X

Wzmacniacz Diora unitra amator 2b stereo - wymiana końcówki mocy

13 Jan 2006 19:49 KIKisiel888
  • #1 13 Jan 2006 19:49
    Kisiel888
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Siema mam wzmacniacz Diora unitra amator 2b stereo i chciałbym sie was poradzic czy opłaca się wymieniac końcówke mocy w 1 kanale na ok 50 watt i czy to jest możliwe ??
  • #2 13 Jan 2006 19:59
    saratech
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    A jakie tam są koncówki??? Prześlij mi napw schemat to Ci powiem, muszę go zobaczyć bo juz nie pamiętam, pozdro
  • #3 13 Jan 2006 20:07
    Kisiel888
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Tam sa końcówki 2X13 watt z czego 1 nie działa a dokładnego nr końcówki nie podam bo jest skręcony cały
  • #4 13 Jan 2006 22:22
    cikol
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    mozliwe pewnie i jest ale raczej bez sensu bo moc wzmacniacza ogranicza najczesciej napiecie zasilania a nie moc max tracona na koncówce.
  • #5 13 Jan 2006 23:12
    olaf x
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    mozliwe jest wszystko, jak sie chce, ale to raczej sztuka dla sztuki, trafo zasilajace ma za mala moc , trzeba by z zewnatrz doczepic duze trafo,w obudowie jest za malo miejsca zarowno dla zasilania , jak i duzej koncowki
  • #6 14 Jan 2006 01:59
    saratech
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Jesli masz az takie natchnienie aby przerobić tego Amatora to możesz wsadzić 2 koncówki na TDA1514 Philipsa one maja 50W a w mostku 100W...Niestety tak jak koledzy napisali istotne jest stabilne zasilanie i odpowiednia filtracja na wyjsciu wzmacniacza...Takze moc trafo musi być odpowiednia...Jesli bedziesz chciał to wysle Ci schemat z rys płytki drukowanej tej aplikacji (tda1514)... Sam sobie budowałem kiedys te wzmacniacze i musze przyznać ze niezłe maja parametry, szczególnie te w mostku 100W. Pozdro...

Dodano po 7 [minuty]:

Aha, tam w poscie mojego przedmówcy jest słuszna uwaga co do miejsca na trafo...Może i zmieścisz trafo jesli będzie to trafo toroidalne ( jest znacznie mniejsze) ale pozostaje jeszcze problem duzych pojemności na wyjsciu zasilacza oraz wiekszego radiatora zewnetrznego...Polecam takze przy wzmacniaczach większej mocy zabezpieczenia głośników (kolumn głośnikowych). Z reguły scalone koncówki mocy (te lepsze) mają już w swojej strukturze zabezpieczenia termiczne, przed zwarciem wyjscia do masy itd...Wartoby jednak dobudowac układ opóźniający dołączenie głośników aby wyeliminować stuki i inne odgłosy dochodzące z kolumn podczas właczania wzmacniacza (stany nieustalone) a takze jego wyłączania...Pozdro
  • #7 14 Jan 2006 04:07
    wonderas
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Gra niewarta świeczki. Kiepskie radio z kiepskim przedwzmacniaczem. Lepiej spraw sobie osobny wzmacniacz.
  • #8 14 Jan 2006 04:26
    kordzio
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    witam
    o ile pamiętam w tych amatorach 2 były GML-e w końcówkach dawno nie do dostania może mam słabośc do nich (bo było to moje pierwsze radio stereo, a żeby je dostać wtedy to HO! HO! ), ale sądze że za kilanaście złotych można go naprawić, u Lewandowskich http://nowe.lewandowscy.pl/ mają kita chyba 2x15w ale trzeba tam zadzwonić bo nie pamiętam pod jaką nazwą zakładałem już kilka i chodza dobrze
    pozdrawiam
    kordzio
  • #9 14 Jan 2006 04:40
    POLICJA 997
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    cikol wrote:
    mozliwe pewnie i jest ale raczej bez sensu bo moc wzmacniacza ogranicza najczesciej napiecie zasilania a nie moc max tracona na koncówce.

dokoncze kolegi cytat aby wzmocnic wzmacniacz po pierwsze musisz sobie ustalic prąd spoczynkowy w koncówce po drugie musisz wymienic tranzystory koncowe a po trzecie musisz zwiekszyc napiecie jak i również natęzenie...Teraz czy jest sens w aAMATORZE 2b bo o tym mówimy skoro tam są koncówki mocy HYBRYDOWE JEST TO WYKONALNE ale mało doswiadczony elektronik nie poradzi sobie z tym problemem wiec rada kupic drugą koncówke i cieszyc sie moc 10W

***POGOTOWIE POLICJI 997***
  • #10 14 Jan 2006 09:39
    gosp
    Spec od drukarek
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Co prawda nie miałem okazji robić tego samodzielnie (więc nie wiem czy to na 100% jest prawdą), ale słyszałem że do GML-026 (i do innych hybryd GML) można się "dobrać" delikatnie go otwierając i wymienić np. tranzystory
    Może warto spróbować tego by go naprawić, tymbardziej że układ i tak nie działa.
    Poza tym z tego co przychodzi mi na myśl , można by zwiększyć moc przerabiając układ i wstawiając np. GML-025 (25W)
    Albo użyć po dwie zmostkowane pary GML-026 lub GML-025 - (schematem do układu na zmostkowanych GML-025 dysponuję,do GML-026 trzeba by go samodzielnie zaadoptować.
    Sądzę że Elektorda także posiada ten schemat w swoich zasobach, dlatego mogę wysłać to na PW).
    Przy tych zabiegach nie obędzie się niestety jak już wcześniej koledzy wspomnieli bez wymiany trafa na "mocniejsze" toroidalne, lub z rdzeniem CC o małej wysokości.

Pozdrawiam.
  • #11 14 Jan 2006 10:03
    Jasie-k
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    Oczywiście, źe gml można naprawiać ale to dosyć trudne ja próbowałem i spartoliłem. Można równiez zrobić zamiennik ze zwykłych elementów na elektrodzie jest schemat. Sprawdzałem i rusza od strzału. Jak ci brakuje gml-a to mam jeden z wylutu od aidy i chętnie sprzedam.
    Sam tuning amatora rzadko ma sens bo on oryginalnie jest strasznie głośny i ciężko go uszkodzić. Jedynie wersje na ul1405 były warte tunigu.
    Pozdrawiam
  • #12 14 Jan 2006 11:28
    saratech
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Witam ponownie...Jesli kolega potrzebuje to ja mam pare GML-i poza tymMam opis płytki która montowało sie zamiast GML-a...Owszem, mozna takze naprawic starego GML-a jesli ktos ma cierpliwośc...Pozdro
Similar topics to wzmacniacz Diora unitra amator 2b stereo - wymiana końcówki mocy
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products