Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogowe na stx 18 + arv 104

pavelcs 06 Sty 2006 15:08 4023 10
  • Wstęp.
    Witam. Kolumienki zbudowałem po tym jak postanowiłem zrobić cos własnoręcznie o oderwać się od swoich dawnych kolumienek

Głośniki.
    Jako woofer występuje STX 18-120-6-SW
    Wysokotonowy znana ARV 104/04/8

Zwrotnica, kabelki.
    Projekt Sound Wave . Cewki powietrzne: woofer 1,2mm, tweeter 0,7mm. Kondensatory Bipolarne . Zwrotnica wykonana podobne jak echo czyli na zwykłej drewnianej płytce a elementy przymocowane ściskami do kabelków , okablowanie zarówno wewnętrzne ( głośniki i terminal ) jak i zewnętrzne ( wzmak – kolumna )
    Kablem z miedzi beztlenowej 2.5 mm firmy Thomson.

Obudowa.
    Obudowa wykona z 18mm płyty wiórowej ze starej szafy , cięte u stolarza ( niestety olał robotę i nie zrobił tego dokładnie ) , skręcane wkrętami karton-gips i klejone wikolem , uszczelnione silikonem . W środku znajduje się przegroda , dzięki której woofer i arv są w 18 l. Zresztą wszystko jest na fotach. Dziury robiłem wyrzynarką . wytłumienie ociepliną ( taka np. do kurtek złożona na 2 ) tylko na tylnej ściance.

Jako kolce zastosowałem konfirmaty do drewna które po wkręceniu wyglądają naprawdę nieźle , maja płaskie spody dzięki czemu nie rysują podłogi a uważam ze i swoją funkcje bardzo dobrze spełniają.

Wymiary zewnętrzne to ~~ 28 x 30 x 90 ( bez kolcy )

Wykończenie

Jako wykończenie fornir J mahoń klejone na klej TIMEBOND ( cholernie drogi bo 38 zł za 1l puszkę , nastepnym razem uzyje henkela ) lakierowane 4 razy lakierem AQUALAK , po każdej warstwie przycieranie papierem ściernym

Oczywiście nie dało się uniknąć kilku błędów. Mianowicie uszczypywanie forniru , który był bardzo cieniutki , niedokładne nałożenie kleju w niektórych miejscach co zaowocowało lekko pustym miejscu w tym miejscu ( jeśli puknę paznokciem to głuchy odgłos ) ale tego w żadnym wypadku nie widać ,

Odsłuch.

Jako napęd narazie Unitra ws-432 ( 2x35W ) ale nowy wzmak juz kupiony tyle ze jest jeszcze w Deutschland :)

Słuchałem ich dopiero 2 dzień , narazie się wygrzewają ale nadal jestem w szoku. Porównując je do starych kolumienek ( Pionier ) to po prostu basem i wyrazistością przewyższają je w ogromnym stopniu. Bas jest mięciutki , nie dokuczliwy , całkiem nisko schodzi. Co do wysokich , hhhmmm jakos wydaje mi sie ze zbyt trzeszcza ale mysle sie przyzwyczaje.
    Strojenie 50 Hz
    BR – szer. 51 mm długość 97 mm

Słowo na koniec

Chciałbym wszystkim z forum podziękować za pomoc przy budowie , ze nie olali gdzie miałem czasami naprawdę laikowate pytania. Głównie esho , takero , caras .

Najbardziej cieszy mnie to ze wykonałem to w całości przez siebie ( stolarza i ojca przy składaniu budy )

Kosztorys

Zapisywałem wszystko co tylko kupowałem do budowy. Cena za 2 sztuki

2 x arv 67 ( z przesyłką z Empire)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 x stx 18
    2 x Br 105 zl ( z przesylka od Speaker @ allegro )
    2 x terminal

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kabel głośnikowy 20 ( z przesyłka z allegro )

Fornir , klej , lakier 80 zl ( zakupione na Stalowej 65 w Warszawie )

Elementy zwrotnicy 75 zl ( zakupione w greltonie )

Wkręty , uszczelki , silikony , papiery , pedzle , wygłuszenie , wikol , raki itp. . ~~ 80 zl

================================================================

SUMA około 430 zl

Czy się opłacało ? Oceńcie sami , mi się wydaje ze tak.

Oto kilka fotek.

Podłogowe na stx 18 + arv 104 ]

Fajne!
  • #2 07 Sty 2006 13:55
    !ron
    Poziom 21  

Według mnie to sa oszukiwane podłogówki. Sa to zwykłe monitory ze stałą podstawką. Ja bym tego nie nazwał podłogowką. Poza tym wukończenie dobre, dobór głośników mógłby być lepszy, chodzi mi o tego STXa, ja dałbym tam Tesle 188, lepeij by zagrała. ARV jak wszyscy wiedza dobrze.

• #3 07 Sty 2006 15:28
    zguba15
    Poziom 10  

ten stx 18 jest lepszy od arna 188

• #4 07 Sty 2006 15:39
    Elvis18
    Poziom 14  

Świetne podłogówki!!! Nie zgadzam się z Tobą !ron nie masz racji. Na tym głośniku można robić monitory jak i podłogówki a ten pomysł z tą przegrodą jest super i robi tak bardzo dużo producentów kolumn. Jakby nie było tej przegrody to dla tego stxa byłoby z 40 litrów a wtedy by napewno nie zagrał. Tunel bas reflex z tyłu czyli ok bo będziesz sobie mógł regulować siłę basu odległością od ściany. A poza tym ten głośnik jest zaj... i zmiażdżyłby tą Twoja Tesle 188 jak nie wierzysz to możesz spytać Sound Wave co lepsze. Sam mam tego stx'a i można nim nawalać non stop do techniawki jak znalazł!:D Może Tesla ciut niżej zejdzie ale nie ma tego kopa co ten stx a poza tym stx narobi więcej basu ze względu na dużu skok membrany!

• #5 07 Sty 2006 18:38
    !ron
    Poziom 21  

Nie twierdze ze ten głośnik to chała, jest dosć dobry. Owszem ma kopa, wytrzyma dużą moc, można go katowac a on nic sobie z tego nie zrobi. Ale jest też i druga strona medalu. Ma pare dołków w harakterystyce przenoszenia, nie schodzi zbyt nisko (no ale to w końcu 18tka). Tesla ma za to ładneijsze brzmienie, cieplejsze i czystrze, schodzi niżej i ciągnie o wiele wyżej, do dwudrożnych zestawów jest lepsza tesla. No chyba że ktoś przytnie gwizdek na 3kHz:P

Zastosowanie tych głośników jest różne, jeśli ktoś chce słuchać na pełnej ... to STX, jeśli ktoś woli ładny dzwiek to Tesla.

A ten pomysł z przegroda i tak mi nie lezy. Według mnie to marnowanie płyt. No ale jak ktos ma to może sobie tak zrobić, czemu nie.

• #6 09 Sty 2006 22:43
    Elvis18
    Poziom 14  

dlaczego mówisz że taki lepszy dzwięk ma ta tesla skoro srednie tony są w stx'ie dużo lepsze a i basu też jest więcej. Spójrz sobie na sam układ magnetyczny stx'a i tesli. Tesla może i ładnie gra ale srednica jest trochę przytłumiona. Stx potrafi wytrzymać duże obciążenia nawet jak zasilimy go dużą mocą i może jechać na przesterze nawet i nic mu sie nie stanie. Jak go katuję bass testami to skok membrany jak na taki głośnik jest świetny i potrafi przepompowywać ogromne ilości powietrza a co za tym idzie wytworzyć dużo basu! Mogę mu zarzucić 80-100W rms z i zapuścic joy kitikonti - energizer i będzie waliło! a zrób tak samo w tesli to zobaczysz jak membrana zapali sie żywym ogniem:D no chyba że wcześniej będzie po drugiej stronie pokoju:D stx to głośnik dla ludzi co tak jak ja lubia sobie przyłupać ostro techniawką:D

• #7 11 Sty 2006 17:52
    pavelcs
    Poziom 14  

z tego co wiem to ten stx jest duzo lepszy pod względem basu od arn150. Ze srenimi tez sobie dobrze radzi.

• #8 11 Sty 2006 20:44
    Elvis18
    Poziom 14  

Co do arn150 powiem tak: pomimo małej membrany robi ładny i niski basik (niższy niż ten stx) gra cieplutko, przyjemnie, srednie tony przytłumione. Ma też swoje wady np. brak większego natężenia dzwięku, basik bez kopa. Nie można dawać mu większej mocy i kruszyć murów. Do spokojnej muzy polecam do ostrego łupania technem odradzam

• #9 11 Sty 2006 21:15
    !ron
    Poziom 21  

Tak wogole to ja mówie o ARN 188 a nie 150. Elvis popatrz na charakterystyki tych głosników i potem mi powiedz, który głośnik (STX, ARN188) lepeij sobie radzi do 6KHz.

Potem powiedz mi, jaki "majster" słucha muzyki na przesterowaniu? Muzyki nie słucha się na przesterowaniu! Głośnik powinien miec dobra kontrole, ładnei odtwarzać pasmo i przedewszystkim powienien cieszyc ucho, a nie go katowac!

A teraz powiedz mi kto daje 100W na monitorek chodzby takiego kina domowego?

• #10 12 Sty 2006 19:48
    zawiecha
    Poziom 10  

witam jestem w trakcie składania niemalże identycznych kolumn, i przegoda to wcale nie głupi pomysł (ani marnowanie płyt) dzięki niej konstrykcja jest stabilniejsza i sztywniejsza, a w odizolowanej przegrodzie można usadowić zwrtonice i nie będzie przeszkadzała w komorze głośnika

• #11 12 Sty 2006 20:41
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Konstrukcja bardzo fajna i ładne wykończenie, ale terz uważam że bardziej przypomina monitorek.

Co do kłótni czy lepszy jest ARN188 czy STX to powiem tak, jeśli ktoś lubi ogrom basu a trochę z tyłu zostawia jego jakość to niech wybierze STXa. Ale jeśli ktoś buduje kino domowe lub zestaw stereo z subwooferem niech odłoży STXa i weźmie ARNa. Według mnie gra czyściej i ładniej a jeśli masz subwoofer to po co kolumny mają mieć bas z wykopem? ARN jest terz lepszy przy słuchaniu muzyki klasycznej lub utworów takich jak II część Oxygen Jean Michel Jarra i to bez subwoofera, poprostu o wiele ładniej gra, lecz gdy ktoś lubi techno to rzeczywiście STX bardziej się nadaje.

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME