X

Jaka jest najlepsza pasta termo na procesor ?

Tadek26 08 May 2003 06:32
  • #1 08 May 2003 06:32
    Tadek26
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Jaka jest najlepsza pasta termo na procesor i radiator. Słyszałem o różnych wersjach. Jeśli ktoś coś wie więcej, proszę o pomoc. Hey.
  • #2 08 May 2003 07:58
    skorpi
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Musi to być pasta, która dobrze przewodzi ciepło i wytrzymuje określone temperatury - to wszystko. Może to być pasta silikonowa, którą nabędziesz w sklepie elektronicznym.
  • #3 08 May 2003 08:02
    olcha0098
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Według mnie najlepsze są pasty z dodatkiem srebra.
  • #4 08 May 2003 12:54
    wiesniak
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Zgadzam się, że najlepsze pasty termoprzewodzące są z domieszką srebra. Najlepiej z dużą domieszką i o dużej czystości. Jedne z lepszych moim zdaniem to Arctic Silver II i III. Chociaz niedawno pojawiła się pasta o całkiem nowej kompozycji Arctic Silver - Ceramique, o lepszych osiagach od ASIII.
    Pokaźny artykuł jest na http://www.voidedwarranty.com/modules.php?name=Reviews&op=viewarticle&artid=67 (po angielsku).
  • #5 08 May 2003 13:33
    quryj
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Jeszcze (jeżeli jest to Athlon, lub Duron), można zastosować tzw. blaszkę z miedzi dostosowaną do tych procesorów. koszt 10 zł. + pasta z dodatkiem srebra i wszystko gra.
    Blaszki są dostępne na giełdach i w sklepach.
  • #6 08 May 2003 15:24
    Veteran
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Witam.

Pasta silikonowa jest doskonałym przewodnikiem ciepła (szczególnie ta z domieszką srebra - jednak nie polecam jej na procesory AMD - pasta ta oprócz ciepła przewodzi również prąd!).

Pozdrawiam.
  • #7 08 May 2003 16:54
    elektryk
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    quryj wrote:
    blaszkę z miedzi dostosowaną do tych procesorów. koszt 10 zł. + pasta z dodatkiem srebra i wszystko gra.
    Blaszki są dostępne na giełdach i w sklepach.

Blaszka nie ma wpływu na oddawanie ciepła bo ma kontakt tylko z "ceramiczną" częścią procesora. Jedny chroni przez mechanicznym uszkodzeniem procesora podczas manipulacji radiatorem.
    Nie widziałem testów tej Arctic Silver ale ja stosuje u siebie TermoPox (nie pamiętam typu bo już nie mam etykietki). Przy nakładaniu pasty z dodatkiem srebra należy uważać żeby nie zewrzeć nią mostków na procesorze.
    PS zmiana pasty pod procesorem nie daje olbrzymiej poprawy chłodzenia, przy prawidłowo założonym radiatorze i dobrze rozprowadzanoj dowolnej paście przewodzącej różnica 1*C to jest sukcesem.
  • #8 08 May 2003 18:25
    /|\Atari
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Jest jescze jeden rodzaj past o których nie wspomniano, mianowicie o pastach z domieszkami ceramicznymi, wydajność prawie taka sama jak w przypadku past z dodatkiem srebra, a groźba zwarcia na prockach z wyprowadzonymi rezystorami nie istnieje. Jedyny mankament do dostępność i cena. Aha, jeśli ktoś przywiązuje uwge do szczegółów, to są pasty z dodatkami innych metali (złoto i inne szlachetne...).
  • #9 08 May 2003 19:47
    Tomek11r
    Level 22  
    Helpful post? (-1)
    :arrow: elektryk blaszka ma wpływ na odprowadzanie ciepła. Niewielki ale ma, ok. 2 stopnie spadku temperatury. Mam na myśli oczywiście oryginalny Copper Shim Termaltake'a.
    Kleje termoprzewodzące też mają dobre parametry odprowadzania ciepła. Np. Thermopox 95CT ma osiągi podobne do past z dodatkiem srebra (7-8 W/mm2). Nie warto jednak stosować na procesory (problem z demontażem coolera) ale doskonale nadają się np. na chipset.
    :!: Bardzo ważna sprawa o której nie wszyscy wiedzą :!: Warstwa pasty termoprzewodzącej powinna być bardzo cienka. Pasta choćby najlepsza ma gorszą przewodność ciepła od metalu i służy jedynie jako wypełniacz nierówności powierzchni procesora i radiatora. Nie powinno smarować się więc procesora jak chleba smalcem, gruba warstwa pasty skutecznie odizoluje go termicznie od radiatora.
  • #10 09 May 2003 13:07
    wiesniak
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    :arrow: /|\Atari: wydaje mi sie, ze jednak wspomnialem we wczesniejszej odpowiedzi o pascie z domieszkami ceramicznymi (Arctic Silver - Ceramique). Przy okazji podalem linka do strony z obszerniejszymi informacjami.
  • #11 10 May 2003 00:44
    M@jk!
    Level 14  
  • #12 10 May 2003 22:21
    Stachu123
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Do procesorów AMD można sosować tylko pasty silikonowe. Pasty z domieszką srebra przewodzą oprócz ciepła także prąd. Mogą być przyczyna uszkodzenia procesora i nie są uwzględniane reklamacje procesorów na których stwierdzono taka pastę!
  • #13 11 May 2003 00:08
    Zbynia
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Zwykła pasta silikonowa wystarczy - przy tak niewielkich powierzchniach przewodzenia i gładkościach rdzeni, nie zauważysz kompletnie żadnej różnicy. Nierówności (jeśli są) są tak niewielkie, że nic tu nie da pasta ze srebrem i inne wynalazki. Zamiast wydawać kasę na jakieś głupie pasty, zainwestuj lepiej w porządny radiator - będziesz miał z niego dużo większy pożytek i zauważysz różnicę (a z pastą srebrną jest tak jak napisali - spotkałem się już z przypadkami uszkodzenia procków, bo koledzy mówili że sreberko najlepsze - tylko go było dużo za dużo). Procek grzeje się cały - nie tylko jego jądro. Copper shim trochę pomaga w jego odprowadzeniu...
  • #14 11 May 2003 11:06
    jamzy
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Na wszystkie procesory można stosować pasty z domieszką srebra, tylko smaruje się sam rdzeń a nie cały procesor i nic wtedy nie ma prawa się zewrzeć itp.
    Każda pasta z dodatkiem srebra bedzie lepiej przewodzić niż silikonowa ale trzeba uważać jak się smaruje bo straszliwie brudzi i później ciężko to wyczyścić. Najlepiej położyć cienką warstwę na sam rdzeń.
    Dodatkowo można wypolerować spód radiatora aby się świecił jak lusterko da to nawet do 2 stopni w dół :)
    Dobrym rozwiązaniem jest blaszka miedzy procek a radiator ( dla AMD ) - zabezpiecza i urywa kolejne stopnie, wbrew pozorom jak tu kilka osób twierdzi zwieksza troszkę powierzchnię przewodzenia ciepła z proca do radiatora. Taką blaszkę można kupić na Allegro za 10 zł
  Search 4 million + Products
Browse Products