Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

do czego jest silniczek krokowy w samochodach.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> do czego jest silniczek krokowy w samochodach.
Autor
Wiadomość
slawek55
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Szczecin

Post#1 Post autora tematu 11 Sty 2006 16:40   

Czesc.

Możecie mi wyjaśnić jaką funkcję *do czegosłuży, po co jest( silniczek krokowy w samochodach wwielopunktowych wtryskowych silnikach.

Ja osobiście mam matiza i cośb mu się stało i ma wysokie obroty biegu jałowego i podobno wina w silniczku krokowym, ale co on robi.

Sławek.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sty 2006 16:40   

Powrót do góry

Stanisław Chwalisz
Spec od samochodów
Spec od samochodów

Post#2 11 Sty 2006 16:54   

Re: do czego jest silniczek krokowy w samochodach.

"By pas" przepustnicy robiąc kroki ustala szczelinę powietrza tak żeby silnik na biegu jałowym,miał obroty biegu jałowego.Sprawdż wszystkie gumowe rurki dochodzące do kolektora ssącego.
Powrót do góry

Aleksander_01
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kielce

Post#3 11 Sty 2006 16:57   

Witam
Ten silniczek ma za zadanie odpowiednie dozowanie ilości powietrza dla wolnych obrotów.
Masz zabrudzony grzybek (wysuwany właśnie przez ten silniczek). Wyjmij, wyczyść i powinno być OK.
Ale uważaj : przed ponownym założeniem silniczka grzybek musi być max. wsunięty, inaczej możesz uszkodzić silniczek wraz z przekładnią.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sty 2006 16:57   

Powrót do góry

Michał Walczak
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Raszyn

Post#4 11 Sty 2006 17:02   

Silniczek krokowy odpowiada wlasnie za wolne obroty w silniku. Steruje on uchyleniem bocznej przepustnicy która powodujac wiekszy lub mniejszy przeplyw powietrza daje mozliwosc regulacji obrotow. W niektórych samochodach zamiast silniczka jest zawór który sterowany jest przez komputer pojazdu sygnalem o zmiennym przebiegu wypelnienia i w ten sposób zawor plynnie sie otwiera i zamyka. Silniczek krokowy czasami potrafi sie zacinac i to powoduje brak regulacji wolnych obrotów - czyli albo gasniecie na wolnych, albo wysokie wolne obroty lub czasami przytnie sie w takiej pozycji ze zimny silnik dziala ok a jak sie nagrzeje to ma za wysokie lub przygasa na zimnym a na goracym dziala ok. Czasami mozna go rozebrac i wyczyscic ale jest to uzaleznione od samej jego konstrukcji. Mozna go jeszcze dla pewnosci sprawdzic miernikiem czy nie skopal sie elektrycznie ale to zadsza przypadlosc. Moja rada - jak sie uda to rozebrac i wyczyscic + nasmarowanie olejkiem a jak sie nie da zreperowac to wymiana. Przyczyna braku regulacji wolnych obrotów moze tez byc stycznik krancowy wystepujacy w niektorych autach na przepustnicy ktory jak sie skopie to tez wolne obroty glupieja- komputer wtedy ich nie reguluje bo uznaje ze pedal gazu jest leciutko wcisniety.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sty 2006 17:02   

Powrót do góry

Usunięty

Post#5 11 Sty 2006 17:22   

Silniczeki krokowe slużą do napędu wskazówek desek rozdzielczych,służą do napędu klap wentylacji,itp.
Powrót do góry

slawek55
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 Post autora tematu 11 Sty 2006 19:41   

dzięki za odpowidź. Ale jeszcze jedna taka rzecz, cały kłot z wolnymi obrotami zaczął mi się po tym jak zabrałem akumulator do ładowania. Dziwne jest jeszcze to ze wiele razy odłączałem akumulator od samochodu i nigdy nie było problemu aż do tej pory.

Może pytanie troszke nie na miejscu ale jak poznać ten silniczek krokowy i jak ewentualnie sprawdzic czy jest z nim wszystko OK.

Zapomniałem dodać takie moje spostrzerzenie: jak samochód się toczy na luzie to obroty wariują jak się zatrzymam to przez pewien czas ok 30sek. obroty są nadal duże i nagle spadaja i jest przez chilę ok. Tego to juz kompletnie nie rozumiem. Zaobserwowałem to dopiero dzisiaj po południu.
Powrót do góry

Aleksander_01
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kielce

Post#7 11 Sty 2006 20:08   

Po pierwsze wyczyść grzybek i gniazdo i sprawdź szczelność wszystkich rurek współpracujących.
Po drugie wyczyść grzybek i gniazdo i sprawdź szczelność wszystkich rurek współpracujących.
Po trzecie wyczyść grzybek i gniazdo i sprawdź szczelność wszystkich rurek współpracujących.

Ten silniczek przeważnie jest w czarnej obudowie i ma gniazdo na kilka przewodów. Można go sprawdzić tylko wyspecjalizowanym układem.
Jeszcze raz : wyczyść grzybek i gniazdo w którym grzybek pracuje.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Michał Walczak
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Raszyn

Post#8 11 Sty 2006 20:30   

To ze klopoty zaczely sie po odlaczeniu od akumulatora uwazam raczej za zbieg okolicznosci. Z objawów które opisales to najprawdopodobniej silniczek krokowy sie przycina i jesli jest mozliwosc rozebrania to nalezy to zrobic, wyczyscic dokladnie wszystkie elementy, nasmarowac oliwka i powinien dzialac. Jesli nierozbieralny to niestety czeka cie wymiana. Tak na marginesie to silniczek krokowy bez problemu mozna sprawdzic pod wzgledem elektrycznym i jego dzialnia bez specjalistycznego sprzetu- prosty ukladzik i mozna go sobie sterowac i zobaczyc na stole jak dziala. A jeszcze jak go znalezc - przewaznie znajduje sie w poblizu przepustnicy tzn tam gdzie dochodzi linka od gazu.
Powrót do góry

slawek55
Poziom 20
Poziom 20

Post#9 Post autora tematu 12 Sty 2006 06:27   

Macie rację znalazłem ale nie byłem zbyt pewny czy to jest on.
Aleksnder_01 napisał: "przed ponownym założeniem silniczka grzybek musi być max. wsunięty, inaczej możesz uszkodzić silniczek wraz z przekładnią" ale jak sparwić by był max wysunięty. Próbowałem ręczne poruszać grzybkiem do przodu i do tyłu ale nie rusza się, i czy mogę po wykręceniu przekręcić zapłon i zobaczyć czy działa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sty 2006 06:27   

Powrót do góry

teed_14
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Suwalki

Post#10 05 Lut 2006 22:01   

nic na siłę nie wciskaj i nie wyciągaj,ten silnik ma mimośród i morzesz jego uszkodzić ,on pracuje jak wspomniałem na takiej zasadzie i nie staraj się jego zniszczyć.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> do czego jest silniczek krokowy w samochodach.
Strona 1 z 1