Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer - Bushman + TDA7294

liseczq 23 Sty 2006 15:41 8322 24
  • Witam - Oto subwoofer zrobiony przez mojego kolege :)

Jego dane to:

Glosnik Bushman 30 cm 3,9 ohm z tloczoną aluminiową membraną, koncowka mocy tda7294 moc okolo 70 watt ,trafo zasilajace 2*24 volt 250 wat, kondensatory filtrujace 20000 na strone w sumie 40000 uf ,filtr i regulacja wg wlasnego projektu na wzmacniaczu operacyjnym ne5532 ,pojemnosc skrzyni okolo 40 litrow ,wzmacniacz umieszczony pod plexią glass podswietlony na niebiesko neonkami :)

Fajne!
  • #2 23 Sty 2006 15:53
    116236
    Usunięty  
  • #3 23 Sty 2006 16:35
    Armosus
    Poziom 26  

To nie jest Bushman tylko Boschmann :D

Konstrukcja ogolnie bardzo estetyczna, ale mam pare "ale":

-usun ta blaszke spod wlacznika wzmaniacza, wszystko psuje
    -plexa jest ustawiona niesymetrycznie od krawedzi
    -jakie sa wymiary tuneli? takie suby chyba stroi sie ogolnie na 35Hz, wyliczales ich wymiary?

• #4 23 Sty 2006 16:41
    piterek-23
    Poziom 30  

liseczq napisał:
    filtr i regulacja wg wlasnego projektu na wzmacniaczu operacyjnym ne5532

A masz moze schemat ?

Pozdrawiam

• #5 23 Sty 2006 18:07
    dywan86
    Poziom 18  

no ogolnie wyglada ladnie, wzmak tez porzadnie zrobiony pod wzgledem technicznym, przyczepie sie do glosnika miales jego parametry czy zroboles bude tak na oko.

pozdro

• #6 23 Sty 2006 20:15
    ALTON
    Poziom 38  

Wzmacniacz jest o DUŻO DUŻO za słaby.Ten głośnik nawet się nie rozkręca na tych watach z tda.300W wtedy dopiero można mówić o "zasileniu" tego głośnika

Stasiektoja
    Gadasz głupoty i tyle.Niemasz zielonego pojęcia o tych głośnikach a każesz zmieniać na stx'y...

• #7 23 Sty 2006 20:53
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

spoko ale identyczny efekt bylby przy trafie 150W(moze nawet przy 100, odrobine mniejsza moc w sinusie ale kto sinusa slucha:P) i przy kondach 10000 na galaz.

• #8 23 Sty 2006 21:33
    D_xhultaj
    Poziom 2  

Jestem jednym z wykonawcow tego suba i nie wiem dlaczego urzytkownik " Armosus"czepia sie rzeczy do ktorych doczepic sie nie mozna bo nie istnieja twierdzisz ze plexi jest nie symterycznie,co jest calkowita nie prawda (obudowa zostala wykonana w warsztacie stolarskim ,przez doswiadczonego stolarza i jest bardzo rowna ).A jezeli chodzi o sama pojemnosc skrzyni zostala wyliczona zgodnie z zaleceniami producenta glosnika,tunele maja srednice kazdy po 5 cm i dlugosc 20 cm w glab obudowy (wg zalecen producenta ).Jak to mowia o gustach sie nie dyskutuje sub ma podobac sie przedewszystkim urzytkownikowi :p Pozdrawiam

• #9 23 Sty 2006 23:02
    djbolo
    Poziom 31  

Armosus napisał:
    -plexa jest ustawiona niesymetrycznie od krawedzi

No i?

Armosus napisał:
    -jakie sa wymiary tuneli? takie suby chyba stroi sie ogolnie na 35Hz

Chyba...? Skąd te dedukcje? Są różne suby.

