik :-) Nie jest to oszustwo, a jedynie przekazywanie strat, które są i będą niezależnie od nas na cele... dobroczynne;-)
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Post#119 27 Lut 2006 13:32   

Jeśli chodzi o wykorzystanie napięcia między zerem, a ziemią, to wykorzystuje się energię, która
byłaby tracona w przewodach, i nawet powoduje to wzrost efektywności przesyłania energii, więc
w rezultacie koszty ponoszone przez zakład energetyczny maleją! Paradoks, ale tak jest -
to tak, jakby ktoś podłączył kabel równolegle do przewodu energetycznego, i wykorzystał
spadek napięcia na tym przewodzie - spadek napięcia przez to maleje, i straty maleją.

Tak, że jest to jak najbardziej oszczędność - żeby jeszcze ZE zechciał dopłacać temu, kto
tak robi, powiedzmy podzielić się zyskami pół na pół, to byłoby już całkiem fajnie.

Wykorzystać da się co najwyżej jedną czwartą energii traconej w przewodach - jeśli
mamy optymalne dopasowanie, to połowa prądu zamiast przez przewód płynie przez
nasz odbiornik, straty w przewodzie maleją czterokrotnie, całkowita moc tracona
dwukrotnie, i połowe tej mocy traconej wykorzystujemy. Z punktu widzenia korzyści
ZE i innych odbiorców najlepiej by było, jakbyśmy po prostu zrobili dobre uziemienie
i zwarli do niego przewód zerowy - straty w przewodzie byłyby zerowe, ale byśmy
z tego nic nie mieli. A najlepszy stosunek korzyści swojej do korzyści ZE uzyskamy,
kiedy pobór prądu przez nasze urządzenie będzie mały - wtedy zyskamy tyle, co ZE.

Natomiast jest z tym ryzyko zniszczenia swojego odbiornika przy jakiejkolwiek awarii,
i trzeba naprawdę dobrze zadbać o zabezpieczenie, inaczej można mieć spore straty.

Co do obniżania napięcia: jasność żarówki bardzo szybko maleje przy obniżaniu
napięcia - dużo bardziej opłaca się zastosować żarówkę o mniejszej mocy.
Ma to raczej sens, jeśli nie chcemy za często zmieniać żarówek - zwykła żarówka
będzie miała dużo większą trwałość, jeśli choć trochę obniżymy jej napięcie.
Natomiast zmniejszą się straty mocy na transformatorach - prąd jałowy mocno zależy
od napięcia, i obniżenie go nawet o 10 wolt zmniejszy straty w rdzeniu kilkukrotnie.
Powrót do góry

m_wojcik
Poziom 20
Poziom 20

Post#120 27 Lut 2006 17:15   

Potrzebuję dokładniejszego wytłumaczenia tego stwierdzenia: "byłaby tracona w przewodach"? To mi pachnie wywodami na temat perpetuum mobile - energia gratis... Jeśli powiedzmy dwudziestu użytkowników połaczy odbiorniki pomiedzy N i PE to skąd sumaryczna moc wydzieli się w ich urządzeniach? Z powietrza?
Jak mawiał młody juhas do bacy: "cosik mi sie to nie widzi..." ;)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Jak oszczędzać energię elektryczną i gaz.
Strona 4 z 8 Idź do strony Poprzedni  12345678  Następny