A od siebie dodam, że na pierwszy rzut oka przypomina tzw. "odsłuch" :)

• #10 23 Sty 2006 23:03
    116236
    Usunięty  
  • #11 24 Sty 2006 08:37
    gdL
    Poziom 27  

Subwoofer estetycznie wykonany, nie ma się czego czepić poza.. no właśnie, poza ideą. Mi się osobiście wydaje zbyt 'dresiarski', jak na domowe warunki. Ja lubię klasyczną drewnianą skrzynkę, jak podświetlana, to ewentualnie żarówką, coś bardziej w stylu ala 'retro'. Ten jest bardzo techniczny, może pasuje do wystroju pokoju, podświetlania komputerka itp.

Dobór głośnika jest też dość dyskusyjny. Osobiście nie wierzę parametrom podawanym przez jego producenta, ale skoro gra dobrze, to czemu nie. No właśnie, brak informacji o dźwięku, jakiegoś opisu, ciut może szerszego. Ten TDA wystarcza, żeby uzyskać odpowiednie "ciśnienie akustyczne", bo nie śmiem pytać o jakość w muzyce?

No i ... ile kosztował ?

• #12 24 Sty 2006 12:57
    D_xhultaj
    Poziom 2  

Witam. Sub kosztowal; 150 zl glosnik ,koncowka mocy,filtr,zasilanie okolo 150 zl,koszt obodowy 50 zl co daje w sumie +- 350 zl.W moim odczuciu gra dobrze mi sie podoba,bass jest elastyczny a zarazem glęboki.Fajne wrazenia odsluchowe podczas gry na kompie ,uderzenia sabufera podnosza napiecie w miejscach "grozy".

• #13 24 Sty 2006 15:45
    ALTON
    Poziom 38  

Stasiektoja to co przeczytałeś a to co ja usłyszałem nie jeden raz to 2 różne rzeczy.Dlatego proszę nie wypowiadaj się na temat czegoś ..... o czym niewiesz za wiele prócz 2 zdać jakiegoś człowieka który gdzieś, kiedyś słyszał..... .Oczywiście takie głośniki nie nadają się do wszystkich stylów muzycznych... jeżeli o tym mówisz to przyznaję ci rację.

gdL
    owszem tda7294 wystarczy do cichego słuchania ale przy takich głośnikach bardzo łatwo go przesterować... Bez mocnego wzmacniacza stosowanie takich głośników mija się z celem.

TDA7294 to dobra kość do 16cm we max 20 cm głośników (mowa o subwooferze)

Oczywiście zapomniałem się wypowiedzieć o całokształcie konstrukcji :).

Bardzo mi się podoba.Ładnie wykonana.Niecodzienny kształt obudowy.Ogólnie jedyne co bym wymienił to jak wspomniałem wzmacniacz.Pozatym bardzo ładnie - 5.

• #14 27 Sty 2006 01:30
    Erwin
    Poziom 15  

Kable do galek przebiegaja pod glosnikiem, nie boisz sie zaklocen od magnesu glosnika?
    Wzmacniacz nie grzeje sie nazbyt? bo nie pokazales zadnej wentylacji komory wzmacniacza.

• #15 27 Sty 2006 10:00
    Alex_115
    Poziom 13  

Jak dla mnie to konstrukcja wygląda bardzo ładnie..fakt, jeśli chodzi o głośnik to chyba jednak ten Stk by się przydał..troche oklepany, ale nie bez powodu:)

• #16 27 Sty 2006 17:29
    takero
    Poziom 31  

szczerze mówiąc mi się nie podoba...
    t jeśli chodzi o estetykę...
    a jeśli o elektronikę - trafo 3x za duże,
    kondów też 3 x za dużo ,a wzmak 3 x za słaby :)

a tak BTW - boschmann tak jak STX ma udane modele, nie mówie tu konkretnie o tym bo nie słyszałem ale np ALX 122SP nie jest zły...

• #17 28 Sty 2006 15:49
    Miki_13
    Poziom 12  

Subwoofer jest estetycznie wykonany, głośniki dużo za mocny. Ogólnie ładnie wykonane i trochę inna obudowa ale za to +. Ale wydaje mi się że transformator trochę za duży, i gdzie go kupiłeś?? Poszukuje takiego trafa jeżeli byś się zdecydował zmienić na mniejsze, chętnie te kupie jak by co pisz na pw.

• #18 28 Sty 2006 23:50
    bober15
    Poziom 10  

Glosnik gra dosc tenedencyjnie(ma swoj styl brzmienia), jak do kompa to pewnei sie nada idealnie. konstrukcja dosc krzykliwa, ciekawe czy ustawienie skosnie glosnika nie spowoduje zagluszanie basami przy bezposrednim ustawieniu w strone ucha sluchacza ??

• #19 29 Sty 2006 16:26
    dj_zibi
    Poziom 18  

Popierwsze niewiem jak wy ale dla mnie to kolega niepowinien oceniac gry tego suba na tak słabym wzmaku ten sub nawet sie dobrze nierozkreci. Co do wykonania to może i dresiarski ale takie najlepiej sie sprzedają co z tego jak zrobiłem kolumny idealne w drewnie jak ludzie lubia z neonami itp.

• #20 08 Mar 2006 13:27
    maxrider
    Poziom 20  

Nie szkoda takiej pojemnosci kondensatorów do tak słabego wzmaka!!!!!!!!!!!!!! chyba ze zalezało na tłumieniu sieci jak w klasie hi-end!!!!! Moim zdaniem jest to czysta rorzutnosc!!!!!!!! Pozdrawiam!!!!

_________
    Nie krzycz tak (!!!!!!!!!)...
    tom

• #21 08 Mar 2006 14:48
    Rocky Horror
    Poziom 30  

Wykonanie nawet niezłe, ale ta pleksa i podświetlenie niweczą cały efekt. Urządzenie wygląda trochę dresiarsko, jak podsumował gdL.
    W kwestiach technicznych właściwie podzielam opisnię Chaki. Zasilacza swobodnie starczyło by na dwa takie wzmacniacze. Bezsensowny wydatek.

ALTON napisał:
    Wzmacniacz jest o DUŻO DUŻO za słaby.Ten głośnik nawet się nie rozkręca na tych watach z tda.300W wtedy dopiero można mówić o "zasileniu" tego głośnika (...) owszem tda7294 wystarczy do cichego słuchania ale przy takich głośnikach bardzo łatwo go przesterować

Czy może kolega rozwinąć nieco tą myśl?

• #22 30 Kwi 2006 16:44
    michał vip
    Poziom 10  

Osobiscie sub mi sie podoba i na tym byl by koniec.Przyczepil bym sie do wzmaka bo bym zrobil jakos osbna przegrode w srodku aby muc tam umiescic wzmak a pozatym to troche za slaby .Ja bym proponowal wzmacniacz do nie go na tranzystorach.

• #23 30 Kwi 2006 20:36
    SaYruS1
    Poziom 23  

Jak sub podoba się liseczqowi- to jest najważniejsze. Osobiście nie gustuje w takich wykonaniach jak kolega. Możesz dokupić 2 tda i zrobić mostek bo nic innego nie będziesz musiał wymieniać. ocena 4=

• #24 03 Maj 2006 14:21
    kalasz20
    Poziom 25  

Witam
    O gustach się nie dyskuyuje , jednym się podoba drugim nie , nie mogę tylko znieść wyrazu "dresiarskie" , ci którzy tak piszą mają jakieś kompleksy , nie widzieliście chyba wzmacniacza CHORDA , podświetlenie wnętrza UV , siateczka od góry , kosztuje kilkadziesiąt tys. zł i też zaraz było by : dresiarski , dres noszę tylko do roboty w ogródku żeby mi nic nie uwierało między... itp.

Do tematu:
    Transformator owszem za duży ale nie 3 razy , 100-150W by wytarczył , kondziory bedzie miał na następną konstrukcję więc się nie zmarnują , owszem wzmak troszkę słaby ale od czegoś treba zacząć , ja zaczynałem od 5W , właśnie kabelki ułuż , pospinaj itp , dużo wysiłku włożyli w niego autorzy i to jest na plus , życzę coraz wspanialszych konstrukcji , kosultujcie też pomysły na forum , to bardziej doświadczeni koledzy pomogą , doradzą itp.
    Pozdrawiam

• #25 03 Maj 2006 19:42
    olinek2
    Poziom 23  

ja bym tda zmostkowal, albo lepiej j35 w mostku :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME